Domů     Snacha mi nadává, nevím proč
Snacha mi nadává, nevím proč

Pro ostré slovo nešla daleko a urážky jsem poslouchala snad pokaždé, kdy mě navštívila. Nikdy jsem jí nepřeložila přes cestu ani stéblo. Tak proč je na mě snacha tak zlá?

Asi bych si měla vyčítat, že jsem svého jediného syna rozmazlila. Jenže nebyla by to pravda! Vdávala jsem se totiž ve dvaceti, právě kvůli svému těhotenství. Bohužel, hned po svatbě jsem o dítě přišla.

Mít dítě se nedařilo

Zařídili jsme si všechno nábytkem z druhé ruky. Pěkně si ho obrousili a natřeli. Radovali jsme se z každé židličky i nově očalouněného křesla. No, po pár letech, kdy jsme se vlastní pílí zmohli i na starší auto, jsem konečně zatoužila po dítěti.

Ani mě nenapadlo, že by to nemuselo být tak snadné. Myslela jsem si, že lusknu prstem a stanu se šťastnou maminkou. Ale osud mě vytrestal. Dítě nepřicházelo!

Osvojení jsem odmítla

Nastal obvyklý kolotoč vyšetření a testů. Verdikt lékaře byl neúprosný: „Vy už mít děti nikdy nebudete!“ Řekl to tenkrát s takovou jistotou, že mě ani nenapadlo pochybovat. Probrečela jsem mnoho nocí, než jsem se s tak krutým konstatováním dokázala smířit. Manžel hned navrhoval adopci nebo tak něco, ale já nechtěla.

Chřipka to nebyla

Roky ubíhaly a my se pomalu smířili se skutečností, že zůstaneme bez potomka. Vtom mi z ničeho nic začalo být poránu nevolno. Myslela jsem, že se jedná o nějakou chřipku. Byl to ale zázrak, čekala jsem naše miminko.

Už od prvního měsíce o sobě dávalo pořádně vědět! Zprvu jsme tomu nemohli ani uvěřit. Dokonce jsem před tchyní i svými rodiči těhotenství tajila. Aby nebyli zklamaní, kdybych opět potratila. Náš Liborek se ale narodil na den přesně.

Měl skoro čtyři kila a byl úplně výstavní miminko. Stále se umíval a celou noc spal. Každý den s ním byl pro nás neskonalým štěstím.

Snachu jsem měla ráda

Musel doma pomáhat a dobře se učit. Chodil na nákupy a do různých kroužků. Nějaké válení doma nebylo povolené! Vyrostl z něho chytrý a pracovitý chlapec. Jen se stále nechtěl ženit. Moje kamarádky už dávno měly vnoučata!

Když si konečně našel děvče, moc jsem se z toho radovala. Byla mi hned od začátku sympatická. Taková rázná a sebevědomá. Ale v tom nejlepším smyslu slova! Alespoň tehdy jsem si to tak myslela. Můj manžel, jak bylo jeho zvykem, nic moc neřešil ani nepitval.

Bral věci, jak jsou, a nijak je nekomentoval. Když přišli mladí s nápadem, že budou stavět barák, hned nabídl pomoc. A když si vzpomněli, že pojedou k moři, okamžitě vymýšlel plán cesty. I obálku s příspěvkem na cestu měl pro ně připravenou.

Z dovolené přijeli rozladění

Z té jejich vysněné Itálie se ale vrátili nějací divní. Připadalo nám, že se asi pohádali. Moc toho nenamluvili a pobyli u nás jen chvilku. Ani jsme se nedozvěděli, co všechno zažili a jak se vlastně měli.

Nejvíc mě mrzelo, že mi snacha nepřivezla ani maličkost. Třeba nějaké mýdlíčko nebo mušličku z pláže. Prostě nic a manželovi jakbysmet. To nejhorší mě ale teprve čekalo. Snacha na mě začala vyjíždět. Přesněji řečeno, vynadala mi za všechno, co ji jen napadlo.

Za to, co jsem řekla, i za to, co jsem nachystala k jídlu. Vynadala mi za nízkou teplotu v bytě a potom zase za vysokou. „Máš tu přetopeno!“ tvrdila a hned stáhla radiátor, na co nejméně to šlo. Ani se nezeptala, zda může. Později mě začala napadat i za to, co jsem ani neřekla.

Stále na mě útočí

„Ty se zase tváříš! Uletěly ti snad včely? Prosím tě, kdy jsi naposled utírala prach?“ dorážela a já měla co dělat, abych se nerozplakal. Tak moc mi to bylo líto. Dokonce i manžel si toho všiml a poprvé se mě proti té fúrii zastal.

„Tak to už by stačilo,“ houknul na ni a ona se vážně trochu zarazila. Ale jen trochu! Bohužel… Vůbec jsem netušila, co je příčinou její náhlé nechuti vůči mně. Vždyť jsem se k ní chovala úplně stejně jako před tím, kdy jsme si spolu celkem rozuměly!

Zeptala jsem se na to syna, ale ten jen pokrčil rameny. Jako kdyby mi chtěl naznačit, že je na tom úplně stejně. Vlastně až v tom okamžiku mě to napadlo. I na něho takhle vyjíždí! A z ničeho nic. Znovu jsem na něho udeřila a on se přiznal.

Ten můj vzorný synek jí byl na dovolené nevěrný! Nebo spíš, málem nevěrný.

Nechtěla jsem věřit

Přistihla ho totiž při vášnivé líbačce na chodbě před pokojem. Ale jakou to mělo spojitost se mnou? Cožpak jsem za jeho selhání mohla já? Libor mi to vysvětlil. Jeho žena se domnívá, že pro mě není dost dobrá, že nadržuji synovi, a proto na mě útočí!

Hned jsem se jí na rovinu zeptala. „Vždyť jsi z toho svého mazánka celá pryč. Proto je také takový! Proto mi chce zahnout při první příležitosti!“ odsekla mi. Tak proto je taková. Jak jí mám ale vymluvit, že se strašně mýlí? Nevím, jestli se tohle někdy spraví. Je tak umanutá a přesvědčená o tom, že za všechno můžu já.

Kateřina T. (67), Otrokovice

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.6.2023
Ivanka byla moc zamilovaná a hrnula se do svatby. Moje intuice mi ale říkala, že s tím klukem není něco v pořádku. Ta svatba by byla unáhlená! Lukáš byl moc pěkný, chytrý, zabezpečený a o pět let starší než naše dvacetiletá Ivanka. Že ji miluje, jí sdělil hned na prvním rande. Bombardoval ji telefonáty i zprávami s takovou intenzitou, že mu nakonec dala šanci. „Tak úžasnou ženu jsem ještě nikdy
5.6.2023
Ani ve snu by mě nenapadlo, že by můj táta nebyl můj vlastní. Když se to dozvíte v pokročilém věku, je to šok, s nímž se těžko vyrovnává. Táta. Když slyším tohle slovo, vybaví se mi vždycky jen jediný chlap na světě. Ten, který mě učil jezdit na bruslích, plavat, hrát ping- -pong. Ten, který mi foukal bolístky a vyprávěl před spaním pohádky. Byla jsem jeho princezna, mazlíček! Máma mu vždycky s
1.6.2023
Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na tatínkův hrob, abychom ho uklidily a také si zavzpomínaly. Setkání s tetou Helenou nebylo hezké, ale tatínek by se možná pobavil. Tatínek zemřel loni před Svátkem zesnulých. Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na hrob, abychom odklidily dušičkovou výzdobu a s tatínkem si symbolicky popovídaly. Nesmírně nám chybí. Život nás nehýčká ani jednu, a
29.5.2023
Své děti jsem vychovala dobře, byly to hodné a slušné dcery. Nevím, po kom se nevydařil můj jediný vnuk? Asi jsem ho rozmazlila! Když chodil vnuk Pepíček na základní školu, dostala se dcera do problémů. S manželem se doma hádali a vypadalo to na rozvod. Nechtěla jsem, aby v tom můj vnuk vyrůstal, a tak jsem si ho vzala k sobě. Měla jsem jen samé dcery, žádného syna, tak jsem se o vnoučka nál
29.5.2023
Když někdo nasadí život pro druhého, je to ten nejkrásnější projev lidskosti. Naši Terezu zachránil právě jeden takový statečný hrdina. Z ordinace vychází pan doktor. Mou dceru Terezu právě převážejí na nemocniční pokoj. „Bude v pořádku, nebojte se,“ uklidňuje mě lékař, když vidí můj vyděšený výraz. „Vzhledem k tomu, co se stalo, měla vaše dcera neuvěřitelné štěstí. Za pár dní už bude líp.“ Vím
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla