Domů     Varování, abych si na něj dala pozor, jsem přeslechla
Varování, abych si na něj dala pozor, jsem přeslechla
8 minut čtení

Seznámili jsme se na oslavě Mezinárodního dne žen. Aleš v té restauraci pracoval jako číšník, slušelo mu to, pozorovala jsem ho s obdivem.

Moje rodina mi Aleše neschvalovala. V duchu jsem děkovala bohu, že je moderní doba a ke sňatku není třeba svolení rodičů. Nikdy by to totiž nedovolili.

Od chvíle, kdy jsem jim partnera představila, máma lamentovala a táta mlčel a zachmuřeně si na balkoně připaloval jednu cigaretu od druhé.

Byla jsem vymodlené dítě, jedináček, a máma s tátou si po mém boku představovali patrně jaderného fyzika, který bude vydělávat majlant, řečnit na konferencích a na mě koukat jako na svatý obrázek.

Aleš byl číšník s nemanželským dítětem, o které se nezajímal. Máma spínala ruce a volala: „Měj rozum, holka, nestará se o jedno, nebude se starat ani o druhé!“

Abych pravdu řekla, také mě to zneklidňovalo, avšak můj vyvolený mi vysvětlil, že na vině je bývalá partnerka Lída, zapšklá, zhrzená ženská, která mu dceru odmítá půjčovat a pokaždé, když chce Aleš holčičku vidět, tvrdí, že je zrovna nemocná anebo u babičky.

Přesně tak jsem to řekla i rodičům, jenomže ti Alešovi v ničem nevěřili a smutně naznačovali, že to může být i vymyšlená historka a bůhví, kde je pravda.

Pozor na něj

Byla jsem přesvědčena, že mě s Alešem čeká krásný život. Seznámili jsme se v restauraci, v níž jsme s kolegyněmi z práce oslavovaly Mezinárodní den žen. Aleš nás obsluhoval a ani jedna z nás z něj nedokázala spustit oči.

„Teda holky, ten je, co?“ šeptala naše vedoucí Stáňa. „Určitě bude ženatej,“ mínila Jiřina. „Hele, pozor na něj, ten je hezkej snad až moc,“ varovala Míša. Sama jsem nedokázala říct ani slovo, tak mě to zasáhlo.

Jen jsem tak seděla, popíjela nedobré červené víno a obdivně mladého číšníka sledovala. Když jsem pak hodila do jukeboxu minci, abych si poslechla oblíbenou písničku od Zagorky, přitočil se ke mně a povídá: „Tak všechno nejlepší k MDŽ, slečno.

Kdy vás zase uvidím?“ Srdce mi bušilo až v krku, zrudla jsem jako vlčí mák. Nedostala jsem ze sebe ani slovo, tudíž ze mě aspoň vyloudil telefonní číslo, napsala jsem mu ho na pivní tácek. A tak to všechno začalo.

Holky se pak u stolu ptaly, o čem jsme to tam mluvili. Přiznala jsem, že mě balil. Koukaly velice uznale, jen Míša začala zase s tím: „Dej si pozor, buď opatrná.“ Táhlo jí na třicet a manžel jí utekl s blonďatou maturantkou.

Vyčerpaný

Do měsíce se Aleš nastěhoval ke mně do garsonky. Domnívala jsem se, že se bude radovat, že máme střechu nad hlavou, ale překvapil mě. Byt mu připadal malý a navrhl, abychom ho vyměnili za větší. „Vaši by ti nějaké peníze určitě půjčili, no ne?“ dodal.

Jenomže naši se vydali ze všeho už tím, že mi koupili garsonku. Smutně pokrčil rameny. „Místa je tu jako v hodinkách,“ vrčel. „Panebože, a jak se sem vejdeme tři?“ zavyl, když jsem mu sdělila sladké tajemství.

Jeho reakci na tuto úžasnou novinku jsem si představovala po čertech jinak. Leč byla jsem přešťastná i tak. Aleš je zjevně bručoun, jenomže nikdo přece není dokonalý. Byl nejvyšší čas, abychom se vzali, než se začnu kulatit.

Nechtělo se mi vypadat ve svatebních šatech jako mičuda. Žádost o ruku jsem očekávala každým dnem. Místo toho mi řekl, že se cítí všemi těmi starostmi vyčerpaný, a tak odjede na víkend s kamarády na hory. Ten večer jsem proplakala.

Rodiče se mě stále ptali, kdy bude svatba, je potřeba rychle se pustit do pečení koláčků a napsat tetě Zdeničce a strejdovi Bohoušovi, že se chystá veselka. Tušila jsem, že žádná svatba nebude, a brzy se to potvrdilo.

Tak naivní

Opustil mě, když jsem byla v sedmém měsíci. Místo něj jsem doma našla jen dopis opřený o květináč s tchyniným jazykem. Psal v něm cosi o nepřekonatelných rozdílech, mé problematické povaze a nevyhovujícím bytě, kde by se rodina s dítětem příliš tísnila.

A prý že na mě bude rád vzpomínat. Jako by opustil holku na jednu noc, nikoli nastávající matku. „No jestli jsme ti to s tatínkem neříkali!“ křičela máma. Táta kouřil krabičku denně. Mně bylo, jako by mi vyrvali srdce z těla.

Holky v práci říkaly, že to musím dát k soudu a vysoudit alimenty, ale já jsem s ním chtěla žít, ne ho dávat k soudu. Další šok následoval, když jsem za ním letěla do práce. Už tam nepracoval. Místní servírka dlouze hvízdla, když mě přelétla pohledem.

Soucitně mě pohladila po rameni. „Tu předchozí taky opustil těhotnou,“ vzdychla. „Chodila sem brečet. Párkrát i s kočárkem, aby mu dítě aspoň ukázala, ale on se na ně snad ani nepodíval.“ Musela jsem si sednout, abych se nesesypala. Byla jsem tak naivní!

Pořád jsem doufala, že se ke mně vrátí a budeme spolu šťastni. Všechno se vysvětlí. Řekne, že dostal strach, a tak utekl. Ale vrací se, protože si uvědomil, že mě opravdu miluje, jen mě, jedinou.

Slzy do očí

Když se narodila Barborka, uvědomila jsem si, že se na ni její otec nejenže nepřišel podívat, ale že vlastně nemám tušení, kde v současné době bydlí a pracuje. Dny v porodnici byly smutné.

Všechny maminky, které jsem tu potkala, byly vdané, a na všechna miminka se těšili jejich tatínkové. Netrpělivě postávali dole pod okny, neboť do porodnice jim byl vstup zakázán, a manželky jim ukazovaly dítě alespoň přes okno.

Chlapíci výskali radostí a mávali květinami. Jeden se k nám propašoval převlečený za lékaře, choval si chlapečka a koukal na něj s takovou láskou a dojetím, až to vhánělo slzy do očí.

Smutné dny

Před jediným telefonním automatem na chodbě se kroutila fronta šťastných rodiček, volaly tatínkům a dlouze jim popisovaly, jaké má miminko nádherná očička, roztomile prstíčky a obdivuhodně zdravé plíce, neboť řve srovnatelně s motorovou pilou.

Já byla sama jako břízka v poli. Zatelefonovala jsem rodičům, tetě Zdeničce, strejdovi Bohoušovi. A utíkala brečet do pokoje. Bára na mě z postýlky hleděla divukrásnýma očima. „Jsme na všechno samy, jen my dvě,“ pošeptala jsem jí.

„Ty za to nemůžeš, všecko je to moje vina.“ Snažila jsem se Aleše najít, abych mu mohla odpustit a přesvědčit ho, že jsme si souzeni a že ho jeho dcera potřebuje. Pomáhal mi v tom kdekdo, i tamta servírka, a byla to ona, která časem vypátrala, kde bydlí.

Dala mi adresu s dovětkem, abych byla statečná, protože tam nebydlí sám, ale s nějakou mladou ženou. Odhodlala jsem se zazvonit, až když byl Barunce víc než rok. Otevřela maminka s miminkem v náručí.

Když mě spatřila s holčičkou, kterou jsem vedla za ručičku, rozbrečela se. A já ve vteřině taky. Beze slova ukázala, ať jdu dál. V bytě panoval nepořádek, bylo vidět, že žena svou situaci příliš nezvládá. Teď už brečelo i mimino.

Špinavé pleny se válely i na koberci v obýváku, na jednu jsem omylem šlápla a vyjekla. „Mám tu hrozný binec, nic nestíhám, jsem na všechno sama a nemám už ani korunu,“ štkala ta žena, jmenovala se Monika. I ji Aleš opustil těhotnou a zmizel neznámo kam.

Držet spolu

Neztrácela jsem ani minutu a začala té nešťastnici pomáhat. Báru jsem usadila s hračkou do křesílka, vymáchala všude se válející pleny, naházela je do pračky, vyprané pověsila na balkon. Umyla jsem nádobí a uspala chlapečka, byly mu teprve dva měsíce.

Monika na tom byla vlastně daleko hůř než já, neměla milující rodiče, byla opravdu sama. Plakala, stulená v křesle. „Jsem tak opuštěná,“ opakovala pořád dokola. Pohladila jsem ji po vlasech.

Potom jsem doběhla na nákup, všimla jsem si, že v domácnosti chybějí už i základní potraviny. Monika mě překvapeně pozorovala. „Jsi tak hodná,“ šeptala. „Místo abys mě nenáviděla…“ Odpověděla jsem, že k tomu nemám důvod. Zradil nás obě, došlo mi.

A také to, že když si budeme pomáhat a držet spolu, když budeme kamarádky, bude se nám žít daleko líp.

Naďa (63), severní Morava

Související články
3 minuty čtení
Jako malá holčička jsem si myslela, že jsou dospělí vyrovnaní, chápaví a rozumní. Během rozvodu rodičů jsem zjistila opak. Byla jsem malá, když se naši rozváděli. Trvalo to dlouho, skoro tři roky, na začátku mi bylo deset, a když to peklo pomalu končilo, tak málem už třináct. Nejhorší roky mého života. Naši nebyli úplně hloupí, tušili, že se trápím, proto mě co nejčastěji vozili k babičce. Nako
2 minuty čtení
Stalo se to před několika lety. Vnučka Karolína se začala měnit. Nikdy by mě nenapadlo, že to skončí tragicky. Moje milované děvče, které jsem vychovávala od jejího dětství, začala být jiná. Ona, která mi vždy přinášela radost. Byla to veselá a chytrá holka. Najednou se mi ale začala vzdalovat. Začala trávit více času s nějakými novými kamarády a její chování se změnilo. Pořád jsem si říkala, ž
5 minut čtení
Bylo mi skoro čtyřicet, když jsem se setkala s Jaroslavem. Byla jsem osamělá, už jsem nedoufala v lásku. Jarda byl vdovec, staral se o dvě děti, Aničku a Tomáše, ale pro mě to nebyl problém. Milovala jsem je už od první chvíle. A myslela jsem, že jsme si všichni sedli. Po smrti Jardy se ukázalo, co ty dětičky roky skrývaly. Nový domov a začátek Po svatbě jsme se přestěhovali do domu na ok
5 minut čtení
Celý život jsem pracovala v kanceláři. Prošla jsem několika firmami, ale většinu svého profesního života jsem strávila na jednom místě. Práce mě bavila, měli jsme kolektiv, který jsem si nemohla vynachválit, a každý den jsem se těšila na své kolegy. Vždycky jsem věřila, že dobré pracovní vztahy jsou základem pohody v práci. Bohužel jsem nedávno zjistila, že ne všichni kolegové mají stejné ho
3 minuty čtení
Jsem ve věku, kdy člověk bilancuje. Měla bych si užívat klidné stáří, ale trápí mě jedno tajemství, které mi nedá spát. Něco, co jsem nikdy nikomu neřekla, ani své nejlepší přítelkyni. Mám za sebou čtyřicet let manželství. S manželem jsme spolu prošli dobrými i špatnými časy. Byli jsme mladí, když jsme se brali, a tehdy jsem věřila, že to bude navždy. A možná bych tomu věřila i dnes, kdyby se p
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ovesná kaše s hruškou
nejsemsama.cz
Ovesná kaše s hruškou
Ovoce je vítanou součástí vydatné snídaně, kromě zdravé energie z fruktózy obsahuje i vlákninu, jejímž zdrojem jsou i ovesné vločky. Domácí kaše doplněná ovocem tedy bude po ránu to pravé. Potřebujete: ✿ 50 g ovesných vloček ✿ 350 ml mléka (část můžete nahradit vodou) ✿ špetku soli ✿ 15 g másla ✿ 10 g třtinového
Hollywoodský zámek se špetkou koření
rezidenceonline.cz
Hollywoodský zámek se špetkou koření
Jedna pohádka skončila a začíná druhá. Tak nejspíš vnímá členka bývalé skupiny Spice Girls Melanie B konec manželství s filmovým producentem Stephenem Belafontem. Je to i důvod, proč „poslali do světa“ společné bydlení. Honosné čtyřpodlažní sídlo o rozloze 1593 čtverečních metrů se nachází ve známé losangeleské čtvrti Bird Street, která je legendární nejenom velkolepými výhledy
Stylová oslava jara: Velikonoční brunch v restauraci ZEM nabídne hravou symfonii chutí a barev
iluxus.cz
Stylová oslava jara: Velikonoční brunch v restauraci ZEM nabídne hravou symfonii chutí a barev
Restaurace ZEM zve na velikonoční brunch, který slibuje stylový sváteční zážitek v samotném srdci Prahy. Uskuteční se v neděli 20. dubna od 12:00 do 15:00 hodin a nabídne vše, co si od dokonalého brun
Bála jsem se, aby ten krasavec nebyl ženatý
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, aby ten krasavec nebyl ženatý
Seznamování se s muži je věda. Myslela jsem, že se mi to nepodaří a zůstanu na ocet. Naštěstí mi dobrou radou pomohla babička. Byla jsem přesvědčena, že se s nikým vhodným neseznámím a že se nevdám. Kdyby alespoň máma tolik nevyváděla! Nesla těžce, že má neprovdanou dceru, a vzhledem k pesimistické povaze žádné světlo na konci tunelu neviděla. A já už vlastně
Mezi moderátory Šípem a Krausem to vře?
nasehvezdy.cz
Mezi moderátory Šípem a Krausem to vře?
Jestli se dá na televizních obrazovkách mluvit o nějaké obrovské a dlouhodobé konkurenci, rozhodně je to ta mezi moderátory Karlem Šípem (79) a Janem Krausem (71). I když koluje mnoho drbů o tom,
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
epochaplus.cz
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo,
Šoupli komunisté zachránce Zápotockého do kriminálu?
historyplus.cz
Šoupli komunisté zachránce Zápotockého do kriminálu?
Přijelo si pro něj gestapo. Naloží ho do auta a odvezou do Prahy. Nacisté si pro Mikoláška nachystali obtížnou zkoušku. Má rozpoznat nemoci z 29 vzorků moči. Pohledem, tak jak to prý dělá vždycky! Janovi je jasné, že pokud se splete, domů se jen tak nevrátí. Pokud tedy vůbec… Dětství má provoněné nejrůznějšími rostlinami, protože jeho
Vynález mikrobiologa R. R. Rifea: Dá se rakovina vyléčit během tří minut?
enigmaplus.cz
Vynález mikrobiologa R. R. Rifea: Dá se rakovina vyléčit během tří minut?
Royal Raymond Rife (1888–1971) je vynikající americký vědec a mikrobiolog, který si na vrub připsal hned několik významných vynálezů. Jeho nevídaný úspěch přichází poté, co se mu podaří zkonstruovat m
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Zápisy do prvních tříd již běží, jsou vaše děti připravené? Otestujte je!
21stoleti.cz
Zápisy do prvních tříd již běží, jsou vaše děti připravené? Otestujte je!
Zahájení školní docházky je nejen významným milníkem v životě dítěte, ale i změna v rytmu života celé rodiny. Zápisy do škol jsou již v plném proudu a rodiče někdy tápou, co jejich potomky při něm vla
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
epochanacestach.cz
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
epochalnisvet.cz
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole. Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který