Domů     Moje trápení se jmenovalo Kateřina
Moje trápení se jmenovalo Kateřina
8 minut čtení

Naše holčička byla podle mě daleko krásnější než obdobná děvčátka jejího věku. Vnesla nám do života pocit štěstí, spokojenost a klid.

Bylo to opravdu hrozné období. Jako kdyby se z ráje stalo peklo. Brali jsme se tak zamilovaní, tak plní iluzí, a najednou jsme byli postavení před skutečnost, s níž jsme si ani jeden, ani druhý nevěděli rady.

Vlastně jsme ani neuměli být na sebe naštvaní, celá léta jsme spolu mluvili vlídně, přátelsky, často v legraci. A přišla ledová sprcha. Přišourala se pomalu a nenápadně.

Trvalo dlouho, než jsme si připustili, že se na nás řítí uragán a že z toho nejspíš nevyjdeme se zdravou kůží.

Seděla jsem v ordinaci, v té době ještě s očima přetékajícíma nadějí. Tehdy jsem věřila v dobré konce. Ten starý pán mě nechtěl lekat. Koukal do papírů, pokyvoval šedivou hlavou a povídá: „A jak je to dlouho, co se snažíte o dítě? Tři roky?“

Horlivě jsem kývala a odpovídala zřetelně a nahlas, jako vzorná školačka u tabule: „Ano, pane doktore. Tři roky. Před třemi lety jsme se brali a přáli jsme si mít dítě co nejdřív.“ Pokrčil rameny:

„No tak já bych na vašem místě neztrácel naději a optimismus. Předepsal jsem vám lázně, to by mohlo pomoci. A jeďte s manželem někam na dovolenou, odpočívejte a co je hlavní, věřte tomu, že všechno dobře dopadne.“

Adopce?

Lázně byly prima. Mirek za mnou přijel na víkend, cpali jsme se na kolonádě kulatými sušenkami, krmili veverky a cítili se tak bezstarostní jako v době, kdy jsme se seznámili. Ale rychle to zas pominulo.

Vrátila jsem se do obvyklého kolotoče, uplynul další rok a ještě jeden. Doktoři krčili rameny.

Na klinice v Praze, kam jsem se dostala díky tchyni, která tu měla známého specialistu, kapacitu, mi řekli větu, o níž jsem doufala, že ji nikdy v životě neuslyším: „To víte, zázraky my neumíme. Nelekejte se, ale skoro bychom vám radili adopci.“

Toho slova jsme se oba, Mirek i já, zhrozili. „Tak jestli chceš slyšet můj názor, jsem proti,“ vzdorně zahučel Mirek. „Buď úplně klidný, já taky,“ ujistila jsem ho. Už jen ze slova adopce se mi dělalo špatně. Vydrželo mi to ale sotva půl roku, pak už jsem si vlastně nic jiného nepřála.

Čekal mě očistec. Překonat Mirkův odpor, jančení tchyně i obavy mých rodičů, projít nejrůznějšími testy a obstát před komisemi, které nás dopodrobna zkoumaly a kladly takové otázky, až se mi chtělo zařvat: „A co je vám do toho, proboha?“

Naše šťastná rodinka

Kateřina. Tak se jmenovala. Byly jí dva roky a byla podle mého názoru daleko krásnější než obdobná děvčátka jejího věku. Vnesla nám do života ten klid a mír, který jsme ztratili a mysleli, že ho už nenajdeme.

Čekala jsem ze strany tchyně tuhý odpor a od mých rodičů rozpaky, ale mohli se zbláznit nadšením.

V té době byste v celém vesmíru nenašli šťastnější smečku, než jsme byli my, lidé kolem Kateřiny. Snesli jsme jí modré z nebe. Krize, kterou jsme s Mirkem doteď prožívali a která se šklebila ze všech koutů bytu, sklapla jako kudla a odplížila se jinam.

Zahnala ji Kateřina. Byli jsme jako reklama na šťastnou rodinu. Menší trable začaly se školní docházkou. Našli se spolužáci, kteří se Kateřině posmívali, že není naše. Protože jsme s tím počítali, nezaskočilo nás to.

Psycholožka nám vysvětlila, jak se v takových situacích chovat a co holčičce říci, aby necítila úzkost. Myslela jsem si, že jsme připraveni na všechno. To byl velký nesmysl. Nebyli jsme připraveni na nic.

Nejsi nikdo!

Trpce jsem se usmívala, když jsem slýchala od rodičů nářky na pubertu jejich ratolestí. Že holky kouřily za bukem, s někým se líbaly anebo přišly pozdě z diskotéky – no to bych si bývala moc přála! To je všechno normální, přirozené, běžné. Kdežto co se dělo u nás, bylo už za hranicemi.

