Domů     Pomluvy nám přinesly štěstí…
Pomluvy nám přinesly štěstí…

V dlouholetém manželství jsem nebyla šťastná, ale manželovi jsem byla věrná, i když on byl přesvědčený o opaku.

Lidé jsou různí, hodní, dobrotiví, ale také zákeřní a zlomyslní. A někteří také rádi druhým ubližují vymyšlenými zprávami. Někdy se ale stane, že pomluvy mají nakonec úplně opačný účinek. Já jsem se před několika lety stala terčem takových pomluv. Naštěstí to ale nakonec vyústilo v dobrý konec.

Z vtipného chlapa bručoun

Byla jsem s Jakubem v manželství už téměř dvacet pět let. Nic zásadního mi nechybělo ani nevadilo, ale postupem času jsem si stále více uvědomovala, že moje manželství není tím vztahem, o jakém jsem kdysi v mládí snila.

Na začátku našeho vztahu byl Jakub činorodý a vtipný partner, se kterým byla zábava. Nikdy jsme o víkendech neseděli doma, ale podnikali jsme spolu nejrůznější výlety, díky kterým jsme si vytvořili krásné a nezapomenutelné zážitky.

Ale jak roky ubíhaly, stal se z Jakuba spíš nemluvný a věčně otrávený muž, který se s oblibou hádal kvůli naprostým maličkostem.

K výročí ani kytka

Když jsme „oslavili“ dvacáté páté výročí svatby, ke kterému jsem od Jakuba nedostala ani kytici růží, musela jsem si konečně přiznat, že náš vztah je na bodu mrazu a že hlavním a jediným důvodem, proč spolu zůstáváme, jsou děti.

Synovi bylo sedmnáct, dceři patnáct a ještě potřebovali rodinné zázemí. Rozvod pro mě tedy zatím nepadal v úvahu, ale moje srdce toužilo po lásce, po vzrušení.

Nový kolega

Když k nám do zaměstnání nastoupil nový kolega, ihned mi padl do oka. Stalo se mi v životě jen párkrát, že jsem k někomu okamžitě pocítila určitou spřízněnost. A Radek byl přesně takový případ.

Z pohledů i slov, které jsme si vyměňovali, jsem vnímala, že ten pocit je oboustranný. Vídali jsme se v zaměstnání denně a brzy jsme toho o sobě navzájem věděli opravdu hodně.

Důvěrní kamarádi

Radek byl zadaný, stejně jako já. Jak to tak bývá, samozřejmě jsme se dostali do řečí, i když jsme spolu nic neměli – prostě jsme byli jen dobří a důvěrní kamarádi, ale lidé kolem nás si mysleli, že jsme milenci.

Bohužel se to týkalo i kolegyň, kterým jsem věřila. V očích některých z nich jsem si přímo přečetla odsouzení, proč mám jako vdaná žena poměr se ženatým mužem.

Pomluvy se stupňovaly

Čím víc jsem se snažila obhajovat a bránit, tím více se ono nepodložené podezření stupňovalo. Začala jsem z toho být nesvá, přemýšlela jsem, jestli nemám kontakt s Radkem nějak omezit.

Pak jsem si ale řekla, že i kdyby byla pravda to, co si lidé kolem mě vymýšlejí, tak jim do toho nic není. Když mi Radek jednoho odpoledne řekl, že se mnou potřebuje o něčem důležitém mluvit, tušila jsem, o co se bude jednat.

Stejně jako mě, také jeho znepokojovaly ty řeči, které se o nás potají vedly. Současně mi řekl, jak ho mrzí, že to není pravda. Uvedl mě tím trochu do rozpaků. Věděla jsem, že ani jeho manželství nepatří k těm ukázkovým.

Se ženou se už dávno odcizili, a protože syn už odešel studovat do zahraničí, vlastně ho doma nic nedrželo. Dalo by se říci, že u Radka byl rozvod otázkou času. Rozhodně o něm uvažoval mnohem konkrétněji než doposud já.

Dál jsme ale udržovali náš vztah na přátelské úrovni, kterou jsme nechtěli překračovat.

Manžel mi nevěřil

Jenže pomluvy o tom, že je mezi námi něco víc, mezitím překročily budovu firmy a dostaly se až ke mně domů. Jednoho dne jsem zastihla po svém příchodu z práce Jakuba, jak sedí v křesle a mračí se na mě. Prohlásil, že spolu musíme něco vyřešit.

Byli jsme tehdy naštěstí doma sami. Jakub se na mě tvrdě obořil, že mi obětoval celý život a já se mu odvděčuji tím, že ho zesměšním nevěrou. Protestovala jsem, že to není pravda a že nesmí věřit všemu, co lidé napovídají. Bylo to marné.

On těm lžím skutečně věřil. Slovo „rozvod“ sice přímo nepadlo, ale manžel mi naznačil, že se mnou do budoucna nepočítá. Cítila jsem se zoufale a nevěděla, jak se mám zachovat. Unavovalo mě bránit se něčemu, za co nemůžu.

Ten tlak okolností nakonec na mě i na Radka zapůsobil přesně opačně, než se zřejmě očekávalo. Dali jsme se dohromady skutečně, takže ony předchozí řeči nabyly nyní reálný rozměr. Pokud už nás lidé označili za nevěrníky, proč toho tedy nevyužít?

Dva rozvody pak následovaly v   krátkém sledu pár měsíců po sobě. Neobešlo se to bez ztráty některých přátel a v mém případě také bez změny zaměstnání.

Štěstí na hromádce

Nakonec jsme na tom ale oba vlastně jedině získali. Od doby, kdy nás pomluvy daly tak trochu proti naší vůli dohromady, uplynulo už více než deset let a my jsme pořád spolu a šťastní. Rozhodně je nám lépe než v našich předchozích vztazích.

Zatím jsme se nevzali a ani to neplánuje. Svatba totiž zárukou šťastného vztahu není. To víme moc dobře oba dva.

Irena T. (59), Sušice

reklama
Související články
18.4.2024
Byl zázrak, že jsme si vůbec dokázali naplánovat oddavky. Rodiny trvaly na tom, že musí být levné, aby se nevyhazovaly peníze oknem. Tak se nám zase už přiblížil máj, lásky čas, a to já pokaždé vzpomínám na naši dávnou svatbu. Nevím, jestli se mám smát, nebo plakat. Byl skoro zázrak, že jsme se do­opravdy vzali a že všechno dobře dopadlo. A že jsme spolu vydrželi takových let! Přitom to vypadal
11.4.2024
Každý masopust je pro mě dobou, kdy se kromě jídla oddávám vzpomínkám. Kdysi jsem totiž na masopustním průvodu poznala lásku svého života. Bylo mi něco přes dvacet, studovala jsem vysokou školu a měla spoustu plánů, jak vyrazím do světa a já nevím co ještě. Pak mě kamarádka Tamara pozvala na víkend k ní na vesnici. A můj život se úplně změnil. Víkend na venkově Byla jsem mladá holka a kou
11.4.2024
V těhotenství s první dcerkou jsem přibrala dvacet pět kilo, po porodu ještě víc. Ale ať jsem se snažila, jak jsem jen mohla, kila dolů nešla. Po narození druhé dcery jsem vážila rovný metrák. Můj muž mi často dával najevo, že jsem tlustá a nelíbím se mu. Sebevědomí mi tím pádem šlo dolů. I moje lékařka mě upozornila, že je nutné s tím začít něco dělat. Ještě horší to bylo, když jsem zjistila,
4.4.2024
V mládí jsem byla vzteklá. Už nejsem, s léty jsem pochopila, že rozčilovat se kvůli zbytečnostem je hloupé. Ale to víte, v osmnácti letech člověk ten svět vidí jinak a byl by schopen se poprat kvůli maličkosti. Byla jsem horká hlava. Zdědila jsem to po tátovi, cholerikovi jako hrom. Tehdy jsem byla mladá holka, ale už jsem coby čerstvě vyučená kadeřnice chodila do práce. Těšila jsem se na kv
3.4.2024
Byla jsem průměrná studentka. V matematice jsem, přiznávám, pokulhávala, český jazyk jsem měla naopak docela ráda. Na maturitu jsme se učili s předstihem, ale spoustu jsme si toho nechali na takzvaný svatý týden. Všichni jsme naivně věřili, že během těchto několika dní si toho nacpeme do hlavy pomalu víc než za celý rok. Platonicky zamilovaná V té době jsem byla platonicky zamilovaná do t
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn