Domů     Snacha mi odpírala vnoučata
Snacha mi odpírala vnoučata
5 minut čtení

Těšila jsme se na hlídání vnoučat, na procházky a čtení pohádek. Snacha se ale bála, že budu cpát děti sladkostmi a tak jsem je směla vídat pouze v její přítomnosti!

Byla vždycky hodná a milá. Usměvavou tvář orámovanou světlými kudrnami. Vypadala jako andílek. Jenže, hned po narození mojí první vnučky Andulky se moje snacha změnila v pěknou dračici! Nic jí nebylo po chuti, všechno musela být bio a eko. A kdo ví, jaké ještě.

Samé bio a eko

Nikdy jsem nepochopila, proč nemůže používat normální papírové pleny Raději se vyvařovala s nějakými zašedlými, z pravé bio bavlny. Ani kojenecké mléko jí nebylo po chuti, když přestala konečně po roce kojit.

Ne, že by chtěla s kojením skončit, ale Andulce to už nestačilo. Zhubla chudinka o celé kilo, než si ta svéhlavička, její maminka, dala říct. Kupovala předražené kozí, či jaké mléko, aby prý neměla malá alergii na laktózu, nebo tak něco. Taková hloupost!

Syn ale svoji bláznivou manželku plně podporoval. Když jsem si troufla něco namítnout, odpovídal stále stejně: „Pro malou to nejlepší!“ V dětském pokoji nebyla jediná hračka z plastu. Ani panenka! Samé dřevěné nenatřené krámy, jako za krále klacka.

Žijeme snad ve středověku? I postel byla zhotovena ze starých palet. Z nich už se prý neuvolňuje formaldehyd.

K jídlu bylo jen zrní

Za nějakou dobu jsem na nějakou změnu rezignovala. Snažila jsem se poctivě přizpůsobit všemu, co mi mladí nařídili. Zatím, co moje kamarádky trávily odpoledne s vnoučaty v parku a spokojeně jim cpaly bonbónky a sušenky, já seděla sama doma.

Andulka na písek nesměla. Kvůli bacilům. „Je to blázen,“ konstatovala moje dcera, která se s ní neměla nikdy moc ráda. Byla pravý opak. Svoje děti otužovala a moc se s nimi nepárala. Musely chodit ven za každého počasí!

Její děti už byly v pubertě a moc jsem je nevídala. Měly svoje zájmy. Proto jsme se těšila na Andulku! A taky na Adámka, který se narodil o dva roky později. S  vnoučkem to bylo ještě horší, protože se snacha zradikalizovala. Jedla jen syrovou stravu a nutila ji i dětem.

Lepší po dobrém, než naopak

Dětem byly jim čtyři a dva roky, když jsem se rozhodla, že se něco musí změnit. „Takhle to dál nejde. Ale jak bych mohla na tak přechytralou ženskou vyzrát?“ kladla jsem si stále dokola stejnou otázku. V zoufalství jsem to se snachou zkusila po dobrém.

Po hodně dobrém! Koupila jsem jí třídenní víkendový pobyt. Byla totiž dost unavená. Říkala jsme si, že je to z té podivné stravy a taky z té její paličatosti. Kdyby si jen nechala ode mě pomoct. Jak bychom mohly být obě spokojené!

„Ale mamko, já přece nemohu nikam jet. Vždyť mám děti!“ řekla, když jsem jí k narozeninám předávala ten poukaz. „ Budete ho muset vrátit,“ řekla a podávala mi obálku zpět. V tom úplně nečekaně zasáhl syn: „Do těch lázní pojedeš!

Už to s tebou není doma k vydržení. Koukej si na chvíli odpočinout!“ Zavelel a snacha, k mému obrovskému údivu poslechla.

Syn si konečně dupnul

Doma zanechala sáhodlouhý seznam všechno, co se musí vykonat, co mohou děti jíst a co nesmějí. „Mami, mohu s dětmi přijít na oběd?“ zavolal mi syn hned po manželčině odjezdu. Snad se bál, aby se nevrátila. Aby stihl slupnout konečně něco dobrého!

Samozřejmě jsem souhlasila. Navařila jsem a napekla jako na nějakou malou veselku. Nechyběly ani ty svatební koláčky. Říkala jsem si, že by se mohly dětem líbit, když jsou tak malinké. A taky tuze dobré! Nespletla jsem se.

Chvála těch malých capartů předčila moje očekávání. „Babičko, to neznám. Nic tak dobrého jsem nejedla!“ řekla mi Andulka s plnou pusou a přitulila se ke mně na křesle. V ruce svírala tvarohový koláček s rozinkou, když sladce usnula. „To jsem si pochutnal.

Už jsem skoro zapomněl, jak chutná kuře s nádivkou!! Pochvaloval si syn a po chvíli rezolutně dodal: „Až Hana přijede, bude všechno jinak. Po mém!“

Těším se na další vnouče

Moc jsem tomu nevěřila, ale opravdu se tak stalo. Hned jak se ukázala snacha ve dveřích, syn jí oznámil, že s těmi jejími bláznivinami končí. „Budeš mě poslouchat, nebo podám návrh na rozvod!“ hřímal a snacha vyvedená z míry jen mlčky přikývla.

Možná se jí i trochu ulevilo, od všech těch jejích bláznivin.„Mamko, nepohlídala byste nám děti? Půjdeme do kina…“ zavolala mi po pár dnech. Měla jsem co dělat, abych nevýskala nadšením. K večeři jsem vnoučatům udělala palačinky.

Ze špaldové mouky, abych udělala snaše alespoň malinkatou radost. Skamarádily jsme se. Už smím hlídat děti kdykoliv si řeknu. Je ráda. Čeká totiž třetí a hodně spí. Těším se, že si konečně, po mnoha letech, povozím kočárek!

Marie B. (63), Karlovy Vary

Předchozí článek
Další článek
Související články
2 minuty čtení
Vždycky jsem si myslela, že po výchově vlastních dětí mě už v životě nemůže nic překvapit. Byl to omyl! Jenže vnoučata mě přesvědčila o opaku. Můj syn mi na víkend nechal na hlídání sedmiletého Tobiáše a pětiletou Nikolku. Miluju je nade vše, ale po dvou hodinách v jejich přítomnosti mívám pocit, že naším domem prošla demoliční četa. Ticho je prozradilo V sobotu odpoledne nastalo v domě p
5 minut čtení
Celých šedesát let jsem žila s vědomím, že někde na světě chodí člověk, který má stejnou krev jako já. Jen jsem si už nedovedla vybavit jeho tvář. Byli jsme ještě malí, když jsme s mým o šest let mladším bratrem Pavlem přišli o rodiče. Maminka podlehla těžkému zápalu plic a tatínek se ze žalu upil k smrti jen pár měsíců po její smrti. Pamatuji si to mrazivé listopadové odpoledne, jako by to byl
2 minuty čtení
Já i můj manžel jsme jedináčci a narodilo se nám jediné dítě. Ani jsem nedou­fala, že bude jednou náš dům a zahrada znít dětským smíchem. Až do důchodu jsme si mysleli, že je role jedináčka v našem rodě prokletí. Že to máme v genech. Naše dcera Denisa nám ale předvedla, že tomu tak není. Když nám přivedla svého partnera Béďu, nebyli jsme nadšení. Byl o patnáct let starší a už měl čtyři děti. Ni
5 minut čtení
Dlouho jsem si vyčítala, že jsem dceři nechávala moc volnosti. Myslela jsem, že právě kvůli mně všeho nechala. Nakonec právě to zachránilo náš vztah. Nikdy jsem nebyla matka, která by dceři říkala, co má dělat. Když si chtěla v pěti letech ostříhat ofinu sama, nechala jsem ji. Když se v patnácti rozhodla obarvit na černo, jen jsem pokrčila rameny. A když po dvou letech odešla z práv, bolelo mě
2 minuty čtení
Když mi vnuk ukázal ve starém albu na fotku malé holčičky a ptal se, kdo to je, musela jsem prozradit jedno tajemství. Držel prst na fotce a divil se: „A proč o ní nic nevím?“ Chvíli jsem mlčela. Pak jsem tiše odpověděla: „To byla tvoje teta Eva. Moje starší dcera.“ Jeho maminka Helena jen překvapeně zvedla oči. O Evě nikdy neslyšela. Zmizela i s penězi Eva byla odjakživa nespoutaná. V se
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Poznejte údolí Desné: od Dlouhých strání po termální prameny
epochanacestach.cz
Poznejte údolí Desné: od Dlouhých strání po termální prameny
Jen málokteré místo v České republice nabízí tolik rozmanitých zážitků na tak malém území jako údolí řeky Desné v srdci Jeseníků. Během jediného dne můžete nahlédnout do útrob jedné z nejvýznamnějších vodních elektráren v Evropě, vydat se na horské hřebeny, projet se na koloběžce a den zakončit poznáváním památek ve Velkých Losinách nebo v termálním
Jahodová bruschetta
tisicereceptu.cz
Jahodová bruschetta
Předkrm, který v sobě spojuje jemnost jahod s ostrostí balzamikového octa, vás příjemně překvapí nenadálou lahodností. Potřebujete 1 bagetu (nebo 4 krajíce bílého chleba) 250 g jahod 1 lžíci b
Jak jít do boje s celulitidou a jasně vyhrát
nejsemsama.cz
Jak jít do boje s celulitidou a jasně vyhrát
Ano, jde to! Vrhněte se do lítého boje s nevzhlednými ďolíčky všemi způsoby – úpravou stravy, cvičením, krémy a lymfatickými drenážemi, a úspěšný výsledek se dostaví. Přistihla jste se, že si v zrcadle prohlížíte své hýždě, stehna a v duchu si říkáte – už to není, co to bývalo? Nač skládat zbraně. S nahromaděnými podkožními tukovými buňkami, které způsobují nevzhledné ďolíčky či hrbolky,
Skončí Solaříková s přítelem kvůli dítěti?
nasehvezdy.cz
Skončí Solaříková s přítelem kvůli dítěti?
Karty se opět zamíchaly? Ještě donedávna vše nasvědčovalo tomu, že herečka ze seriálu Specialisté Patricie Solaříková (37) hoří celým svým srdcem pro přítele, tvůrce videí Alexe Grigorieva (38). Teď
Našla jsem ji v čekárně
skutecnepribehy.cz
Našla jsem ji v čekárně
Do nemocniční čekárny jsem přišla o něco dřív. Byla tam jen jedna žena. A toto setkání mi změnilo život. Sedla jsem si naproti ní. Krátce jsme se na sebe usmály a každá se začetla do svého časopisu. Od první chvíle jsem měla zvláštní pocit. Ta žena mi byla něčím povědomá. Nebylo to tím, že bych ji znala, spíš
Prostor, který roste s dítětem
rezidenceonline.cz
Prostor, který roste s dítětem
Je to svět, který se vyvíjí a proměňuje od prvních dětských krůčků až po dospívání. Správně navržený pokoj podporuje bezpečí, kreativitu, soustředění i odpočinek a reaguje na každou etapu života a specifické potřeby dítěte. Pro nejmenší je klíčová jednoduchost, měkkost a bezpečí, proto by pokoj miminka měl působit především klidně a útulně. Předškolní věk je
Emirates proměnila části Airbusu A380 a Boeingu 777 v ikonický symbol Arsenalu
iluxus.cz
Emirates proměnila části Airbusu A380 a Boeingu 777 v ikonický symbol Arsenalu
Společnosti Emirates a Arsenal odhalily na Emirates Stadium unikátní sochu The Aircrafted Arsenal Crest, která propojuje svět letectví a vrcholového sportu. Osvětlený znak vysoký 2,4 metru vznikl ručn
V přírodě je zranitelným druhem, v Zoo Praha se mláděti zoborožce kaferského daří
21stoleti.cz
V přírodě je zranitelným druhem, v Zoo Praha se mláděti zoborožce kaferského daří
Zoborožec kaferský je bez jakýchkoli debat impozantním ptákem s rozpětím křídel až 170 centimetrů. Přirozeným prostředím jsou mu africké savany, kterými si zpravidla vykračuje - drží se totiž spíše př
Muž, který prodával Brooklynský most: Podvod, kterému uvěřily desítky lidí
epochaplus.cz
Muž, který prodával Brooklynský most: Podvod, kterému uvěřily desítky lidí
Koupit si slavný Brooklynský most? Dnes to zní absurdně. Na přelomu 19. a 20. století ale podvodník George C. Parker přesvědčuje řadu přistěhovalců i důvěřivých investorů, že právě on je jeho právoplatným vlastníkem. A není to jediná památka, kterou dokáže „prodat“. Jeho neuvěřitelný příběh se stává jednou z největších legend světových dějin podvodů. New York
Tajemství hradních studní: Černé hlubiny, které rozhodují o životě i pádu hradu
enigmaplus.cz
Tajemství hradních studní: Černé hlubiny, které rozhodují o životě i pádu hradu
Na první pohled je to jen otvor v zemi. Ve skutečnosti patří hradní studna k nejdůležitějším a zároveň nejzáhadnějším místům celého hradu. Bez vody se posádka dlouho neubrání, proto stavitelé hledají
Mapa, která neměla existovat: Piri Reis a tajemství předpotopních map světa
epochalnisvet.cz
Mapa, která neměla existovat: Piri Reis a tajemství předpotopních map světa
V roce 1513 nakreslil osmanský admirál Piri Reis mapu, která podle mnohých měla vzniknout až o dvě staletí později. Na kusu gazelí kůže se totiž objevuje pobřeží připomínající Antarktidu bez ledového příkrovu, tři sta let před jejím objevením. Odkud čerpal? Existovala snad civilizace se znalostmi, jež historie dosud nezaznamenala? Píše se rok 1513, osmanský
Císař Traianus rozšířil římskou říši na maximum
historyplus.cz
Císař Traianus rozšířil římskou říši na maximum
Decebalus obnovuje zbořené pevnosti a vyzbrojuje svoji armádu. Porušil tím mírovou dohodu, což ale Traianovi příliš nevadí. Aspoň má záminku k nové válce. Brzy opět vtrhne s vojskem do Dácie a za pár týdnů přitáhne až k její metropoli. Dobýt dobře opevněné město však bude pořádným oříškem. Byl prvním římským císařem, který se nenarodil na