Katka kradla. Začalo to, když chodila ještě na základku, tehdy to ještě vypadalo relativně nevinně. Brala nám peníze z peněženek, nevracela drobné, které jí zbyly, když jsem jí poslala na nákup.

Neplatila učitelce klavíru, tvrdila jí, že si peníze zapomněla doma, a nechávala si je.

Přitom dostávala kapesné a měla vše, na co jen pomyslela. Nač tak nutně potřebovala lhát a krást? Ve škole se učila prachbídně, nosila čtyřky, před matikářkou jsem musela skoro klečet, aby ji nenechala propadnout. „Proč se s ní proboha trochu neučíte?“ nechápal můj tatínek, absolvent ČVUT.

„Snažíme se,“ vysvětlila jsem. „Vydrží to minutu, pak roztrhá papír a uteče.“ Z roztomilého kuřátka se stal nelítostný krahujec. „Ty mi nemáš co poroučet!“ křičela na mě. „Nejsi moje máma, nejsi nikdo!“ Z učebního oboru kosmetička utekla po dvou letech. Přitom jsme, celá naše rodina, usoudili, že zrovna tohle by ji mohlo bavit.

Půjčovala si ode mě rtěnky a stíny, už když jí bylo šest, dlouze na sebe pak hleděla do zrcadla a vše vylepšila ještě nějakými mými výstředními šaty a střevíčky na podpatku. Fotky mám kdesi schované. Jenže Katka se nechtěla vyučit, něčím být.

Bavilo ji jen tak se poflakovat, nesmyslně zabíjet čas. Našla si dost problematické kamarády a vytvořili partičku, která byla postrachem sídliště. Lidé věděli, že jedna z jejích členek je má dcera, a dívali se na mě vyčítavě.

„Jak jste ji to vychovali?“ vmetla mi do tváře domovnice. Na to ani nebylo co odpovědět.

Modrovlasá figurína

Katce bylo sedmnáct, měla modré vlasy, potetované paže a smála se tak nahlas, že to nahánělo sídlištním obyvatelům hrůzu. Vodila se za ruku s hochem, který rovněž vypadal jako figurína ze strašidelného zámku.

Přespávala střídavě doma a střídavě ve squatu na kraji města. Ani nedokážu popsat, jak moc to bolelo.

Stejně jako Mirkův odchod. Někdy v té době se sbalil a šel. Stalo se to nečekaně, bez varování, a skoro mě to položilo. „Podívej se, to je naše společné dílo,“ řekl mi.

Díval se přitom z okna, tam někde v dálce postávala modrovlasá Katka s podobnými existencemi. Trhla jsem sebou a všimla si, že Mirek má na sobě kabát a v ruce cestovní kabelu.

„Někam jdeš?“ podivila jsem se. „Už tu nemůžu být,“ vysvětlil mi a práskl za sebou dveřmi. Už se nevrátil. Odešel napořád. Zůstala jsem na všechno sama, a především na Katku. „Vyhnala jsi tátu!“ obvinila mě hned druhý den.

Zírala na mě červenýma kalnýma očima, byla opilá. Nevěděla jsem, co na toto absurdní obvinění říct.

Nedostala jsem ze sebe ani slovo. „A já tady bez táty nebudu, jdu taky,“ rozhodla se v afektu, naházela pár věcí do igelitky, zmizela a zanechala mě v bytě blízkou zhroucení. Zůstala jsem sama ve strašných obavách, co se asi s Katkou děje. Co se děje s Mirkem, to se ke mně brzy doneslo.

Nastěhoval se ke své matce a později si pronajal blízko ní byt, kam za ním docházela o patnáct let mladší kolegyně. Když požádal o rozvod, pochopila jsem, že je to nezvratné. Žila jsem jako automat.

Do práce, z práce, doma jsem zírala do stropu a přemýšlela o starých dobrých časech.

Někdy jsem telefonovala s matkou, která mě utěšovala, co měla sil, jindy jsem sledovala televizi, ale vůbec nevnímala, co dávají.

Občas mě napadlo zkusit najít Kateřinu, ale ve squatu ji už dlouho nikdo neviděl, a když jsem se na ni zeptala podivných figur, s nimiž se kamarádila, řekly, ať neotravuju.

Poraněné ptáče

Užírala jsem se hrůznou představou, že se jí něco stalo, že je nemocná, k smrti vyčerpaná či dokonce těžce zraněná a potřebuje pomoci. Zašla jsem za Mirkem, jestli ho nenapadá, kde by naše dcera mohla být, ale zabouchl přede mnou dveře.

Pak, asi tak po roce, jsem ji objevila na rohožce u dveří. Ten pohled budu mít před očima už napořád.

Ležela tam jako nějaké poraněné ptáče. Nepromluvila slovo, jen plakala a dívala se na mě tak úpěnlivě, jako by mě prosila o pomoc. Neptala jsem se, co se stalo, jen jsem ji objala a šeptala jí, že teď už to bude dobré, že teď už bude všechno v pořádku.

Zašeptala mi do ucha: „Já ti věřím, mami.“ Obě tomu pořád věříme.

Gabriela (59), východní Čechy

Související články
3 minuty čtení
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za příklad svému životn
3 minuty čtení
Ještě před čtyřmi měsíci jsme žili normální život. Manžel byl zdravý a plný energie. Dnes bojuje o život. Nikdy by mě nenapadlo, že se jeho svět tak rychle převrátí. Manžel byl člověk, který nikdy nebyl nemocný. Nezastavil se, vždy byl aktivní, běhal, jezdil na kole, miloval život. Když si ale začal stěžovat na bolesti v břiše, myslela jsem si, že to bude jen nějaký menší problém, nějaké zažíva
5 minut čtení
Je to už dávno, ale pořád si pamatuji, jak těžké to pro ni bylo. Moje kamarádka Petra byla vždy tak srdečná. Sama ale prožívala bolest, kterou neunesla. Když se ohlédnu zpět, mám pocit, jako bych byla svědkem něčeho, co se stalo teprve včera. Pořád dokola si říkám, jak jsem měla něco udělat jinak, abych jí pomohla. Aby tu byla se mnou i dnes. Moje kamarádka mi dala možnost být její oporou v
3 minuty čtení
První nečekaná rána v mém dosud pohádkovém životě přišla, když jsem zjistila, že manžel má milenku. To byla ale jen ta první z řady ran. Druhá přišla, když jsem zjistila, že se s tou ženou vídal už dlouhé měsíce a žil s námi oběma. A třetí, když se ukázalo, že ona je jen o pár let starší než naše dcera. Zůstala jsem sama v domě, který jsme spolu postavili. Zdi byly plné vzpomínek. Nemohla jsem
3 minuty čtení
Dodnes mám stále před očima obraz, který se mi zaryl do paměti. „Tvá sestřička už není,“ říkali. Jak není, vždyť byla mladší! Bylo mi tehdy 10 let a Markéta byla o dva roky mladší. To přece nedávalo smysl. Děti neumírají. I já jsem se cítila nesmrtelná. Tehdy mi řekli, že odešla do nebíčka. Proč? Tam odešla tenkrát babička, která byla stará. Proč šla má sestřička? Prázdný pokoj Nebyla to
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
nasehvezdy.cz
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
Herci Filipu Rajmontovi (47) už dochází trpělivost s tím, že existence jeho postavy v seriálu Ulice je závislá na herečce Lence Zahradnické (39), která je stále na mateřské. Pokusí se jí zbavit? Vy
Lehké cookies
nejsemsama.cz
Lehké cookies
Cookies jsou opravdu lahodné. Ty z našeho receptu jsou navíc lehké jako dech. Ingredience: ● 1 hrnek cukru ● 1 šálek tmavého třtinového cukru ● 1 malý hrnek pokrájeného změklého másla ● 2 vejce ● 1 lžička prášku do pečiva ● 1 vanilkový cukr ● 2 malé hrnky ovesných vloček ● 2 malé hrnky kukuřičných lupínků ● 2 malé hrnky celozrnné mouky ● 150 g čokolády (minimálně 70 %
Ztratila životní lásku i naději
skutecnepribehy.cz
Ztratila životní lásku i naději
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
epochanacestach.cz
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
Je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si zde přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i vášniví golfisté. Dovolenou můžete strávit na jednom místě, nebo do ní zakomponovat sousední ostrov Reunion. Na Mauriciu se rozhodně nebudete nudit. V Indickém oceánu existuje ostrov, který vaše sny může změnit ve skutečnost. Po celý rok zde panují
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
21stoleti.cz
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
enigmaplus.cz
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
Po pádu železné opony se u nás začaly rozvíjet různé oblasti bádání. Nechyběl ani zájem o věci nevysvětlitelné, nadpřirozené nebo alespoň nějakým způsobem tajemné. Hozené rukavice zkoumání fenoménu ne
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
historyplus.cz
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
V Moskvě usoudili, že po dobrém to s litevskými, lotyšskými a estonskými rolníky nepůjde. Proto Stalin sáhne po osvědčené zbrani. Masovými deportacemi chce odpor obyvatel Pobaltí zlomit. Sověti zorganizují operaci Příboj, během níž pošlou do vyhnanství na 100 000 nežádoucích osob! Litva, Lotyšsko a Estonsko vyhlásí v roce 1918 nezávislost. To ale neznamená, že by
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý