Domů     Jako matka jsem zklamala!
Jako matka jsem zklamala!
5 minut čtení

Sama jsem prožila v dětství trápení s mámou. Nechtěla jsem být po ní. Jenže jsem selhala mnohem víc.

Jako bych to slyšela ještě dnes. „Nejsi moc hezká, musíš být alespoň chytrá,“ říkávala mi máma, když mě nutila šprtat všechny předměty. Nebyla jsem hloupá, ale nároky své matky jsem nesplňovala.

Ona byla sošná, krásná žena, chvilku si přivydělávala jako manekýna. Proto pro ni bylo asi zklamání, když se jí narodilo dítko s dispozicemi pro brýle a pár kily navíc. Byla jsem víc po tatínkovi. Byl starší než maminka.

Miloval mě, ale nechtěl se s ní hádat, takže vždy se ji snažil spíš jen mírnit, než aby bouchl do stolu, že se dceři neříká, jak je ošklivá.

Všechno bylo na otci

Moje matka se vždy spíš nosila. Byla takové fifipírko, jak jí stejně s láskou říkal tatínek. Na něm vše bylo. Mnohdy vařil, uklízel, maminka nás třeba brávala na výlety. Zkrátka starala se o nás tak, jak bavilo ji. Dodnes se divím, že ti dva spolu vydrželi. Bohužel vzorec jejich vztahu promítli i do nás, vlastních dětí.

Utekla jsem pryč

Jakmile to šlo, odešla jsem z domova. Navzdory tomu, že si máma myslela, že se neosamostatním. Těžko říct, jestli se jí ulevilo, že mě měla z krku, nebo jí bylo líto, že nemá koho komandovat. Sice jsem měla mladšího bratra, ale na toho takové nároky neměla. Nemusela se s ním jako žena srovnávat.

Sázka na špatného kluka

Trošku jsem hledala příležitost, jak utéct, takže jsem moc nehleděla do budoucna. Mirek byl o dva roky starší. Bydlel v bytě po rodičích, takže i pro mě se zdálo ono místo ideálním zázemím.

Bohužel, jak mému chlapci spadla do klína ta nemovitost, tak nebyl moc pracovitý. A bohužel se občas napil. Mělo mě to odradit, ale já neviděla, neslyšela. Vlastně jsem do toho trochu spadla i já, abych nějak přežila.

Vše zpečetilo mateřství

Bohužel jsme se v tom životě nějak plácali. Až tak, že jsme zadělali na miminko. Samozřejmě těhotenství přišlo nevhod nejen mně, ale i Mirkovi, který se nechtěl vzdát svobodného života. Nutil mě k potratu, tvrdil, že možná to ani není jeho.

Vymýšlel si, aby se zbavil odpovědnosti. A vyhodil mě z bytu. Kam jsem měla jít? K mámě? To bych jí jen nahrála. Takže jsem se protloukala, jak to jen šlo. S rodinou jsem si jen telefonovala a vymlouvala jsem se, že mám moc práce.

Nemohla jsem se ukázat s rostoucím břichem. Těsně před porodem se mi podařilo přesvědčit jednu známou, že u ní budu nějaký čas bydlet i s dítětem.

Nechtěla jsem se vzdát

Bohužel ona známá si našla nového partnera a najednou pro nás všechny nebylo v bytě místo. Takže jsem se s malým Davidem protloukala ulicemi. Když jsem něco vydělala, byli jsme na ubytovně.

Je jasné, že takový styl života nesvědčil malému miminku, takže jsem o dítě přišla. Rodičům jsem se ztratila ze života, ti pomoct nemohli. Tatínek mezitím zemřel a máma se možná ani moc nechtěla zajímat, co se mnou je.

O Davida se nikdo starat nechtěl, otec nejevil zájem. Vzdala jsem to. Byla jsem na dně. Uběhlo několik let. Živořila jsem bez domova a už jsem neviděla to světlo na konci tunelu. Ale přece jen jsem to nechtěla tak vzdát.

Jednou mě přijali jako uklízečku do jednoho podniku. Tam pracoval i Standa. Dělal na recepci, takže jsme byli hodně v kontaktu. Povídali jsme si a já po mnoha letech zažila to mravenčení, když se zamilujete.

Nicméně neměla jsem odvahu mu říct, co jsem v životě už zažila. Bála jsem se, že o něj přijdu.

Stačilo pár slov

Standa byl velmi vnímavý člověk a nějak pochopil, že něco skrývám. Byli jsme spolu asi půl roku, když jsem mu řekla, co se v mém životě odehrálo. Byl mi velkou oporou a přesvědčoval mne, že mám syna vyhledat. Jenže já už neměla nárok. Nebo jsem si to myslela.

Asi to byla i trochu výmluva, bála jsem se, co by mi Davídek řekl. Trvalo, než jsem si dala život do kupy. Smířila jsem se s tím, že začnu nový život se Standou.

A co matka?

Vzali jsme se a měli jsme dvě děti. Asi se ptáte, co moje matka. Alespoň to se Standovi podařilo. Kontaktovala jsem svoji rodinu. Řekla jsem mámě, že jsem žila na druhém konci republiky a měla jsem nějaké problémy.

Nějak to vzala, vůbec ji nevzrušovalo, že se jí ztratila dcera. Byla ráda za vnoučata, i když je občas taky peskovala. Že však má někde ještě třetí vnouče, to jsem jí už neřekla. Jen bráchovi, s nímž jsem navázala dobré vztahy. Sám prý nevěděl, co si myslet. Máma říkala, že jsem rodinu zavrhla.

Nakonec jsme se našli

Já vím, hledáte happy end i s Davidem. Neměla jsem odvahu se pídit po tom, kde je. Až se nakonec ozval sám. Bylo mu tehdy 25 let. Žil spokojeně u adoptivních rodičů, nic mu nechybělo.

Přesto chtěl logicky vědět, odkud pochází a proč ho biologičtí rodiče opustili. Vše jsem mu prozradila. Nebyl nadšený, ale nic mi nevyčítal. Jen se ptal. Rodina však nejsme. Píšeme si k svátkům, narozeninám a Vánocům, někdy se staví.

Ale třeba jednou za pět let. Vazby bohužel nemáme, ale já vím, že to je moje chyba. Někdy si říkám, jestli to tenkrát nešlo jinak. Že jsem se měla víc snažit. Asi jsem neměla tolik pít. Jako jeho otec.

Zdena L. (76), Písek

Předchozí článek
Další článek
Související články
5 minut čtení
V naší rodině se vždycky říkalo, že teta Julie je tak trochu „jiná“. Až po její smrti jsem zjistila, jaký osud jí přichystala rodinná zrada. Fér to dle mého názoru rozhodně nebylo. Zatímco můj táta byl důstojný a praktický muž, jeho sestra Julie žila ve vlastním světě. Nikdy se nevdala, neměla děti. Jejím největším životním úspěchem byla podle příbuzných práce v archivu a sbírka starých pohl
2 minuty čtení
Stačil jeden večer při svíčkách, stará harmonika a rodina. Tehdy jsem pochopila, že ke štěstí stačí málo. Venku napadl první sníh a náš starý dům na kraji vesnice promrzal tak, že jsme po ránu viděli vlastní dech. Okna byla zevnitř zamlžená a pod dveřmi táhlo tak, že jsem tam večer cpala staré hadry. Můj muž tehdy pracoval dlouhé směny v továrně a domů chodil unavený, ale nikdy si nestěžoval. V
5 minut čtení
Seděla jsem u kuchyňského stolu, dívala se na telefon a zmocňovala se mě panika. Bylo půl sedmé ráno a dcera stále nezvedala telefon. To samo o sobě nebylo nic zvláštního, Markéta byla vždycky velký spáč. Jenže teď měla dítě. A právě ten den měla přivézt vnuka brzy ráno, protože ji čekalo vyšetření a my s manželem měli hlídat malého Matýska. Když se dlouho neozývala, začala jsem být nervózní.
3 minuty čtení
Byla jsem na tom lépe, než ostatní děti. Osud to tak vykouzlil, že jsem měla tatínky dva, oba mě milovali a já je také. Jednoho ale o trochu víc. Nechodila jsem ani do školy, když začaly být hádky mezi otcem a matkou na denním pořádku. V důsledku toho jsem jako dítě byla raději, že se nakonec rozešli. Po jejich rozvodu jsem měla dva domovy. Jeden u matky a druhý domov byl u otce. Oba se o mě do
4 minuty čtení
Děti člověk vychovává tak, aby pro sebe jednou, až tady jejich rodiče nebudou, mohly fungovat jeden pro druhého jako opora. U nás to však selhalo. Ale spletla jsem se. Skutečné peklo začalo ve chvíli, kdy se z mých dětí, které kdysi usínaly v jedné posteli s propletenýma rukama, stali dva cizí lidé, kteří se nenávidí tak vytrvale, až mi to hlava nebere. Místo klidného podzimu života se tak každ
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Had, který vyhrává soutěž v chemickém zbrojení: Kdo je nejjedovatější na světě?
epochaplus.cz
Had, který vyhrává soutěž v chemickém zbrojení: Kdo je nejjedovatější na světě?
Představte si zvíře, jehož jed je tak silný, že by teoreticky mohl zabít desítky až stovku lidí. Přesto se před člověkem raději schová, než aby zaútočilo. Nejde o filmovou příšeru ani o dávný mýtus. Nejjedovatější had světa skutečně existuje a žije v australském vnitrozemí, kde si vysloužil pověst tichého mistra smrtící chemie. Vědci se dnes
Můj vnuk se bál vlastního otce
skutecnepribehy.cz
Můj vnuk se bál vlastního otce
Seděla jsem u kuchyňského stolu, dívala se na telefon a zmocňovala se mě panika. Bylo půl sedmé ráno a dcera stále nezvedala telefon. To samo o sobě nebylo nic zvláštního, Markéta byla vždycky velký spáč. Jenže teď měla dítě. A právě ten den měla přivézt vnuka brzy ráno, protože ji čekalo vyšetření a my s manželem měli hlídat malého
Po písni lásky Felix opět řádil bez Dády
nasehvezdy.cz
Po písni lásky Felix opět řádil bez Dády
Tohle snad nikdy neskončí! Už se zdálo, že manžel herečky Dagmar Patrasové (70), hudebník Felix Slováček (83), začal sekat dobrotu. Svou choť vyvedl do společnosti, a předevšemi na ni pěl ódy, vyzn
Léto v Olomouckém kraji: krajina poznání, příběhů a živé kultury
epochanacestach.cz
Léto v Olomouckém kraji: krajina poznání, příběhů a živé kultury
Jsou regiony, které se návštěvníkům představují jediným symbolem. Olomoucký kraj mezi ně nepatří. Jeho kouzlo spočívá v rozmanitosti. Během jediného dne lze projít středověkým hradem, sestoupit do podzemních jeskyní, vystoupat na rozhlednu, projít se po hřebeni Jeseníků a večer strávit na festivalu pod širým nebem. Právě propojení poznání, kultury a aktivního odpočinku dělá z regionu
Čti za nároďák! Stránka denně stačí k tomu stát se reprezentantem
21stoleti.cz
Čti za nároďák! Stránka denně stačí k tomu stát se reprezentantem
Podle dat Evropské federace nakladatelů polovina dospělých v Evropě dnes vůbec nečte. Přestože výzkumy ukazují, že pravidelní čtenáři žijí v průměru o dva roky déle. V Česku na to reaguje osvětová kam
Africké rituální masky, aneb když se člověk stává duchem předků
enigmaplus.cz
Africké rituální masky, aneb když se člověk stává duchem předků
Na první pohled vypadají jako působivá umělecká díla ze dřeva, barev a vláken. Pro mnoho afrických kultur však maska není pouhým předmětem. Ve chvíli, kdy si ji zasvěcený člověk nasadí a začne tančit
Projekt jako oživlý paleolit
rezidenceonline.cz
Projekt jako oživlý paleolit
Upper House představuje dokonalou symbiózu architektury, umění a přírody. Kulturní dědictví, zakořeněné v městské buši, nejen skvěle vypadá, ale také aktivně zvyšuje kvalitu života svých obyvatel. Originální výškový dům působí v podstatě jako galerie, zavěšená nad rozlehlou metropolí. Rezidenční objekt v South Brisbane je manifestem spojení člověka s daným prostředím, kulturou a komunitou. Navržena studiem
Čokoládové palačinky
tisicereceptu.cz
Čokoládové palačinky
Překvapte svůj protějšek neobyčejným dezertem skvělé chuti. Ingredience 50 g hořké čokolády v malých kouscích 200 ml mléka 120 ml smetany 30 ml kakaového prášku 115 g hladké mouky 2 vejce
Trend velí: Noste „špatné boty“
nejsemsama.cz
Trend velí: Noste „špatné boty“
Ano, čtete dobře. Takzvaná „Wrong Shoe Theory“ neboli pravidlo nesprávných bot je to, čeho bychom se dnes měly držet, pokud chceme být in. Lodičky k sukni jsou už passé Tento koncept pojmenovala americká stylistka Allison Bornstein a jeho principem je volit například k teplákům či kapsáčům k táboráku elegantní lodičky a ke kostýmku nebo letním romantickým
Koncept jachty NEON mění pravidla hry
epochalnisvet.cz
Koncept jachty NEON mění pravidla hry
Nejnovější koncept od Theodoros Fotiadis Design představuje 78 metrů dlouhou superjachtu NEON, která byla vyvinuta ve spolupráci s Lateral Naval Architects. Revoluční projekt byl představen v Berlíně jako studie přepychového bydlení a inovace interiéru jachet bez tradičních přepážek. V poslední době můžeme v rámci konstrukce přepychových jachet sledovat trend, kdy luxus přestává být definován počtem
5 rozmarů výstřední císařovny Sisi: Drsné diety, posedlost krásou a život na útěku
historyplus.cz
5 rozmarů výstřední císařovny Sisi: Drsné diety, posedlost krásou a život na útěku
Lázeň je horká tak akorát. Sisi zkusí prstem vodu a pak si pomalu vleze do velké vany. Komorná jí nadzvedne dlouhé vlasy, vezme štěteček a začne pramen po prameni potírat speciální směsí umíchanou ze žloutků a koňaku. „Opatrně,“ napomene ji císařovna. Nerada by přišla o jediný vlas! Bavorská princezna Alžběta (1837–1898), známá jako Sisi, se
Začíná unikátní projekt ENERGIE prestižní galerie Cermak Eisenkraft
iluxus.cz
Začíná unikátní projekt ENERGIE prestižní galerie Cermak Eisenkraft
Galerie Cermak Eisenkraft představuje unikátní česko-německý výstavní projekt ENERGIE, který pod kurátorským vedením Tomáše Zapletala Cermaka propojuje exaktní vědecký přístup s organickou intuicí a u