Domů     Jak nám rodiče bránili ve štěstí…
Jak nám rodiče bránili ve štěstí…
6 minut čtení

Naši mě odjakživa přesvědčovali, že jsem studijní typ. Když jsem byla po maturitě přijata na vysokou školu, skákali nadšením.

Léto zrovna vrcholilo. Vedli jsme se za ruce. Mladí poutníci s naditými batůžky. Zrovna jsme odmaturovali a oslavili osmnácté narozeniny, Vláďa v dubnu, já o měsíc později.

Nezasvěcený pozorovatel by soudil, že jdeme kamsi na celodenní výlet. Leč onen nezasvěcený pozorovatel by se divil, proč jsme tak vyplašení, když jsou prázdniny a slunečný den.

Milenci na útěku

Zatočila se mi hlava. „Chce se mi omdlít,“ hlesla jsem. Vzal mě kolem ramen: „Dobrý?“ Odpověděla jsem, že nic moc. „Teď si nemůžeme nikde sednout,“ hlesl. „Pospícháme.“ Les řídl, ocitli jsme se mezi poli.

„Fakticky jsi to nikomu neřekla?“ šeptal Vláďa a bázlivě se rozhlížel. Na obzoru se rýsovalo městečko s kostelní věží, červenými střechami baráčků a poetickou zříceninou na kopci. „Za čtvrt hodiny jsme tam,“ řekl. „Máme to akorát.“ Přidali jsme raději do kroku.

„Potřebuji alespoň deset minut na přípravu,“ šeptala jsem. „Jsi si doopravdy úplně jistá, žes to nikomu neřekla?“ vyzvídal. „Ptáš se podruhé,“ sykla jsem. Provinile zmlkl.

„Ví to jenom Jarča a Franta.“ Ostatně, Jarča už na nás čekala, zahradní branka byla pootevřená. V dálce na silnici bylo vidět blížící se Frantův moped. Vlítla jsem do koupelny. „Máš osm minut!“ volala Jarča z chodby.

Přistiženi při činu

Uháněli jsme k národnímu výboru, vzdálenému jen pár metrů. Doufala jsem, že nás nikdo neuvidí, jinak by z toho bylo pozdvižení.

Oblékla jsem si máminy svatební šaty, Vláďa tátovo kvádro, Franta vzal oblek dědovi, Jarča se nasoukala do čehosi růžového s kytičkami. Málem by to všechno dobře dopadlo.

Spousta tajných svateb přece dopadne dobře, ta naše ne. Když jsme se my čtyři vplížili do dveří národního výboru, zjistilo se, že v chodbičce nervózně přecházejí můj táta a moje máma a rovněž Vláďův táta a Vláďova máma.

Strhla se mela

Vrhli se na nás jako sršni. Nastala nepopsatelná mela. Ječelo se, nadávalo, proklínalo, hulákalo. „Kdo mluvil?“ křičel Vláďa. „Tys to někomu řekla, že jo?“ Sklopila jsem oči. Nemělo cenu zapírat. Na tancovačce to ze mě vytáhl Jarda.

Chodili jsme spolu, ale byl mi nevěrný. Chtěla jsem mu to vrátit, pochlubit se, že se vdávám a že je o mě zájem. „Řekla jsem to Jardovi,“ zapípala jsem.

Serval ze sebe sako, praštil jím o zem a práskl dveřmi. Bylo po všem. Zoufale jsem se rozbrečela. Opodál se prali můj a Vláďův táta. Ženy si pouze vynalézavě nadávaly.

Lavina výčitek

Doma jsme tátovi ošetřili krvácející obličej a vyvrtnutý kotník. Tentokrát brečela i máma. „Taková chytrá holka!“ kvílela. „Vždyť jsi přijata na vysokou školu! Ty ses musela úplně zbláznit! Já proti tomu Vláďovi nic nemám, klidně si ho vezmi, ale až z tebe něco bude!“

Půjdeš na vysokou!

Připojil se i táta. „Člověk si utrhuje od huby, aby se holka měla dobře. Za to, co jsme do tebe vrazili, jsme si klidně mohli koupit letadlo. Vystudovat jsme tě chtěli nechat. Co by za to jiní dali. Tohle je tvůj vděk?“ Což znovu rozplakalo mámu.

Pak se oba trošku uklidnili. „My ti s tatínkem odpouštíme. Jsme ochotni na vše zapomenout. Po prázdninách nastoupíš na vysokou školu a vystuduješ ji. Po promoci se vdej, za koho chceš.“

Probrečela jsem celou noc

Šla jsem brečet do pokojíčku. Brečela jsem celý večer i celou noc, až mi došly slzy. Byla jsem v zoufalé situaci, a hlavně ve třetím měsíci. Konkrétně na jeho začátku. Ještě to na mně nebylo vidět, což se však zanedlouho změní. Nikdo to nevěděl. Ani Vláďa.

Nechtěla jsem, aby se se mnou oženil, protože musí, ale protože chce. Nicméně svatba dopadla, jak dopadla. Jediný člověk, který to mohl prásknout, byl Jarda, s nímž jsem se rozešla, když jsem ho našla v posteli s nejlepší kamarádkou. A on mě teď ze msty práskl.

Hromádka neštěstí

K ránu jsem zázrakem usnula. Zdálo se mi, že mi dal Vláďa kopačky a chodí s nějakou úplně cizí blondýnou. A že kupuji kočárek a prodavač mi ho odmítá vydat, jelikož se ukazuje, že mám v peněžence jen sedmnáct korun a dvě kapří šupiny.

Ráno jsem seděla u snídaně jako hromádka neštěstí. Máma na to nemohla koukat, povídá: „Nebuď už smutná. My jsme ti s tatínkem odpustili. Všechno je zapomenuto. Utíkala jsem ti hned brzy ráno koupit šlehačkový zákusek. Nemáš třeba chuť na kávu? Se šlehačkou?“

Udělalo se mi špatně, odstrčila jsem židli a letěla do koupelny. „Jo tak princezna je pořád uražená!“ volal za mnou táta.

Co budeme dělat?

Když se snesla tma, házela jsem Vláďovi kamínky na okno. Trvalo dlouho, než vykoukl. Věděla jsem, že se urazil kvůli tomu, že jsem se se svatbou svěřila Jardovi, příšerně na něj žárlil.

Naštěstí sešel dolů, sedli jsme si na lavičku pod stoletou lípu a on povídá: „Tak máme po svatbě. S Jardou si to vyřídím.“ Zřejmě se domníval, že tím se náš problém uspokojivě vyřeší. Muži už jsou takoví, vidí věci zjednodušeně.

Raději jsem mu tedy vysvětlila, jak se věci mají doopravdy. Vytřeštil oči. „Co budeme dělat?“ zajíkl se vyděšeně. „Svatba je vyloučená. Tentokrát by se naši otcové prali do roztrhání těla.“

Tajná svatba číslo dvě se už vydařila

Odpověděla jsem, že máme jedinou možnost. Uspořádat tajnou svatbu číslo dvě. Nikoho nenapadne, že bychom byli schopni to zopakovat. Třeba někdy brzy ráno. A to jsme také udělali.

Jakmile na mně bylo těhotenství znát, mohla jsem sdělit rodičům, ať nevyvádějí, že jsem počestně vdaná žena. Přesto vyváděli, a pekelně.

Když jsem však později přistihla mámu, jak plete čepičku, a tátu, jak vyrábí postýlku, věděla jsem, že všechno je přesně tak, jak má být.

Magda V. (61), Trutnov

Předchozí článek
Další článek
Související články
3 minuty čtení
Bylo stylové zamilovat se, zrovna když se blížil nejkrásnější měsíc v roce. Ale ke svatbě, kterou jsem si tak přála, vedla ještě dlouhá cesta. Nějak jsem neměla na kluky štěstí. Byla jsem tichá a neprůbojná, spíš taková šedivá myška, na rozdíl od kamarádek, které oslňovaly vodopády zlatých či rusých vlasů a energickou povahou. Moji rodiče, a zejména babička, která u nás bydlela, těžce nesli, že
5 minut čtení
Bude to už skoro čtyřicet let, co jsem se zamilovala až po uši a prožila lásku se vším, co k ní patří. V jednom se to ale přece jenom lišilo… V životě se občas najdou jednovaječná dvojčata, která jsou na první pohled k nerozeznání. Někdy mají stejnou i povahu, jindy se liší. Nicméně, pokud se z jedním z nich zapletete, jak si můžete být jistá, že je to stále jeden a tentýž muž, který vám vyznáv
4 minuty čtení
S Markem jsem se rozhodla založit rodinu, i když to žádná velká láska nebyla. Ale pak jsem ho viděla v porodnici s naší malou dcerkou a něco se změnilo. Když jsem poznala Marka, věděla jsem, že je to ten pravý parťák do života. Byl to čestný, upřímný a spolehlivý muž a skvěle jsme si spolu rozuměli. Přestože jsem do něj nebyla bláznivě zamilovaná, toužila jsem s ním zahnízdit. Nečekala jsem, že
3 minuty čtení
Chodili jsme spolu do školy, ale pak nás život rozdělil. Vypadalo to, že tenhle vlak už jel a že už ho nedohoním, ale osud rozhodl jinak, S Alešem jsme na gymplu žertovali, že na sebe možná zbudeme – a pak že se vezmeme. Nikdy jsme spolu nechodili a ani žádné společné zájmy jsme neměli. Já jsem byla spíš taková zasněná, ležící v knihách, on velký sportovec a idol dívek. Líbil se mi, to ano. Líb
3 minuty čtení
Muže jsem si přestávala vážit do doby, než jsem o něj málem přišla. Stačí málo a člověk pochopí, co pro něj ten druhý znamená. Lubor už mi pár posledních let lezl krkem. Přestávala jsem věřit v naše manželství a občas mě napadalo, jaké by to bylo, kdybychom se rozvedli. Pak se všechno kvůli jeho nemoci změnilo a já si uvědomila, že o něj nechci přijít. Nebude lepší rozvod? Když jsem slyše
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přechod na gregoriánský kalendář v Čechách provázely zmatky
historyplus.cz
Přechod na gregoriánský kalendář v Čechách provázely zmatky
„Chce ze středy neděli svatou udělati,“ vytýkají Pražané církevní konzistoři, která jim nakazuje přijmout nový kalendář papeže Řehoře. Když se jinde v Čechách doslechnou, že ani Praha nehodlá papežský příkaz akceptovat, začnou ho bojkotovat i ostatní města. Na některých místech se zavedení gregoriánského kalendáře zdrží i o několik let! Už ve 12. století si
Autofagie: Úklidem v buňce ke stálému mládí?
21stoleti.cz
Autofagie: Úklidem v buňce ke stálému mládí?
Každé zjednodušení vede ke zkreslení, a právě autofagie je toho varujícím příkladem. Do obecného povědomí se dostala pod zkratkou „úklid v buňce“, kterým ve spojení s určitými metodami slibuje zlepšen
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
epochalnisvet.cz
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
epochanacestach.cz
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
V Karlovarském kraji vyvěrají jedinečné minerální prameny, které léčí návštěvníky z celého světa. Jejich největší koncentrace se nachází ve slavném lázeňském trojúhelníku. Pojďme se ale podívat na ty, o kterých se tak často nepíše. Řeč je o kyselkách, které najdete v samém nitru přírody. Při vašich výletech nezapomeňte ochutnat přírodní minerální vody různého složení a
Chřest ve slanině
nejsemsama.cz
Chřest ve slanině
Křupavý chřest v kabátku ze slaniny se dá připravit na grilu i v troubě. Můžete si na něm pochutnat jen tak, nebo ho použít jako přílohu k masu. Potřebujete: ✿ 1 svazek zeleného chřestu ✿ 200 g anglické slaniny plátky ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 1 stroužek česneku ✿ 1 zeleninový bujón ✿ muškátový květ ✿ pepř 1. Chřest omyjte a odkrojte
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
epochaplus.cz
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
Britský vědec Sam Parnia strávil čtvrt století zkoumáním zážitků blízké smrti a přinesl překvapivé závěry: umírání je často příjemné a klidné. Od teplého světla po setkání s příbuznými – jeho výzkumy naznačují, že smrt nemusí být děsivá. Přečtěte si, co moderní věda odhaluje o „oné straně“. Příjemné pocity Moody ale samozřejmě není jediný a ve
Dostala se Korbelová do Ulice jen díky protekci?
nasehvezdy.cz
Dostala se Korbelová do Ulice jen díky protekci?
Nikdy netoužila být herečkou, sláva jí nic moc neříká, a navíc trpí panickými atakami, které nejdou s její současnou profesí vůbec dohromady. Přesto nastoupila Sára Korbelová (23) už před sedmi let
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
rezidenceonline.cz
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
Jakmile otevřete dveře, vedoucí do tohoto bytu, doslova ztratíte smysl pro realitu, ohromeni dokonalostí hrou linií, světla a stínu. Jako byste právě vstoupili do malého samostatného světa, plného ticha a harmonie. Nepříliš velký single byt mladého svobodného muže, situovaný do progresivního rezidenčního komplexu ve velmi dynamické ruské metropoli, odráží charakter města a zdůrazňuje vkus a
Vnukovi se smějí a říkají mu Hambáč
skutecnepribehy.cz
Vnukovi se smějí a říkají mu Hambáč
Tak už to mezi dětmi bývá. Kluk s nadváhou je často terčem posměchu vrstevníků. Můj vnuk Davídek tak už asi ztratil veškeré sebevědomí. V našem rodě jsme na tom všichni stejně. Jako děti jsme byli baculatí, dobře živení. Až někdy kolem třináctého roku jsme začali rychle růst a tak nějak jsme se z té tloušťky vytáhli. Nabírat jsme pak
Roberto Coin: Minimalistický glamour
iluxus.cz
Roberto Coin: Minimalistický glamour
Jednoduchost, sofistikovanost a nadčasovost - hodnoty, které se zrcadlí v náušnicích značky Roberto Coin – inspirovaných dokonalostí kruhu a oslavujících minimalismus, jenž mluví tiše, a přesto zanech
Tajemné pověsti ze severních Čech: Mrtvý přízrak, zakletý rytíř i nešťastná dívka
enigmaplus.cz
Tajemné pověsti ze severních Čech: Mrtvý přízrak, zakletý rytíř i nešťastná dívka
Nedaleko Duchcova, spojeného s legendárním Casanovou, můžeme podniknout výlet do starobylého cisterciáckého kláštera Osek, založeného již na konci 12. století. V klášterních chodbách se zde měl zjevov