Domů     Moje máma si přála, abych potratila
Moje máma si přála, abych potratila
5 minut čtení

Rodiče mě vždy zahrnovali péčí. Myslela jsem, že je jejich láska bezpodmínečná. Opak se ale stal pravdou. V nejtěžší životní chvíli, mě moje vlastní máma krutě zradila.

Máma a táta pro mě vždy představovali jistotu, zázemí a bezpečí. Byla jsem jejich jediná dcera, takže se o mě hodně báli, a máma mě navíc dost hlídala. Do skoro třiceti let jsem u nich bydlela. Nevadilo mi to.

Jediné, co mi lezlo na nervy, bylo mámino ustavičné kontrolování. Kaž­dý večer jsem musela dopředu hlásit, kde budu a v kolik přijdu.

Cukr a bič

Čím jsem byla starší, tím víc jsem si připadala jako v kleci. Mí přátelé už bydleli s partnery, ze zábav chodili pozdě domů a nemuseli se nikomu zpovídat. V mámě jsem ale viděla velkou autoritu, která mi vždy se vším pomohla a udělala pro mě první poslední.

Jako dítě mě zahrnovala láskou, byla jsem její poslušná hodná holčička. Když jsem ale náhodou měla odlišný názor nebo se vrátila později, než jsem předem oznámila, nastal problém.

Křičela na mě a nadávala mi, že se neumím chovat, nemám krapet slušnosti a nahlas naříkala, kde že jsou ty doby, kdy jsem si nedělala, co jsem chtěla.

A ať se hlavně podívám na ostatní holky v mém věku, jak své mámy poslouchají. V téhle fázi jsme se vždycky poštěkaly, protože já jsem věděla, že máma je v tomhle extrémně majetnická a manipuluje – ať už vědomě, nebo nevědomě.

Táta byl jiný. Nehlídal mě, ale vlastně jsem ho ani moc nezajímala. Měl sen, že vystuduju jako on ekonomku a půjdu v jeho šlépějích. To se ale nestalo, vybrala jsem si uměleckou vysokou školu.

Láska rány léčí

Od doby, kdy jsem získala z mého pohledu skvělé místo na vysoké škole, kde jsem učila dějiny umění, mnou a mou prací táta opovrhoval. „To není práce – kreslit si,“ říkával. Když mi bylo třicet, začala jsem chodit se svým dlouholetým kamarádem Lukášem. Záhy na to jsem se k němu nastěhovala.

Měl malý byt – garsonku. Pocházel z chudé, ale šťastné rodiny. Jeho rodiče na rozdíl od našich žili na vesnici a měli mezi sebou vřelé, láskyplné vztahy. To jsem Lukášovi moc záviděla. Lukáš byl citlivý, hodný kluk, který rychle poznal, jak mě rodiče ovládají.

Nabídl mi svobodu, po které jsem toužila a bydlení s ním bylo doslova náplastí na moje rány.

Mohla jsem chodit domů kdykoli jsem chtěla, o víkendech jsme chodili do galerií a muzeí a dokonce jsem mohla kreativně tvořit i na malém balkonku, kterým jeho byt disponoval. Když jsem bydlela u rodičů, nesměla jsem nic.

Sice měli ohromnou zahradu a dům, ale ani ve svém pokoji jsem si nemohla dělat, co jsem chtěla. Lukáše naši nenáviděli. Možná jenom z principu, že mě vytáhl z jámy lvové. Máma ho měla za burana, tátovi se nelíbilo, že byl z chudé rodiny.

Po půl roce vztahu jsem přišla do jiného stavu. Neplánovali jsme to, hodně nás to tedy překvapilo. Nevěděla jsem, zda si dítě nechat, navíc Lukáš se moc nadšeně netvářil. Zrovna se mu rozjížděla kariéra a asi se ještě úplně necítil na to, stát se tatínkem.

Už nejsi moje dcera

Měsíc jsem to držela v tajnosti a vedli jsme doma diskuse o tom, co bude. Lukáš mi neustále připomínal, že rozhodnutí nechá na mně, protože já si prý musím být jistá, zda dítě chci, nebo ne. Začala jsem se cítit nejistě ve vztahu k němu a nevěděla si rady. Šla jsem tedy za svými rodiči, abych se s nimi poradila.

Kdo jiný než moje máma by mi mohl pomoct? „Už nejsi moje dcera!“ byla slova mámy, když jsem jí o svém těhotenství řekla.

Křičela na mě, že jsem lehká holka a Lukášovi, který šel tehdy se mnou coby duševní opora, nadávala, že mě schválně zbouchl, abych si ho pak musela vzít a  on shrábl všechen rodinný majetek.

Táta mě po té děsivé hádce vzal stranou a nabídl mi něco jako finanční odškodnění. Byl ochoten mi posílat kapesné i na dítě, jenom když se k nim vrátím a Lukáše nechám jít.

„Doufám, že se ti něco stane, nebo že potratíš“, zněla slova mé mámy, když mě vyprovázela ze dveří. Z toho všeho mi bylo na zvracení. Byla jsem zoufalá.

Špatné rozhodnutí

Další dva měsíce jsem jen ležela doma a chtělo se mi umřít. Z umělecké školy mě mezitím vyhodili, protože jsem do práce po hádce s mámou už prostě nepřišla. Lukáš peněz taky moc neměl, sotva na zaplacení nájmu.

Začali jsme se i spolu hádat, vyčítala jsem mu, že při mně nestojí, dítě stejně nechce a radost z toho taky nemá.

Najednou jsem měla pocit, že můj život není takový, jaký jsem si vysnila. Na potrat jsem nakonec šla, věděla jsem, že se o dítě sama nepostarám. Lukáš vzal totiž mezitím roha. Byt zůstal ale na mně, takže jsem se alespoň nemusela potupně vracet k našim.

Našla jsem si práci v poradenství a teď se starám o klientky, které procházejí těžkými životními situacemi. Od toho incidentu uběhlo už skoro dvacet pět let, ale není dne, kdy bych si své rozhodnutí v nerozhodnosti nevyčítala.

To, co jsme si udělali a to, co jsem udělala svém nenarozenému dítěti já, pro to není cesty zpět.

Až teď, když už jsem dospělá a mám naštěstí své vlastní děti, vidím, jak moc byl můj vztah s rodiči nezdravý a modlím se, abych takový špatný vliv neměla i na své potomky.

Eva (59), Ostrava

Související články
3 minuty čtení
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za příklad svému životn
3 minuty čtení
Ještě před čtyřmi měsíci jsme žili normální život. Manžel byl zdravý a plný energie. Dnes bojuje o život. Nikdy by mě nenapadlo, že se jeho svět tak rychle převrátí. Manžel byl člověk, který nikdy nebyl nemocný. Nezastavil se, vždy byl aktivní, běhal, jezdil na kole, miloval život. Když si ale začal stěžovat na bolesti v břiše, myslela jsem si, že to bude jen nějaký menší problém, nějaké zažíva
5 minut čtení
Je to už dávno, ale pořád si pamatuji, jak těžké to pro ni bylo. Moje kamarádka Petra byla vždy tak srdečná. Sama ale prožívala bolest, kterou neunesla. Když se ohlédnu zpět, mám pocit, jako bych byla svědkem něčeho, co se stalo teprve včera. Pořád dokola si říkám, jak jsem měla něco udělat jinak, abych jí pomohla. Aby tu byla se mnou i dnes. Moje kamarádka mi dala možnost být její oporou v
3 minuty čtení
První nečekaná rána v mém dosud pohádkovém životě přišla, když jsem zjistila, že manžel má milenku. To byla ale jen ta první z řady ran. Druhá přišla, když jsem zjistila, že se s tou ženou vídal už dlouhé měsíce a žil s námi oběma. A třetí, když se ukázalo, že ona je jen o pár let starší než naše dcera. Zůstala jsem sama v domě, který jsme spolu postavili. Zdi byly plné vzpomínek. Nemohla jsem
3 minuty čtení
Dodnes mám stále před očima obraz, který se mi zaryl do paměti. „Tvá sestřička už není,“ říkali. Jak není, vždyť byla mladší! Bylo mi tehdy 10 let a Markéta byla o dva roky mladší. To přece nedávalo smysl. Děti neumírají. I já jsem se cítila nesmrtelná. Tehdy mi řekli, že odešla do nebíčka. Proč? Tam odešla tenkrát babička, která byla stará. Proč šla má sestřička? Prázdný pokoj Nebyla to
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krejčíková konečně potvrdila očekávaný rozchod!
nasehvezdy.cz
Krejčíková konečně potvrdila očekávaný rozchod!
O tom, že není ve vztahu Anety Krejčíkové (33) a jejího přítele Ondřeje Rančáka (40) všechno v pořádku, hovořila hvězda seriálu UIice už dlouho a její podivný vztah se propíral skoro každý týden v b
Unikátní genová banka: Rostlinné dědictví české země
21stoleti.cz
Unikátní genová banka: Rostlinné dědictví české země
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum
Národní muzeum: Symbol národa bojuje s nedostatkem místa
epochanacestach.cz
Národní muzeum: Symbol národa bojuje s nedostatkem místa
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a
Vyčarujte si super figuru!
nejsemsama.cz
Vyčarujte si super figuru!
Pokud vám příroda nenadělila právě ideální postavu, rozhodně nezoufejte. S pomocí šikovných triků můžete vždy vypadat skvěle. Stačí zvolit správné kousky oblečení a zaměřit se na to, co je na vaší postavě hezké, i na výběr barev a doplňků. Někdy stačí jen málo, a hned se vám zvedne sebevědomí. Zapamatujte si pár základních rad pro různé typy postavy. Širší
Zázrak v Mariazell: Kdo zastavil osmanské vojsko?
enigmaplus.cz
Zázrak v Mariazell: Kdo zastavil osmanské vojsko?
Rakouské město Mariazell patří k nejoblíbenějším poutním místům v Evropě. V samotném Rakousku má tato lokalita status národní svatyně. V centru všeho dění je románská soška Panny Marie. Říká se jí Mag
Ukázalo se, že můj manžel má osm dětí
skutecnepribehy.cz
Ukázalo se, že můj manžel má osm dětí
Všichni jsme mého muže Rudolfa léta považovali za tichého stydlína. Pak jsem se nestačila divit, když jsem zjistila, kolik jeho dětí po světě běhá. Inu, tichá voda břehy mele! Náš vztah byl v začátku hodně rozpačitý. Rudolf vysedával ve studovně naší knihovny, kde jsme já dělala knihovnici. Přišel, sotva pozdravil, když se mnou mluvil, tak celý
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Tradiční velikonoční nádivka
tisicereceptu.cz
Tradiční velikonoční nádivka
Ta pravá, jako od babičky. Můžete ji jíst i jako přílohu nebo samostatný chod. Suroviny 250 g uzeného vařeného bůčku 1 veka 4 vejce 3 dl mléka 100 g pórku, cibulové nati, kopřiv, p
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
epochalnisvet.cz
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra. Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
epochaplus.cz
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
Dříve lidé neměli družice ani radary, ale dokázali předpovědět počasí s překvapivou přesností. Jaké triky používali a proč některé pranostiky fungují dodnes? Dříve lidé pozorovali oblohu, zvířata a měli po ruce pranostiky Jak to s plánováním podle předpovědi počasí měli naši předkové? Paradoxně byli na těchto informacích existenčně závislí více než my. Šlo jim o
Koncertoval Chopin nejraději ve tmě?
historyplus.cz
Koncertoval Chopin nejraději ve tmě?
„Ještě tamty dvě vzadu,“ požádá nesměle klavírista o sfouknutí svíček a místnost se rázem ponoří do tmy. Vážení hosté usazení na židlích poněkud znervózní. „Co to na nás chystá?“ špitají si. Několik okamžiků je ticho, ale pak se ozvou první tóny překrásné melodie. Když je konec, všichni nadšeně tleskají, některé dámy utírají slzy dojetí.  
Rolls-Royce má vlastní šachovou sadu
iluxus.cz
Rolls-Royce má vlastní šachovou sadu
Společnost Rolls-Royce Motor Cars představuje šachovou sadu Rolls-Royce, moderní vyjádření jedné z nejuznávanějších strategických her na světě, která překračuje hranice kultur a generací. Hra je souča