Domů     Nenávist trvala i po jejich smrti
Nenávist trvala i po jejich smrti

Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají.

Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti.

Do oka si nepadli

Jak se říká, přátele si člověk vybrat může, příbuzné nikoliv. O tom, že vztahy v širší rodině nemusí být vždy pohodové, jsem se přesvědčila už v dětství. Strýc Mirek z otcovy strany a strýc Zdeněk ze strany mé maminky se skutečně neměli rádi.

Dalo by se dokonce říct, že se nenáviděli. Kvůli čemu se k sobě chovali tak nenávistně, to vlastně nikdo přesně nevěděl.

Nenávist se stupňovala

V té době, bylo mi pouze šest let, jsem ještě nechápala, jak mohou být na sebe lidé tak zlí. Zejména když se jedná o členy jedné rodiny.

V dospělosti jsem se pak dozvěděla, že ta nenávist se táhne už od doby, kdy se na svatbě mých rodičů Mirek se Zdeňkem v opilosti těžce pohádali, a dokonce poprali. Postupem času se to neuklidnilo, naopak se vše hodně ošklivě vystupňovalo.

Kdyby mi v té době někdo řekl, že hádku mých dvou strýců odnese jeden z nich svým životem, asi bych se příliš nedivila.

Stačila chvilka nepozornosti

Na strýce Mirka ovšem čekala jiná smrt, předčasná a zbytečná. Nejspíš v zamyšlení nebo v nepozornosti vstoupil do vozovky na červenou a srazil ho právě projíždějící motocyklista. Strýc Mirek utrpěl vážná vnitřní zranění, kterým po týdnu v nemocnici podlehl.

Ještě mu nebylo ani padesát let. Byl rozvedený a neměl žádné děti. Na pohřbu se sešla skoro celá rodina. Chyběl jen strýc Zdeněk, což nikoho nepřekvapilo.

Někdo ničil jeho hrob

U hrobu strýce Mirka se pak odehrávaly různé nepěkné věci. Stal se zkrátka obětí vandalismu. Někdo ničil květiny a svíčky, i jinou výzdobu, kterou tam ostatní z rodiny občas dávali.

Tím hlavním podezřelým byl samozřejmě strýc Zdeněk, ale nikdy se ho nepodařilo při něčem přichytit. Nahlas ho nikdo neobvinil, kvůli klidu v rodině. Pak se ale stala další záhada.

Náhlá smrt přesně na výročí

Přesně tři roky po smrti strýce Mirka našel hrobník na hřbitově právě strýce Zdeňka. Ležel u hrobu svého nenáviděného nepřítele s rozbitou hlavou. Hrobník okamžitě zavolal záchrannou službu, ale bylo to už marné.

Nikdy jsme se nedozvěděli, co tam v den výročí Mirkovy smrti dělal. Ať to bylo cokoliv, nejspíš uklouzl a spadl spánkem na hranu mramorové desky. Také strýc Zdeněk prožil týden v nemocnici v kómatu, než zemřel – stejně jako kdysi Mirek!

Vandalství pokračovalo

Předkové z matčiny strany měli rodinnou hrobku nedaleko té naší, kde byl pohřben Mirek. Poté, co byl do oné druhé hrobky uložen strýc Zdeněk, začalo k případům poškozování hrobů a jejich výzdoby docházet pravidelně, a to u obou strýců.

Tohle už se nedalo svést na žádného z nich, jelikož oba byli po smrti. Nemohlo se ani jednat o nějaké obecné vandalství, protože u ostatních hrobů se nic takového nedělo. Napadlo mě, že strýcové Mirek a Zdeněk spolu nejspíš „válčí“ i po smrti.

Obvinili také mě

Sice se mi kvůli té myšlence všichni vysmáli, ale já jsem o tom byla přesvědčena čím dál více. Sama jsem pak dokonce upadla v podezření, že ten nepořádek kolem hrobů dělám já, abych dodala svým slovům váhu. Takovému obvinění jsem se pochopitelně bránila.

Návštěva hřbitova

Přibližně čtvrt roku poté, co byl na hřbitově k poslednímu odpočinku uložen i strýc Zdeněk, jsem tam šla zalít květiny. Byl příjemný jarní den. Nikdy by mě nenapadlo, v jaké drama se moje návštěva hřbitova změní.

Váza se převrhla

Přistoupila jsem ke hrobce, kde byl pohřben strýc Mirek. Chvíli jsem tam postávala vzpomínala na něj, když jsem najednou jasně viděla, jak se převrhla a rozbila skleněná váza s květinami.

Svíčka, která byla vedle v napůl uzavřené nádobě, náhle zhasla, aniž by k tomu existoval nějaký reálný důvod – panovalo totiž naprosté bezvětří.

Výzdoba se sama rozházela

Stála jsem v šoku a nedokázala jsem se pohnout z místa. Na chvíli se mi dokonce zdálo, jako bych odněkud zaslechla Mirkův rozzlobený hlas. Jakmile jsem se vzpamatovala a přešla ke druhé hrobce, v níž byl pochován strýc Zdeněk, situace se opakovala.

Veškerá výzdoba, co byla na kamenné desce, se náhle bez jakéhokoliv lidského zásahu sama rozházela po okolí. A tentokrát se mi zdálo, že slyším Zdeňkovo zlostné šeptání.

Konečně už nastal klid

Srdce mi bušilo jako o závod a hlavou vířily stovky otázek. Raději jsem ale na nic víc už nečekala a ze hřbitova jsem rychle odešla. Nikdy více se to pak už neopakovalo, a dokonce ustalo i to vandalství.

Kdoví, možná mi tenkrát chtěli oba strýcové jen dát najevo, že jejich nepřátelství skutečně pokračuje i po smrti.

Miroslava M. (62), severní Morava

reklama
Související články
3.3.2024
Nikdy jsem nevěřila na pověry ani na zázraky. Přesto jsem jeden zažila na vlastní kůži. To když mi po těžkém úrazu pomohla tajemná energie svatého místa. Mám tetu, která je velmi zbožná. Celý život chodí do kostela a modlí se. Věří na zázraky a za všechno, co se jí v životě povedlo, děkuje Bohu a andělům. Já se tomu vždy posmívala a říkala jsem jí, že je blázínek. Teta Anežka ale pokaždé zdvihl
2.3.2024
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově... Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do staré márnice byly rozbité, jako
2.3.2024
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla překvapená hlavně já. Vyplnil snad kamínek, který jsem nosila na krku, to, co jsem si tolik přála? Ten přívěsek jsem si koupila na jarmarku. Okouzlil mě na první pohled. Miluju modrou barvu a tahle, kterou měl zvláštní kamínek zasazený v přívěsku, byla pro mě jako dělaná. V obci, kde se jarmark konal, jsme se ocitli s přítelem
29.2.2024
Když jsem se narodila, děda vysadil břízku. Byla to moje ochránkyně. Jednoho dne jsem poznala, jak velké spojení mezi námi bylo. Nejen mezi zvířaty a lidmi existuje zvláštní spojení. Podobnou moc mají také stromy a jiné rostliny. Možná tomu nevěříte, ale já vím, o čem mluvím, protože jsem před lety prožila na vlastní kůži něco neuvěřitelného. Chránila mě už od dětství Přitažlivost mezi na
28.2.2024
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se něco změnilo. Když babička zemřela, pocítila jsem, že ve svém těle ne
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Za návratem prý stojí kolegyně
nasehvezdy.cz
Za návratem prý stojí kolegyně
Velkolepý návrat herce Davida Gránského (31) do seriálu ZOO má zřejmě skrytý důvod! Dočkat se ho údajně nemohla kolegyně Sára Milfajtová (32), se kterou hraje pár. Jiskra mezi nimi měla přeskočit i
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
skutecnepribehy.cz
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově… Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
21stoleti.cz
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
Mizení pevninských ledovců je jedním z průvodních jevů globální klimatické změny. Důsledkem jsou změny v hydrologickém cyklu nebo ztráta biodiverzity. Na druhé straně se tím otevírají nové možnosti pr
Deprese jí znovu ničí život
nasehvezdy.cz
Deprese jí znovu ničí život
Ačkoli si herečka ze seriálu Ulice Anna Fixová (39) myslela, že se jí deprese do života nevrátí, bohužel se spletla. Nedávno sdílela na sociálních sítích, že si znovu musela říct o pomoct lékařům. Z
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
epochaplus.cz
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
enigmaplus.cz
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
V Anglii třináctého století byla tato žena známou a respektovanou osobou i navzdory tomu, že byla židovského původu. Licoricia z Winchesteru se zabývala vysokými financemi, půjčovala peníze královské