Domů     Ve vlaku jsem našla svoje štěstí
Ve vlaku jsem našla svoje štěstí

Měla jsem celkem spokojený život, který mě ale příliš nenaplňoval. Pak ovšem přišel někdo, kdo mi otevřel oči.

Letos to bude dvacet let, kdy se můj život změnil v pohádku, která trvá dodnes. Ráda bych se s vámi o své štěstí podělila a zavzpomínala na dobu, kdy se to všechno stalo.

Unáhlený sňatek

Žila jsem tehdy v klidném, ale studeném manželství. Vdávala jsem se brzy, už v osmnácti letech. Manžel Roman byl můj spolužák ze střední, se kterým jsem chodila dva roky. Pak jsem zjistila, že jsem těhotná, a tak jsme se vzali.

Narodil se nám syn Jiří, který se už od nás ale odstěhoval do Brna kvůli studiu na vysoké škole.

Cesta vlakem

Jako každému člověku, i mně přebývalo v duši několik nesplněných snů. Na všechny jsem ale už rezignovala, smířená s tím, že mě čeká jen běžný život. Mezi ty sny patřilo i cestování.

Jednoho dne jsem se ve vlaku při návratu z pracovní cesty dala do řeči s mužem, který mě zaujal. Představil se mi jako Luděk.

Rozhovor, který mi otevřel oči

Shodou okolností se vracel také ze služební cesty, ovšem ze zahraničí. Byli jsme v kupé sami. Najednou jsem cítila potřebu svěřit se tomu neznámému se svými pocity a sny. Ani nevím proč, ale byl mi hrozně blízký, přitom jsme se vůbec neznali.

Luděk mi prozradil, že před časem měl podobné pocity, že už ho nic zajímavého nečeká. Dokázal ale svůj život změnit. Rozvedl se a dělal všechno, co předtím odsunul do kategorie nesplněných cílů.

Vyměnili jsme si čísla

Když jsme se pak o hodinu později loučili, dal mi svoji vizitku. Řekl, že by mě někdy rád ještě viděl, pokud budu chtít. Já jsem mu po kratším váhání rovněž předala spojení na sebe.

Zbytek cesty domů jsem strávila přemýšlením, co vlastně ze života mám, co mi chybí a jestli jsem také schopná nějaké změny.

Manželství ze zvyku

V dalších dnech jsem na Luďka myslela častěji, než jsem předpokládala. A při těch vzpomínkách na naše setkání jsem přistihla samu sebe, jak se usmívám. Srovnávala jsem ho s Romanem.

Uvědomovala jsem si, že jsme spolu vlastně už jen ze setrvačnosti a že se ve skutečnosti už nemilujeme. Jednalo se jen o zvyk a pohodlnost. Luďkovi jsem se ozvala za dva týdny. Dali jsme si sraz v jedné restauraci.

Oba jsme cítili, že naším setkáním překračujeme určitou hranici, kterou jsme ale překročit chtěli. Ačkoliv prvotní zájem přišel z jeho strany, ten můj následný si s ním nijak nezadal.

Začínala jsem chápat, jak moc mi v životě chybí někdo, koho bych měla ráda doopravdy, z vlastní vůle – a ne jen proto, že se jedná o manžela, s nímž jsem řadu let.

Už nejen přátelství

Takto jsme se s Luďkem sešli během následujícího měsíce ještě třikrát. Vznikalo mezi námi stále hlubší pouto. Snad by se dalo nazvat přátelstvím, ale kdesi v hloubce už klíčila i láska. Začala jsem na sobě pozorovat změnu.

Jako by mi ta setkání s Luďkem vlévala do žil novou radost a sílu k životu. Bála jsem se, že si toho všimne i manžel a začne se zajímat, odkud můj náhlý optimismus pramení.

Ale on si dál vězel ve své ulitě, a dokud věci běžely podle svého řádu, neměl důvod se zabývat mými náladami.

Musela jsem se rozhodnout

Postupně jsme se s Luďkem do sebe bláznivě zamilovali. Brala jsem ho jako prince, který odvede princeznu ze zajetí všednosti. Jen jsem si to zatím nedovedla představit v praxi. Udržovali jsme náš tajný vztah půl roku. Pak nastal klíčový zlom.

Luděk měl odjet na rok do ciziny a chtěl, abych tam jela s ním. Bránila jsem se, že vdaná žena přece nemůže odjet s jiným mužem někam na dlouho pryč. Řekl mi, ať se rozvedu.

Možná bych to stačila udělat do Luďkova odjezdu, kdybych včas podala žádost, k tomu jsem však stále neměla dost odvahy.

Rozvod proběhl v klidu

Docházelo mi, že rok odloučení může náš vztah zničit. Přesto jsem nakonec Luďka se slzami v očích doprovodila na letiště. Psali jsme si e-maily a já brzy po jeho odjezdu dospěla ke konečnému rozhodnutí. Manžel byl překvapen žádostí o rozvod, ale nakonec mi nebránil.

Prožívám lásku

Udělala jsem tedy druhé zásadní rozhodnutí ve svém životě. V práci mi naštěstí nadřízení vyšli vstříc a domluvili jsme se na těch několik měsíců, že budu pracovat na dálku. Ještě ten samý týden jsem si sbalila kufry a za pár dní odletěla za Luďkem.

Od té doby jsme spolu a já prožívám všechno to, co mi předtím chybělo. A kdo ví, třeba se ještě i jednou vdám, protože Luděk v tom směru stále něco naznačuje. A tentokrát by to byla svatba ze skutečné velké lásky.

Daniela P. (64), Svitavy

reklama
Související články
22.9.2023
Se Štěpánem jsme měli krátce před svatbou, než se všechno zhroutilo. Jedno falešné nařčení stačilo k tomu, aby se nám změnily životní plány. V yrůstala jsem v době, kdy bylo běžné, že se dívky vdávaly i v osmnácti letech. Často to bylo proto, že „musely“, pro většinu z nich ale dávalo založení rodiny v takhle mladém věku smysl. Ne všechna manželství pak vydržela, i když se o to ovšem tenkrát li
20.9.2023
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se mi na klucích, teď už na mužích, strašně líbí.
19.9.2023
Moje první, a já pevně doufám, že i poslední, svatba proběhla, až když mi bylo čtyřicet let. Na svou první lásku jsem si musela počkat. Již od základní školy jsem nenáviděla otázku: „Jsi do někoho zamilovaná?“ S oblibou mi ji pokládali nejen rodiče, ale už od dob dětských lásek se takhle hloupě ptala i každá kamarádka. Nechápala jsem, proč zrovna já bych se musela do někoho zamilovávat. Je to s
11.9.2023
Láska si nevybírá a přichází i tam, kde to není společensky vhodné. Nedá se ale zastavit. Před svými blízkými musím nový vztah tajit! Bylo mi padesát dva let, když jsem nečekaně přišla o svého manžela. Stala se mu osudnou jedna služební cesta. Při cestě domů měl autonehodu, jejíž následky byly tak vážné, že ani přes zásah záchranářů můj Antonín nepřežil. I když jsem si manžela nadevše vážila a 
4.9.2023
Bylo mi patnáct a rodiče se rozcházeli. Ne­uměla jsem si představit, že odteď budu žít bez táty. Končilo léto, končily prázdniny. Končící léto bývá smutné. Tamto bylo zvlášť melancholické. Courala jsem se zlatou pšenicí s máminými slunečními brýlemi na nose. Přivezla si je z dovolené v NDR, kde už ovšem byla nikoli s tátou, ale s panem K. Bylo mi sotva patnáct a musela jsem se vyrovnat se sk
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
epochanacestach.cz
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
Pinkasova synagoga je druhá nejstarší dochovaná synagoga v Praze a svým významem i architektonickou hodnotou představovala na dlouhou dobu hlavní stavbu pražského ghetta. Jako vzácná relikvie byl v Pinkasově synagoze po staletí chován praporec a roucho mesianistického mučedníka Šeloma Molcha, upáleného v Mantově roku 1532. Do své původní podoby byla synagoga obnovena v letech 1950–54. Památník obětí šoa
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
skutecnepribehy.cz
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
Můj manžel nepatřil nikdy mezi věrné muže. Dlouho jsem se tím trápila, až jsem mu začala nevěru oplácet. Sice o tom stále neví, ale já se od té doby cítím mnohem lépe. Po šestnácti letech manželství jsem zjistila, že mi je manžel nevěrný. Zahýbal mi od samého začátku, věděli to všichni, jen já asi měla na
Našla si v Ulici milence?
nasehvezdy.cz
Našla si v Ulici milence?
Herečka ze seriálu Ulice Eliška Hanušová (28) se už před třemi lety provdala za herce Kryštofa Bašuse. V poslední dobou se ale povídá, že s ním není úplně šťastná a postupně si začíná více rozumět s
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
epochaplus.cz
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
Původ lidské řeči je stále ještě záhadou. Záchytné body hledají vědci v komunikaci zvířat, zvláště u pěvců. Ale zdá se, že mnohem blíže k nám budou mít delfíni.   Každé novorozeně se musí co nejrychleji nadechnout, jak lidské, tak zvířecí. Malí delfíni, kteří přicházejí na svět pod vodou, to ale mají složitější. I když vynořit
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
epochalnisvet.cz
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
Již tento týden uvidí diváci vysoce ceněný seriál Had, který poprvé v češtině uvede Epic Drama.  Napínavé osmidílné kriminální drama bude na kanálu vysíláno od 6. ledna, vždy v pátek ve 21:00.
Role náhradní mámy už má po krk?
nasehvezdy.cz
Role náhradní mámy už má po krk?
Když si herečka Agáta Kryštůfková (30) ze seriálu Táta v nesnázích našla partnera Tomáše Havlínka (31), měl už dceru Juditu (4) ve střídavé péči s herečkou Beátou Kaňokovou (34). A tak se musela ry
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
enigmaplus.cz
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology, a ENIGMA vám představuje ty nejzajímavější z nich. V tomto článku se vydáme do nitra tajemné jeskyně Lovelock v americkém státě Ne
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
iluxus.cz
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
Sedmý ročník mezinárodního festivalu sklářského umění Venice Glass Week patřil i českým sklářům. Svá umělecká díla zde v rámci výstavy CZECH GLASS | FRAGILE představili Dana Zámečníková, Alena Matějka
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
21stoleti.cz
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
Nový Zéland tvoří nejvyšší místo ponořené Zélandie, která formální status kontinentu získala v roce 2017. V letošním roce se vědcům podařilo dokončit její podrobné mapování i objasnit, jak vznikla a k