Domů     Odejít podruhé už mě nenechal
Odejít podruhé už mě nenechal

Seděla jsem ve vlaku a sledovala, jak se neznámá krajina ubíhající za okny začíná přetvářet v povědomou, až nakonec dobře známou.

Byly to hory a kopce, na které jsem se dívala prvních osmnáct let mého života. Hory a kopce, které mi oznamovaly, že se po dlouhých letech vracím do rodného kraje. Slunce se sklánělo k obzoru a vrcholky kopců mizely za narůžovělou mlhou.

Při tom pohledu mě teskně píchlo u srdce. Živě jsem si vybavila, jak skrze listy vzrostlé lípy do mého pokoje dopadaly paprsky zapadajícího slunce.

Takové večery se stávaly svědky mých nešťastných lásek, trablů s rodiči, známek a všech stinných stránek školního života. Jeden si ale pamatuji důvěrněji než ostatní.

Chtěla jsem být jako ostatní

Utírala jsem si slzy do polštáře. Mohl za to Honza. Vlastně jsem za to mohla spíš já. Vždycky jsem se stranila svých spolužáků. Oni mě díky mé introverzi a zvláštním zálibám považovali za podivína. Já je zase měla za pokrytce.

Jejich svět byl natolik odlišný, že jsem do něj ani patřit nechtěla. Postavení outsidera se mě drželo i na střední. A pak se objevil Honza, přistoupil k nám až ve třetím ročníku. Měl zvláštní charisma, vyzařovalo z něco, co se kolem mě obtočilo a spoutalo.

Zamilovala jsem se a najednou chtěla být jako ostatní holky. Moje úsilí mi vydrželo několik měsíců. Cítila jsem se nesvá a změny si stejně nikdo nevšiml. A pak jsem v šatně zaslechla šuškání spolužaček a zjistila, kolik z nich o Honzovi smýšlí podobně. Všechnu snahu jsem toho dne hodila za hlavu.

Něco jsem v životě dokázala

O patnáct let později jsem seděla ve vlaku a mířila na třídní sraz. Přemýšlela jsem o tom všem a do očí se mi hrnuly slzy. Honza tam měl být také. Z kusých zpráv se ke mně dostávalo několik klepů o osudech mých spolužáků.

A já konečně měla pocit, že jsem něco dokázala. Na rozdíl od nich jsem neměla žádné nemanželské děti, druhé manželství v troskách. Stala jsem se fotografkou. Milovala jsem svou práci, přestože to byla dřina.

Byla to ovšem dřina, která mi umožnila koupit si útulný byt a žít život, který mě bavil. Také jsem zjistila, co mi sluší, a naučila jsem se během hodinky v koupelně proměnit v přitažlivou bytost. K dokonalosti chyběl jen princ na bílém koni.

Středem pozornosti

Na srazu se ale postupem večera probíraly úplně jiné věci. Vzpomínky na střední ustoupily do pozadí, aby mohly dát prostor stížnostem na nespravedlnost celého světa. Je to totiž hrozné místo, které může za zpackané životy ostatních.

Seděla jsem a ničemu nerozuměla. Znovu jsem pocítila, že můj svět je docela jiný než jejich. Otázka, jak se mám, dlouho nepřicházela. A nejspíš by ani nepřišla, kdyby mi nezazvonil telefon. „Singapur? To zní skvěle!

Počítejte se mnou.“ Hlasy kolem stolu ztichly. Spolužačky začaly s opatrnými otázkami o tom, co dělám, jak to dělám, pro koho to dělám.

A za chvíli se už začaly překřikovat, jestli jim nafotím svatbu, děti, portréty.Já jsem nejprve zalistovala diářem, abych jim ukázala, jak beznadějně je můj program plný, pak jsem do sebe hodila dvojitou vodku, která přede mnou stála, a jak se ukázalo, patřila Honzovi, který to vše pobaveně pozoroval.

Když jsem o hodinu později zaplatila a vyšla před restauraci, čekal tam na mě. „Můžeš mi věnovat chvíli?“ ptal se. „Promiň, nejsem v náladě,“ snažila jsem se s úsměvem odmítnout. „Dobře, nevadí, tak se uvidíme v Singapuru,“ mávl rukou.

„Cože?“ nechápavě jsem vrtěla hlavou. „Víš, jsem teď jedním z šéfů agentury, která pořádá různé akce. A to focení, na které jedeš za pár týdnů, to je naše dílo. Když jsem zjistil, co děláš a že jsi v tom dobrá, snažil jsem se najít způsob, jak tě k sobě dostat. A tak jsem zinscenoval tohle všechno.“

Byl také zamilovaný

Byla jsem zmatená a vinila ho, že si ze mě jenom utahuje. Ale on pak vytáhl starý zaprášený deník. „Věděl jsem, že mi neuvěříš.“ Začal v něm listovat a ze zažloutlých listů vyskakovaly jeho kresby a na nich já. Já, jak nervózně koušu tužku při písemce.

Já, jak si podpírám bradu nad učebnicí. Já, jak si zavazuji tkaničku v šatně. Na jeho kresbách jsem sice byla mnohem hezčí, ale bylo milé vidět, že si mě někdo dokáže tak moc idealizovat. Konečně mi pak vysvětlil, co se stalo.

„Nepřišel jsem na to, jak se k tobě dostat. Byla jsi moc uzavřená a odtažitá. Teď, když ses ukázala na srazu, jsi mi vyrazila dech, skoro bych tě nepoznal, ale rozhodně bych se do tebe uměl znovu zamilovat.

Jen si neumím představit, co by se stalo, kdyby tenhle můj plán selhal,“ řekl a zasmál se. Byla jsem dojatá. Zbytek noci jsme se procházeli městem. Řekl mi, že na mě často vzpomínal, a ptal se, kde je mi konec.

A pak mě našel, vzpomněl si na starou lásku a začal přemýšlet, co by se stalo, kdybychom k sobě našli tehdy cestu, a jestli ji můžeme najít alespoň teď. Našli jsme. Náš první polibek jsme zpečetili při západu slunce v Singapuru.

Tereza P. (50), jižní Čechy

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
22.4.2024
Na první rande mě ten můj mlčenlivý doktor pozval přímo před zraky pacienta. Zaskočil mě, ale odmítnout jsem nedokázala. Po škole jsem nastoupila coby zdravotní sestřička, nebo řekněme zubní asistentka, v ordinaci postarší paní zubařky. Skvěle jsme si rozuměly, ale rozloučit jsme se musely už po pár měsících, když jsem odcházela na mateřskou. To jsem ještě nevěděla, jak se mi ta „dovolená“ prot
18.4.2024
Byl zázrak, že jsme si vůbec dokázali naplánovat oddavky. Rodiny trvaly na tom, že musí být levné, aby se nevyhazovaly peníze oknem. Tak se nám zase už přiblížil máj, lásky čas, a to já pokaždé vzpomínám na naši dávnou svatbu. Nevím, jestli se mám smát, nebo plakat. Byl skoro zázrak, že jsme se do­opravdy vzali a že všechno dobře dopadlo. A že jsme spolu vydrželi takových let! Přitom to vypadal
11.4.2024
Každý masopust je pro mě dobou, kdy se kromě jídla oddávám vzpomínkám. Kdysi jsem totiž na masopustním průvodu poznala lásku svého života. Bylo mi něco přes dvacet, studovala jsem vysokou školu a měla spoustu plánů, jak vyrazím do světa a já nevím co ještě. Pak mě kamarádka Tamara pozvala na víkend k ní na vesnici. A můj život se úplně změnil. Víkend na venkově Byla jsem mladá holka a kou
11.4.2024
V těhotenství s první dcerkou jsem přibrala dvacet pět kilo, po porodu ještě víc. Ale ať jsem se snažila, jak jsem jen mohla, kila dolů nešla. Po narození druhé dcery jsem vážila rovný metrák. Můj muž mi často dával najevo, že jsem tlustá a nelíbím se mu. Sebevědomí mi tím pádem šlo dolů. I moje lékařka mě upozornila, že je nutné s tím začít něco dělat. Ještě horší to bylo, když jsem zjistila,
4.4.2024
V mládí jsem byla vzteklá. Už nejsem, s léty jsem pochopila, že rozčilovat se kvůli zbytečnostem je hloupé. Ale to víte, v osmnácti letech člověk ten svět vidí jinak a byl by schopen se poprat kvůli maličkosti. Byla jsem horká hlava. Zdědila jsem to po tátovi, cholerikovi jako hrom. Tehdy jsem byla mladá holka, ale už jsem coby čerstvě vyučená kadeřnice chodila do práce. Těšila jsem se na kv
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!