Domů     Proč mě matka odložila?
Proč mě matka odložila?

Vyrůstala jsem jako jedináček. Hýčkané dítě v milující rodině. O to větším šokem pro mne bylo, když jsem zjistila, že žiji ve lži. Ono to všechno bylo celé jinak, než mi říkali.

Pamatuji si to, jako by to bylo včera. Ta vůně babiččiných buchet. Jak mi děda spravil vše, co se mi rozbilo. Nádherné dětství. Jezdila jsem k prarodičům na prázdniny. Byla jsem jejich jediné vnouče. Často za mnou jezdila maminka, pokud měla v práci dovolenou.

Moji prarodiče byli její rodiče. Tatínek se tu také občas objevil, ale protože neustále pracoval, neměl tolik času.

Prostě jen tak odešel

Bohužel idylka netrvala věčně. Tehdy mi bylo 12 let, když táta odešel za jinou. Maminka se zhroutila, poslední ranou pro ni bylo, když zjistila, že si táta upletl levobočka. Tehdy jsem netušila, proč to maminku tak bolí.

Nemohla mít vlastní děti, proto to bylo tak kruté. Tehdy jsem netušila, že nejsem tatínkova, takže mě opustil kvůli vlastní krvi. Byla jsem v pubertě, a když jsme se viděli, vyčetla jsem mu, že jsem přece taky jeho dítě.

Na jeho nerozhodný výraz dodnes nezapomenu. Doufám, že se jen zarazil, protože si uvědomil, že mu říkám nepřesnou informaci. Že ho nenapadlo, že přece nejsem jeho, tak na tom tak nezáleží. Zůstaly jsme s maminkou samy.

Tehdy žil už jen děda, takže trochu zastoupil roli hlavy rodiny. Bohužel zlomené srdce maminky začalo trápit její psychiku, posléze i zdraví celkově.

Maminka to nakonec nezvládla

Onemocněla rakovinou a její život se zkracoval. Když jí lékaři sdělili, že jí zbývá možná pár týdnů, sedla si se mnou. Bylo mi 15 let. Tehdy jsem se dozvěděla, že jsem adoptovaná.

Moje biologická matka mě dala v necelém roce do kojeneckého ústavu, protože se o mne nedokázala postarat. Moji adoptivní rodiče si mne vzali z kojeňáčku, protože nemohli mít vlastní děti, respektive u maminky byl problém.

„Asi mu to nestačilo,“ přemýšlela maminka, proč si otec po čtyřicítce pořídil dítě s ani ne třicítkou. Brzy poté, co mi maminka všechno řekla, zemřela. Tehdy mne dostal do péče můj děda.

Setkání před maturitou

I když jsme byli s dědou parťáci, co naplat. Byla jsem holka v pubertě. Stýskalo se mi po mamince, i ten táta mi chyběl, protože jsem měla vztek, že se nepostaral, když jsem přišla o mámu a on byl vlastně posledním rodičem. Nestýkali jsme se.

Částečně i proto, že když jsem ho tehdy viděla naposledy, neměla jsem zájem. Tehdy jsem si myslela, že se měl víc snažit. To on ublížil a měl mít pochopení. Setkali jsme se, až když jsem maturovala. Přišel s tím děda, že by táta šel rád na maturitní ples.

Souhlasila jsem. Aby byl stůl čistý, sedli jsme si všichni ještě před plesem a popovídali jsme si. Děda oslovil tátu sám. Zjistil, že je rovněž onkologicky nemocný, a i když jsem byla plnoletá, nechtěl, abych na světě zůstala sama.

Děda přiznal, že tátu neměl rád poté, když nás opustil. A snažil se omezit jeho styk se mnou. Pozval ho na pohřeb mámy, ale nesměli jsme se vidět. Táta pokorně souhlasil, proto byl tehdy někde vzadu. Neviděla jsem ho.

Nemohla jsem najít rodiče

Děda zemřel půl roku po mé maturitě. Zdědila jsem jeho dům, kde jsem i žila. Protože jsem chodila na vysokou, nebylo pro mne snadné vše utáhnout, táta se ale postaral. Chtěl mi vynahradit roky, kdy jsme se nevídali.

I když jsem měla brášku, trvalo déle, než jsem ho poznala. Zkrátka opora od otce byla, ale přece jen někde daleko. A tehdy mne napadlo, že bych mohla zjistit, kdo jsem. Zkoušela jsem pátrat po mých biologických rodičích.

Otec byl však neznámý a matku se mi nedařilo dohledat. Tak jsem se zase soustředila na svůj život.

Vlastní rodina? Fiasko…

Řekla jsem si, že já si vlastní rodinu tak nezpackám. Na škole jsem se zamilovala do Petra. Spolužáka ze stejného ročníku. Byl moje první velká láska. Viděla jsem v něm tu mužskou oporu, která mi chyběla.

Element, který se mi ztratil, když odešel otec, posléze i děda. Zkrátka jsem o to víc, co mi muži odcházeli ze života, potřebovala nějakého chlapa. Vrhla jsem se tedy do vztahu po hlavě. Doslova, takže jsem otěhotněla.

Tehdy jsem byla nadšená, protože jsem si malovala sny o velké rodině. Petr bohužel tak nadšený nebyl. Říkal, jestli nemáme dost času, vždyť ještě studujeme. Sice se z toho nechtěl vyvléknout, ale jeho myšlenky mne vyprovokovaly k výčitkám.

Kdo ví, jestli mé rozčilení nepřispělo k potratu. Žádné dítě ani svatba se nekonaly, my s Petrem jsme se rozešli.Trvalo, než jsem našla toho pravého. S Jiřím jsem se seznámila na narozeninách manžela své kamarádky. Byl rozvedený a měl dva syny.

Ti si mě oblíbili a já zatoužila po dítěti ještě víc. Nenapadlo by mne, že i když jsem byla adoptovaná, zdědím prokletí po mé adoptivní mámě. Sice jsem otěhotněla, ale opět jsem potratila.

Lékaři mi sdělili, že šance na donošení děcka nemám vysoké, proto jsme se s Jirkou rozhodli pro adopci. Do naší rodiny tak přibyla Terezka.

Začala jsem pátrat

Byla jsem zkušená, takže jsem nechtěla dělat tu samou chybu jako moji rodiče. Nechtěla jsem, aby se Terezka dozvěděla o svém původu. Když jsem to řešila, znovu mne ale napadlo zjistit si, co má rodina.

Začala jsem intenzivně pátrat, měla jsem podporu celé své rodiny, takže to bylo o to jednodušší. Jak jsem zjistila, má biologická matka pocházela ze šesti dětí. Bylo jí 17 let, když mne porodila. Nakonec měla ještě tři další děti. Je jsem vypátrala.

Nakonec jsme velká rodina

Máma už tehdy nežila. Sourozenci byli v šoku, když našli novou sestru. Nevěděli o mně. Což mne trochu mrzí, že mě máma zapřela. Vzhledem k jejímu věku asi bylo pochopitelné, proč mne dala pryč. Stejně by mne ale zajímalo, zda to tak skutečně bylo.

Chtěla jsem to slyšet od ní, od jejích rodičů, sourozenců. Bohužel už nikdo živý nebyl. Dnes mám alespoň velkou rodinu.

Jiřina V. (71), Opava

reklama
Související články
1.12.2023
Bylo mi už sedmnáct let a naši si mysleli, že jsem velká holka a že mi proto jejich rozvod nebude už tolik vadit. Ale to se velice spletli. Kdybych psala dopis Ježíškovi, jako jsem to dělávala, když jsem byla malá, napsala bych tam, že si přeji jediný dárek: mít tátu na Štědrý den doma. Ale byla jsem už velká, sedmnáctiletá, a dospělí se bůhvíproč domnívali, že se s jeho odchodem vyrovnám. Slyš
30.11.2023
Jak asi vypadá naše teta Anna? Znala jsem ji jen z fotografií, protože se s mámou kdysi pohádala a od té doby spolu nemluvily. V naší rodině panoval rozkol jako hrom, v hlavní roli s tetou Annou. Když jsem se kohokoli, babičky, dědy nebo třeba strejdy Tondy zeptala na tetu Annu, pokaždé opatrně zdvihli obočí, vzdychli si a zanaříkali: „No jo, to je ta dávná, nešťastná věc.“ Nikdo se neobtěžo
22.11.2023
Kubíčkův vztah ke mně mi imponuje, i když mají jeho rodiče obavy, že to už přehání. Místo přítelkyně se zabydlel u mne – své milující babičky. Můj milovaný nejstarší vnouček byl vždycky moc hodný, tichý, slušný a mluvil jen spisovně. S manželem jsme si říkali, že ho dcera se zetěm dobře vychovali. Když dostudoval a začal pracovat, byli jsme rádi, že z domova nikterak nepospíchal. A nás, prarodi
21.11.2023
Moje sestra Renata byla vymodlené dítě, narodila se, když mně bylo 14 let. Neměly jsme k sobě vztah, ačkoli jsem se musela postarat. Byla divoká, někdy i zlá. Stále to ale omlouvám tím, že se narodila rodičům později a moc si je, bohužel, neužila. Proč jsem si to ale měla odtrpět já? Když mi bylo osmnáct let, odstěhovala jsem se od rodiny. Chodila jsem tehdy s Markem, který bydlel ve větším rod
18.11.2023
Byla mi vždy vzorem. O hodně chytřejší, hezčí a úspěšnější. Potom ji okouzlil charismatický muž a vyloudil z ní veškerý majetek včetně bytu. Už od dětství jsem k ní vzhlížela. A taky se ji snažila napodobovat. V mých očích byla vždycky dokonalá, nejlepší sestra ze všech! Měla jsem totiž ještě další dvě. Také jsem je měla ráda, ale Jiřinu jsem prostě zbožňovala. Pečovala o manžela Tatínek
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
epochaplus.cz
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na koho má políčeno?
nasehvezdy.cz
Na koho má políčeno?
Kráska z Ordinace v růžové zahradě natáčela detektivku s kolegou Miroslavem Etzlerem (58). Jmenuje se Kroky vraha. V kuloárech se šeptá, že během práce na televizní inscenaci přeskočila mezi oběma
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku