Domů     Navždy budeme patřit k sobě
Navždy budeme patřit k sobě

Prožili jsme spolu spoustu krásných roků, které se nedaly jen tak zahodit. Naštěstí si to včas uvědomil i můj manžel Jakub.

Byla jsem přesvědčená o tom, že jsme šťastní a že je všechno v pořádku. Žili jsme s Jakubem už mnoho let ve spokojeném manželství. Netrápily nás žádné problémy. Nehádali jsme se. Byli jsme spokojení, zajištění. Alespoň já jsem si to tedy myslela.

Vůbec jsem netušila, co bude Jakub chtít, když mi jednoho dne řekl, že si chce o něčem promluvit.

Tohle jsem opravdu nečekala

Naše jediné dítě, syn Tomáš, žil už nějakou dobu mimo domov, s přítelkyní bydleli v pronajatém bytě v Praze. Nelámala jsem si proto hlavu s tím, čeho by se rozhovor mohl týkat. Myslela jsem si, že půjde jen o nějakou banalitu.

Manžel mi však bez dalších dlouhých úvodů řekl, že se chce rozejít, protože si přeje žít sám. Nemohla jsem uvěřit vlastním uším. Připadalo mi to jako nějaký vtip. Zeptala jsem se Jakuba, jestli to myslí opravdu vážně.

První, co mě napadlo, byla samozřejmě nějaká jiná žena v jeho životě. To mi ale Jakub hned vyvrátil. Řekl, že je mi vděčný za ty roky, které jsme spolu prožili, ale že se chce prostě jen podívat na život z jiné stránky.

Netrvá prý na rozvodu, prostě se jen odstěhuje a synovi to pak nějak vysvětlí sám.

Byl rozhodnutý

Byl to pro mě takový šok, že jsem dál už jenom mlčela a nebyla schopna cokoliv říct nebo udělat. Až po několika minutách jsem se trochu vzpamatovala. Chvějícím se hlasem jsem pak Jakubovi řekla, že jeho postoj sice nechápu, ale že mu nebudu v ničem bránit.

Odpověděl, že to bude těžké pro nás pro oba, ale on o tom prý dlouho přemýšlel a je rozhodnutý. Dál už jsme to neprobírali, jako by ani nešlo o zásadní a zlomový zvrat v našich životech.

Vnitřní hlas se mi smál

Snažila jsem se nepropadat panice a nepřemýšlet o tom, co má manžel v plánu. Hlavou mi však vířily všelijaké myšlenky a otázky a vnitřní hlas se mi vysmíval, že budu na stará kolena sama a celé moje manželství nemělo smysl.

Já jsem se ale naučila s nepříjemnými věcmi bojovat, a tak jsem tomuto hlasu nepodléhala.

V hlavě se mi rodil plán

Mezi mě a Jakuba se od té chvíle vkradly rozpaky, napětí a trochu i chlad. Přesto jsem se ještě zdaleka nevzdala. To jsem neměla v povaze. Vždycky jsem bojovala za věci, které jsem chtěla, a ani v tomto případě tomu nebylo jinak.

Snažila jsem se pochopit manželovy pohnutky. Bylo mi jasné, že nejde o jednorázovou a zbrklou záležitost. Připadalo mi však nesmyslné, že takhle může končit životní vztah dvou lidí, kteří toho spolu tolik prožili.

Poslední výlet

Za několik dní jsem proto Jakubovi navrhla, abychom se spolu rozloučili nějakým pěkným způsobem. Mohli bychom si třeba udělat výlet někam, kde nám spolu bylo hezky, a zkusit tak na chvíli vrátit čas.

Doufala jsem, že Jakub bude souhlasit, a on po krátké úvaze skutečně přikývl. Výlet „na rozloučenou“ jsme naplánovali na nadcházející víkend. Vyjeli jsme v sobotu ráno na jedno místo, se kterým nás pojily nádherné vzpomínky.

Už od počátku cesty mi v hlavě tepalo jediné slůvko: naposledy. Stále jsem si nechtěla připustit, že by ode mě Jakub skutečně odešel, ale rozum se již začínal s tímto faktem smiřovat.

Život přece nekončí, opakovala jsem si stále dokola a zároveň jsem se utěšovala tím, že můj osudový muž se vlastně ani nechce rozvést. Možná jen potřebuje odstup, nějaký čas a odpočinek. Přesto je ale možné, že tento víkend je posledním krásným zážitkem nás obou.

Osudový okamžik

V deset hodin dopoledne jsme stáli na jedné krásné vyhlídce do kraje. Připadala jsem si, jako by se skutečně vrátil čas. Viděla jsem sebe a Jakuba ještě za svobodna, před mnoha a mnoha lety. Snad to viděl v duchu také.

Možná mu v tu chvíli došlo, že se prostě rozejít nemůžeme a ta touha po změně je jen pošetilou snahou utéci stereotypu života. Každopádně, když mě vzal za ruku a podívali jsme se jeden druhému do očí, vnímala jsem, že své rozhodnutí odložil nebo změnil.

Patříme k sobě

To slůvko „naposledy“ náhle zmizelo z mé hlavy. Stejně tak i všechny otázky a pochybnosti o mé, teď už zase naší budoucnosti.

Nemuseli jsme si říct ani slovo a věděli jsme to přesto oba – že patříme k sobě a budeme k sobě patřit i nadále, až do konce našich dnů. Více než pětadvacet společně prožitých let se prostě nedá nahradit žádným krokem do neznáma.

Naše manželství pokračuje

O svém odchodu se od té doby Jakub už nikdy nezmínil, a ani já jsem se ho na nic v tomhle směru už neptala. Naše manželství pokračuje už další roky dál, jako by se nic nestalo. A ono se vlastně skutečně nic nestalo. Jen jsme si asi potřebovali něco uvědomit.

Jarmila S. (57), jižní Čechy

reklama
Související články
11.4.2024
Každý masopust je pro mě dobou, kdy se kromě jídla oddávám vzpomínkám. Kdysi jsem totiž na masopustním průvodu poznala lásku svého života. Bylo mi něco přes dvacet, studovala jsem vysokou školu a měla spoustu plánů, jak vyrazím do světa a já nevím co ještě. Pak mě kamarádka Tamara pozvala na víkend k ní na vesnici. A můj život se úplně změnil. Víkend na venkově Byla jsem mladá holka a kou
11.4.2024
V těhotenství s první dcerkou jsem přibrala dvacet pět kilo, po porodu ještě víc. Ale ať jsem se snažila, jak jsem jen mohla, kila dolů nešla. Po narození druhé dcery jsem vážila rovný metrák. Můj muž mi často dával najevo, že jsem tlustá a nelíbím se mu. Sebevědomí mi tím pádem šlo dolů. I moje lékařka mě upozornila, že je nutné s tím začít něco dělat. Ještě horší to bylo, když jsem zjistila,
4.4.2024
V mládí jsem byla vzteklá. Už nejsem, s léty jsem pochopila, že rozčilovat se kvůli zbytečnostem je hloupé. Ale to víte, v osmnácti letech člověk ten svět vidí jinak a byl by schopen se poprat kvůli maličkosti. Byla jsem horká hlava. Zdědila jsem to po tátovi, cholerikovi jako hrom. Tehdy jsem byla mladá holka, ale už jsem coby čerstvě vyučená kadeřnice chodila do práce. Těšila jsem se na kv
3.4.2024
Byla jsem průměrná studentka. V matematice jsem, přiznávám, pokulhávala, český jazyk jsem měla naopak docela ráda. Na maturitu jsme se učili s předstihem, ale spoustu jsme si toho nechali na takzvaný svatý týden. Všichni jsme naivně věřili, že během těchto několika dní si toho nacpeme do hlavy pomalu víc než za celý rok. Platonicky zamilovaná V té době jsem byla platonicky zamilovaná do t
3.4.2024
Byla jsem tajně zamilovaná do pohledného vysokoškoláka Pavla, ale on se ke mně choval jako kus ledu. Vypadalo to, že ho nezajímám. Bylo velmi romantické narodit se jako kastelánova dcera. Po celé dětství i dospívání jsem si připadala jako princezna. Ale jako všechno, i tohle mělo své slabé stránky. Táta byl vášnivý divadelník, amatérské divadlo hrával od dětství a nutil tuto zálibu mámě i mně.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn