Domů     Bojím se, že vnučce zkazí svatbu
Bojím se, že vnučce zkazí svatbu

Už měsíc žiji jako ve snu. Chystám vnučce svatbu a nevím, co dřív. Matka ji opustila už dávno a nechala mi ji na starost. Nyní je moje dcera zpět a chce ten velký den zkazit.

Malý, ubrečený uzlíček mi nechala dcera v košíku na manželské posteli, a byla pryč. Připojila jen krátký vzkaz, že se o malou starat nemůže, protože na to nemá nervy. Málem jsem se tehdy zhroutila. Jenomže něco takového jsem si nemohla dovolit.

Miminko mi zůstalo na krku

Právě jsem se rozváděla, a navíc jsem se starala o nemocnou maminku. Sama jsem taky zrovna nebyla zdravá, a teď ještě tohle! Ale neměla jsem to srdce, abych se o vnučku nepostarala. Přece bych ji nedala někam do ústavu!

Před sociálkou jsem lhala, jak jen to šlo, abych vůbec vnučku dostala. Nesměla jsem přiznat ani svoje zdravotní problémy, ani péči o maminku. Všechno nakonec dopadlo tak, jak jsem chtěla. Začal mi ale ještě větší kolotoč povinností než před tím. Ale vše se dá zvládnout, když se přece člověk hodně snaží.

Dcera ji nezajímala

Vnučka Markétka byla moc hodná. Přestala plakat a spinkala celou noc. Jakoby se tak nějak uklidnila. Naštěstí byla zdravá a k lékaři jsem s ní chodila jen na preventivní prohlídky a očkování. Markétka šla pak do školky, kde se jí moc líbilo.

Po příchodu mi každý den vyprávěla, co se událo nového a co kdo řekl. „Babi, moje maminka přede mnou utekla?“ zeptala se mě a já byla v rozpacích, co odpovědět. Kde to to dítě sebralo?

Řekla jsem jí tehdy, že neutekla před ní, ale před sebou a svými povinnostmi. Dokonce jsem dceru omlouvala, nechtěla jsem pěstovat ve vnučce nějakou nenávist a křivdu. Netušila jsem, že toho budu jednou litovat!

Dcera se na Markétku nikdy nezeptala ani jí nezavolala. Platila minimální výživné, a to bylo všechno, co jsem od ní mohla čekat.

Nepochopitelná věc

Vůbec jsem nechápala, jak se mohla takhle zachovat. Měla hezké dětství a ani můj bývalý manžel na ni nebyl zlý. Byl docela dobrý otec, i když ho spíš zajímaly ženské kolem než vlastní rodina. Ani s ním se ale dcera nestýkala.

Novina mě zaskočila

Roky ubíhaly, Markétka si udělala maturitu a našla si kluka. Byl to její první. Po necelém roce vztahu otěhotněla. „Babi, budu se vdávat! Čekáme s Petrem miminko,“ oznámila mi radostně. Udělalo se mi z té zprávy úplně zle.

Samozřejmě jsem si hned vzpomněla, jak to dopadlo s dcerou. Co když bude Markétka po matce a taky po porodu uteče? Stěží jsem se přemohla, abych nezkazila vnučce radost.

V duchu jsem se uklidňovala, že tady bude taky její manžel, a kdyby něco, zůstane miminko jemu. Člověk někdy řízením osudu vidí někdy věci prostě černější, než mohou být. Já už bych další kolo mateřských povinností ve svém věku nezvládla!

Věděla jsem, že svatba musí být

Začala jsem připravovat svatbu ve velkém stylu, jen aby měla vnučka radost. Rodina budoucího zetě se moc nezapojovala, se svatbou nesouhlasila.

Tchyně řekla hned, že by volila vzhledem k věku syna a budoucí snachy potrat, a tchán neříkal vůbec nic, jak už to bývá. A tak zůstalo všechno na mně. Pečení koláčků i dortů, šití šatů. Všechno jsem dělala moc ráda, ale bylo toho na jednu ženskou moc.

Jen na šaty padlo deset metrů krajky! Ale byly přesně jako z katalogu, kde stály skoro třicet tisíc. Svatební kytku si přála nevěsta jen z lučních květin, prý podle nejnovější módy.

Dva dny před sňatkem jsem si konečně mohla opatrně oddechnout, že všechno klape podle harmonogramu, a to nejhorší mám za sebou.

Nechala jsem ji přespat

Ještě jsem tuhle větu ani v duchu nedokončila, když u dveří zazvonil zvonek. Otevřela jsem a stála tváří v tvář svojí dceři. Málem jsem ji nepoznala! Vypadala staře a sešle. Srdce mi při tom pohledu pukalo žalem.

Pozvala jsem ji dál, ale o chvíli později jsem už toho litovala. Byla opilá tak, že sotva mohla mluvit. Začala plakat, že nemá kam jít a že chce bydlet u mě. Prý má pořád u mě bydliště a má na to právo. Neměla jsem sílu vyhodit vlastní dceru na ulici, tak jsem jí dovolila přespat.

Dělá jakoby nic

Ráno jsem se vzbudila a nestačila se divit. Dcera se tvářila, jako by nikdy neodešla. Míchala si v kuchyni vajíčka a nahlas pustila televizi, až se zdi otřásaly. Došlo jí, že se přichomýtla ke svatbě svojí dcery, kterou viděla naposled před téměř dvaceti lety.

Trvala na svém, že se zúčastní coby matka. Zase se oháněla svým právem. Nevěřila jsem svým uším. A začala svatbu Markétky organizovat. Pomluvila nevěstě šaty, prý jsou jako od vetešníka. Já měla slzy v očích.

Ještě víc zarážející bylo, že Markétka si s matkou padla do náruče. Nezlobila se na ni, jak jsem ji k tomu vedla. Dokonce jí snad i odpustila. Na ty řeči kolem šatů jen mávla rukou. A prý že se chce o maminku starat!

Jsou to nervy

Netuší, jaký balvan si přiváže na krk. Dcera je alkoholička a má dluhy. Velké dluhy! Hrozí jí vězení a ona doufá, že ji opět zachráním. Když to neudělám, zůstane to na Markétce. Nevím, co dělat, a taky se hrozím blížící se svatby. Neudělá nám znovu nalezená dcera nějakou velkou ostudu?

Karla P. (64), Most

reklama
Související články
22.4.2024
Kde jsem udělala chybu, že jsem syna vychovala jako úplného naivu? Jeho první manželství skončilo katastrofálně. Další žena se nakonec také pěkně vybarvila. Marii si syn vzal hned po maturitě, protože se brát museli. Tehdy to nebylo nic moc výjimečného. U nás v domku bylo místa víc než dost, tak neměli mladí starost, kde budou bydlet. Prostě jsme jim dali dohromady první patro a bylo to. S reko
21.4.2024
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková ta vzorná matka, co musí dělat za každou cenu všechno správn
21.4.2024
Jirka byl do 14 let dítě bez problémů. Učil se dobře, sportoval, byl oblíbený. Jenže pak mu tragicky zemřel otec. Byla to hrozná doba. Pamatuju si jako dnes, když mi sestra volala s pláčem, že je Karel po smrti. Její muž měl autonehodu, kterou nepřežil. Jirka se z toho sesypal. Tátu miloval a měl ho jako svůj vzor. Bral to jako zradu osudu a měl pocit, že všechno to, co mu otec vštěpoval, je st
20.4.2024
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až tak rozházet. Dnes spolu se ségrou nemluvíme. Proč? Jakmile odešli oba rodiče
20.4.2024
Nemyslela jsem, že se to může stát. Že se muž zblázní a na stará kolena si najde milenku. Ale zradil. Už tři měsíce vybaluji krabice. Zahlédnu fotky. Jsou to vzpomínky, na druhou stranu teď se na ně nemůžu ani podívat. Jsme na nich všichni. S malými dětmi, na dovolené i svatba tam je. A teď? Všechno je pryč. Chtěl mě a nevzdával se Abych se rozptýlila, usedám k dopisu. Prý pomáhá se ze vš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!