Domů     Matka mě pořád citově vydírá
Matka mě pořád citově vydírá
4 minuty čtení

Zjistila jsem, že se s mámou vídám jen z povinnosti. Přece jen mě porodila a měla bych jí být vděčná. Jenže se chová tak hrozně, že je mi vedle ní vyloženě úzko.

Nemám úplně ideální vztah s mámou. Chápu, že je to celkem běžné, přijde mi to ale zároveň moc smutné. Sama si neumím představit, že bych své dítě srážela, jak to dělá ona, kdybych nějaké mohla mít. Nechápu, proč to dělá, co z toho má, že tak ubližuje svému dítěti.

Nikdy nejsem dost dobrá

Už když jsem byla malá, vtloukala mi do hlavy, že nejsem dost hezká. Stále bylo třeba oblečením něco zakrývat, případně prodlužovat. Když se mi líbil pěkný kluk, říkala, ať si najdu radši někoho normálního, jako jsem já.

Léta mi trvalo začít se dívat na krásu vlastníma očima. Máma mě neuměla podpořit ani ve škole. Když mi něco šlo, brala to jako samozřejmost. Jinak ale zdůrazňovala, že jsem ve všem průměrná a musím se s tím spokojit. Jakýkoliv úspěch jsem pak brala jako omyl.

Chápu, že máma asi neměla snadné dětství a neponižovala mě schválně. Asi si myslela, že upřímnost je lepší než v dítěti pěstovat falešnou naději. Vychovala ale zamindrákovanou holku bez snů a nadějí.

Nevoněli jí moji partneři

Když jsem se od mámy konečně odstěhovala, bála jsem se ukázat jí svou maličkou garsonku. Nakonec jsem se tomu ale nevyhnula. Vyslechla jsem si, že ona by v takové díře žít nechtěla a že stoprocentně brzy přilezu zpátky.

I kdybych ztratila práci, k mámě už bych nešla. Bez ní mi bylo totiž mnohem lépe. Na moje zaměstnání měla rovněž nemístné poznámky. Práci asistentky s oblibou posměšně nazývala „holka pro všechno“. Jakmile došlo na partnery, máma nenechala na nikom nit suchou.

Kvůli ní jsem si vlastně nikdy nenašla pořádný vztah a zůstala jsem vlastně starou pannou. A tak se mi posmívala, že mě nikdo nechce.

Svého partnera, kterého jsem potkala právě v den svých padesátých narozenin, jsem jí raději zatajila, aby mi nekazila radost anebo mi ho nedej bože nerozmluvila.

Všechno jsem jí vyčetla

Když jsme jednou během pěkného odpoledne seděly v parku a já jí vyprávěla o úžasné knize, přerušila mě: „Jíš ty vitamíny? Připadáš mi bledá jako mrtvola.

Dcera naší sousedky teď měla rakovinu prsu, také v padesáti!“ Zírala jsem na máti, s níž se snažím roky vyjít, a ztrácela jsem poslední zbytky trpělivosti: „Mami, musíme si vážně promluvit.“ Všechno jsem jí vyříkala.

Jak je negativní, celý život mě jen shazuje a všechno vždycky obrátí do nějaké hrůzy. „Jestli s tím něco neuděláš, přestaneme se vídat. Tvoje společnost mi nedělá dobře,“ zakončila jsem podle rady psycholožky.

Myslela jsem, že začne křičet nebo se urazí a odejde. Na to jsem byla připravená. Matka se však rozplakala, jaký je chudák.

Citové vydírání

Celý život prý dělá vše jen pro nás, pro mě a pro bratra. Jak si můžu dovolit ji vůbec takhle zranit. „Obětovala jsem vám celý svůj život, a teď, když jsem stará, se mě chceš jen zbavit!“ obvinila mě. Od té doby se toho moc nezměnilo, chová se stejně.

Já se s ní ale vídám už o polovinu méně a mám v plánu omezit kontakt na to nejnutnější minimum. Někdy je psychické zdraví důležitější než vlastní krev.

Jsem špatná já, nebo ona? Navíc jsem poznala přítelovu maminku, a to je něco úplně jiného. Škoda že ji jen tak neseznámím s tou svou. Nedělalo by to dobrotu.

Dana S. (51), Rožnov pod Radhoštěm

Související články
4 minuty čtení
Život někdy píše podivné příběhy. Tedy alespoň ten naší rodiny je trochu zvláštní. Štěstí může někdy přinést i to, co bychom vůbec nečekali. Dcera ke mně přišla a nenápadně začala: „Mami, napsala nám tátova starší dcera, ráda by se se mnou a ségrou viděla!“ Jen jsem si povzdechla. Můj exmanžel a otec mých dcer totiž opustil nejen nás. „Mají to těžké,“ dodala opatrně dcera, protože viděla, jak s
3 minuty čtení
Zlé jazyky o mně říkaly, že jsem opičí matka a dusím své děti nezdravou láskou. Jenže já jsem také opičí babička. Vnučky chci jen pro sebe! S manželem jsme vychovali šest dětí. Čtyři byly naše vlastní, dvě mojí sestřenice, jež měla se svým mužem těžkou nehodu v autě, kterou bohužel nepřežili. Jejich děti skončily na několik měsíců v dětském domově, než se nám podařilo je získat do naší péče. By
2 minuty čtení
Doufala jsem, že si syn vezme z otce odstrašující příklad. Opak byl pravdou. Stal se z něj stejný blázen, posedlý zdravou výživou jako je táta. Já i můj manžel Pavel jsme vyrůstali na vesnici, tak jsem si myslela, že máme na většinu věcí stejný názor. I na jídlo. Vždyť ho doma i ve škole přece také krmili svíčkovou, knedlíkem a slepicí na smetaně! O bůčku ani nemluvě! Nikdy jsme nepochopila, kd
2 minuty čtení
Chtěla jsem si s Matýskem jen užít sněhovou nadílku tak, jako jsem to znala ze svého dětství. Nedošlo mi ale, že on je městské, zhýčkané dítě. Byla třeskutá zima, všude plno sněhu. Takové počasí na vsi v horách, kde jsem vyrůstala, si pamatuju. Jako by tu vesničku Lada vymaloval, jak byla krásně zasněžená. Vnoučkovi Matýskovi bylo pět let, když jsem si řekla, že nadešel čas, abych si ho v té kr
5 minut čtení
Říká se, že rodina je vším. Že bychom si měli být oporou v dobrém i ve zlém. Jak mám ale soucítit s někým, kdo mě podrazil? Můj vztah se sestrou byl už od mládí trochu komplikovaný. Ne že bychom se neměly rády, pár „ale“ tam ovšem bylo. Já byla mladší o pět let, takže na mne někdy žárlila jako na benjamínka. Když jsme vyrůstaly a ona byla v pubertě, tak mě brala jako přítěž, protože zatímco se
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vybíralo se datum korunovace prvního českého krále podle hvězd?
enigmaplus.cz
Vybíralo se datum korunovace prvního českého krále podle hvězd?
Korunovace prvního českého krále je jednou z nejznámějších a nejpamátnějších událostí raných dějin českého státu. Přemyslovce Vratislava II. slavnostně pomažou a určí českým králem v bazilice svatého
Drtil šachový velmistr Aljechin soupeře jako kuřátka?
epochalnisvet.cz
Drtil šachový velmistr Aljechin soupeře jako kuřátka?
Šlechtická rodina ruského velkostatkáře bezesporu dokáže svým potomkům zajistit život v blahobytu, ale malý Alexandr Aljechin si přesto o šťastném dětství může nechat jen zdát.   Matku přivede příliš brzy do hrobu její láska k alkoholu, pro otce zase není problém prohrát milion rublů v kasinu. V sedmi letech mladý Aljechin nachází v šachu únik od všech problémů. Hře
Nový GR Yaris Aero Performance se představil na Rallye Monte Carlo
iluxus.cz
Nový GR Yaris Aero Performance se představil na Rallye Monte Carlo
Model GR Yaris na Rallye Monte Carlo ukázal návštěvníkům svoji genetickou výbavu inspirovanou motoristickým sportem. Toyota ve světové premiéře odhalila novou speciální edici tohoto vozu inspirovanou
Paštika z kuřecích jater
nejsemsama.cz
Paštika z kuřecích jater
Tahle lahodná domácí paštika s čerstvým máslem navrch se hodí k snídani, menší večeři i jako pohoštění pro návštěvu. Zdobit ji můžete bylinkami, brusinkami, plátky jablka, citronu apod. Potřebujete: ✿ 500 g kuřecích jater ✿ 2 červené cibule ✿ 50 g sádla ✿ koření na divočinu ✿ 1 jablko ✿ 100 ml smetany ✿ 100 g másla + na zalití ✿ sůl, pepř 1.
Krémová sýrová polévka
tisicereceptu.cz
Krémová sýrová polévka
Výborná sýrová polévka, kterou zvládne i začínající kuchařka. Suroviny na 4 porce 1 pórek 100 g goudy 50 g eidamu 1 cibule 1 lžíce másla 1 l drůbežího vývaru 100 ml bílého vína sůl, pepř
Hromadné hroby jako memento dávných válek! Archeologové objevili čtyři další
21stoleti.cz
Hromadné hroby jako memento dávných válek! Archeologové objevili čtyři další
Nad krajinou visí těžká mračna, stále je cítit pach střelného prachu. Bitva byla krutá, zůstala po ní spousta mrtvých. Ty je třeba pohřbít. Muži kopou rozměrnou jámu, aby do ní uložili těla vojáků – i
Ledňáček: Osamělý lovec i létající drahokam
epochaplus.cz
Ledňáček: Osamělý lovec i létající drahokam
Někdy můžeme při toulkách u řeky zahlédnout na nízké větvi nebo v rákosí klubíčko duhy. Přesně tak totiž vypadá ledňáček říční. Tento barevný ptáček jen o málo větší než vrabec má zajímavý život. Je skvělý lovec, klasická hnízda si vůbec nestaví a jeho trpělivost bychom mu mohli opravdu závidět! Když se člověk prochází kolem řeky
I černé kočky nosí štěstí
skutecnepribehy.cz
I černé kočky nosí štěstí
Říká se, že černá kočka přináší smůlu. Nám doslova zachránila život! Nebýt jí, nevím, jak bychom vůbec dopadli. Pátek třináctého, černá kočka přes cestu nebo naopak štěstí přinášející kominík. Byla jsem vždy velmi pověrčivá a manžel se mi proto vysmíval. Tyto tři pověry se mi málem staly osudnými. Tehdy byl pátek třináctého a já se z toho důvodu
Krása i tajemství historického cínového dolu
epochanacestach.cz
Krása i tajemství historického cínového dolu
K nejzajímavějším návštěvnickým cílům Slavkovského lesa patří historický cínový důl Jeroným nedaleko zaniklého horního města Čistá. Dolovat se v něm začalo už ve středověku. Národní kulturní památka je dnes přístupná veřejnosti a hojně vyhledávaná turisty, kteří si zde mohou učinit poměrně konkrétní představu o namáhavé práci tehdejších horníků. Důl Jeroným se poprvé otevřel veřejnosti v
Zradil Komenský svého mecenáše?
historyplus.cz
Zradil Komenský svého mecenáše?
Vítají ho jako krále. V ústrety mu hned přichází přítel Samuel Hartlib, oblékají ho do bílého taláru anglikánských duchovních. Může vést přednášku v Dolní sněmovně. Jan Amos Komenský v září 1641 přijíždí do Londýna se směsicí trémy a obav. Přijetí však překoná všechna očekávání. Teprve nyní mu dochází, jaké oblibě se jeho jméno těší v
Tajnosti Bernáškové kolem nového muže
nasehvezdy.cz
Tajnosti Bernáškové kolem nového muže
Zase je zamilovaná, ale zřejmě také plná obav. Jana Bernášková (44) se ukázala s mladším mužem. Existuje však důvod, proč o něm neprozradí ani slovo. Ještě před časem se spekulovalo, že by se Jana
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i