Domů     Ztratila jsem své milované dítě
Ztratila jsem své milované dítě

Klárka byla mé jediné dítě. Moc šikovná holka. Jak ale dospěla, měla jsem pocit, že až zbytečně přehání a stěžuje si. Dnes vím, že jsem měla víc poslouchat.

Možná jsem byla trošku přísnější ve výchově. Nebylo to ale proto, že bych chtěla Klárku nějak trápit. Chtěla jsem, aby z ní vyrostla samostatná jednotka, která si poradí, protože život není med.

Nikdy nebyla ufňukaná, zvládala spoustu věcí, s nimiž si její vrstevníci nevěděli rady. Byla jsem pyšná, že se mi to povedlo.

Změnila se kvůli němu?

Jak byla ale dospělejší, občas si postěžovala. Že mladí lidé to mají složitější než my, kteří jsme měli jistou práci i bydlení. Jenže my jsme zase neměli jiné věci. To jsem jí opáčila.

Když si pak stěžovala na partnera, říkala jsem, že její otec nebyl jiný. Byl. On mne nebil.

Láska na první pohled

Když jsem poznala Radka, Klárčina otce, hned jsem se do něj zbláznila. Byl vysoký, sportovní postavy a gentleman. I ve svém věku. Mně tehdy bylo 19 let, jemu o dva roky více. Mohl mít na každém prstu několik holek (a nejspíš i měl), ale vybral si mě.

Tak jsem to tehdy vnímala. Chvíli jsem takovému štěstí vůbec nevěřila, jestli měl už tehdy bokovky, netuším. Ale byla jsem šťastná.

Kamarádka mu nevěřila

Samozřejmě ten nápor emocí musel ven, takže jsem to řekla Katce, mé kamarádce. Vyslechla si, jak je Radek úžasný, jak moc ho miluju a že ho musí poznat. Stalo se. Odvázaná nebyla. Řekla mi, abych si na něj dávala pozor. Prý je to falešník a darebák.

Jak to mohla vidět? Tehdy mě to strašně naštvalo. Vyčetla jsem Katce, že mi moji lásku nepřeje, že žárlí. Dost ošklivě jsme se pohádaly a přerušily spolu všechny kontakty. Měla jsem stejně jen plnou hlavu Radka, tak co.

Nakonec byla svatba

Když jsem zjistila, že jsem těhotná, trochu mě to zaskočilo. Na jednu stranu jsem chtěla s Radkem děti, ale bála jsem se, jestli to není brzy a co on na to řekne. Nebylo zbytí, musela jsem mu to říct. Radek však reagoval naprosto nečekaně.

Měl velkou radost a hned začal plánovat svatbu. S jeho podporou jsme pak vše už jen nadšeně oznámili rodičům. Ti byli spokojení, že bude vnoučátko. Tehdy jsem poslala pozvánku na veselku i Katce. Obnovily jsme naše přátelství. I když si na Radka nikdy zcela nezvykla.

Rodina jako dobrá image

Porodila jsem Klárku a žili jsme jako spokojená rodina. Zcela jsem se věnovala holčičce, takže jsem nesledovala všechny kroky Radka.

A pak najednou… Měla jsem pocit, že jsem jeho služka, poslušná žena a společně s dcerou jsme se podílely na image jeho spokojené rodiny. Sám mi pak zahýbal, nevím, s kým vším. Nehodlala jsem to tolerovat.

Dost často jsme se hádali, ale snažili jsme se, aby u toho dcera nebyla. Kupodivu jsme to ale nějak překonali. Tehdy se holt flinta do žita neházela tak snadno jako dnes. Nebylo to snadné, ale kompromis se našel. Byť nebyl ideální.

Vydrželi jsme spolu

Později jsem si i já našla milence a vlastně jsme byli s Radkem oba spokojení. Rodinu jsme drželi kvůli dcerce, která žila v naivním vakuu, že jsme dokonalí. I proto si nesla do života, že ten pravý musí být perfektní.

Dnes se divím, že jsme to všechno ustáli jako příkladní rodiče. O našich záletech věděli kolegové v práci, protože i tam jsme si našli bokovky. Katce jsem se svěřila také. Neodsoudila mne, že měla pravdu. Byla mi oporou. I v tom, že držím rodinu kvůli dceři.

Chtěla to zkusit také

Klárka se odstěhovala, když jí bylo 22 let. Šla do pronájmu s kamarádkami. Chtěla se osamostatnit, což jsem kvitovala, ale samozřejmě jsem obrečela odlet ptáčátka z hnízda. Tehdy mi byl oporou Radek.

Už se trochu zklidnil a byl rád za zázemí, které jsme si museli už budovat sami. Právě tehdy se náš vztah ustálil a byl vlastně nejlepší.

