Domů     Nebyla jsem nikdy šťastná!
Nebyla jsem nikdy šťastná!
6 minut čtení

Svým dětem jsem se snažila předat jediné. Ať jdou za hlasem svého srdce. Já to neudělala a byla jsem celý život nešťastná. Dnes bych se asi zachovala jinak.

Pocházím z malého města, kde se ještě dnes na rozvod a jiné avantýry pohlíží tak trochu s despektem. Neměla jsem v úmyslu něco takového udělat. Našla jsem si přítele, naše láska byla příliš čerstvá, takže jsme ji tajili. Pak se ale stala ta osudná nehoda.

Okamžik, který změnil životy více lidem. I když se to nezdá, jsou v životě momenty, které vám ten osud změní. Moc takových příležitostí není, ale když obětujete lásku za vděk, pochopíte až později, že jste si tu životní linku měli namalovat jinak.

Osudná nehoda nás spojila

Ne, nestalo se nic mně ani Pavlovi. Tak se moje láska jmenovala. Můj tatínek měl autonehodu a bylo to s ním zlé. Moc zlé. Když ho přivezli do nemocnice, shodou okolností tam byl Petr. Chlapec, který bydlel v našem městě. Byl zde na odběru krve.

Zajímal se, jak mému tatínkovi je. Ukázalo se, že potřebuje krev. Hodně krve, která nebyla k dispozici, až si lékařka uvědomila, že Petr má stejnou krevní skupinu, protože mu ji před tím odebrali. Petr neváhal a daroval krev mému otci, čímž mu tak zachránil život.

Dcera za záchranu života

Tatínek mu byl zavázán a nevěděl, jak se mu odvděčit. Pozvali jsme Petra, jeho rodiče a sestru na oběd. Dost jsme se spřátelili, tatínek si všiml, že se Petr výtečně baví se mnou.

Dospěl k názoru, že se mu líbím, a proto mi kladl na srdce, abych na Petra byla milá. Nenaléhal, ale stačilo jediné gesto, abych pochopila, že jistým vděkem bych mohla být pro Petra já. Já, která jsem ale milovala jiného chlapce.

Byla jsem s ním šťastná, už jsem plánovala rodinu. Petr, nebo Pavel? Dnes bych se asi i vzepřela. I když jste vděční za záchranu života milované osoby, nemůžete vděk vyměnit za osobní štěstí.

Obětovala jsem svoji velkou lásku

Nekladla jsem odpor, protože jsem byla vzorově vychovaná dívka, která se nevzpírala hlavně mužům. Upřednostnila jsem jistou tatínkovu čest před vlastním štěstím.

Pavlovi jsem vše se slzami v očích řekla a on chápal. Stará škola jsme byli zřejmě všichni. Vdala jsem se za Petra, měli jsme tři děti, dva kluky a holku. Jenže jsme si nerozuměli.

Rozvod? To bylo přímo nemyslitelné!

Často jsme se hádali. Rozvod samozřejmě nepřicházel v úvahu. Já jsem od té manželské tísně utíkala k jedinému příteli, kterému jsem se svěřovala. Nebyly to kamarádky, ale Pavel. Nebyli jsme ovšem tajní milenci. Jen jsme si psali dopisy. Celých 40 let. Stěžovala jsem si na vše.

Utajené dopisy dávné lásce

Některé mám dodnes schované i proto, že jsem se je neodvážila poslat. Zdály se mi možná až moc intimní. „Pan XY přišel domů, nacpal si pupek, otevřel si pivo a za chvíli usnul…,“ stálo v jednom ze psaní. Až později mi dcera řekla, že na ta psaní narazila.

Stálo to všechno za to, když jsme se trápili já, manžel i děti? Taková byla ale doba. Ještě než děti odešly z domova, jsme si s manželem zařídili každý svoji ložnici. Žili jsme v jednom domě, ale odděleně.

Žili jsme vedle sebe

Zdálo by se, že tak na sebe nebudeme narážet. Jenže nebylo to snadné. Ta alergie na sebe byla cítit na každém kroku. Denní hádky se staly už běžnou rutinou a děti mi v dospělosti řekly, že by snad byly raději, kdybychom se s jejich otcem rozešli.

Proč jsme my dospělí nedošli sami k takovému závěru? Snad i můj muž by byl šťastnější. Když děti odešly z domova, už neexistovaly ani společné dovolené. Každý jsme jezdili na výlety zvlášť. Vlastně jsem jezdila spíš já, Petr na to moc nebyl.

Po celý život s námi jezdil spíš z donucení. Jak jsem psala v dopisech, spíš byl na gaučink, jak se dnes říká.

Nejedli jsme ani u jednoho stolu

Je pravda, že když jeden z nás vařil jídlo, tak ho přinesl i tomu druhému, u společného stolu jsme ale jedli jen tehdy, když přišla návštěva nebo děti. A co Pavel?

Ten se mezitím také oženil, měl děti, kontakt prostřednictvím pošty jsme udržovali dál, ale nikdy by mne nenapadlo svého muže podvést, ačkoli jsme už jako manželé spolu nežili.

Najednou tu prostě nebyl

Po skoro 40 letech manželství Petr dostal infarkt a zemřel. Bylo mi to líto. Plakala jsem, protože přece jen to byl člověk, s nímž jsem prožila většinu svého života. Měla jsem s ním děti a najednou jsem viděla i pěkné chvilky našeho manželství.

Ty mi ale začernily jiné dopisy. Našla jsem je, když jsem později vyklízela manželovy šuplíky. Kdysi byl na operaci, a potom v lázních. Tam si zřejmě našel ženskou. Psal si s ní, jestli se s ní scházel a došlo k fyzické nevěře, netuším.

V první chvíli to byl pro mě šok. Spíš proto, že jsem o tom nevěděla, než aby mě to bolelo. A nemohla jsem se zeptat, jak to bylo. Další rána v životě. Tehdy jsem si uvědomila, že jsem nebyla šťastná. Od svatby, kdy jsem si nebrala lásku.

Pocity radosti jsem zažívala s dětmi, i když mne mrzelo, že je nemám se svou láskou.

Ach, ty dopisy

Ano, i já jsem si dopisovala s jiným mužem. Ale vím, že mezi námi nic nebylo. I když jsem nebyla v manželství šťastná, nechtěla jsem kvůli svému muži být nevěrná. A pak zjistím, že můj muž měl nějaké tajemství. A byla ta ženská jediná?

Kolotoč otázek v mé hlavě jsem se rozhodla ukončit tím, že jsem napsala Pavlovi. Poprvé po těch letech jsme se znovu sešli. Po těch letech mnoha dopisů.

Myslel na mě

Stále to mezi námi fungovalo. Co však skřípalo, bylo Pavlovo manželství. Nechtěla jsem ho rozvádět, ale po čase přišel sám, že odejde od manželky. Nenamítala jsem nic. Měla jsem radost. Bohužel, než se Pavel stačil rozvést, měl autonehodu a zemřel.

Jeho žena vše zdědila. A nejspíš i ona přišla po smrti svého muže na dopisy. Ty milostné se mnou. Kontaktovala mne a dala mi najevo, že můj muž měl pro mne dárek. Prsten. Jestli mne už chtěl požádat o ruku, nevím.

V každém případě mi má sokyně dala jasně najevo, že ten šperk nikdy nebudu mít. Nešlo mi o hodnotu klenotu, ale o to, co znamenal. Šlo totiž o věrnou kopii zásnubního prstenu mé maminky.

O něm jsem básnila právě už tehdy v devatenácti. A Pavel si to pamatoval. Bylo od něj krásné gesto, že mi ho chtěl dát. Že tu památku nemám, to mne mrzí.

