Domů     Prožívám nejtěžší období v životě
Prožívám nejtěžší období v životě
5 minut čtení

Před rokem měl můj muž vážný úraz. Přežil, ale bohužel už nebude chodit. Byla to pro nás rána, ale věřila jsem, že se s tím dokážeme poprat. Manžel chce však rozvod.

Manžela jsem poznala před dvaceti lety na firemním školení. Zamilovala jsem se do něj prakticky okamžitě. Byl vysoký, tmavovlasý, hned mi padl do oka. Měl veselé jiskrné oči a v nich plamínky. A já se mu taky líbila.

Hned během prvních dní jsem ale zjistila, že to nejúžasnější na něm není jeho vzhled, ale povaha a charakter. Říkala jsem si – žena, která ho dostane, bude šťastná!

Vzali jsme se a založili rodinu

O rodině jsem zdaleka neuvažovala, ale když jsem viděla, jak se chová, zatoužila jsem mít děti jednou s ním. Petr si mě po celou dobu školení příliš nevšímal, alespoň ne tak, jak bych si přála. Bavili jsme se sice spolu, ale pouze v kamarádské rovině.

Říkala jsem si, že se mi jeho nadějné pohledy při prvním setkání nejspíš jen zdály. Když jsme se na konci týdne rozcházeli, byla jsem docela zklamaná. Vše se ale změnilo o pár měsíců později, kdy se konalo školení znovu.

Jednou večer jsme se potkali v restauraci a tam konečně i z jeho strany přeskočila jiskra a začali jsme spolu chodit. Po třech letech jsme se vzali. Nějakou dobu jsme žili v pronájmu a později jsme si pořídili vlastní byt. Narodily se nám dvě děti – dcera Adélka a syn Patrik.

S tchyní jsme si moc nerozuměly

Petr, můj muž, je jedináček a v počátcích našeho vztahu to bylo dost znát. Jeho rodiče se v něm vidí, hlavně matka. Opravdu dost nelibě nesla, že má její synáček vážnou známost. Občas mi dala nepokrytě najevo, že pro něj nejsem dost dobrá.

Nevím, koho si vedle něj představovala, spíš asi nikoho. Možná doufala, že Petr zůstane pořád s nimi doma. Petrův táta je tak trochu pod pantoflem, ale na rozdíl od mámy mě celkem brzy přijal do rodiny.

Našemu vztahu fandil a myslím, že si říkal, že by neuškodilo, kdyby už syn konečně vypadl z domova. Nakonec jsme si s tchyni na sebe časem zvykly. Ona pochopila, že nemá cenu mě ignorovat, viděla, že se máme s Petrem rádi a že nám to klape.

Dalo by se říci, že když se narodila dcera, začaly mezi námi panovat přátelské vztahy.

Naše štěstí skončilo

Tchyně se v Adélce viděla, byla to milá a krásná holčička, podobná tatínkovi, a ještě více tchyni. To ji očividně těšilo. Naše děti byly krásné, zdravé a chytré. Byli jsme šťastná rodina, a to přebilo všechny staré nesympatie a napětí.

Náš život se však totálně změnil před rokem a půl. Petr jel s kolegy ze služební cesty a cestou měli ošklivou nehodu. Následky byly fatální, jeden kolega zemřel, druhý vyvázl s drobnými problémy a můj muž byl těžce zraněný.

Bude na vozíčku

Na ten den nikdy nezapomenu. Byla jsem v práci, když jsem se tu zprávu dozvěděla. Podlomila se mi kolena, kolegové mě museli položit na gauč. Pak mě někdo odvezl do nemocnice. Petr vypadal hrozně. Bála jsem se, že dojde na nejhorší.

Lékaři mu nedávali příliš velké naděje na přežití. Ale měl velkou sílu žít a přežil. Ovšem následky úrazu byly takové, že je odkázán na vozík, nemůže chodit a částečně má ochrnutou i levou ruku.

Stála jsem při něm

Pro naši rodinu byly ty dlouhé měsíce nejistoty, jak to s Petrem dopadne, strašné. S dětmi jsme se snažili být mu co nejvíce na blízku. Také jsem doma udělala nějaké úpravy, aby pro něj byl pohyb s vozíkem co nejsnazší.

Cítila jsem, že ho miluji ještě víc, než když byl zdravý. Věděla jsem, že bude na mě odkázaný a chtěla jsem mu být co největší oporou. Při každé návštěvě v nemocnici i v rehabilitačním centru poté jsem ho ubezpečovala, že to spolu zvládneme.

Manžela pochopitelně často navštěvovali i jeho rodiče. Táta byl hodně silný, ale matka mu stále plakala na rameni a litovala ho.

Věděla jsem, že její návštěvy Petra deptají a snažila jsem se s ní o tom promluvit, ale vždycky mě odbyla, že je to její syn a jak je to pro ni hrozné vidět ho v takovém stavu.

Šokující zpráva

Těšila jsem se na den, kdy se Petr vrátí domů. Jeho léčení trvalo přes rok. Všechno bylo doma připraveno, sehnala jsem i ošetřovatelku, která by k nám podle potřeby docházela. Jenže Petr mi udělal velkou čáru přes rozpočet.

Rozhodl se, že se domů nevrátí, že prostě nemůže. Prý mi nechce být přítěží. Prý bude nejlepší, když se rozvedeme a já si zařídím život podle svého a bez něj. Byl to pro mě šok. Mě ani ve snu nenapadlo, že by jeho úraz mohl být příčinou konce našeho manželství.

Ale on se prý rozhodl. Chce se nastěhovat k rodičům, jeho máma se o něj bude starat. Když jsem to chtěla probrat s jeho rodiči, matka mě usadila, že mu to sama navrhla.

Doufám, že změní názor

Bylo mi to jasné – tak dlouho do Petra hučela, až ho přesvědčila. Konečně zase bude patřit jen jí. Tchán je ale na mé straně – řekl mi, že se mu to nelíbí, ale když to chce i sám Petr, nebude jim stát v cestě.

Musela jsem navštívit psychologa, abych to s ním probrala. Řekl mi, abych dopřála manželovi čas na jeho vlastní rozhodnutí.

I když mě bolí, jak se rozhodl, nemám ho za to kritizovat, ale velmi jasně a srozumitelně mu sdělit, jak moc je pro nás důležitý a jaké city k němu chováme.

I kdyby se Petr rozhodl jít ke své matce, mám ho opakovaně ujišťovat, že na něj doma čekáme a chceme ho tam, protože je důležitou součástí rodiny. Manžel se nyní bude potýkat s množstvím různých emocí.

Je dobré, aby věděl o tom, že ho milujeme a stojíme o něj, ať je v jakémkoli stavu.

Martina L. (48), Praha

Předchozí článek
Související články
4 minuty čtení
Musela jsem se změnit, abych pochopila, že vzhled je také důležitý, nejen duše. Nechtěla jsem dělat vnukům ostudu, tak jsem na sobě zapracovala. Nebyla jsem sice velká krasavice, ale ošklivá taky ne. Můj muž mi od začátku říkal, že mu na vzhledu nezáleží, že mě miluje takovou, jaká jsem. Přestala jsem o sebe pečovat Dnes zpětně si říkám, že mi ty nesmysly věšel na nos určitě z pohodlnosti
5 minut čtení
Osm let jsme tvořili stabilní pár. Až nečekané srovnání se sestřiným akčním vztahem mě přimělo jednat. Rozhodla jsem se naplánovat rande. Honza je skvělý přítel, kterého by mi kdejaká žena mohla závidět. Je hodně pracovitý a zodpovědný, mám s ním jistotu stabilní domácnosti a vím, že kdykoliv by můj příjem z nějakého důvodu vypadl, on by mě podpořil. Povahou je úplný kliďas, skoro nikdy se nehá
3 minuty čtení
Na vlastní kůži jsem se přesvědčila, že se protiklady doopravdy přitahují. S manželem jsme každý úplně jiný, no a klape nám to báječně. Byla jsem rozmazlovaný, zhýčkaný jedináček, měla jsem a dostala všechno, na co jsem si jen pomyslela. Později to platilo i o klucích. Byla jsem hezká, a tak stačilo ukázat prstem, a každý kluk za mnou okouzleně kráčel. Teď mluvím o středoškolských letech. Al
3 minuty čtení
Václava jsem zprvu znala jen z Jitčina vyprávění. Byl to podle ní ten nejbáječnější mladý muž. Urostlý, vtipný a bystrý. Říkám to nerada, ale přebrala jsem kluka kamarádce. Dobře vím, že se to nedělá, ale bylo to zkrátka silnější než já. Zprvu jsem ho vůbec neznala, jen z jejího vyprávění. Podle Jitky byl Václav ten nejúžasnější kluk pod sluncem, vysoký, štíhlý, hezky oblečený, s krásným úsměve
3 minuty čtení
Nikdy mě ani nenapadlo, že by se staré zlaté časy mohly vrátit. Ale jak se říká, zázraky se dějí, ač zdaleka ne každý den. Všimla jsem si, když jsem šla na houby, že tu ruinu naproti nám někdo konečně opravuje, ale nevěnovala jsem tomu pozornost. Myslela jsem, že nový majitel. Když jsem se vracela s poloprázdným košíkem, zaregistrovala jsem chlapíka asi v mém věku, příšerně oblečeného, jak opra
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Odborníci varují před novou hrozbou poháněnou umělou inteligencí
21stoleti.cz
Odborníci varují před novou hrozbou poháněnou umělou inteligencí
Způsob, jakým způsobem tvůrci umělé inteligence mění svět ze dne na den, nemá v dějinách lidstva obdoby. Avšak, zatímco většina pozornosti se soustředí na chatboty, generování obrázků nebo automatizac
Tartaletky s ovocem
nejsemsama.cz
Tartaletky s ovocem
Vynikající letní mini dezerty s jemným krémem a čerstvým ovocem. Hodí se všechny druhy bobulí a lze je mixovat podle libosti. Na 16 porcí potřebujete: ✿ 150 g másla ✿ 2 žloutky ✿ 100 g cukru moučka ✿ 1 vanilkový cukr ✿ 300 g hladké mouky ✿ 1 balíček práškové želatiny ✿ tuk ✿ ovoce Krém: ✿ 500 ml mléka ✿ 100 g cukru moučka ✿ 250 g tučného
Slavný evropský kryptid tatzelwurm je nebezpečný a může i zabít!
enigmaplus.cz
Slavný evropský kryptid tatzelwurm je nebezpečný a může i zabít!
Vypadá jako velký červ nebo snad obrovská šiška, jeho hlava se podobá kočičí a za ní mu vyrůstá jeden pár pracek. Jeho domovem jsou zalesněné vrcholky Alp, přičemž některá obzvláště dramatická svědect
Zahrála jsem si na vědmu
skutecnepribehy.cz
Zahrála jsem si na vědmu
Krátce před prázdninami jsem se dozvěděla nepříjemnost, která se týkala mé vnučky. Ve škole zažívala peklo a já to chtěla vyřešit. Místo nadšeného štěbetání a vyprávění, co se v její dosud milované škole událo, jsem si ten den od vnučky vyslechla sáhodlouhou litanii, která mi vehnala do očí slzy. To, když mi vnučka sdělila, co
Vztah s rapperem Petruchové dlouho nevydržel…
nasehvezdy.cz
Vztah s rapperem Petruchové dlouho nevydržel…
Zase je sama! Když se provalilo, že moderátorka zpráv v jedné z komerčních televizí Veronika Petruchová (31) chodí se slovenským rapperem Tomym Kottym (34), lidé ji varovali. Média byla plná zvěstí
Nejkrásnější louka Evropy říká autům dost
epochanacestach.cz
Nejkrásnější louka Evropy říká autům dost
Na první pohled to může působit paradoxně. Jedna z nejfotografovanějších krajin Dolomit se rozhodla, že návštěvníků nechce více, ale méně. Alpe di Siusi, největší vysokohorská louka v Evropě, zavádí od léta 2026 nová pravidla příjezdu, která mají jediný cíl – zachovat místo, kvůli němuž sem lidé přijíždějí. Nejde o boj proti turistům. Jde o ochranu
Ztracená železnice: Pohřbil ji sesuv půdy?
historyplus.cz
Ztracená železnice: Pohřbil ji sesuv půdy?
Nad krásou divoké přírody 6. září 1901 žasne americký prezident William McKinley s chotí. Projížďka po úzkokolejce v Niagarské soutěsce je však jedním z jeho posledních životních zážitků. O pár hodin později ho v nedalekém Buffalu smrtelně zraní atentátník. Před r. 1895 Pro Bonaparta a další turisty Niagarské vodopády a přilehlá divoká příroda lákají turisty
Smažené koblihy
tisicereceptu.cz
Smažené koblihy
Dříve se připravovaly na tzv. Tučný (poslední masopustový) čtvrtek coby výslužka koledníkům. Ingredience 500 g polohrubé mouky 1 máslo špetka soli 3 sáčky vanilkového cukru kůra z jednoho ci
&Beyond představuje Suyian Homestead, novou soukromou safari rezidenci v Keni
iluxus.cz
&Beyond představuje Suyian Homestead, novou soukromou safari rezidenci v Keni
Po úspěšném otevření lodge &Beyond Suyian Lodge rozšiřuje společnost &Beyond svou přítomnost na divokém severu Keni o &Beyond Suyian Homestead – nový soukromý safari retreat s pěti apartmá
Fenomén sdílených kanceláří
rezidenceonline.cz
Fenomén sdílených kanceláří
Takzvané coworkingové prostory jsou logickou reakcí na zjištění, že ne každá firma potřebuje rozlehlé prostory a vlastní stůl pro každého zaměstnance. Kompromis mezi home office a běžným kancelářským uspořádáním přináší kromě úspor nákladů i výhody ve formě sdílení moderního vybavení.   Řešení umožňuje i společná tvůrčí setkávání, cooworking poskytuje profi zázemí rovněž pro schůzky a
Božská práce pro Jeffreyho Dahmera: Vrah skončí v tratolišti krve ve vězeňských umývárnách
epochaplus.cz
Božská práce pro Jeffreyho Dahmera: Vrah skončí v tratolišti krve ve vězeňských umývárnách
Po ulici nedaleko dnes již nestojícího bytového domu Oxfords Apartments 924 ve wisconsinském Milwaukee se potácí zcela zmatený 14letý Konerak Sinthasomphone. Když ho zastaví policejní hlídka, ochable jí nadiktuje adresu „jeho kamaráda“. Strážníci ho dopraví zpět do udaného bytu. Oním „kamarádem“ je ovšem jeden z nejslavnějších vrahů, Jeffrey Dahmer (1960–1994).   Je 27. května 1991.
Odepřela Akademie kardinálovi poslušnost?
epochalnisvet.cz
Odepřela Akademie kardinálovi poslušnost?
Není příliš rozumné zkoušet před kardinálem Richelieuem něco utajit. První ministr se dříve či později dozví o všem a s potenciálními spiklenci umí rázně zatočit.   Od roku 1629 se setkávají v pařížském domě spisovatele Valentina Conrarta (1603–1675). Diskutují o literárních dílech. Nikomu se tím ale příliš nechlubí. Někdo by jejich spolek klidně mohl považovat za nelegální.