Domů     O Vánocích se vážně plní sny
O Vánocích se vážně plní sny
6 minut čtení

Asi jsme se brali příliš mladí. Bylo nám sotva dvacet. Ale chodili jsme spolu dva roky, myslela jsem, že ho dobře znám. Spolehlivý, věrný, pracovitý.

Později se ukázalo, že umí být i vzorným tátou. A to byly roky, kdy jsem byla opravdu šťastná. Navzdory svému mládí jsem si toho skutečně vážila.

Se vším si dokázal poradit

Postavili jsme dům. Vlastníma rukama – tak se to v Pavlově případě dá říci. Řemeslníky si bral jen na ty nejodbornější práce. Jako inženýr stavař si uměl poradit téměř se vším. Téměř, to je to správné slovo.

Se situací, která na něho spadla jako blesk z jasného nebe, si zjevně správně neporadil.

Všechno se točilo kolem dětí

Pavlíkovi byly tehdy tři roky a Klárka se sotva batolila. Netušila jsem vůbec nic. Možná se podivíte, jak jsem mohla být tak zaslepená. Těžko říct. Byla jsem se dvěma dětmi na mateřské dovolené a nevěděla jsem, co dřív.

Zavalena povinnostmi kolem dětiček a domu jsem zřejmě nevnímala určité signály. Ale i kdybych je vnímala, co by se stalo? Nic. Mraky, které se nade mnou stahovaly, bych beztak nerozehnala.

Za dveřmi byla hysterická matka

Podzim přišel dřív, tráva na loukách žloutla, stromy zčervenaly. Děti dostaly průduškový zánět. Pán domu stále ještě nedorazil a nedal o sobě vědět. Vlastně nic zvláštního, mobilní telefony neexistovaly a neměli jsme ani pevnou linku. Taková byla doba.

Když se ozvalo zvonění a tlučení na dveře, řekla jsem si, že si nejspíš zapomněl klíče. Ale proč se sem tak divoce dobývá? Za dveřmi byl slyšet hlasitý křik mé matky. Kdo nezná mou matku, neměl by se s ní raději vůbec seznamovat.

Těžko s ní lze vyjít, je panovačná, hysterická. Odemkla jsem, ona vpadla dovnitř a ječela: „Ale já jsem to říkala! Na moje slova vždycky dojde!“

Můj muž se tahá s jinou!

Děti se vyděsily, musela jsem je uklidňovat. Když jsem je zahnala zpátky do postýlek, máma, aniž ztišila hlas, naříkala, že to ví celý kraj, a naposledy, že se to dozvěděla ona a úplně naposledy se to dozvím já. Nic jsem nechápala.

Popadla mě za ramena a volala: „Ten tvůj žije s tou blonďatou rajdou, to je pro tebe novinka, co?“ Byla to naprostá novinka. Najednou se mi špatně dýchalo, jako by v chodbách domu ubývalo kyslíku. Lapala jsem po vzduchu.

Byla jsem zaslepená

Vtom mi oči padly na obálku opřenou o vázu s posledními růžemi ze zahrádky. Předtím jsem ji neviděla, ale musela tam být. I máma ji uviděla. Zmlkla, ale jen proto, že mi četla přes rameno. Vzápětí zahulákala: „Tak on se ti omlouvá!

Otec dvou dětí si myslí, že stačí říct promiň!“ Nic jsem nechápala. Ráda mi to vysvětlila. Všichni vědí, že mého muže svedla ta poběhlice, štěbetají si o tom vrabci na střeše. Domů chodil jen přenocovat a vyfasovat čisté prádlo. Cožpak jsem si toho nevšimla? Zoufale jsem zavrtěla hlavou.

Matka měla jasno

Nejdřív jsem si to odmítala připustit. Dívala jsem se na spící děti a nevěřila, že by něco takového bylo možné. Jenomže on skutečně nechodil domů a máma do mě dennodenně hučela: „I kdyby se nakonec chtěl vrátit, ne abys mu to dovolila. To by bylo ponížení.

Co by tomu řekli lidi? Ten bídák nám nesmí přes práh!“ Řekla „nám“, protože se ke mně přistěhovala. Na můj názor se neptala.

Vždyť mě přece varovala!

Věčně jsem poslouchala, že to byla právě ona, kdo mě před Pavlem varoval. Jenomže teď se skutečně nastěhoval k bývalé spolužačce ze základky. Potkali se na třídním srazu. Ruplo mu v bedně, jak se říká. Snad to byla jeho první láska, nevím.

Kouzelný čas

Po špičkách přicházel advent. Babička mi, když jsem byla malá, vyprávěla, že je to kouzelný čas, kdy se lidem plní přání. Chodila jsem po břehu a nechtělo se mi vracet se domů. Budu už navěky sama? Co řeknu dětem? A pak začala všechna ta kouzla.

Možná to nevíte, ale na svatou Barboru je třeba uříznout třešňovou větvičku ze stromu starého alespoň deset let přesně v té vteřině, kdy se na obzoru objeví první sluneční paprsek. No tak do té vteřiny jsem se netrefila, ale barborky jsem si domů přinesla.

Když se prý větvička do Štědrého dne obalí květy, svobodné děvče v domě se do roka provdá. Ovšem byla tu i další pověra: když si děvče ukryje jeden z kvítků do šněrovačky, přivábí tím chlapce, na kterého si myslí.

No, tak jsem to zkusila, i když v tomto případě se zrovna o chlapce nejednalo a šněrovačku jsem neměla. Připadala jsem si jako zoufalec, který spoléhá na pověry.

Vyhodila ho ze dveří

Zazvonil dva dny před Štědrým dnem. Barborky už kvetly a já jsem si jeden kvítek vložila do rukávu mikiny. Zacinkal zvonek. Byla jsem zrovna u dětí a máma, čekající na tuto chvíli už několik měsíců, mě předešla.

Rozrazila dveře a na Pavla se snesla taková sprška vulgárních výrazů, že když jsem přiběhla, byl už pryč. „Měla bys mi poděkovat,“ vítězoslavně pronesla máma a zmizela do kuchyně. Myslela jsem, že ji snad začnu škrtit. Místo toho jsem tiše jako myška znovu otevřela dveře a vydala se na obhlídku.

Vypadal zdrceně

Seděl pod třešní na zasněžené lavičce. Vypadal zdrceně. Nemluvili jsme spolu snad celé věky. Když mě uviděl, řekl: „Nevěděl jsem, že tu s tebou bydlí tvoje matka.“ Pokrčila jsem rameny.

Bylo mrazivé ráno, ticho, bezvětří, sníh křupal pod nohama, k zemi se pomalu snášely zářivé bílé hvězdičky. Dodal trochu drze: „Copak oni ji v dubnu neupálili?“ Asi jsem se měla rozčílit, ale místo toho jsem dostala záchvat smíchu.

Nový začátek

Pravda, nepatřičný, vzhledem k vážnosti situace. Vzal mě za ruku. Šli jsme spolu ke dveřím a naše stopy po chvíli smazal sníh, stejně jako my jsme navždy smazali těch několik uplynulých měsíců.

Milena J. (59), Ostrava

Související články
5 minut čtení
Jsem matka tří dětí, ale dnes bych chtěla psát jen o své dceři. O dceři, kterou nade všechno miluji, ale s níž mám pocit, že jsem se navždy vzdálila. Když se narodila, měla jsem pocit, že mám vše, co si jen žena může přát. Byla krásná, zdravá a já byla šťastná, že mám kouzelnou malou holčičku a že je zrovna moje. Narodila se jako poslední, benjamínek, po dvou starších bratrech. Jako malá byla n
5 minut čtení
Když se můj syn oženil, byla jsem šťastná. Snacha mi přišla milá, chytrá, a hlavně jsem viděla, jak moc ji můj syn miluje. A o to nám, rodičům, jde v první řadě. Doufala jsem, že spolu budeme s Lindou dobře vycházet. Jenže roky plynuly a já mám pocit, že jsme si snad nikdy úplně nerozuměly. Nedávno jsme spolu seděly u kávy a ona se smála. „Vy jste ale staromódní, mami,“ prohlásila a zakroutila
2 minuty čtení
Byla to černá ovce naší rodiny. Všichni jsme nad ním postupně zlomili hůl. Odešel do světa, a když se po letech vrátil, byl z něho někdo úplně jiný. O tom, že se člověk může změnit, jsem přesvědčená. Dokázal mi to můj mladší bratr Štěfan. Od dětství s ním byly jen samé problémy, ve škole se pral, odmlouval a byl neposlušný. Nebyl snad měsíc, aby nemuseli rodiče do ředitelny. Když bylo bratrovi
3 minuty čtení
Díky dávné rodinné tragédii byly u nás Velikonoce zakázaným svátkem. Trvalo dlouhá léta, než se staly zase svátkem radosti a veselí. Od nepaměti měly pro mě velikonoční svátky temný nádech. Záviděla jsem dětem, že si mohou tento radostný jarní svátek užívat tak, jak tomu bylo na vesnici běžné. V naší rodině nejenže se Velikonoce neslavily, ale naopak se zapalovaly svíce a všichni se ponořili do
3 minuty čtení
Byla jsem mámou, která dala svému synovi vše, co potřeboval. Vyrůstal v láskyplném domově, kde se cítil v bezpečí. Jenže pak jej vytrhla ona! Když si Robert vzal za ženu Janu, měla jsem pocit, že vše bude v pořádku. Byla to dívka z dobré rodiny, zdála se milá a laskavá. Měla jsem radost, že našel někoho, s kým chce strávit zbytek života. Bydleli u nás ve velkém domě a vše se zdálo idylické.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Játra na roštu s omáčkou
tisicereceptu.cz
Játra na roštu s omáčkou
Játra jsou u nás velmi oblíbená, připravte si je tentokrát podle tohoto vynikajícího receptu. Postup 500 g telecích jater 100–150 ml červeného kvalitního vína 2–3 lžíce olivového oleje, 5 lžic
Těžba na Měsíci: Revoluční příležitost, nebo nebezpečný precedens?
21stoleti.cz
Těžba na Měsíci: Revoluční příležitost, nebo nebezpečný precedens?
Těžba na Měsíci se z oblasti science fiction pomalu, ale jistě přesouvá do reality. NASA, ESA i soukromé společnosti jako SpaceX, Blue Origin nebo i menší startupy se předhánějí ve vývoji technologií,
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
epochanacestach.cz
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je
Hovory W opět spolupracují s Invest Gate
epochalnisvet.cz
Hovory W opět spolupracují s Invest Gate
V Komunitním centru Mezi Domy jsou Hovory W oblíbeným pořadem pro (nejen) seniorské publikum, které si zde chvíle při šálku dobré kávy a domácím zákusku chodí zpříjemnit setkáním se svými oblíbenými umělci, které jinak zná třeba jen z televize či divadelních prken. Možnost vidět se s nimi zblízka, možnost s nimi i popovídat či pořídit společnou fotografii, je příjemným
Laheq Island přivítá své nové rezidenty v roce 2028
iluxus.cz
Laheq Island přivítá své nové rezidenty v roce 2028
Rok 2028 přinese slavnostní otevření Laheq Island – zcela nového rezidenčního ostrova v Saúdské Arábii, který slibuje harmonii mezi luxusem a přírodou. Tento výjimečný projekt o rozloze 400 hektarů vz
Mýtus o Erovi: První pohled na onen svět
epochaplus.cz
Mýtus o Erovi: První pohled na onen svět
Co se děje po smrti? Tato otázka trápí lidstvo od počátku věků, a jedním z prvních, kdo se ji pokusil zodpovědět, byl antický filozof Platon. Jeho mýtus o pamfýlském vojákovi Erovi, který se vrátil z posmrtné cesty, nabízí fascinující pohled na nebe, podsvětí a koloběh duší. Ponořte se do starověké představy o životě po životě
Tajemství obrazu Mona Lisa: Stál Leonardovi modelem jeho milenec?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu Mona Lisa: Stál Leonardovi modelem jeho milenec?
Koho slavný renesanční umělec Leonardo da Vinci vyobrazil na tajuplném obraze Mona Lisa? To je otázka, na kterou se stále hledá odpověď. Se zcela novou teorií přichází italský umělecký historik Silvan
Rozvod na krku. Manželka Kratinovi byla nevěrná!
nasehvezdy.cz
Rozvod na krku. Manželka Kratinovi byla nevěrná!
Byli spolu dvaatřicet let a mysleli si, že je už nic nerozdělí. Přesto se oblíbený herec ze seriálu ZOO Vladimír Kratina (73) před pár dny v tichosti rozvedl se svou druhou ženou Jitkou. Důvodem rozp
Stará televize v noci ožívala
skutecnepribehy.cz
Stará televize v noci ožívala
Chtěla jsem si tu televizi nechat, jako památku na tetičku. Jenže na první pohled obyčejná věc nám s manželem záhy nedala spát. Se starou televizí na chalupě jsme zažili děsivé chvíle! Myslela jsem si, že ten přístroj zděděný po mé příbuzné poslouží alespoň jako ozdoba. Přinesl ale jenom hrůzu. Uprostřed noci mě budily tajemné zvuky. Nebyli to však
Panské sídlo s hi-tech interiérem
rezidenceonline.cz
Panské sídlo s hi-tech interiérem
Představujeme vám architektonické dílo, které klame oči a zdá se být něčím, čím není. Zcela nový hypermoderní interiér se všemi hi-tech vymoženostmi se skrývá v přepychové mnichovské budově z konce 19. století. Vítáme vás mezi moderními vymoženostmi hi-tech vesmíru, kde každý detail představuje rafinované schopnosti svých tvůrců. Pro Michaela Neumayra, který pochází z Mnichova a momentálně má základnu
Svoji sokyni v lásce jsem musela denně potkávat
nejsemsama.cz
Svoji sokyni v lásce jsem musela denně potkávat
O mého manžela mě připravila mladší kolegyně z práce. Z nevěry jsem Lukáše, svého muže, podezírala delší dobu. Náš vztah se dostal do určitého stereotypu. Přesto jsem zůstala v šoku, když jsem jednoho dne po návratu z lázní místo manžela našla doma pouze dopis na rozloučenou. Lukáš byl se všemi věcmi pryč, vybral si místo
Jsou štramberské uši památkou na Mongoly?
historyplus.cz
Jsou štramberské uši památkou na Mongoly?
Uprostřed temné noci a za průtrže mračen obyvatelé obléhaného města neúnavně prokopávají hráz přeplněného rybníka. Voda zanedlouho vyplaví tábor mongolských dobyvatelů, na vítěze v něm ale čeká hrůzné překvapení. Invazní armáda se na počátku 13. století hrne do srdce Evropy. V roce 1241 se mongolská vojska valí na Moravu jak ze severu z Polska, tak od jihu z Uher.