Domů     Splněný sen se stal krutou realitou
Splněný sen se stal krutou realitou
5 minut čtení

Toužila jsem po životě v přírodě, ale při něm jsem zjistila, že civilizace má přece jen něco do sebe. Teď už jsem ze snů vyléčená.

Jako typické městské dítě jsem měla o životě v přírodě zkreslené představy, protože jsem ho znala jen z letních táborů, vyprávění babičky a z řídkých návštěv své tety z jižní Moravy. O to víc jsem po romantickém venkovském životě toužila.

Tyto mé touhy neustaly ani poté, co jsem dospěla a našla si partnera. Měli jsem se rádi, on však byl z jiného těsta. Za každých okolností se držel nahama pevně na zemi a moje sny komentoval ironickými úšklebky.

Nerad jezdil na venkov a před jedním víkendem mi řekl: “Zlato, hraje zrovna Bohemka, rád bych si s kamarády zajel na fotbal. Jeď s kamarádkou.” Tím začal konec našeho vztahu. Vyrazila jsem tehdy na chatu bez něj.

Ten víkend tam pořádali folkový festival a mimo jiné tam měla vystoupení i skupina indiánů. Ne těch pravých, ale českých nadšenců zblázněných do téhle dávné kultury.

Předváděli dobové tance, prodávali čelenky, mokasíny a různé korálkové šaty a já byla úplně okouzlená. Za vesnicí rozbili svoje stany, kterým říkali týpí a trávili tam několik dnů, než festival skončil.

Chodila jsem mezi nimi, a občas se s některým dala do řeči. “Slečno, když se vám náš život tak líbí, pojeďte s námi,” smála se jedna z “indiánek” jménem Zářící Hvězda.

Byla jsem okouzlená

Všichni měli i svá civilní jména a povolání, ale všechen volný čas věnovali napodobování života pravých severoamerických indiánů. Strašně jsem jim záviděla. Pozvali mě ke stolu, lépe řečeno k dřevěné misce s polévkou, která se jedla v sedě na zemi.

A tam jsem ho potkala. Vysoký, šlachovitý, snědý a s čelenkou z orlích per. “Jsem náčelník Lstivý had,” představil se mi. Tak začala naše známost. Vášeň se mezi námi rozhořela jako indiánské ohniště.

V Praze jsem sbalila kufry, dala výpověď v práci i svému příteli a odjela za ním. Měl totiž svou vizi budoucnosti, která se mi zamlouvala. “Zkusíme žít jako indiáni celoročně a ne jen pár týdnů v létě,” nahodil udičku, na kterou jsem zabrala.

To bude nádhera, představovala jsem si. Ráno se budit zpěvem ptáků, mýt se v potoce a stát se součástí přírody.

Koupili jsme pozemek s potůčkem uprostřed Beskydských lesů a tam si začali zařizovat svoje týpí, a vůbec všechno, co správní indiáni potřebují, včetně malého koníka. Vařili jsme v koženém vaku pomocí rozpálených kamenů.

Indiáni totiž dávali do vaku vodu, maso a zeleninu a naházeli do něj horké kameny z ohniště, které vyměňovali tak dlouho, až byla polévka hotová. Trvalo to věky! Tenhle život se mi strašně líbil, i když byl poměrně náročný.

Naučila jsem se šít šaty, mokasíny i navlékat náramky z korálků. Můj Lstivý had zase pletl krásné košíky, které jsme jezdili prodávat na poutě. Přítel mi říkal Divoká bouře, protože jsem všechno zvládala s takovou vervou. Milovali jsme se, a to jde všechno snáz.

Pak nastala zima!

Já otěhotněla, a tím naše selanka skončila. Přežít měsíce mrazů ve stanu nebyla žádná sláva, zvlášť, když vám roste břicho a je vám stále špatně. “Indiánky tak žily stovky let a nic si z toho nedělaly,” argumentoval přítel, ale mě nadšení opouštělo.

Byla mi zima, všude samé nepohodlí. A až se dítě narodí, bude to ještě horší. Vůbec jsem si nedovedla představit, jak ve vaku vyvařuju pleny nebo míchám kaše. To nezvládnem! “Myslím, že bychom měli uvažovat o návratu k civilizaci.

To se mám z porodnice vrátit sem, do stanu, na ovčí kožešiny?” Snažila jsem se nahlodat Lstivého hada, ale on neviděl problém.

Upletl mi koš na dítě a když se pak v červnu narodila Barunka alias Rezatá veverka, položili jsme ji do něj a já ji pověsila koníkovi za sedlo a vozila na políčko, kde jsme si pěstovali zeleninu.

Taky jsem ji mívala v šátku na zádech a přitom třeba okopávala brambory. Hrůza, litovala jsem, že jsem se nedržela při zemi jako můj bývalý. Nakonec Bára onemocněla. V půlce ledna dostala zápal plic a my s ní museli do nemocnice.

Chudinka se dusila, a já myslela, že nepřežije. Svíral mě strach a výčitky. Co jsme jí to provedli? My přece nejsme žádní opravdoví indiáni! “Do stanu se s ní už nevrátím!” oznámila jsem svému muži.

“Nechápeš, že tvou zarputilostí ohrožujeme její život?” křičela jsem na něj a třásla se vzteky: “Opustíme tě, žij si tu sám.” Až tehdy uznal, že na tom něco bude, a my se konečně stěhovali zpátky do města.

Měla jsem stále byt, který moje matka moudře pronajala. To byla úleva, sedět v teple a moct se vykoupat, kdy se mi zachce! Život by najednou tak jednoduchý! Jak to, že jsem to dřív nevěděla?

Tetelila jsem se blahem nad tím komfortem, který je pro všechny obyčejný. Já se ale cítila po tom všem jako v pohádce. Dnes žijeme v kompromisu. Svou představu o životě jsme trochu upravili.

Sedíme v teple, používáme plynový sporák i pračku, jen televizor a rádio u nás nenajdete. Indiánský život jsme úplně neopustili, věnujeme se mu i s dcerou o prázdninách. Naše Rezatá veverka už totiž chodí do školy.

Lucie T. (43), Plzeň

Související články
3 minuty čtení
Měla jsem raději držet jazyk za zuby a neplést se do cizích věcí. Byla jsem ale přesvědčená o své pravdě. A tu jsem musela za každou cenu říct. Naším rodinným prokletím je bujná fantazie, a to, že neumíme udržet tajemství. Trpěla tím už moje babička, o které se dodnes vypráví, že to byla největší drbna v okrese. A pamatuji si, jak i na maminku jednou táta řval na celý dům, že to drbna první
3 minuty čtení
Nikdy jsem se nesmířila s tím, že nedělám práci, po které jsem už v mládí toužila. Až dnes jsem našla konečně sama sebe a jsem šťastná. Můj život býval jen o tom, že jsem se vždycky někomu podřizovala. Ten, kdo si plnil své sny, byl můj starší bratr Michal. Vystudoval vysokou, všichni mu dělali pomyšlení, aby měl k tomu ty nejlepší podmínky. Já ale byla ženská, a nikdo neposlouchal, co si myslí
3 minuty čtení
Je tomu už mnoho let, co se mi za oknem objevil černý kocour. Byl hodný a přítulný, ale také chytrý a dobře znal cestu domů. Tam na mě čekalo velké překvapení. Odbíjela právě šestá hodina ranní, město bylo pokojně němé, zahalené mlhou. Uvařila jsem si silnou kávu a zasněně se usadila ke stolu. Moji pozornost náhle upoutal černý stín, který se mihl za oknem. Lekla jsem se. Co to bylo? Byl to sna
5 minut čtení
Nikdy by mě nenapadlo, že budu psát něco takového. Ale svědomí mě tlačí a také strach, že se na to konečně přijde. Příliš dlouho mi vše prochází. Pracuji v kanceláři okresní pobočky jedné pojišťovny. Je mi přes padesát, jsem rozvedená a syn už dávno bydlí sám. V práci jsem už víc než dvacet let a všichni mě berou jako samozřejmost. Neviditelná, spolehlivá, vždy ochotná. A právě v tom je ta fint
4 minuty čtení
Jsem typická popleta s hlavou v oblacích. Občas mám dojem, že vesmír má se mnou speciální plán. Jedna náhoda mi změnila život. Můj den obvykle začíná horečným hledáním klíčů nebo telefonu. Často běžím do práce se snídaní v ruce a snažím se nevypadat jako ztělesnění chaosu. Přesto zůstávám optimistická, protože každá „katastrofa“ je pro mě také novým dobrodružstvím. Jednou se mi ale stalo něco o
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během