Domů     Má rád mé nedostatky i přednosti
Má rád mé nedostatky i přednosti
5 minut čtení

Nepatřila jsem k dívkám, které sní o tom, jak si co nejdříve najdou muže na celý život a vezmou si ho. Proto mě Markova žádost o ruku, která přišla zanedlouho po mé maturitě, zaskočila a překvapila.

Nejprve jsem se snažila všechno obrátit v legraci. „Takové věci bys neměl říkat nahlas. Víš, že manželský slib je vymahatelný?“ žertovala jsem, ale Marek se zatvářil dotčeně. „Myslíš, že mluvím jen tak do větru?

Opravdu chci, abys byla mojí ženou a abychom spolu měli děti.“ Zvážněla jsem. „Já na to ale ještě nejsem připravená.“ „Na to se přece nemusíš nijak zvlášť připravovat. Stačí, že se známe, máme se rádi a chceme spolu zestárnout,“ odvětil Marek.

„Počkej ještě nějaký čas. A nebuď na mě, prosím tě, naštvaný, že jsem neřekla hned ano,“ namítla jsem. „Dobře, Lenko, ale stejně si tě jednou vezmu,“ uzavřel náš rozhovor.

Rozchod mě bolel

Vzpomněla jsem si na ta slova pak dvakrát, vždy ve vypjatých situacích. S Markem jsme se totiž za půl roku rozešli. Svoji roli v tom určitě hrál můj nesouhlas s brzkým sňatkem.

Jako bychom po té epizodě začali na sobě hledat i záporné stránky, kterých jsme si předtím nevšímali. Nerozcházeli jsme se zrovna v klidu a míru, a mě to dost bolelo.

Nová láska netrvala dlouho

Čtvrt roku po rozchodu mi máma začala „nenápadně“ přivádět domů nápadníky podle svého gusta. Jeden z těch mladých mužů mámu velmi zaujal a doslova se mi ho snažila vnutit. Jmenoval se Leoš a popravdě řečeno ani mně nebyl nesympatický.

Pocházel z docela bohaté rodiny, a když mě v létě pozval na dovolenou do Španělska, neodmítla jsem. U moře jsme se poměrně hodně sblížili, nicméně pro mě dál platilo, že se vdávat ještě nejméně pět let nemíním. Leoš si mě chtěl svatbou pojistit. Začal o ní mluvit nahlas, a to nejen přede mnou, ale hlavně před mými rodiči.

Ukončila jsem to

Máma pochopitelně nadšeně souhlasila a tak mě do sňatku „tlačili“ hned dva. Celá situace mi začala být nepříjemná, a proto jsem si dupla, že jestli někdo chce lámat mojí vůli, to se radši s Leošem rozejdu.

Na nějaký čas to zabralo, ale pak s tím začali oba znovu. A co víc, začali dokonce zařizovat svatbu za mými zády. Vyřešila jsem to po svém – utekla jsem z domova. Bydlela jsem pár týdnů u kamarádky.

Leoš i máma mě nezávisle na sobě navštěvovali a snažili se „usmířit“. Já jsem ale už s Leošem nechtěla mít nic společného.

Už byl zadaný

V myšlenkách jsem se stále více vracela k Markovi. Přemýšlela jsem, co by se bývalo stalo, kdybych na tu žádost o ruku kývla. Jednoho večera jsem to nevydržela a zavolala jsem mu. Vzal to hned a bavili jsme se přátelsky, jako bychom se rozloučili včera.

Zeptala jsem se, jestli by se nechtěl někdy sejít. Chvíli mlčel a potom přiznal, že by rád – ale nebylo by to fér vůči dívce, se kterou právě chodí. Jeho slova mě zabolela a pocítila jsem nesmyslnou žárlivost a také lítost. Rozloučili jsme se a já věděla, že mu teď dlouho nezavolám.

Nepěkná památka

Marek se ozval sám, po dalším půl roku. Jenže mezitím došlo v mém životě k té druhé vypjaté situaci. Byla jsem na návštěvě za bývalou spolužačkou, která se provdala a odstěhovala se na venkov. A tam mě napadl jejich pes, rozzuřený vlčák.

Kromě šoku jsem to odnesla i ošklivě pokousanou nohou. Rány se mi hojily dlouho a bylo jasné, že po nich zůstane navždy památka v podobě jizev. Smutně jsem si říkala, že už se nebudu moci ukázat v plavkách. Moje sebevědomí kleslo na nulu.

Štěstí v neštěstí

Právě v den, kdy Marek zavolal, jsem byla na konzultaci u lékaře. Ten mi sice dojednal operaci na plastické chirurgii, současně se však netajil tím, že to úplně celý problém nevyřeší.

Když jsem ve sluchátku slyšela Markův hlas, nejprve jsem se zaradovala, pak jsem si však uvědomila, jak jsem na tom a o to víc jsem byla smutnější. Navenek se to projevilo odměřeným tónem, jakým jsem s Markem mluvila.

Vysvětlil si to samozřejmě tím horším způsobem: že s ním nechci mluvit.

Setkání po letech

Za týden jsem mu poslala alespoň krátkou textovku. V ní jsem se částečně omluvila za svůj tón při minulém hovoru a napsala mu, že kdyby se chtěl sejít, vysvětlím mu to osobně. Druhý den odpověděl. Se setkáním souhlasil. Na schůzku jsem šla se smíšenými pocity.

Moc jsem se na někoho, s kým jsem prožila zatím nejhezčí vztah v životě, těšila, obávala jsem se ale, že až se dozví o mém zranění a jeho následcích, bude se sice dál chovat jako zdvořilý kamarád, avšak to bude všechno. Dumala jsem nad tím, co je lepší:

jestli Markovi všechno říct hned na začátku nebo počkat, jak se ke mně bude chovat. Rozhodla jsem se pro první variantu.

Láska si nevybírá

Zdráhavě jsem Markovi všechno řekla. Chtěl moji ránu vidět – což jsem odmítla. Jen jsem smutně podotkla, že tím jsem patrně pro všechny potenciální ctitele ztratila velký díl své přitažlivosti. „Pro mě ne, Lenko,“ řekl.

„Kdysi jsem ti řekl, že si tě jednou vezmu a na tom se nic nezměnilo. I když jsem byl s tou druhou dívkou, stejně jsem pořád myslel na tebe. A na tom nemůže změnit nic ani to, co považuješ za problém.

Přál bych si, abychom byli zase spolu.“ Mlčela jsem a přebírala si to v hlavě. O mém zranění jsme toho dne už nemluvili, ale při příštím setkání jsem ho Markovi ukázala.

Řekl, že mu to nevadí, že pro něho je to maličkost, že mě pořád bude brát takovou, jaká jsem. A všechna ta slova dodržel a stále dodržuje!

Lenka H. (62), západní Čechy

Předchozí článek
Další článek
Související články
3 minuty čtení
Kdo hledá prince z pohádky, neuspěje. Pokud žena nechce zůstat sama, je třeba přestat snít a navrátit se na pevnou zem. Připadala jsem si stará. Z dnešního pohledu jsem stará určitě nebyla, bylo mi šestatřicet, ale vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Další rok zase utekl jako voda a přišel máj. Voněl šeříkem, jasmínem a kvetoucími třešňovými stromy a sliboval lásku, ale, jak jsem byla př
6 minut čtení
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat. Beznadějně zamilovaná Vyuči
3 minuty čtení
Rozvod vás semele. Člověk se dlouho vzpamatovává a čeká, kdy se konečně z toho dna dostane. Já věřila tomu, že už zůstanu navždycky sama. Naštěstí si mě láska našla. Po rozvodu jsem spálila všechny mosty, dala sbohem milovanému městu a přátelům, z nichž mnozí ani opravdovými přáteli nebyli, prodala byt a koupila domeček na venkově. Sehnala jsem tu i práci v místní prodejničce a sama sobě řekla,
3 minuty čtení
Žila jsem už dlouho v nefunkčním manželství, ale stále jsem se nemohla odhodlat k rozvodu. To se stalo až po srazu se střední školou, kde jsem potkala svou dávnou lásku. Dvacet let jsme se s Mirkem neviděli. Setkali jsme až na jednom srazu se střední školou. Předtím jsme ani on, ani já na srazy nechodili, ale najednou, samozřejmě aniž jsme se domluvili, jsme se tu oba ocitli. Od začátku jsme
6 minut čtení
Otěhotněla jsem v jednadvaceti, budoucí tatínek utekl, a tak jsem vychovávala Marušku sama. Přehnaně jsem ji hlídala, aby nedopadla jako já. Zůstala jsem s dcerou sama. Otec mojí dcery práskl do bot, když jsem mu svěřila, že čekám miminko. Domnívala jsem se, že si radostně padneme do náruče, namísto toho sykl, jako by se škrábl o rezavý hřebík. Vyskočil z lavičky, jako by to byla horká plotna,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko