Domů     Dnes už vím, kde je nejlépe!
Dnes už vím, kde je nejlépe!
6 minut čtení

Vesnice neměla hospodu, prodejnu ani kostel. Byla tu jen kaplička, zchátralá autobusová zastávka a rybník s několika kachnami.

Když jsem se od rodičů dozvěděla o tom stěhování, málem jsem spadla ze židle. Ani neumím vypovědět, jak moc jsem milovala městský život.

Na můj názor se neptali

Nejdřív jsem si myslela, že je to apríl a že je to vtip, protože taková pohroma se v mém životě přihodit nemůže, ale rodiče se nesmáli, jen se zkrátka rozhodli uskutečnit si odvěký sen o rodinném baráčku, a když prateta odešla na věčnost a odkázala jim jej, byli na vrcholu blaha.

„A co já?“ ječela jsem. „Na mě nemyslíte?“ Táta mě ujistil, že si to tam zamiluji. „To ticho, ten klid. Ty výhledy do krajiny,“ rozplývala se máma. Nevěřila jsem svým uším. Moji rodiče zešíleli.

Ocitla jsem se v pekle

A opravdu se to stalo. Jednoho pochmurného dne jsme se ocitli v pekle. Máma sice tvrdila, že v pohádce, ale já jsem to viděla jinak. Z hezkého, útulného městského bytu jsme se přemístili do zchátralé zříceniny, kde se topilo uhlím.

Řekla jsem našim, že mi zničili život, a šla se courat po okolí. V té díře nebylo nic. Jak mi tohle rodiče mohli udělat? Z obhlídky jsem se vrátila se slzami v očích.

Zahlédla jsem jednoho místního burana asi tak v mém věku, šinul si to po blátivé cestě někam na kole, oblečen jako válečný sirotek. Aha, takže takhle vypadají místní kluci, blesklo mi hlavou.

Ty jsi ta Pražanda?

Do školy nás vozil dýchavičný autobus, myslím mě a burana. „Hele, ty jsi ta Pražanda, že jo?“ promluvil na mě bez pozdravu. „A ty jsi ten vidlák, že jo?“ smečovala jsem. „No jo, to jsem já,“ souhlasil spokojeně. „Jak se ti u nás líbí?“ Vyvalila jsem oči:

„Jak se mi tu líbí? Copak existuje člověk, kterému by se tu mohlo líbit?“ Pokrčil rameny: „Mně se tu líbí moc. Dá se tu fantasticky načerno rybařit. Do hospody je to jenom sedm kiláků rychlý chůze přes les, to nic není. Na kole je tam člověk hned.

Otevřeno mají v pátek a v sobotu, v neděli jenom do dvou, to jde. Nevím, nač bych si stěžoval.“ Nedělal si srandu. Myslel to vážně. Soucitně jsem si ho prohlédla.

Oblékl si sportovní bundu asi po tátovi, byla mu velká, manšestrové kalhoty rezavé barvy a tenisky se žralokem. Tak takhle se tady žije.

Nejhorší místo na světě

Ještě se ke všemu ukázalo, že buran je můj spolužák. V mezích možností jsme se spřátelili. Nevadilo mu, že se mu posmívám kvůli tomu, jak příšerně se obléká. Že se vysmívám celé vesnici, všem místům, která měl rád, i rybníku a kapličce.

Že dokola opakuji, že tohle je nejhorší místo na světě. „Naučíš se to tady mít ráda,“ ujišťoval mě, „počkej na jaře. V lese je přírodní divadlo a ochotníci se tam vždycky něčím blýsknou.“

Vyrobil mi dárek

Ve škole jsme spolupracovali, prospívalo to oběma stranám. Seděli jsme vedle sebe, já od něj opisovala při matice a on ode mě během písemek z ruštiny. Někdy kolem Vánoc jsem ke svému úžasu zjistila, že jsme vlastně přátelé.

Když jsem od něj k Ježíšku dostala samorost ve tvaru hada, natřený bezbarvým lakem, nejdřív jsem se smála jako obvykle, pak mě to skoro dojalo.

Říká se přece, že nejhezčí dárek je ten, který dárce zhotoví vlastníma rukama. Vydržel desítky let, dodnes ho mám na poličce. Pro parádu určitě ne, to by ani nešlo, ale jako milou vzpomínku.

Pozorovali jsme srnky

Kupodivu měl pravdu s tím jarem. Přistěhovali jsme se před Dušičkami, kdy panovalo truchlivé pohřební počasí a poprchávalo do mlhy.

Ale na jaře se i zdejší odlehlý kraj oblékl do slavnostního květovaného roucha, ptáci pěli jako o život, a hlavně vyschlo bláto, a tak zdejší obyvatelé přestali vypadat, jako kdyby pocházeli z bažin.

Honza mi ukázal jezírko, kde rostly blatouchy a divoké kosatce, bylo to úchvatné, lezli jsme spolu na posed a koukali dalekohledem na srnky.

Naštvala jsem i kliďase Honzu

Díky svému společníkovi jsem objevila, kde rostou hřiby s klobouky jako deštníky a kde výstavní lišky a hromady bedel. Jednou jsme se kvůli nějaké pitomosti pohádali, a to už jsem kupodivu naštvala i kliďase Honzu, který na mě zahulákal:

„No tak si jeď do Prahy, když jsi tady věčně nespokojená!“ Odmlčela jsem se. V tu chvíli mi totiž blesklo udivenou hlavou, že by se mi odtud nechtělo.

Květnový západ slunce

Děda Sýkora mi vyrobil krmítko pro ptáky, babička Nováková, šikovná důchodkyně, mi ušila puntíkované šaty na zdejší tancovačky. Mámě jsem pomáhala sázet nejen červenou řepu, ale i pnoucí růže, lilie a slunečnice. Taky magnólii, na tu jsme byly obzvlášť pyšné.

Na maturitu jsme se připravovali na posedu, Honza mi vysvětloval rovnice a občas jen tak jakoby mimochodem koukl do dalekohledu, jestli neuvidí srnce, nebo dokonce jelena.

Ale krásnější než veškerá vysoká zvěř dohromady byl jeden květnový západ slunce, který jsme fascinovaně pozorovali a Honza se mě během toho úchvatného divadla zeptal, zda bych s ním chtěla strávit zbytek života.

„Vsadil bych se, že zbytek života s tebou bude stejně krásný jako tenhle západ slunce,“ dodal.

Navlékl mi prstýnek z trávy

Byl to nádherný okamžik. Řekla jsem, že bych chtěla, a on mi navlékl na ruku prstýnek z trávy. Oběma se nám zaleskly v očích slzy. Políbili jsme se a do vsi pak šli ruku v ruce, aby všichni viděli, že patříme už napořád k sobě.

Z vesničky na konci světa, z níž jsem si zpočátku dělala legraci, jsme se nehnuli celý život. Žít kdekoli jinde by byla veliká chyba, protože tady u nás je přece tak krásně!

Marie P. (61), Blansko

Předchozí článek
Další článek
Související články
3 minuty čtení
Láska kvete v každém věku. Poté, co mi zemřel celoživotní partner, jsem se přihlásila na seznamku a našla štěstí! Ráda bych vám vyprávěla příběh, který není smutný, ale dojemný. Dovedla mě k tomu moje sousedka, která, ač je jí jen lehce přes padesát let, nemá odvahu to změnit. Já jsem to udělala! Nerada chodím s kůží na trh a svěřuji se se svým životem, ale právě proto, že vím, že je spousta že
5 minut čtení
V mém věku už má každý něco za sebou. Já například chvíle plné lásky, dvě manželství, dvě bolestná zklamání i hluboké propady a také dva nechutné rozvody. Přesto jsem si řekla, že si zasloužím ještě jednu šanci. Život není jen o samotě, smíření a nostalgii nad tím, co bylo. Je o tom, co ještě může být… Po dvou rozvodech bych si mohla říct: „Stačilo. Muži jsou všichni stejní.“ Ale to bych se vzd
5 minut čtení
Vdala jsem se bez lásky. Doufala jsem, že časem se to změní. Až po letech jsem pochopila, že takhle to nefunguje. Nemůžu říct, že by můj manžel Filip byl špatný člověk. Je zodpovědný, stará se o domácnost a nikdy na mě nezvýšil hlas. Jenže to, co nás kdysi spojovalo, už dávno zmizelo. Naše manželství je spíš na papíře, ve skutečnosti žijeme jako dva cizí lidé pod jednou střechou. S jeho kamarád
4 minuty čtení
Potkat životního partnera v reálu, nikoliv přes seznamku, bývá ideální. Bohužel ne každý od života podobnou příležitost dostane. Můj životní příběh by se hodil jako románová předloha. Vystudovala jsem střední školu a od devadesátek pracovala na stále vyšších pracovních příčkách v bance. Takže na peníze jsem si nikdy nemohla stěžovat a spíše jen nechápavě kroutila hlavou nad tím, jak jiné holky
8 minut čtení
S Richardem jsme spolu chodili už dlouho, bylo samozřejmé, že se vezmeme. Potom se však přihodilo cosi nečekaného. Objevil se Jaroslav. Prateta byla svérázná. Kdysi bohatá a krásná, ale ty časy byly tytam. Bývala zdrcujícím způsobem upřímná, ostrá jako břitva, každému vmetla do očí, co si o něm doopravdy myslí. Přesto jsem ji měla ráda a myslím, že ona mě rovněž. Ale ani přede mnou si nebrala s
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého