Domů     Tahali nás úplně klidně za nos
Tahali nás úplně klidně za nos
4 minuty čtení

Syn nám v poslední době stále vyčítal, že jim se snachou vůbec nepomáháme. A myslel tím finančně! Tak jsme se plácli přes kapsu.

V posledních měsících jsme slyšeli jen samé stesky: „Vůbec nevycházíme s penězi. Malý toho tolik potřebuje,“ fňukali nejčastěji. Věděli, že naše vnouče je na nás největší argument.

Přitom od té doby, co se narodil, jsme jim pomáhali s hlídáním i domácností, co jen naše síly stačily. Ovšem podraz, jaký na nás ušili, jim jen tak nezapomenu!

Uměli si jen stěžovat

Když už jsme jejich nářky nemohli poslouchat, dohodli jsme se s manželem Danielem, že mladým pomůžeme a místo různých drahých zbytečností jim dáme pod stromeček peníze.

Sice jsme si říkali, že kdyby si snacha Dana stále ještě neválela doma šunky a šla pracovat, nemuseli by třít bídu s nouzí. Koneckonců našemu vnukovi už byly skoro čtyři roky, a to už vnoučata našich přítel běžně do školky chodí.

Dana ale měla stále nějaké výmluvy, proč Tadeášek do školky nemůže. „Má silnou laryngitidu, víš to přece,“ vyjela na mě naposledy.

Byl to podpantoflák

Moje snacha Dana popravdě nebyla zrovna člověk, kterého bych měla upřímně ráda. Spíš jsem ji snášela kvůli synovi, který do ní byl stále po uši zamilovaný. A ona s ním také pěkně cvičila. Ale byl naše jediné dítě, tak jsme jen chtěli, aby byl šťastný!

Vašek se ale v její přítomnosti choval jako pejsek a poslouchal ji na slovo. Kolikrát jsem mu někde stranou říkala, že by si měl umět doma dupnout. Ale jak se zdálo, jemu nakonec ta její dominance snad ještě vyhovovala. Vlastně se o nic moc nemusel starat.

Můj muž se jejich manželstvím odmítl zabývat, tak jsem byla vlastně jediná, kdo na Daně viděl mouchy.

Zasloužila jsem si ho

Je fakt, že ve chvíli, kdy mi porodila vnoučka, jsem ji začala vnímat v lepších barvách. Tadeáškův příchod na svět nás všechny tak nějak změnil. Musím říct, že kvůli němu jsem se snažila se snachou vycházet co nejlépe.

Už jen proto, že ona je ten typ, co by mi ho byla schopna odmítnout půjčovat, kdybych se nechovala dle jejích představ. A toho jsem se tedy dočkat nechtěla. A tak jsem si začala hrát na hodnou tchyni. Chovala jsem se, jak vyžadovala. A ono to fungovalo.

Když malý povyrostl, dokonce jsme ho mívali i na víkendy. Měla jsem sice výhrady k tomu, jak ho vychovává, ale věděla jsem, že musím mlčet.

Stěžovali si na peníze

Naposledy, když si Dana stěžovala, že nevycházejí s penězi, tak přitvrdila. Mezi čtyřma očima se mi svěřila, že jsou na hranici bídy. „Všechno je tak drahé. Elektřina, jídlo, nevím, jak to všechno zvládneme,“ hrála na mě hru, o které jsem ale netušila.

Nářky na nedostatek peněz začal prezentovat i Vašek. Ten to zase zkoušel na svého otce. Takže my jsme nakonec po večerech neřešili nic jiného než život našich mladých. Pak přišel Daniel s návrhem, že jim pod stromeček dáme čtyřicet tisíc.

Byla jsem pro, dokonce jsem přihodila dalších deset. Důvod daru byl jen vnuk. Neuměli jsme si představit, že strádá. Mladým jsme o tom řekli předem. Oběma se značně ulevilo a už s předstihem děkovali. Pod stromečkem tedy našli padesát tisíc korun.

S Danielem jsme jim kladli na srdce, aby to použili na nutné výdaje. Syn se dušoval, že to vloží na účet a bude s tím svědomitě hospodařit. Zdálo se, že byli vážně vděční a jejich tíživé situaci to pomohlo.

Letěli hned k moři

To, že peníze použijí na cestu k moři, mě vážně nenapadlo. Na Silvestra jsme zjistili, že jsou na Zanzibaru. Když jsme jim volali, poznali jsme, že nejsou v klidu doma. Syn se ani nenamáhal něco vysvětlovat. Jen řekl, že potřebovali na chvíli vypadnout.