Simona J. (70), Poděbrady

Další článek
Související články
3 minuty čtení
Pro maminku je těžké sledovat trápení dítěte. Pocit se násobí, když vidíte, jak si vaši potomci ubližují navzájem. S manželem Oldou máme dvě děti. Janičku a Oldu. Byli jsme na ně vždy pyšní. Oba se dobře učili, měli vždy dobrou práci. Jen byli každý z jiného těsta. Přiznávám, že v Oldovi jsem vždy viděla větší dravost. Je manažer, takže musí být přísný. Ale i ve vlastní rodině? Neustále ji k
3 minuty čtení
Ve stáří pykám za hříchy mládí. Bývala jsem nebezpečně hezká a zahrávala si s city svých nejbližších. A to se mi ve zlém vrátilo. Bývala jsem, jak se říká, pěkné číslo. Anebo kvítko z čertovy zahrádky. Které už bohužel dávno zvadlo. Na staré časy vzpomínám ráda, ale občas se mně mihne hlavou, že jsem možná trochu ubližovala. Někdy víc než trochu. Byla jsem nebezpečně krásná, dnes by tomu živá
3 minuty čtení
S Mirkou jsme byly velké kamarádky už od školy. Bohužel nás rozdělilo pobláznění. Mé a jejího muže. Nestálo to za to. S Mirkou jsme se poznaly na základní škole, kdy jsme ani jedna neznala spolužáky, a tak jsme si k sobě sedly. A sedly jsme si i jako kamarádky. Dokonce jsme spolu pak obě šly na obchodku. Samozřejmě jsme se sobě svěřovaly, prožívaly jsme spolu první velké lásky a radily jsme si.
6 minut čtení
Pamatuji si to jako dnes. Táhlo mi na třicet a v blízkosti žádný muž. Tak jsem se z menšího městečka odstěhovala do velkoměsta. Abych našla štěstí. Přišla jsem spíš k neštěstí. Když jsem se tehdy ocitla v Praze, měnila jsem práce, prostředí kolem sebe, tedy i lidi. V jedné společnosti mne nepřehlédl místní šprýmař. Muž staršího věku. Se ženami mluvil jako největší seladon, ačkoli pohledný moc n
3 minuty čtení
Koncem léta jsem se měla vdávat. Spolužačka Zuzana si přála poznat mého budoucího manžela, což jsem jí umožnila. Nechápala jsem, jak mi to mohla Zuzana udělat. Nebyly jsme nejlepší kamarádky, ale znaly jsme se dobře, chodily jsme spolu do třídy, myslela jsem, že je to normální, docela prima holka. Když však později došlo na lámání chleba, jasně mi naznačila, že mě ve skutečnosti nenáviděla. Zír
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Červený akcent rozzáří prostor
rezidenceonline.cz
Červený akcent rozzáří prostor
V interiérovém designu je tato barva symbolem energie, vášně a tepla. Použití červené dokáže vdechnout místnosti život, dodat jí šmrnc i přidat na komfortu či vášnivé intimitě. Tahle dominantní barva má bohatou historii, je spojována s láskou a štěstím, v některých kulturách dokonce i s manželstvím. V interiéru může červená stimulovat dynamickou akčnost, osvědčila se
Saturnův měsíc Enceladus nepřestává ohromovat
21stoleti.cz
Saturnův měsíc Enceladus nepřestává ohromovat
Když v roce 1789 Frederic Herschel objevil v pořadí šestý Saturnův měsíc, netušil, že bude o více než dvě století později považován za jednoho z nejvážnějších kandidátů na výskyt života ve Sluneční so
Nejkrásnější Vánoce jsou možná ve Vídni
epochanacestach.cz
Nejkrásnější Vánoce jsou možná ve Vídni
Romantická Vídeň se s Adventem mění v kouzelné město plné tradičních trhů, pro které je charakteristická vůně svařeného vína, pečených brambor, kaštanů a sladkých pražených mandlí. Náměstí v centru se rozzáří do žluta a do červena a vy si připadáte jako v pohádce. Nejvyhlášenějším vánočním trhem je Christkindlmarkt na Radničním náměstí. Na prostoru s krásně nazdobeným parkem, ohraničeným ze západu
Kratom: Co byste měli vědět o tomto přírodním doplňku stravy
epochalnisvet.cz
Kratom: Co byste měli vědět o tomto přírodním doplňku stravy
Kratom je přírodní doplněk stravy vyráběný ze sušených listů tropického stromu Mitragyna speciosa, který pochází z jihovýchodní Asie, konkrétně z Thajska, Malajsie a Filipín. Tato rostlina se po staletí používá jako stimulant i sedativum. Přestože kratom dosud nebyl oficiálně schválen pro lékařské využití, mnoho lidí ho užívá při léčbě chronické bolesti, úzkosti, zažívacích potíží nebo
Krátkodobá ztráta paměti: Pozor na alkohol
epochaplus.cz
Krátkodobá ztráta paměti: Pozor na alkohol
Lidský mozek je neuvěřitelně komplexní a složitý orgán, který zatím neprozradil všechna svá tajemství. Určitá slepá místa v našich znalostech se týkají i paměti. Co například způsobuje tzv. amnézii? Lidská paměť se podle odborníků vyvíjí zhruba do 25 let věku. Pak ji i nadále můžeme trénovat a zpomalovat její oslabování, ale tak výrazně jako za mladých
Byla Sisi otrokyní svých vlasů?
historyplus.cz
Byla Sisi otrokyní svých vlasů?
Když je rozpustí, sahají jí až po kolena. Každý den dopoledne jim věnuje dvě hodiny péče, která se postupně mění v jakýsi rituál. Píše o nich v dopisech manželovi, skládá na ně básně. František Josef I. si kvůli nim mění schůzky. Císařovna Alžběta Bavorská, zvaná Sisi, je svými vlasy doslova posedlá.   „Dnes jsem spatřil
Klasická rybí polévka
tisicereceptu.cz
Klasická rybí polévka
Vánoce jsou tady. A s nimi i tato tradiční česká polévka. Suroviny 1 kapří hlava 500 g odřezků z kapra 75 g jiker ½ kg kořenové zeleniny 1 cibule 2 lžíce másla 2 lžíce hladké mouky sůl n
Záhada „pravěké loděnice“: Kdo zde pracoval na obřích člunech?
enigmaplus.cz
Záhada „pravěké loděnice“: Kdo zde pracoval na obřích člunech?
Když byly na staveništi Fakultní nemocnice v Hradci Králové objeveny dva velké částečně opracované kmeny, vzbudilo to malou archeologickou senzaci. Odborníci totiž pracovali s hypotézou, že se jedná o
Sen předpověděl neštěstí
skutecnepribehy.cz
Sen předpověděl neštěstí
Znáte to, když se vám zdá opakovaně jeden a ten samý sen, jenže nevíte, co to znamená a jestli se to stane? Tak přesně to se mi nějakou dobu dělo. Měla jsem stále stejný sen, ve kterém se topí můj tříletý syn Honzík. Když se mi zdál poprvé, vstala jsem celá zpocená. Hned jsem šla k němu do
Limitovaná edice hodinek PRIM Bob a Bobek
iluxus.cz
Limitovaná edice hodinek PRIM Bob a Bobek
Legendární ušatá dvojice oslavuje 45 let od svého prvního televizního vystoupení nejen na velkém plátně, ale také na číselníku hodinek, které přinášejí nostalgii přímo na vaše zápěstí. ELTON hodinářs
Láká Benešová na své tělo mladšího milence?
nasehvezdy.cz
Láká Benešová na své tělo mladšího milence?
Už nějakou dobu se povídá, že herečka ze seriálu Hrdina Lucie Benešová (50) není se svým manželem Tomášem Matonohou (53). Možná i proto se ráda na sociálních sítích čas od času ukáže ve spodním prád
Kam vyrazit na trhy? – Střední Evropa
nejsemsama.cz
Kam vyrazit na trhy? – Střední Evropa
V minulém čísle jsme se vypravili po německých vánočních trzích. Moc krásnou atmosféru ale má adventní období i v Rakousku, Polsku či Maďarsku. Která města stojí za to navštívit? Salcburk Krásné vánoční trhy mají každoročně také v rakouském Salcburku. Nejoblíbenější a největší jsou trhy na sousedních náměstích Domplatz a Residentzplatz. Další najdete i u zámku Mirabell či na nádvoří středověké pevnosti Hohensalzburg, která