Domů     První láska mně vše odpustila
První láska mně vše odpustila

Šla jsem za hlasem svého srdce a rozum nechala za sebou. Život mi za to uštědřil pořádnou lekci. O všechno jsem přišla a jen těžko jsem to získávala zpět.

V mládí jsem se hrnula do manželství jako smyslů zbavená. Stačilo jen poznat Miloše, do kterého jsem se zamilovala tak, že jsem už po naší první schůzce slyšela v hlavě znít svatební zvony.

Když se zamiluji, jsem zkrátka jako vystřelená dělová koule, jdu do všeho po hlavě. A přesně to se mi v budoucnu krutě vymstilo.

Ukázkový manžel

Trvalo téměř osm let, než jsme se s Milošem vzali. Do svatby se mu totiž moc nechtělo. Zanedlouho se nám narodil syn a naše rodina byla kompletní. Spokojeně jsme žili v našem bytě. Byť se Miloš do ženění zrovna nehrnul, byl z něj perfektní manžel a táta.

Patnáct let bylo vše zalito sluncem. Můj manžel byl jako z čítanky. Bezproblémový. Dokonce tak moc, až jsem se jednou přistihla, jak si říkám, že je to někdy možná až nuda.

Potřebovala jsem dobrodružství

Až když jsem poznala Dana, pochopila jsem. Potřebovala jsem nějaké dobrodružství, překvapení, cokoliv, co by narušovalo můj stereotypní život. A to všechno pro mě Dan začal představovat.

Byl to údržbář v mé práci, kterého jsem blíže poznala až ve chvíli, kdy mi v kanceláři praskla žárovka. Přišel mi ji vyměnit a během toho po mně neustále pokukoval. Byly to přesně takové pohledy, které ženě po patnácti letech manželství chybí. Začala jsem mu je oplácet.

Manželovi jsem lhala

Po pár měsících mě pozval na večeři. I on byl ženatý. Měl dvě malé dcery. Brala jsem to tak, že není možné, abychom si spolu něco začali. Přesto jsem ale manželovi poprvé v životě lhala. Když se mě ptal, kam se tak strojím, řekla jsem, že mám sraz s kamarádkou.

Rozhodla jsem se

Do Davida jsem se zamilovala. Scházeli jsme se i několikrát do týdne a můj muž neměl o ničem ani ponětí. Náš románek trval pár měsíců, než konečně padlo rozhodnutí.

„Všechno manželovi řeknu a podám žádost o rozvod!“ rozhodla jsem se a Dan slíbil, že udělá totéž. Když jsem ale dorazila domů, čekalo mě překvapení. Stůl v kuchyni byl přichystaný ke slavnostní tabuli a už z předsíně jsem cítila, že se smaží řízky.

„Tátu povýšili, mami,“ oznamoval mi radostně syn a vedl mě do kuchyně. Nakonec jsem se rozhodla, že nebudu kazit dobrou náladu. Zítra nebo pozítří je taky den.

Všechno se provalilo

Usadili jsme se společně ke stolu. Byla to opravdu absurdní situace, ovšem to, co následovalo hned nazítří, ji ještě předčilo. Když jsem přišla domů z práce, zarazilo mě hrobové ticho, které se rozléhalo celým bytem.

U stolu seděl můj muž s nepřítomným výrazem. „Ty mě podvádíš?“ zeptal se mě po chvíli. V ruce přitom svíral mou stříbrnou náušnici. Ztratila jsem ji v Danově autě, a právě tam ji objevila jeho žena. Vše jí došlo a běžela žalovat mému muži.

Velká zrada

Mrzelo mě, že se to Miloš dozvěděl takhle. Nebylo ale cesty zpět. „Miluji ho a chci se rozvést,“ oznámila jsem mu odhodlaně. Stál tam jako opařený. „Já tě vůbec neznám!“ řekl mi a odešel.

Ještě ten večer jsem si začala shánět jiné bydlení, jen jsem doufala, že vše můj syn pochopí. Jak moc jsem se pletla. Když se syn dozvěděl o rozvodu a jeho důvodech, přestal se mnou mluvit. Byla jsem zničená a těšila se, až se v práci setkám s Danem.

„Dnes podám žádost o rozvod. A už mám pro nás nové bydlení,“ oznamovala jsem mu, ale jen mlčel. Nakonec promluvil.

„Já se v žádném případě rozvádět nebudu!“ řekl mi a s ledovým klidem mi sděloval, že se pokusí své manželství zachránit a že se mnou žádnou budoucnost neplánuje.

Zůstala jsem sama

Když jsem jako zpráskaný pes přišla domů, na stole ležely rozvodové papíry. Žádost podal Miloš. „Podepiš to a řekni mi, kdy se odstěhuješ,“ řekl chladně. Za dva dny jsem se stěhovala. V práci jsem dala výpověď, nemohla jsem už Dana dál vídat.

Bylo mi přes čtyřicet a začínala jsem znova. S Milošem jsme se za pár měsíců rozvedli. V klidu, bez bouřlivých emocí.

Chyběl mi starý život

Se synem jsme k sobě zase našli cestu, ale nebyla tak harmonická jako dříve. Tolik mi chyběl můj starý život. Chyběl mi Miloš. Vzpomínala jsem na něj snad každý den. O pár let později jsme se jako rodina zase sešli na maturitním plese našeho syna.

Seděli jsme společně u stolu. Tehdy jsem se musela svého bývalého muže zeptat na to, co mě tak trápilo: „Odpustíš mi někdy?“ Zadumaně se díval na prázdnou skleničku a mlčel. Potom mi upřímně řekl: „Já nevím.“

Vnučka nás zase spojila

Dál jsme spolu vycházeli dobře. Miloš si ale ode mě stále držel odstup. Až za dlouhých deset let se všechno změnilo. Bylo to ve chvíli, kdy se synovi narodila první dcera a s Milošem jsme se stali prarodiči.

Komunikovali jsme spolu mnohem více než dříve, chodili jsme k synovi a jeho rodině na společné návštěvy, brali vnučku na procházky a posílali si její roztomilé fotky. Až mi jednoho dne Miloš zavolal.

Do telefonu mi vysvětloval, že vnučku hlídá a neví si s ní rady. Sedla jsem do auta a jela k němu. Během chvilky jsem ji utišila, pomohla mu s úklidem a on mi jako poděkování uvařil kávu.

Stáli jsme spolu nad kolébkou a dívali se na tu naši malinkou spící princeznu. A právě v tu chvíli spadl z nás dvou obrovský balvan. „Víš, že už jsem ti odpustil?“ zašeptal Miloš do ticha a chytil mě za ruku. Byl to snad nejšťastnější moment v mém životě. Nikdy mu nepřestanu být vděčná, že nám dal druhou šanci.

Hana L. (60), Liberec

Související články
19.7.2024
S Václavem jsme se seznámili, když jsem pracovala jako servírka v hospodě. Václav tu sedával málem každý den. Kdyby mi tehdy někdo řekl: toho si jednou vezmeš za muže, zaťukám si na čelo. Vypadal jako ztracená existence. Vůbec jsem si ho tehdy nevšímala, jen jsem mu nosila jedno pivo za druhým. Často seděl v tmavém koutě úplně sám, jindy s kamarády podobného ražení. Šikovná jako poleno By
19.7.2024
Seznámili jsme se u táboráku. Praskalo dřevo, svítily hvězdy a on tak krásně zpíval. Až jsem si musela otřít slzy. Vzpomněla jsem si na den našeho seznámení, který se podobal tomuhle večeru. Šly jsme s kamarádkou podél řeky, večer byl krásný jako ze sna, a my uslyšely ten hlas. Mířily jsme za ním jako zhypnotizované. Můj idol seděl u táboráku s partou přátel. Když uviděli, jak stojíme a zírá
17.7.2024
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi bylo devatenáct a d
14.7.2024
Věřím tomu, že pokud jsou si dva lidé souzeni, cestu k sobě si v životě nějak najdou. Jenom to někdy trvá opravdu hodně dlouho! Setkání, k němuž došlo po tolika letech v naší městské nemocnici, pro mě bylo velkým překvapením. Byla jsem tam tehdy za nemocnou sestrou a její stav mě docela trápil. Kráčela jsem zamyšlená po nemocniční chodbě, když jsem nechtěně vrazila do muže, který šel naproti. Z
13.7.2024
V manželství se Zdeňkem jsem prožila situaci, o které jsem si vůbec nedovedla představit, že by někdy mohla přijít. Průběh mého vztahu se Zdeňkem, mým manželem, byl asi takový, jaký bývá ve většině dlouhodobých partnerství. Poznali jsme se, když nám oběma bylo něco málo přes dvacet pět let. Nějakou dobu jsme se jen tak vídali, pak jsme spolu začali bydlet a po třech letech vztahu jsme se vzali
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,