To ale nebylo ještě to nejhorší. Když jsem se zeptala, jak Tadeáš zvládl dlouhou cestu letadlem, odpověď mi vyrazila dech.

Byla jsem v šoku

„Ten je u druhé babičky s dědou v Opavě. To pro tak malého kluka ještě není,“ odvětili s přehledem mladí. V tu chvíli jsem měla chuť sednout na první letadlo a dát jim co proto. Je mi jasné, která bije. Celá ta habaďúra se zrodila v hlavě mé skvělé snachy.

Tohle jim jen tak neprojde. Určitě budeme chtít peníze vrátit. A co se týče důvěry, tu u mě už definitivně ztratili. Jen mi je líto vnuka!

Jarmila S. (65) Olomouc

Související články
3 minuty čtení
V šestnácti je člověk zranitelný. Také má mnoho tajemství a lásek. Moje snacha to nechápe. Mám strach, že Karolína v nás ztratí důvěru. Moje snacha Vilma je bezcitná, nemá kousek empatie. Má jediné dítě, Karolínku a odmalička na ni byla přísná, až se jí Karolínka bála. Snažila jsem se v rámci možností zasahovat, a dělat to přitom diplomaticky, abych snachu nedráždila. Jenže přišla puberta a to
5 minut čtení
S dcerou nemáme moc dobré vztahy. Vyčítala jsem jí, že plně nerozvinula svůj potenciál, a ona se mi za to odvděčila tím, že si za mě našla náhradu. Moje Miluška byla už od mala ve všem moc šikovná. Vynikala ve sportu, věnovala se hudbě i kreslení a ve škole jí šly jazyky. Byla ale podle mě tak trochu flink, který si neváží svých talentů. Co by někdo dal třeba jen za jeden z těch, které má ona.
3 minuty čtení
Provdala jsem se za mladíčka, kterého jsem málo znala. Jeho otec pil a záhy jsem pochopila, že se alkoholismus dost často dědí. Vdávala jsem se, protože jsem musela, tehdy, za našich mladých let, to byl bohužel častý jev. Zpravidla se vzali dva mladí, nezralí, nezkušení lidé, kteří by správně měli ještě dlouho manželství raději odkládat. Jenomže děcko bylo na cestě, a tak se letělo na radnici.
3 minuty čtení
Tak sebevědomého chlapa svět neviděl! Všechno umí nejlépe, všemu rozumí, hlavně sportu a politice. Přitom si žádnou práci nedokáže udržet. Dcera byla vždycky hodná holka. Nikdy se s nikým nehádala, než by šla do hádky nebo diskuse, raději vždy ustoupila. A protože se protiklady přitahují, našla si bohužel hrozného chlapa. Je o řadu let starší, než ona, jmenuje se Richard a jeho sebevědomí by mu
5 minut čtení
Sedím sama a poslouchám, jak tikají hodiny. Ty mi daroval před lety můj Jarda. Každý pohyb ručičky mi připomíná, jak čas utíká. Jako mladá jsem se hodně natrápila. Moc jsem toužila po rodině, ale napřed jsem nemohla potkat toho správného muže, a když už jsem na něj narazila, zase jsem nemohla přijít do jiného stavu. Po třicítce už jsem si říkala, že zůstanu bezdětná, že to je můj osud. Závid
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neodolatelné sýrové šátečky
tisicereceptu.cz
Neodolatelné sýrové šátečky
Vynikající rychlovka třeba ke kávě nebo na snídani. Ingredience pláty listového těsta 2 hrsti rozdrobeného sýru feta 1 hrst nastrouhaného sýru několik lžic ricotty, cottage nebo tvarohu 1 ve
Nechtěla nás jenom rozeštvat?
skutecnepribehy.cz
Nechtěla nás jenom rozeštvat?
Ten den mi hned ráno zazvonil telefon. Na něm číslo kamarádky z chaty. To, co potom následovalo, bylo jak noční můra! Zvedla jsem sluchátko a ozvalo se: „Je mi to líto, ale manžel tě podvádí!“ Napřed jsem jí nechtěla věřit, myslela jsem, že si ze mě utahuje. Ona mi však vážně popsala, jak ho viděla na naší
Titanic v Praze: Výstava, která vás vtáhne do skutečných osudů slavné lodi
epochanacestach.cz
Titanic v Praze: Výstava, která vás vtáhne do skutečných osudů slavné lodi
Až do 22. května 2026 se v pražském PVA EXPO PRAHA v Letňanech koná výstava Titanic – The Artifact Exhibition, která představuje stovky originálních artefaktů vyzvednutých z vraku legendární lodi. Díky autentickým exponátům a silným lidským příběhům zažijete historii Titaniku, legendárního parníku, který se v roce 1912 (15. 4. ve 2:20) potopil ke dnu Atlantiku.
Ukládal si dvorní šašek zlato do sudu?
historyplus.cz
Ukládal si dvorní šašek zlato do sudu?
„Svými žerty jsem dosáhl většího bohatství než všichni učenci světa svým věděním,“ chlubí se šašek Borra, který působí mimo jiné ve službách českého krále a římského císaře Zikmunda Lucemburského. Žádný prosťáček O původu šaška Borry (†1446), vlastním jménem Antoniho Tallandera, není nic známo. Časy, kdy do služeb králů a dalších mocných mužů středověku byli jako
Kde se vzaly kudrnaté vlasy?
epochalnisvet.cz
Kde se vzaly kudrnaté vlasy?
Co člověk, to vlasy! Můžeme mít rovné, vlnité, kudrnaté i dokonalé afro… Proč nás ale příroda obdařila takovou rozmanitostí? Je to náhoda? Nejspíš není! Které byly dřív: rovné, nebo kudrnaté? Zdá se, že odpověď vědci znají. „Lidé se vyvinuli v rovníkové Africe, kde máte slunce neustále nad hlavou,“ vysvětluje antropoložka Nina Jablonski (*1953) z
Pět států, které získaly nezávislost teprve nedávno
epochaplus.cz
Pět států, které získaly nezávislost teprve nedávno
Země vznikají různým způsobem. Československo přichází na svět díky rozpadu Rakouska-Uherska. Podobně jsou na tom státy bývalé Jugoslávie, kdy po jejím konci je mapa bohatší o sedm zemí. EPOCHA se však podívá na státy, které si nezávislost museli vyhádat. Irsko Rok vzniku: 1921 Smaragdový ostrov patří léta Velké Británii. Už ve 12. století se za
Grilování, na které se vzpomíná. Co je zdravé a čím topit?
21stoleti.cz
Grilování, na které se vzpomíná. Co je zdravé a čím topit?
Není to nejzdravější úprava potravin na světě. Prokazatelně při ní vznikají rakovinotvorné látky, které ulpívají na povrchu masa či zeleniny, a pokud se rozhodneme grilovat i uzeniny, schytáme jich do
Cartier na Watches & Wonders 2026 potvrzuje svou lásku k tvarům
iluxus.cz
Cartier na Watches & Wonders 2026 potvrzuje svou lásku k tvarům
Cartier na veletrhu Watches & Wonders 2026 v Ženevě odhaluje novou kapitolu své tvorby pod názvem „Hodinář tvarů, mistr řemesla“. Kolekce pro letošní rok rozvíjí charakteristický přístup domu, v n
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Strašidelný výtah v britském hotelu Palace: Jezdili jím duchové?
enigmaplus.cz
Strašidelný výtah v britském hotelu Palace: Jezdili jím duchové?
Podle množství strašidelných lokalit, které se ve Velké Británii nacházejí, bychom si skoro mohli myslet, že Britové považují různé přízraky za neodmyslitelnou součást své kultury. Někdy jsou však i o
Větrník s karamelem podle Josefa Maršálka
nejsemsama.cz
Větrník s karamelem podle Josefa Maršálka
Odpalované těsto vyžaduje správné odpaření i sušení při pečení. Ingredience: ● 125 ml vody ● 60 g másla ● 75 g mouky ● 2 vejce ● 150 g cukru ● 250 ml smetany Postup: Vodu s máslem přiveďte k prudkému varu. Najednou vsypte mouku a intenzivně míchejte, dokud se těsto nezačne odlepovat od stěn rendlíku a nevytvoří kompaktní kouli; tím se odpaří přebytečná vlhkost. Nechte mírně vychladnout a po jednom zapracujte vejce, vždy je
Kloubková: Když si mě nevezmeš, tak spolu končíme…
nasehvezdy.cz
Kloubková: Když si mě nevezmeš, tak spolu končíme…
Pro zásnuby snad nemohla být lepší příležitost, přesto se moderátorka zpráv na Nově zase nedočkala. Nedávno Kristina Kloubková (49) podstoupila operaci, během které jí byla z krku odstraněna bulka.