Domů     Obejmu ještě moji Káťu?
Obejmu ještě moji Káťu?

Kačenka je mé jediné dítě, s manželem jsme si ji doslova vymodlili. Bolí mě u srdce, když vím, že žije ne moc dobře, a navíc s vnoučaty, která jsem nikdy neviděla.

Jirku jsem si brala, když mi bylo třicet. Byla to velká láska, znali jsme se jen půl roku, ale už tehdy jsme věděli, že spolu chceme být a mít spolu děti. Bohužel osud nám nepřál. Jediná dcerka byla vymodlená.

A i když jsme roky žili jako na růžovém obláčku, stačil jeden muž, který vše zničil. Jemu a možná ani dceři neodpustím, že Jirka marně čekal více než 30 let, až se otevřou dveře a obejme svoji milovanou holčičku…

Vymodlené dítě

Když se nám narodila Kačenka, myslela jsem, že budeme mít i další děťátko. Bohužel se to nepovedlo. O to víc jsme si holčičku hýčkali. Milovali jsme ji nadevše a snesli bychom jí modré z nebe. Byla strašně hodná, poslušná, dobře se učila.

Jako rodina jsme spolu trávili spoustu času, s manželem jsme se ani moc nehádali. Zkrátka idylka. Káťa chodila na gymnázium, a protože měla stále skvělé výsledky, šla i na vysokou školu. Vybrala si zemědělku, jelikož milovala zvířata.

Jak již byla dospělá, kolikrát mne napadlo, jaký bude první chlapec, kterého nám představí. „Ale mami, zatím to nestojí za to,“ odpověděla mi. Nevím, s jakými hochy randila, bohužel ten, kterého jsem poznala, nám fatálně zasáhl do života.

Nevyrůstal v harmonii

Jmenuje se David. Chlapec z rozvedené rodiny, kterému maminka zemřela při autonehodě, když mu bylo 12 let. Dostal jej do péče otec, který byl však alkoholik. Z Davida vyrostl rebel s vlastním názorem. Možná i proto se Káťa trochu bála se s ním pochlubit.

Já jsem však jednou zahlédla zamilovanou dvojici na procházce městem. Nehlásila jsem se k nim, asi o týden později jsem ale na chlapce zavedla řeč. Kačenka mi o něm řekla vše. Navrhla jsem, ať ho někdy přivede. David přišel jako slušňák.

Upravený, s květinou, manželovi dokonce donesl skotskou, protože se jako vyučený kuchařvyznal. Byl milý, i když ten jeho ostrý pohled a tetování přece jen něco vypověděly.

Brala si od nás peníze

Kačenka stále bydlela u nás, všechno jsme jí platili, protože jsme chtěli, aby se soustředila hlavně na školu. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že dcera ji tehdy před rokem nechala! Proč nám lhala, že potřebuje peníze na to či ono do školy?

Z našich peněz živila i Davida, který tehdy střídal místa v pochybných putykách. Káťa bránila svého milého stůj co stůj. Tvrdila, jak to měl v životě těžké a že si jednou sám otevře restauraci. Sama chodila na různé brigády, takže na sebe si vydělala.

Musela jsem to říct manželovi, který se vytočil doběla. S dcerou se nesmírně pohádal a došel si tam, kde pracovali David s Kačkou. Všichni se zhádali a ještě tentýž den se Káťa sbalila a odešla. Manžel říkal, ať jde, protože věřil, že až vychladne, vrátí se. Čekám už jen já 35 let…

Neviděla jsem nikdy svá vnoučata

Čas rány nezhojil. Dcera se s námi nestýkala. S Davidem nějak ten život pytlíkují. On si restauraci nepořídil, stále mění práce, dokonce prý byl v podmínce, protože řídil pod vlivem. Žijí v podnájmu, mají dvě děti, které jsem nikdy neviděla.

Jen vím, co mi řekla její kamarádka. Katku prý hodně ovlivnil David. Jak neměl svoji rodinu, uzurpoval si moji dceru a chce, aby žili jen pro sebe.

Bojím se, že se nepřijde rozloučit

S Katkou jsem se potkala před rokem při té nejsmutnější události. Zemřel Jirka. Můj milovaný manžel a Katčin tatínek. Jen to píšu, už se mi tlačí slzy do očí. Kačenka byla naše vymodlené dítě.

Tatínkova milovaná holčička, pro kterou dělal od narození první poslední. Tolik jsme se měli všichni rádi. A Jirka pak viděl dcerunku naposledy před více než 30 lety. Byl to tvrdý chlap, snad jen já jsem ho viděla plakat. Bylo to v den Katčiných narozenin.

Byl sám v obýváku, myslel, že už spím. Já ale šla do kuchyně a našla jsem Jirku, jak si utírá slzy. „Proč to udělala? Vždyť já ji mám tak rád!“ brečel. Nechápala jsem, proč ho po takové době přepadla neskutečná lítost. „Víš, jsme v důchodu.

Nepoznali jsme vnoučata,“ začal. Vzal do ruky fotku Kačenky a řekl: „Bojím se, že kdyby se jednomu z nás něco stalo, nepřijde se třeba ani rozloučit…“ Bylo to strašné. O to mrazivější bylo, když za týden dostal infarkt.

Miluji Kačenku, ona nás asi ne

Byla jsem na to sama. Volala jsem záchranku, stihli jej odvézt do nemocnice. Jak jsme byli jen my dva, myslela jsem jen na to, že stále musím být u něj. Až později mi došlo, že jsem měla shánět Katku. Nešlo to, tehdy mě to prostě nenapadlo.

Po příjezdu do nemocnice žil v podstatě pár minut. Ještě otevřel oči a řekl mi: „Miluju tě. A Kačenku.“ A pak se ozvalo to strašné pípání přístroje, které hlásí, že je konec.

Bolí mě to kvůli manželovi

Katce jsem dala vědět, co se stalo, přes její kamarádku. Ozvala se mi. Bylo to ale takové chladné. Na pohřeb přišla. Sama. Bez Davida, vnoučata jsem také neviděla. Prohodily jsme víceméně pár zdvořilostních frází. Ona se mne nezeptala, jak mi je.

Já se zeptala, jak se má. Jen odpověděla, že se má fajn, že mají s Davidem dvě děti.

Je to ztracené?

Z jejího nezájmu jsem byla rozpačitá. A možná i trošku naštvaná. Nechci se jí plést do života, nepotřebuju, aby mi vozila nákupy. Projevit větší lítost nad ztrátou táty ale mohla. Do Jirkovy smrti jsem stále myslela na to, že se jednou všichni sejdeme.

Teď ale nevím. Mám pocit, že je všechno ztracené. Pořád ve mně je trošku toho hněvu kvůli Jirkovi, protože jsem právě pár dní před jeho odchodem poznala, jak moc ho ztráta Katky bolela. To mě mrzí ze všeho nejvíc.

Mirka P. (69), Zlín

reklama
Související články
20.9.2023
Navzdory nemoci si užívám života. Děti o mě vzorně pečují, takže si nemohu na nic stěžovat. Žiji si tak dobře, jako nikdy jindy! Na děti jsem byla sama a nemohla jsem je rozmazlovat. Zpětně si uvědomuji, jak moc jsem na ně byla tolikrát přísná. Mnohdy i zbytečně! Po dvou klucích se mi narodila vytoužená holčička a já myslela, jak skvělý život mě čeká. Hodný manžel, a pěkné bydlení v čerstvě pos
18.9.2023
Tchána jsem měla ráda. Byl veselý, bezstarostný. Jen nám neřekl pár věcí… Bohužel byly docela zásadní. A nevíme, jak se s tím poprat. Do Mirkovy rodiny jsem skvěle zapadla. Jeho maminka sice byla zpočátku nedůvěřivá, to se ale časem změnilo. Její muž, tedy později můj tchán, Karel si mne ale hned zamiloval. Nebylo lepšího tchána Byl skvělým otcem, tchánem a i dědečkem pro naše vnoučata. T
14.9.2023
Když si naše Eliška něco umane, nikdo s ní zkrátka nehne. Do všeho se hrne po hlavě a nekouká napravo ani nalevo. Jen já ji dokážu pochopit. Jsem hodně moderní babička, myslím, že mnohdy modernější než moje děti. Bohužel. Jsem to já, kdo chápe většinu výstřelků svých milovaných vnoučat. Proto s nimi mám skvělý vztah a za mnou chodí, když se potřebují někomu svěřit nebo se poradit. Mám pro mnoho
14.9.2023
Máme jednu dceru a jednoho vnoučka. Za oba jsme osudu moc vděční. V jednu chvíli jsme se ale o chlapečka báli víc, než kdykoliv jindy. Naše dcera otěhotněla docela pozdě. Byla sice vdaná už od svých sedmadvaceti let, ale celých deset let si dávala s potomkem na čas. Nebo to byla spíš Radimova práce, že takhle otáleli? Nikdy jsem jim nechtěla sahat do svědomí, štěstí našich mladých pro nás bylo
12.9.2023
Vůbec nemohu pochopit, jak se to tehdy mohlo stát. Stačila chvilka nepozornosti a neštěstí bylo tady. Dopadlo to sice dobře, ale trest následoval krutý. Bylo odpoledne a já vyrazila s vnoučkem Honzíkem na vycházku. Ale znáte to, děti jsou jako pytel blech, uhlídat je vyžaduje čtyři oči. V parku jsme potkali jeho kamarády, a to se vždycky Honzík předvádí, protože doma nemá sourozence. Snažila
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo