Domů     Už na sobě vůbec nešetřím
Už na sobě vůbec nešetřím
4 minuty čtení

Vždy jsem se o svůj vzhled starala sama. Chodit po salonech je jen pro zhýčkané dámičky. Teď jsem však poznala kouzlo nepoznané péče!

Celý život jsem na sobě šetřila, nikdy jsem o sebe nenechala pečovat a myslela si, že mi je jen ke cti, že neutrácím a ještě se na mě dá dívat. Až po padesátce jsem poznala, jaké to je nechat se trochu rozmazlovat a že si to my, ženy, zasloužíme.

Kadeřnice byla děsivá představa

Nejhorší návštěvu kadeřnice jsem zažila v den svatby. Udělala mi na hlavě neskutečný drdol plný vlásenek, které jsem pak vyndávala celou noc. Byla jsem spíš sportovní typ a měla jsem štěstí, že mi vlasy moc nešedivěly.

Od svatby jsem nosila stejný sestřih, který mi pravidelně upravovala sestra. V rodině jsme se staraly o vlasy vzájemně. Barvila jsem mámě hlavu až do její smrti. Kadeřník pro mě byl výdaj, kterého byla škoda. Alespoň podle mého názoru.

Navíc můj jediný pokus z pozdější doby skončil katastrofálně. Chtěla jsem trvalou a kadeřnice mi upálila vlasy. Zajít si na kosmetiku mi připadalo jako vyložené rozhazování peněz a manikúru s pedikúrou si snad slušná ženská dokáže udělat sama, ne?

Můj pohled na věc začaly měnit až moje dospívající dcery. Ty po mně zdědily mnoho věcí, ale přístup ke zkrášlování rozhodně ne. Obě toužily po umělých nehtech a nabarvených vlasech. S manželem jsme vždy šetřili, ale holkám jsme samozřejmě nic upírat nechtěli.

Navíc starší dcera chtěla kadeřníka a manikúru jako narozeninový dárek. Uvědomila jsem si, že pro někoho je to běžná rutina, zatímco moje děti to braly jako vzácnost. Dcery jsou tedy vyparáděné princezničky a já pořád stejná. Tedy až na přibývající šediny a vrásky.

Kolegyně mi najednou otevřela oči

Pak se v práci objevila Hanka. Hádala bych jí tak o deset let méně a velice mě překvapilo, že je stejně stará jako já. Ta na sobě rozhodně nešetří, a je to vidět. Nevím, co ji na mně zaujalo, ale spřátelily jsme se. Tím se pro mě hodně změnilo.

Když jsem jednou Haně u oběda vyprávěla, že jsem nebyla nikdy v kadeřnickém salónu ani na manikúře, byla ohromená. „To si ale zaslouží jednou za čas každá ženská! To je blaho, člověk se pak cítí úplně jinak.

Zrovna zítra mám masáž celého těla a v pátek se nemůžu dočkat kosmetiky. Nevíš, o co přicházíš,“ prohlásila rezolutně. „Navíc, jestli jsi za to nikdy neutrácela, máš na to teď ještě víc právo. Vlastně sis našetřila dopředu,“ smála se.

Nezůstala jen u toho, sehnala mi slevu u své kadeřnice a věnovala mi voucher na masáž. Nechtěla jsem ji urazit, a tak jsem oboje přijala. Nic hrozného mi asi nehrozilo, říkala jsem si.

Všechno jsem si moc užívala

Během masáže jsem se málem rozplakala blahem, i když kolem ramen mě to dost bolelo. Stálo to za to, uvědomila jsem si, jak moc jsem byla zatuhlá.

Kadeřnice mi vykouzlila na hlavě tak přirozenou barvu a nadýchaný účes, že jsem na sebe zírala do zrcadla každou chvíli „Teda, mami, ty vypadáš úžasně!“ zvolala dcera po příchodu domů.

Hanka mě přesvědčila, aby to bylo komplet, že bych si měla dopřát ještě ty nehty a péči o pleť. Kosmetička mi polichotila a pak jsem se pod jejíma rukama ztrácela někam do vesmíru. Od té doby, co mám udělané nehty, se na ně nemůžu vynadívat.

Manžel mě překvapil

Připadám si najednou plná života, žensky a hravě. Předtím jako bych se jen ztrácela v běžné šedi, zapadlá ve svých starostech. Najednou se cítím lépe. Nastalo dilema, protože žádný lak nevydrží věčně a vlasy se také musí udržovat pravidelně.

Měla jsem špatné svědomí, kolik dneska všechny tyhle věci stojí. Nechtěla jsem to zkrátka přehánět, a měla jsem navíc dojem, že by mi to manžel neschvaloval. Když jsem si s ním o tom promluvila, řekl mi, že si mám proboha začít konečně užívat.

„Vypadáš skvěle, cítíš se líp, holky jsou velký, tak proč si taky neužiješ?“ řekl jednoduše a já si uvědomila, že mi v tom nikdy nebránil. Byla jsem zvyklá od babičky a maminky za péči o sebe nikdy neutrácet.

Když ale přehodnotím některé útraty a péči o sebe si chytře rozvrhnu, zas tak děsivé výdaje to nejsou. A hlavně, já si to přece zasloužím!

Milena S. (57), Jindřichův Hradec

Související články
3 minuty čtení
Na toho silvestra, když mi bylo třináct, nikdy nezapomenu. Nejdřív vše probíhalo tak, jak má, ale najednou se strhla divoká hádka. Naši se strašně, strašně hádali. Vypadalo to, že se úplně zbláznili. Zrovna ve chvíli, kdy zdobili stromeček, zpívali si koledy a vychutnávali vánoční atmosféru, zrovna v takové poetické chvíli se strhla hádka. Ale jaká! Všimla jsem si, že si máma celé odpoledne nal
2 minuty čtení
Je tu Nový rok a s ním i nové číslo báječného časopisu Můj čas na kafíčko pro ženy, které se ponese na vlně nových začátků a inspirací. Protože leden nemusí být jen o odpočítávání dnů do vytouženého jara. Může být i o malých radostech, které si dopřejete právě teď.  Znovu se nadechnout života Nejdříve bychom vás chtěli nalákat na velký článek o herečce Heleně Dvořákové a její odvážné cestě k
2 minuty čtení
Měl to být nezapomenutelný silvestr. A také byl! Jen v dosti jiném smyslu. Kamarádi popíjeli jako utržení ze řetězu a vše mohlo skončit tragicky. Měla to být úžasná oslava nového roku na chatě mé kolegyně. Lenka mi nabídla, že mi půjčí klíče. Po smrti manžela tam moc nejezdila a její jediný syn žil v zahraničí. My jsme nikdy žádné stavení vhodné k rekreaci neměli, tak jsem tu možnost uvítala. B
3 minuty čtení
Krmila jsem opuštěného pejska, a on se mi za to odvděčil. Když jsem se ocitla v ohrožení života, neváhal a doběhl pro pomoc. Nevím, kde se tehdy v naší ulici vzal. Nikdo se k němu nehlásil. Pobíhal po okolí a žil z toho, co si našel nebo mu někdo dal. Toho pejska musel někdo vyhodit, vysadit z auta a nechat na pospas osudu. Domů si ho nikdo vzít nechtěl, ale většina z nás mu občas něco od oběda
3 minuty čtení
Ve slabé chvilce jsem svěřila kamarádce své největší tajemství. Zneužila mé důvěry. U mě už pochopení a pomocnou ruku nenajde. Nikdy! Anetu jsem považovala za svou nejlepší kamarádku. Od dětství jsme si říkaly všechno. Většinou to byla ona, kdo měl problémy, a já trpělivě poslouchala jako pověstná vrba. Pak ale přišla chvíle, kdy jsem se potřebovala někomu svěřit já. Se svým manželem jsem byla
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sladké a nerušené sny aneb 5 zásad spánkové hygieny
nejsemsama.cz
Sladké a nerušené sny aneb 5 zásad spánkové hygieny
Spánek je přirozenou součástí našeho života, přesto s ním občas míváme problémy. Dlouhé usínání, časté buzení nebo brzké vstávání. Pokud je to i váš případ, začněte ho řešit! Jste k smrti unavená, padnete do peřin, ale spánek stále nepřichází? Problém je pravděpodobně v tom, co vašemu odpočinku předchází. Zdravý, zhruba osmihodinový spánek je nutný pro obnovu duševních a fyzických sil,
Vánoce, které vás překvapí
epochanacestach.cz
Vánoce, které vás překvapí
Kde jsou nejlepší Vánoce? Než odpovíte logicky, že doma, zkuste si přečíst, jak to na Ježíška vypadá po světě. Zázrak Vánoc stojí za to zažít kdekoli. Ať se tam zpívá Tichá noc, nebo Narodil se Kristus Pán… Kanada Ještě před Štědrým dnem pořádají Kanaďané pečicí večírky, kdy příchozí pečou vánoční koláčky „cookies“ dle vlastního receptu. Chodí tu Santa
Elektrický mág jménem Křižík
21stoleti.cz
Elektrický mág jménem Křižík
„Ty spadneš, Křižíku,“ houkne malíř Luděk Marold vzhůru k pouliční lampě, ve které se šťourá jeden z nejvýznamnějších českých vynálezců. Sám Křižík si z toho nic nedělá, vezme si šroubovák mezi zuby a
Přítelkyně Etzlera zase nebude mít klid
nasehvezdy.cz
Přítelkyně Etzlera zase nebude mít klid
Karty se pořádně zamíchaly! Dosud byla pod drobnohledem ve spojitosti s hercem Miroslavem Etzlerem (62) jeho bývalá žena, herečka Vilma Cibulková (62), s níž hrál v seriálu Polabí. I vrabci na střeš
Bratr měl hloupý nápad, zavřel mě do rakve…
skutecnepribehy.cz
Bratr měl hloupý nápad, zavřel mě do rakve…
Děti napadají mnohdy děsné věci! Byla to původně jen taková hra na schovávanou u dědečka v dílně. Dětství jsem měla hezké. Často jsem trávila prázdniny se svým bratrem u babičky a dědečka na vesnici. Dědeček byl šikovný stolař a s babičkou si přivydělávali v důchodu zdobením rakví. Přikázali nám, abychom do této místnosti s bratrem nechodili, ale jakmile byla příležitost, tajně jsme do
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Světec žil 36 let na sloupu
historyplus.cz
Světec žil 36 let na sloupu
„Nikdy nelži a nikdy při Bohu nepřísahej,“ pronáší na kost vyhublý muž, jehož kázání přihlíží početný dav lidí. Všichni mají zakloněné hlavy a hledí vysoko nad sebe. Šimon Stylita totiž poustevničí na velmi neobvyklém místě. Pro svůj asketický život si jako úplně první vybral sloup. Z klášterní cely se i přes zavřené dveře dere do celého
Ardbeg House: Legenda z Islay vítá první hosty
epochalnisvet.cz
Ardbeg House: Legenda z Islay vítá první hosty
Slavná palírna Ardbeg, spadající pod skupinu LVMH, poprvé vstoupila do hotelového světa…Na ostrově Islay otevřela Ardbeg House, stylové boutiqové útočiště propojující charakter své legendární produkce s prostředím ostrova, který je proslulý dlouhou tradicí a jedinečným rukopisem místních palíren. Dvanáct pokojů a apartmá, z nichž každý má svůj vlastní příběh, vás vtáhne do atmosféry, která působí jak
Vysokorychlostní železnice propojí Rijád a Dauhá napříč rozpálenou pouští
iluxus.cz
Vysokorychlostní železnice propojí Rijád a Dauhá napříč rozpálenou pouští
Saúdská Arábie a Katar připravují jeden z nejambicióznějších dopravních projektů současnosti. Nová 785 kilometrů dlouhá vysokorychlostní elektrická železnice propojí Rijád a Dauhá rychlostí až 300 km/
Most Golden Gate: Proč ho mají sebevrazi tak v oblibě?
enigmaplus.cz
Most Golden Gate: Proč ho mají sebevrazi tak v oblibě?
Nejznámější visutý most na světě se začal stavět počátkem ledna 1933. Už samotnou stavbu provázela řada neštěstí a podivných událostí. Nikdo tomu však nevěnoval pozornost.
Po stopách dynastie Mojmírovců: Víme, že nic nevíme…
epochaplus.cz
Po stopách dynastie Mojmírovců: Víme, že nic nevíme…
Biskup pasovské diecéze Reginhar (?–838) zrakem bloudí po zahraniční návštěvě. Píše se rok 831 a kníže Mojmír se i se svou výpravou nechává pokřtít. Není to zřejmě akt náboženské horlivosti, jako diplomatické strategie. Být pohanem, kterému za humny žijí vojensky silnější křesťané, zkrátka není dvakrát výhodné… Kdo je prvním známým moravským vládcem? Mojmír (orientačně 795–
Cupcaky pro chuť a pro oko
tisicereceptu.cz
Cupcaky pro chuť a pro oko
Jsou malinké, voňavé, bláznivě barevné i decentní, prostě k nakousnutí. Jsou čím dál populárnější. A málokdo jim odolá. Ještě jste neměli tu čest? Dovolte, abychom vám představili Cupcakes. Jednou