Domů     Rodina je vše, co miluji napořád
Rodina je vše, co miluji napořád

Vždycky jsem chtěla velkou rodinu. A to se mi povedlo! Jen to bylo trochu namáhavé, když jsem se dvěma kluky osaměla, protože manžel měl havárii.

Když jsem se dostala do puberty, bylo se mnou k nevydržení. Máma říkala, že jsem dítě z divokých vajec. A také, že se nejspíše nikdy neusadím, že budu taková ta ztřeštěná ženská jako naše protivná sousedka.

Jenže ta si domů léta vodívala chlapy a celému baráku byla podzřelá až odporná. Ale já taková být nechtěla. Kluky jsem tedy proháněla, ale já přece hledala. Toho pravého.

Naštěstí jsem ještě měla mámu

Jak jsem byla po pátém pokusu u cíle, zklidnila jsem se, až se máma lekla, že jsem snad nemocná. Možná, že jsem byla, ale láskou. Vojta byl mojí láskou na celý život. Kdo mohl tušit, že to bude tak krátké. Tak šíleně krátké!

Když byly dvojčatům, Petrovi a Pavlovi, čtyři roky havárie mi Vojtíška vzala. Zhroutila jsem se a bylo štěstí, že jsem ještě měla mámu. Půl roku jsem byla jako mátoha. Máma se mi starala o děti, a když odcházela, vždycky říkala: „Dneska je to naposledy!“

Na nohou

Těch dnů naposledy byla spousta. Nenechala mě ve štychu a dokázala mě postavit na nohy. Fungovala jsem, jako když nahodíte motor. A pak se zase rozjela. Smutek z té ztráty zůstával, ale měnil se na směsici krásných vzpomínek.

Žal odcházel, protože kluci potřebovali péči, vrátila se mi ta síla, kterou máma potřebuje. Pomalu jsem se dostávala do stavu člověka, který přestál to hrozné a míří dál. Pochopila jsem, že ke všemu potřebuji chlapa.

Spolehlivého chlapa, který za mnou bude stát ve všem. Kde takového hledat? Kluci už začali chodit do školy a tam jsem se potkali s Josefem. Doprovázel svoji dceru Renátku. Blonďaté stvoření k zulíbání.

Byl mi stále blíž

Neměli to jednoduché. A to mě navedlo na další cestu. Josef po rozvodu dostal dcerku do péče. Asi měl soud důvod, proč matku Renátky odstavil. „Chlastala první ligu,“ vysvětlil mi smutně. Neptala jsem se ho, proč to všechno.

Představila jsem si, že by se někdo šťoural v mých bolístkách. No, to ani náhodou! Josef byl rád, že se neptám, že nepátrám. Pořád jsme si jen báječně povídali, ale já začala cítit, že si mě Josef čím dál víc přitahuje k sobě. Vším, co říkal, co dělal, uměl, jak se staral o dcerku.

Zase mám rodinu

Četná setkání vyústila nakonec logicky v to, že jsme se sblížili natolik, že mi vyznal lásku. Takovým zvláštním způsobem, řekl mi, že ze mne čiší jistota, kterou dosud nepoznal. Nevěděla jsem, co na to říct. Ale nepátrala jsem po tom.

Josef se ukázal jako spolehlivý chlap a kluci si s ním užili dost legrace na to, aby ho přijali. Neříkali mu tati ještě dva roky a pak to zlomil Pavlík. Péťa se hned přidal a já měla pocit, že jsme rodina.

To jsou moje děti

Když se přede dveřmi objevila Josefova bývalá, nevěděla jsem, co mám dělat a co říct. Ani se neptala a vrazila dovnitř. Cítila jsem z ní alkohol a věděla jsem, že nastanou problémy.

Josef byl ještě na služební cestě a já tak musela čelit jejímu podivnému výslechu. Upozornila jsem ji, že není zvaná a že ji v bytě nechci. Nevnímala mě, jen se rozhlížela, kde jsou děti.

„Kde jsou moje děti?“ zaječela a já byla ráda, že kluci jsou na kroužcích a Renátka v baletní přípravce. „To jsou moje děti!“ křičela a já se té osoby začala trochu bát. Doufala jsem, že děti se někde zpozdí, za což bych jim jinak vyhubovala.

Několikrát se už kluci zdrželi s kamarády a Renátka se zapovídala se spolužačkou, která si na rodičích vyprosila pejska. Od té doby Renata snila o mazlíčkovi, ale nějak jsme neměli pro to ještě pochopení. Vždyť kdo by se o něj staral?

Já jsem v práci, Josef po služebních cestách, děti ve škole a na kroužcích. To Renata uznala, nechtěla, aby zvířátko trpělo.

Nebylo, o čem debatovat

Naštěstí se Josef ze služební cesty vrátil dřív, než plánoval. Odpadlo mu nějaké jednání, a tak spěchal domů. Tak jako kdysi Vojta. Já si na prvního manžela vzpomněla právě teď. Vždycky se objevil, když jsem ho nejvíc potřebovala. Byl to takový můj zachránce.

Josef tohle netušil, ale na tu roli navázal. Jakmile spatřil, kdo to je v našem bytě, mírně řečeno, se zarazil. Pak se naježil skoro jako pes obranář. Ale naprosto klidným hlasem vyzval svoji bývalou ženu, aby okamžitě odešla.

„Kde jsou moje děti?“ ječela jeho bývalka. „Ale ty nemáš žádné děti,“ řekl Josef tvrdě. „Prochlastala jsi šanci být jejich máma! A podle soudu se k nim ani nemáš přibližovat. Ten poslední incident si snad pamatuješ. Mám zase volat policii?“ pokračoval neústupně.

Zase jsme spolu

Nechtěla odejít. Dokonce si demonstrativně sedla do obýváku. Mohli mě omývat, když jsem spatřila ty její zablácené boty na čisté podlaze. Josef však byl neústupný. Stoupl si před ni.

„Jednu rodinu jsi mi zničila, druhou tě zničit už nenechám!“ Jak já ho mám za ta slova ráda. Mám chlapa, který brání moji rodinu! Jenže bývalka se nemínila hnout. A tak Josef udělal, čím vyhrožoval. Zavolal policii. Věci pak nabraly rychlý spád.

Přijela opravdová policie, ne ti městští strážníci, kteří by snad ani neuděli bububu. Milou paní z bytu vypoklonkovali. Právě včas, protože děti se za chvíli vrátily domů. Bály se, že budu hubovat. Ale já je objala.

Věra V. (68), Karviná

Související články
20.7.2024
Byla jsem vymodleným dítětem. Rodiče se o mě díky tomu přehnaně báli. Museli mít o všem přehled. Dokonce jsem se díky nim málem nevdala! Rodiče měli vždycky až přehnanou potřebu mě chránit. Už ve školce máma vyváděla, když jsem domů přišla s nějakým škrábancem. Řešila s učitelkou, kdo mi to udělal a jaký k tomu měl důvod. Ve škole to bylo ještě horší. Až do sedmé třídy mě vozili do školy a větš
20.7.2024
Netoužila jsem po majetku ani drahých dovolených. Mým snem byla velká a soudržná rodina. Rodina, kde se budou mít všichni rádi a budou držet při sobě. Nakonec se mi sen splnil. Vlastně k tomu cíli byla ale dost klikatá cesta, což jsem ovšem netušila. Vdala jsem se brzy, ještě mi nebylo ani dvacet. Ale v dobách mého mládí to bylo celkem normální. Vždyť při maturitě byla skoro polovina mých spolu
19.7.2024
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou výukou jazyků, takže jsem musela dojíždět přes celé měs
17.7.2024
Nikdy bych už neudělala tu chybu, že bych dětem ručila. Málem jsme přišli o všechno. Zachránil nás v poslední chvíli přítel naší vnučky. Tatínek s maminkou se na našem domě hodně nadřeli. A stejně tak jsme museli přiložit ruku k dílu i my – jejich děti. Stále jsme dům přistavovali, zvelebovali a přikoupili i sousední pozemek, kde jsme postavili skleník, bazén a altánek. Pospolu Žili jsme
16.7.2024
Abych se mohla věnovat své kariéře, hlídaly mé jediné dítě obě babičky. Teď se mi vše vrací měrou vrchovatou. Mám už šest vnoučat! Když jsme se s Vojtou brali, bylo mi dvaatřicet a jemu o sedm let více. Oba jsme si zakládali na své kariéře, kterou jsme po vysoké pečlivě budovali. Do potomků jsme se nehrnuli a stále to odkládali – a to tak dlouho, až jsme se zmohli na jediné dítě. Bylo mi už tém
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,