Domů     Nepomohlo, ani když mě zamykali. Láska byla silnější.
Nepomohlo, ani když mě zamykali. Láska byla silnější.
7 minut čtení

Rodiče mě pouštěli jen do knihovny. Jednou ale přišla pořádná letní bouřka, a tak jsem se cestou odtud musela schovat ve vetešníkově krámku.

Bylo mi sotva sedmnáct a ze všeho nevíc jsem si přála, abych se konečně zamilovala. Nebylo to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, neboť moji rodiče naopak bděli nad tím, aby se to nestalo.

Hlídali mě jako oko v hlavě a dbali na to, abych chodila ze školy domů a pak už pokud možno nikam.

Ve volném čase jsem měla podle jejich názoru coby vzorná středoškolačka civět do učebnic, a když jsem si chtěla volný čas zpestřit, pak jsem měla sáhnout po hodnotné literatuře, kterou v jejich očích reprezentovali například Karolina Světlá, Honoré de Balzac nebo Alexandr Sergejevič Puškin.

Když jsem si v knihovně půjčila dívčí román Kopretiny pro zámeckou paní, otec si ho prohlížel s odporem, jako by se jednalo o závadné čtení nedejbože erotického charakteru.

Jediné, co mi ve volném čase povolil vyjma sezení nad učením a četby, byla návštěva místní veřejné knihovny, místního muzea se stálou expozicí představující vývoj dělnického hnutí na Rakovnicku (ale tam se nedalo chodit stále dokola, i jedna návštěva stačila, aby návštěvník umřel nudou) a kroužek šikovných rukou, kde se šilo, pletlo, háčkovalo a drhalo.

Chtěla jsem chodit také do tanečního kroužku, což mi přísně zakázal. Holkám, co tam chodit směly, jsem hrozně moc záviděla. Tatínek mi sdělil, že tohle podporovat nebude, to už by rovnou mohl souhlasit s tím, abych se svlékala v pánském klubu. Namítla jsem, že je v tom rozdíl, ale hulákal, že žádný nevidí.

Reagan stále zbrojí

Ještě jsem neprozradila to nejdůležitější. Můj tatínek tehdy pracoval jako předseda místního národního výboru a domníval se, že nejen po mravní, ale i po politické stránce musíme jít obci příkladem.

Stále dokola jsem poslouchala, abych ve škole neplácla něco nevhodného, protože bych z toho pak měla ještě větší nepříjemnosti než jiní, vzhledem k tomu, že jsem dospívající dcera předsedy MNV. Tehdy musel mít každý žák ve škole připravenou takzvanou politickou aktualitu.

Vždy na začátku první hodiny se ze všeho nejdřív rozebírala politická situace v tuzemsku i v zahraničí, učitelé vyvolávali žáky a ptávali se jich, jakou mají politickou aktualitu. Skoro každý ze studentů na to kašlal, protože to bychom museli číst Rudé právo.

Z lidí, které jsem znala, ho četl jen můj táta, ředitel našeho gymnázia a fanatický učitel občanské nauky Joukl, jinak si relativně normální lidi zpravidla kupovali Vlastu, Květy, Mladý svět nebo Svět motorů.

Vzpomínám si, jak mě o první hodinu vyvolal zrovna fanatik Jouza, který u nás suploval český jazyk. Na nic jsem si nevzpomněla, politika mi byla srdečně fuk a nechtělo se mi blekotat: Ten mizera Reagan stále zbrojí, jak to říkávali moji spolužáci.

Tak jsem mlčela, provinila koukala do podlahy a vztekloun Joukl vyskakoval jako čertík z krabičky.

Uklidňující čaj

Joukl byl takový šílenec, že nelenil a hned po vyučování se zastavil za mým otcem na národním výboru.

Položil mu záludnou otázku, jak prý je možné, že dcera předsedy místního národního výboru na otázku, jakou si dnes připravila politickou aktualitu, jen otevře pusu a vyvalí oči. Otec se mu za mě co nejkajícněji omluvil a doma pak řádil jako španělská chřipka.

Máma ho uklidňovala, vařila mu čaj z bylinek, které trhala dole na louce a svědomitě sušila, nejvíc v tomto směru věřila meduňce lékařské a třezalce tečkované. Otce ale neuklidnily, i po požití odvaru řval:

„Chceš, aby tě vyhodili ze školy, káčo pitomá?“ Máma k němu polohlasem trpělivě promlouvala: „Za to, že holka neřekla politickou aktualitu, ji přece nikdo ze školy nevyhodí.“

Otec ale nebyl žádný optimista. „Počkej, udělá ještě něco dalšího a oni jí to pak spočítají!“ věštil chmurně. Pohrdavě odstrčil hrnek na čaj a pospíšil si do ledničky pro lahvové pivo. Máma mi šeptala: „Marcelko, pro všechno na světě tě prosím, měj rozum.

Slib mi, že už budeš rozumná.“ Slíbila jsem, a nedodržela. Jenomže na to, co jsem záhy vyvedla, byly uklidňující bylinky i lahve piva krátké. Ale přísahám, že jsem to neplánovala. Přišlo to samo od sebe, jako ta jarní bouřka.

Schovaná v krámku

Dole v městečku, skoro až na konci, měl takovou špeluňku vetešník, prodával všechno možné, obnošené šatstvo, prádlo, nádobí, hodiny. Zboží bylo většinou napůl rozbité nebo potrhané.

Ráda jsem koukala do výlohy na lesnické uniformy, prastaré sukně s kanýry, jaké nosívaly naše babičky, háčkované tašky, šály a umělé květiny.

Vetešník měl nějaký politický škraloup, dostala jsem doma přísný zákaz bavit se s ním a chodit do jeho mrňavého krámku, který se mi ovšem moc líbil.

Jenomže když jsem si to takhle jednou vykračovala z knihovny se síťovkou plnou knížek, obloha se vmžiku zatáhla a zčernala, klikatily se po ní děsivé blesky, spustil se liják.

Nezbylo než se schovat ve vetešníkově krámy přecpaném obchůdku, jinak bych si uhnala zápal plic. Nejspíš to byl osud, že mu tam zrovna pomáhal třídit staré oděvy jeho syn. Uvědomila jsem si, že ho vlastně od vidění znám.

Potkávala jsem ho, ale jen jednou za čas. Jak se ukázalo, přes týden bydlel někde v internátu a učil se elektrikářem. Fakticky připomínal Delona, nikoho takového jsem doposud nepoznala.

Seděla jsem v koutě na hromadě veteše, pila čaj, který mi uvařili, a vykulenýma očima pozorovala toho kluka. Déšť vztekle bušil do výkladní skříně, ale mně připadalo, že hraje líbeznou melodii na housle.

Kdy už bude sobota?

Když ustal déšť, nabídl se, že mě půjde kousek doprovodit. Šlapali jsme mokrou uličkou, vyhýbali se loužím, vzduch voněl, jako voní po dešti vždycky.

Míjeli jsme zahrádky, v nichž kvetly bledule, krokusy a petrklíče, z hlíny u cesty vystrkovaly hlavičky podběly. Vůbec jsem si neuvědomila, že se mi nad hlavou houpe šibenice.

Před našim barákem jsme se rozloučili a Roman se zeptal, jestli by mi nevadilo, kdyby na mě v sobotu po snídani počkal dole u splavu. Řekla jsem, že by mi to nevadilo. Celý týden jsem myslela jen na to, kdy už přijde sobota. Dny se unaveně vlekly.

U sobotní snídaně jsem nedokázala skoro nic polknout. Vzala jsem síťovku, křikla, že běžím do knihovny, a zaklapla za sebou dveře. Počasí bylo jak na výstavu, jaro se hlásilo o slovo s plnou parádou.

Sešli jsme se u splavu, bála jsem se trapného mlčení, ale ukázalo se, že si máme co říct. Mohla to být krásná chvíle – kdybychom nepotkali paní Vokrouhlíkovou, největší drbnu v okolí. Vyrazila sbírat mladé lístky kopřiv. Na nádivku a na čaj.

Buřič a provokatér

Nikomu bych nepřála vidět, co se v naší domácnosti odehrálo, když se otec dověděl, že mě lidi – konkrétně tedy paní Vokrouhlíková – viděli s vetešníkovým synem. Vypadalo to, že se mi tatínek definitivně zbláznil. Řval tak, že to slyšela celá ulice.

Hulákal, že mě vyhodí ze školy a jeho že vyhodí z národního výboru, protože vetešník je buřič, provokatér a kontrarevolucionář. Vyřešil to tak, že mě po příchodu ze školy a především v sobotu a neděli zamykal v dětském pokojíčku.

Maminka ho upozorňovala, že je to neudržitelné a že mě nemůže zamykat navěky. Měla pravdu. Vydržel to tři neděle, pak už mu to samotnému připadalo na hlavu. Za rok jsme se s Romanem vzali a táta byl nakonec rád, že má v baráku elektrikáře. Z národního výboru ho vyhodili až v listopadu 1989.

Marcela (56), střední Čechy

Další článek
Související články
3 minuty čtení
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala, aby si mě všiml Pepa? Pak si mě doopravdy všiml, ale otázka zní, co jsem tím získala. Dvacet
3 minuty čtení
Kdo hledá prince z pohádky, neuspěje. Pokud žena nechce zůstat sama, je třeba přestat snít a navrátit se na pevnou zem. Připadala jsem si stará. Z dnešního pohledu jsem stará určitě nebyla, bylo mi šestatřicet, ale vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Další rok zase utekl jako voda a přišel máj. Voněl šeříkem, jasmínem a kvetoucími třešňovými stromy a sliboval lásku, ale, jak jsem byla př
6 minut čtení
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat. Beznadějně zamilovaná Vyuči
3 minuty čtení
Rozvod vás semele. Člověk se dlouho vzpamatovává a čeká, kdy se konečně z toho dna dostane. Já věřila tomu, že už zůstanu navždycky sama. Naštěstí si mě láska našla. Po rozvodu jsem spálila všechny mosty, dala sbohem milovanému městu a přátelům, z nichž mnozí ani opravdovými přáteli nebyli, prodala byt a koupila domeček na venkově. Sehnala jsem tu i práci v místní prodejničce a sama sobě řekla,
3 minuty čtení
Žila jsem už dlouho v nefunkčním manželství, ale stále jsem se nemohla odhodlat k rozvodu. To se stalo až po srazu se střední školou, kde jsem potkala svou dávnou lásku. Dvacet let jsme se s Mirkem neviděli. Setkali jsme až na jednom srazu se střední školou. Předtím jsme ani on, ani já na srazy nechodili, ale najednou, samozřejmě aniž jsme se domluvili, jsme se tu oba ocitli. Od začátku jsme
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.