Domů     Kamarádka mi zase pomohla
Kamarádka mi zase pomohla
4 minuty čtení

Když se k vám všichni otočí zády a osud si s vámi zahrává podivnou hru, zbývá jediný člověk. Kamarádka. S Marií jsme jako nerozlučná dvojka. Už odmala.

Vyrůstaly jsme na vesnici v jižních Čechách, ale pak se naši rodiče přestěhovali do města a my jsme s Marií, kupodivu, zase usedly do stejných tříd základky a pak plynule, jinak jsme ani neuvažovaly, pokračovaly na střední.

Nic takového nepotřebovala

Marie byla krásnější, takže kolem ní bylo kluků jako much. Já se držela v pozadí. Občas se nám někdo smál, že krásná holka potřebuje za kamarádku ošklivou, aby vynikla její jedinečnost. Marie ale taková nána nebyla. Byla a je pořád moje nejlepší kamarádka.

Pomáhaly jsme si s učením, drbaly společně kluky, které na můj vkus Marie měnila až moc často, ale to jsem jí nevyčítala. Hledala toho nejlepšího. „Já si budu muset počkat a pak někoho ukecat,“ komentovala jsem se smíchem její úspěchy.

Neměl zájem

Byla jsem jí za svědka, když se vdávala. Prostě Marie byla rychlejší, ale to nás nijak nerozdělovalo. Na její svatbě se mi trochu dvořil svědek jejího manžela. Ale jenom trochu, pak z toho nějak sešlo. „Je to trumbera,“ byla s ním Marie hned hotová.

„Takový pomalý střelec. Než se rozhoupe, tak mu to trvá,“ smála se. Ale spíš to vypadalo, že o mě neměl zájem, a já jsem si s tím už za týden hlavu nelámala. Přijde někdo jiný. Nikam se neženu, chci mít také toho nejlepšího. A dost jsem se spálila.

Ukecal mě Radek, že prý mě miluje, ale sotva jsme se vzali, začalo peklo. Diktoval, kam smím a nesmím chodit, co mám nosit na sobě, s kým se smím bavit. Marii z toho kratičkého seznamu vyškrtl okamžitě. Nějak se mu nezdála.

Nemohla jsem nikam

Jenže Marii se Radek nezdál od prvního okamžiku. Neříkala nic, jen občas kroutila hlavou, ale když jsem se jí zeptala, co to znamená, odpověděla jen suše:

„Nic!“ Když jsem se ale půl roku vymlouvala, že nemohu chodit na naše pravidelné dýchánky, že mám moc práce, že mi není dobře, zazvonila u našich dveří. „Co to znamená?“ zaječela, když ji Radek vyprovodil sprostě ze dveří. A ještě do našich dveří kopla. To už jsem pochopila, že Marie za mne bude bojovat.

Přišel trest

Druhý den stála u našich dveří zase. Radek mi zakázal otevřít. A když jsem nechtěla poslechnout, dostala jsem facku jako nikdy v životě. V práci jsem řekla, že jsem narazila na dveře, jiná výmluva mě k monoklu pod okem nenapadla.

Jenže v podniku se nic neutají, a navíc Marie v něm také pracuje. Hned přiběhla. „To ti udělal on?!“ Otázka se snoubila s rezolutním sdělením. Kývla jsem.

A Marie rozhodila své sítě na bývalé nápadníky, kteří s ní kupodivu nikdy nepřestali mluvit, třebaže je poslala k vodě. Toho dne se Radek vrátil z práce domlácený k neuvěření. „Za to můžeš ty,“ sípal vzteky.

Věděl, že s ní nebude legrace

Návštěvu Marie Radek rozhodně nečekal. Nenechala se odbýt, jen si spokojeně prohlédla práci partičky chuligánů, o níž prohlásila, že netuší, kdo to mohl být.

Radek to však věděl, věděla to i Marie, mně nějak unikaly souvislosti, ale tušila jsem, že moje kamarádka za tím trestem nějak stojí. „Ještě jednou,“ řekla mírně výhrůžně a odešla.

Radek se z toho dostal, pajdal sice skoro dva měsíce, ale nic nenahlásil, jak měl v plánu. Kdykoli Marie u nás zazvonila, dekoval se do svého pokoje. Tohle manželství muselo skončit. Možná to Radek bral jako vysvobození, když jsem podala žádost o rozvod. Když máte za zády takovou kamarádku jako já Marii, všechno se dá vyřešit.

Zdena P. (66), Plzeň

Související články
3 minuty čtení
Přišla chvíle, kdy jsem si nemohla vybírat, musela jsem brát každou práci. A právě díky tomu jsem se zbavila mnoha svých strachů. V mládí jsem se měla dobře, nepoznala jsem chudobu. Mí rodiče byli bohatí, a já si pak vzala staršího inženýra, se kterým jsem si také žila na vysoké noze. Usnula jsem ale na vavřínech. Když mu bylo padesát a mně skoro čtyřicet, našel si mladší. A já? Mně v našem
3 minuty čtení
Často čtu příběhy o prarodičích, kteří nesmí dávat vnoučatům sladkosti, protože si to jejich děti nepřejí. A pak si vzpomenu, jak je to u nás... Dceru jsem si doslova vymodlila. Když se narodila, bylo to jediné miminko v rodině, proto ji všichni náležitě rozmazlovali, včetně mě. Navzdory té naší nevýchově z ní nakonec vyrostla šikovná holka, která věděla, co chce. Vychovávat neuměla! Vzal
3 minuty čtení
Seděla jsem na terase naší chatky a byla bezradná. Postrádala jsem zlatou náušnici a prsten po mamince. Podezírala jsem všechny. Ležela jsem na zahradě a opalovala se. Měla jsem napečeno, už jen hosté chyběli. Čekala jsem dceru s rodinou. V jednu chvíli jsem si prohrábla vlasy a s hrůzou zjistila, že mi chybí zlatá náušnice. Bude v posteli! Vyskočila jsem a běžela ji najít. Raději jsem sunda
2 minuty čtení
Pořád básnila o princi na bílém koni. Od školky. Možná by se jí to v životě i povedlo, kdybych tu nebyla já a moje skvělé intriky. Bylo to tak snadné! S kamarádkou Markétou jsme chodily do školky, pak do školy a nakonec jsme spolu seděly v lavici i na střední. Byla to holka plná snů a naivních představ o životě. Vysnila si prince z pohádky, za kterého se jednou vdá, a vdávat se bude jedině z
2 minuty čtení
Nikdy člověk neví dne ani hodiny. Žila jsem si šťastný život, než přišla strašlivá zkouška. Ti, co mi dali podporu, byli mí nejbližší. Zdraví mi ale vrátilo moře. Bývá to rychlé a nečekané. Tak mi to líčili známí, a já jsem si to měla asi vyzkoušet na vlastní kůži. Najednou jsem zestárla o dvacet let. Ještě šedesátku jsem oslavila jako zdravá a přitažlivá žena, a o pár měsíců později by mě nikd
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Děsíme se vnuka, zlo s ním roste
skutecnepribehy.cz
Děsíme se vnuka, zlo s ním roste
Jsme vysílení z našeho Martínka. Je to s ním o nervy. Doufali jsme, že ho změní sourozenec. Opak je ale pravdou. Teď je navíc ještě zlý a agresivní! Na vnoučata jsme se s manželem moc těšili. Říkali jsme si, že s nimi budeme trávit co nejvíce času, počítali jsme s tím, že je budeme často hlídat. Ve svých představách jsme viděli
Lahodný meruňkový koláč s tvarohem
tisicereceptu.cz
Lahodný meruňkový koláč s tvarohem
Snadný recept na přípravu. Podávejte jako moučník ke kávě nebo čaji. Ingredience 1 vejce 100 g másla 120 g hladké mouky 80 g třtin. cukru Náplň 2 vejce 1 balíček vanilkového cukru 1 z
Užijte si jaro v plném zdraví
epochalnisvet.cz
Užijte si jaro v plném zdraví
Již 4 hodiny svižných procházek za týden nás chrání před osteoporózou a tím i před zlomeninami kyčlí. Navíc dochází díky působení slunečního svitu i k povzbuzení organismu k produkci vitaminu D.   Co potřebují vaše kosti a klouby… Trpělivě nás nosí po celý život. Umožňují nám vyskočit radostí, doběhnout autobus nebo jezdit na lyžích. Můžeme něco udělat
Na povrchu přes 800 stupňů. Webb přiblížil jeden z nejdrsnějších známých světů
21stoleti.cz
Na povrchu přes 800 stupňů. Webb přiblížil jeden z nejdrsnějších známých světů
Pomocí Webbova teleskopu astronomové pořídili dosud nejdetailnější snímky planety mimo naši Sluneční soustavu. Exoplaneta LHS 3844 b obíhá kolem červeného trpaslíka asi 49 světelných let od Země a čer
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
iluxus.cz
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
Praha získala podnik, který na domácí gastronomické scéně dosud chyběl. V samém srdci metropole vznikl první Champagne bar v České republice – prostor zasvěcený výhradně vínům z oblasti Champagne. Bez
4 podivná úmrtí kolem Lucemburků: Zabil plyn Jana Zhořeleckého?
historyplus.cz
4 podivná úmrtí kolem Lucemburků: Zabil plyn Jana Zhořeleckého?
Karel IV. jede zachmuřeně v čele svých oddílů podzimní krajinou. Směřuje k západním hranicím království. Někde mezi Tachovem a Domažlicemi jej však zastihne rychlý posel se zprávou, že jeho úhlavní rival Ludvík Bavor, proti němuž vytáhl do boje, zemřel. Při lovu medvěda ho ranila mrtvice.   Za dílo šťastné náhody lze označit náhlý skon císaře
Hodlá Pazderková sbalit zadaného  kolegu ze seriálu?
nasehvezdy.cz
Hodlá Pazderková sbalit zadaného kolegu ze seriálu?
Cesty lásky jsou věru nevyzpytatelné. To dokládají i zákulisní drby, které se k nám donesly. Herečka Iva Pazderková (46) má mít údajně mimořádné sympatie ke kolegovi ze seriálu Sex O’Clock Viktoru D
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
epochanacestach.cz
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
Německo upevňuje svou pozici jedné z nejvyhledávanějších evropských turistických destinací. Nejnovější kulturní projekty, otevření inovativních muzeí a velkolepé rekonstrukce historických památek přitahují návštěvníky z celého světa. V nadcházejících měsících se zde propojí kultura, historie i moderní zážitky do jedinečné nabídky turistických míst – přinášíme jejich výběr. Po přibližně pětileté přestavbě se koncem května nebo začátkem
Zapečený losos s fenyklem
nejsemsama.cz
Zapečený losos s fenyklem
Pokud nemáte k dispozici čerstvý fenykl, použijte celer, petržel nebo černý kořen. Bylinky použijte podle chuti. Ingredience: ● 600 lososovitého pstruha ● 1 čerstvý fenykl ● 1 lžíce nasekaného kopru ● 1 snítka tymiánu ● špetka citronové kůry ● 150 ml smetany ● 2 stroužky česneku ● hrst cherry rajčátek ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● citronová šťáva ● máslo na vymazání Postup: Ryby osolte, opepřete a pokapejte citronovou šťávou.
Tužka jako symbol nadčasovosti: přežila impéria i digitální svět
epochaplus.cz
Tužka jako symbol nadčasovosti: přežila impéria i digitální svět
Na první pohled obyčejná věc. Kousek dřeva a černé „cosi“ uvnitř. Jenže tužka je jedním z nejdokonalejších vynálezů historie, jednoduchá, levná a téměř nezničitelná. Jak se z náhodně nalezeného kamene stal nástroj, který používáme dodnes? Příběh tužky začíná skoro pohádkově. Píše se 16. století a někde v anglickém Borrowdale se po bouři vyvrátí strom. Pod
Záhada jménem Edgar Cayce: Kde se vzala jeho moc?
enigmaplus.cz
Záhada jménem Edgar Cayce: Kde se vzala jeho moc?
Chlapec, kterému jeho rodiče dávají jméno Edgar, přichází na svět v roce 1877. Je vychováván v tvrdé práci a k víře v Boha, které v té době byla stále ještě prakticky samozřejmá. Jenže v šestém roc