K dokonalé rodině daleko

Klárka jednoho dne přivedla Honzu. Na první pohled mi moc nesedl. Stejně jako kdysi kamarádce Katce můj Radek, ale nic jsem neřekla. Byl to její život. Jednoho dne pak přišla, že je těhotná. Byli jsme rádi, že se rodina rozroste.

Honzu jsem vlastně vzala i na milost, navenek působili jako skvělá rodina. Jenže po nějaké době se mi Klárka zdála nesvá. Když si pak postěžovala na takové ty běžné chlapské zlozvyky Honzy, mávla jsem nad tím rukou, že to má každý chlap.

Tehdy jsem Kláře poprvé řekla, že ani její otec nebyl svatý. A protože jsem to já vydržela, ona by měla také. Nechápu, kde se ve mně vzalo to, že jsem ji nechtěla bránit před Honzou, který se mi na začátku nelíbil. Najednou jako bych měla mlhu před očima.

Tvrdila, že jí nerozumím

Jednoho dne jsme se s Klárou pohádaly. Říkala, že jí vůbec nerozumím, myslím jenom na sebe a že nevím, co prožívá. Když jsem se jí však zeptala, co, nechtěla o tom mluvit. Jak jsem se později dozvěděla, styděla se přiznat, že ji Honza mlátí. Takže to jednoho dne přišlo.

Bohužel došlo na nejhorší

Zazvonila u nás policie s tím, že naše dcera zemřela. Podřezala si žíly. Nechala nám dopisy na rozloučenou. Honzovi napsala, že už nemohla vedle něj dál trpět. A mně vzkázala, že jsem ji nepochopila a asi nepochopím její definitivní čin.

A že se omlouvá, že mě asi zklamala. A s tím žijte do konce života. Nebýt vnučky, tak jsem už za Klárkou.

Dana K. (69), Ostrava

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
27.5.2024
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší noční můra se stala skutečností. Stačila se vš
23.5.2024
Odstěhoval se do staré hájovny na kraji lesa, s nikým se nebavil, zamračený, zanedbaný a mrzutý. Byl to velice záhadný muž. Byl to místní podivín. Odstěhoval se z vesnice, která mu připadala asi příliš rušná, ač to byl zapadákov, do staré hájovny na kraji lesa. S nikým se nebavil, a když, tak jednoslabičně. Bylo mi jasné, že je to chlapík s tajemstvím, a babička mi to tajemství prozradila. B
22.5.2024
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si? Nebýt jeho, nebyl by tu Gustav kdysi jel kolem vážné nehody. Auto narazilo do m
22.5.2024
Moje dcera Hanička se ocitla v nelehké životní situaci. Je nemocná, a navíc ji trápí manžel. Jak já jako máma mohu pomoct? Vždy byla statečná a nechtěla od nikoho pomáhat. Bylo jedno, jestli šlo o vystřihovánky v dětství, nebo vymalování bytu v dospělosti. Teď mi to dochází. I za manželství si musela obstarat spoustu věcí, které spíš náleží mužům. „Mami, přestaň si už konečně dělat zbytečné sta
21.5.2024
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali jsme se v posl
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
historyplus.cz
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
V břidlicovém pohoří Las Médulas v severozápadním Španělsku je k vidění mnoho červenohnědých skal nejroztodivnějších tvarů. Bizarní krajina však není hříčkou přírody, jak by se mohlo zdát, ale dílem člověka. Kdysi tu býval rozlehlý horský masiv, který Římané kvůli zlatu rozvrtali do současné podoby…   Římská říše je závislá na zlatě…Potřebuje ho k financování válečných výbojů i k
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
enigmaplus.cz
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
Křesťanský obřad, který připomíná události poslední večeře Ježíše Krista, se označuje pojmem eucharistie. Ve své podstatě jde o rituální konzumaci chleba a vína, aby byly připomenuty tělo a krev Ježíš
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
skutecnepribehy.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
21stoleti.cz
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
Že vesmír je poněkud děsivé místo, ukazuje několik posledních astronomických objevů. V květnu astronomové oznámili pozorování hvězdy, která právě polyká jednu ze svých vlastních planet. Krátce předtím
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
epochanacestach.cz
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na
Srbský král tušil nebezpečí smrti
epochaplus.cz
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
nasehvezdy.cz
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
Herečce ze seriálu Ulice Anetě Krejčíková (33) už prý s partnerem, tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39), dochází trpělivost. Ze všech stran se k ní dostávají různé povídačky, jak si kde dopisoval a d
Pravdu jsme zjistily až po letech
nejsemsama.cz
Pravdu jsme zjistily až po letech
Někdy stačí domněnka k tomu, aby se rozbilo krásné přátelství. Je snadné někoho obvinit a pak se urazit a přestat s ním mluvit. Vím to až moc dobře, prožila jsem si to na vlastní kůži a dodnes toho lituji. Nikdo jiný to nevěděl Romana byla moje velká kamarádka už od mateřské školky. Od první do deváté třídy