Domů     Mému srdci nešlo poručit
Mému srdci nešlo poručit

Měla jsem jasnou představu o tom, jak by se lidé k sobě měli chovat, jaké podrazy by si neměli dělat. Pak jsem potkala Libora a všechno bylo jinak.

S Monikou jsme se znaly od základní školy. Trávily jsme spolu volné chvíle, drbaly jsme kluky, kteří se nám líbili i nás trápili, a také jsme pomlouvaly holky, které nás štvaly. Chodily jsme spolu i na gympl.

Měly jsme společné zájmy, takže nebylo divné, že jsme se dostaly i na stejnou vysokou školu.

Skoro jako sestry

Náš ročník na vysoké byl z devadesáti procent obsazený studentkami, což bylo někdy docela složité. S Monikou jsme ale vždy držely při sobě. Tenkrát jsme měly úhlavní nepřítelkyni Kláru a Moniku napadlo, že by jí přebrala přítele Libora.

Náš trojúhelník

S Klárou mu to tehdy moc neklapalo, takže sváděcí manévry Monice zdárně vyšly. Aniž by po tom toužila, opravdu se do něj zamilovala. Já jsem byla v té době bez přítele, občas jsem jim dělala „křena“. Byla jen otázka času, kdy je napadne shánět mi nápadníky.

Přece jenom by bylo lepší, kdybychom spolu chodili v sudém počtu a ne v lichém. Jenže mně se žádný nezamlouval. A být sama mi ani tak moc nevadilo.

Příjemný večer jen ve dvou

Jednoho dne jsme se s Monikou a Liborem domluvili, že půjdeme do kina. Jenže v ten den musela Monika odjet domů. Studovaly jsme v jiném městě, než jsme bydlely, a ona musela řešit nějaký rodinný problém.

Já a Libor jsme měli volný večer, a protože jsme byli kamarádi, proč bychom nezašli do kina… „Půjdeme si někam sednout? Nechce se mi na kolej,“ zeptal se mě po kině. Proč ne? Chodili jsme posedět dost často, jen s námi byla Monika.

Ten večer jsme si dlouho povídali a já jsem najednou měla pocit, že takhle dlouho jsem se s nikým nebavila.

Většinu času jsme trávili spolu

Věděla jsem, že Monika Libora miluje, proto mě nenapadlo, že bych ji mohla zradit a něco si s ním začít. Jenže kdykoli zmizela, Libor navrhl, abychom někam vyrazili.

Pak ale přišla Monika s tím, že se jí naskytla možnost jet na studijní pobyt mezi druhákem a třeťákem do Francie. Odjela na dva měsíce. Za týden se mi ozval Libor, jestli nepůjdeme na nějaký nový film. Souhlasila jsem.

V kině jsme se domluvili, že bychom si udělali týdenní výlet do Prahy, protože jsme neměli co dělat. Mám pocit, že ani tenkrát neměl v úmyslu si se mnou něco začít. Já jsem tedy určitě nic takového neplánovala.

Opojeni alkoholem i touhou

Byl červencový večer a my jsme se procházeli romantickou Prahou. Dlažba byla ještě horká, týden nám vyšel skvěle, nejen co se počasí týče. Chodili jsme po výstavách, kavárnách, skvěle jsme se bavili.

Každý jsme bydleli v jiném pokoji, ale jeden večer u mě Libor zůstal déle. Povídali jsme si, pili víno. Najednou mě políbil. Nebránila jsem se. Byli jsme opojeni nejen alkoholem, ale i touhou. Dotáhli jsme to do konce.

Druhý den jsem měla sice výčitky, ale občas je přehlušil pocit, že to bylo opravdu krásné. „Co Monika?“ zkusila jsem se zeptat Libora. „Já vím,“ odpověděl. Věděl, že je to problém, že už se s tím nedá nic dělat.

Museli jsme s pravdou ven

Vrátili jsme se domů. A za několik týdnů přijela i Monika. „Nestalo se tu něco? Neměl nějakou, když jsem tu nebyla?“ zeptala se mě Monika. Bože, ona o nás ví, napadlo mě hned. Zapírala jsem, že o ničem nevím. „Hm,“ jen zabručela. „Chová se divně,“ dodala.

Už jsme se k tomu nevracely, ale ve mně to pořád hlodalo. Musela jsem s Liborem mluvit. „Je to jiné, moc nám to neklape,“ přiznal a tvrdil, že to není tím, že by po našem výletě chtěl Monice utéct.

„Možná jsem si jen uvědomil, že k sobě prostě nepatříme.“ „Co kdybychom jí to řekli?“ navrhla jsem. Ze začátku se mu to nelíbilo, ale nakonec souhlasil. Chtěla jsem mít čisté svědomí a nelhat své nejlepší kamarádce.

Už se mnou nepromluvila

Sešli jsem se v naší oblíbené kavárně. „Víš, Moniko, něco se stalo, když jsi tu nebyla,“ začal Libor. „Já to věděla. Tak která to byla?“ Netušila, že bych tou sokyní mohla být já. Libor pokračoval a postupně jsme Monice řekli, že jsme se sblížili.

„Můj kluk a moje nejlepší kamarádka?“ začala zvyšovat hlas. Naštěstí se uměla ovládat a nechtěla v kavárně způsobit rozruch. „To mi stačí, doufám, že spolu budete šťastní,“ řekla a utekla. Bylo to hrozné a já věděla, že to tak nemůžu nechat.

Veškeré mé snahy vidět se s ní ale vyšly naprázdno. „Nechci s tebou mluvit, myslím, že už si nemáme co říct,“ odmítala mě.

Naše přátelství skončilo

S Monikou jsme se už nebavily. Každá jsme seděla na opačném konci třídy. Obě jsme dostudovaly vysokou školu a naše cesty se rozdělily. Mrzelo mě, co se stalo, ale nic víc jsem nemohla udělat.

Ještě jsem doufala, že až se jednou potkáme, po čase, až se staré rány zhojí, najdeme společnou řeč. Jenže Monika se odstěhovala z města. Na třídní srazy nechodila. Naše přátelství nadobro skončilo.

Našla jsem báječného manžela

Ano, udělala jsem něco, co nebylo správné. A asi není omluva, že by oni dva spolu stejně nevydrželi. Ale nelituji toho. S Liborem jsme spolu pořád a už máme tři děti. Vzali jsme se hned, co jsme dostudovali vysokou školu.

Je mi líto zkaženého přátelství s Monikou, ale toho nejlepšího přítele mám už více než třicet let vedle sebe.

Romana S. (59), Domažlice

reklama
Související články
22.9.2023
Se Štěpánem jsme měli krátce před svatbou, než se všechno zhroutilo. Jedno falešné nařčení stačilo k tomu, aby se nám změnily životní plány. V yrůstala jsem v době, kdy bylo běžné, že se dívky vdávaly i v osmnácti letech. Často to bylo proto, že „musely“, pro většinu z nich ale dávalo založení rodiny v takhle mladém věku smysl. Ne všechna manželství pak vydržela, i když se o to ovšem tenkrát li
20.9.2023
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se mi na klucích, teď už na mužích, strašně líbí.
19.9.2023
Moje první, a já pevně doufám, že i poslední, svatba proběhla, až když mi bylo čtyřicet let. Na svou první lásku jsem si musela počkat. Již od základní školy jsem nenáviděla otázku: „Jsi do někoho zamilovaná?“ S oblibou mi ji pokládali nejen rodiče, ale už od dob dětských lásek se takhle hloupě ptala i každá kamarádka. Nechápala jsem, proč zrovna já bych se musela do někoho zamilovávat. Je to s
11.9.2023
Láska si nevybírá a přichází i tam, kde to není společensky vhodné. Nedá se ale zastavit. Před svými blízkými musím nový vztah tajit! Bylo mi padesát dva let, když jsem nečekaně přišla o svého manžela. Stala se mu osudnou jedna služební cesta. Při cestě domů měl autonehodu, jejíž následky byly tak vážné, že ani přes zásah záchranářů můj Antonín nepřežil. I když jsem si manžela nadevše vážila a 
4.9.2023
Bylo mi patnáct a rodiče se rozcházeli. Ne­uměla jsem si představit, že odteď budu žít bez táty. Končilo léto, končily prázdniny. Končící léto bývá smutné. Tamto bylo zvlášť melancholické. Courala jsem se zlatou pšenicí s máminými slunečními brýlemi na nose. Přivezla si je z dovolené v NDR, kde už ovšem byla nikoli s tátou, ale s panem K. Bylo mi sotva patnáct a musela jsem se vyrovnat se sk
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo