Domů     Je ze mě šťastná babička
Je ze mě šťastná babička

Celý život mě pronásleduje špatné svědomí a výčitky, jestli jsem udělala opravdu vše pro to, abych zabránila tragickému osudu naší rodiny. A všemu, co následovalo.

Trochu s tím kočárkem manévruji. Nejsem na ty nové, moderní vymoženosti prostě zvyklá. Když jsem vozila mého Péťu, šlo mi to raz dva. Teď bych si potřebovala obnovit řidičák na dětské kočárky.

Ale malý Daniel si i při tom kodrcání spokojeně spinká. Je hodný a klidný, tak jako býval můj syn, když byl ještě maličký. Při vzpomínce na něj mě bodne u srdce. Je to všechno tak strašně dávno, a přitom pořád čerstvě bolavé.

Byla jsem zamilovaná

S Vladimírem jsme se seznámili dost hloupě. Vrazil do mě na maturitním plese a polil mi mé krásné šaty. V první chvíli jsem myslela, že ho snad zabiju. Neměla jsem pro něj jediné slušné slovo ani omluvu. Jenže on byl tak roztomilý, zoufalý.

Nevěděl, co má dělat, aby situaci zachránil. Omlouval se, pobíhal zmateně kolem. A já, místo toho, abych mu pořádně vynadala, jsem se zamilovala.

Bylo to příliš rychlé

Hned druhý den po plese jsme měli první rande. Byla jsem moc zamilovaná. Do toho věčně nerozhodného trouby. Tehdy jsem ho ovšem tak nevnímala a chtěla jsem s ním být neustále. Brzy jsem také zjistila, že jsem těhotná. Pro mne nebylo co řešit.

Odmaturovala jsem a byla připravená založit rodinu. Já ano.

Chtěl po mně jen potrat

Trochu jinak to viděl Vladimír. Měl mě sice rád, jak tvrdil, a chtěl se mnou být. Ale ještě bez závazků. Na dítě prý zatím nebyl připravený a jako jediné řešení tedy viděl potrat. Byl to pro mě šok.

Přesto jsem potrat ihned odmítla i za cenu toho, že se rozejdeme a já zůstanu na dítě sama. Na mateřství jsem se moc těšila. Byla to naše první vážná krize, kterou jsme díky mé budoucí tchyni zažehnali.

Obyčejný život

Jedině díky své matce se Vladimír k situaci postavil zodpovědně. Vzali jsme se a brzy se nám narodil Petřík. Byli jsme taková obyčejná, normální rodinka. Manžel měl slušnou práci, vydělával dost peněz. Já se starala o domácnost a dítě.

Později jsem nastoupila také do práce. Ale rodinná pohoda to nebyla. Zamilovanost se už dávno vytratila a my se neustále k vůli něčemu hádali. A pokaždé, když už Vladimír nevěděl, jak dál, vyčetl mi, že jsem ho k svatbě svým těhotenstvím donutila.

Stále si to vyčítám

Ty hádky slyšel bohužel i náš syn. Brzy si z toho vyvodil, že je vlastně nechtěné dítě. Tedy alespoň pro otce, na kterém tak lpěl. Dorůstal do puberty a začal se nám pomalu, ale jistě vzdalovat. Pak jsme zjistili, že začal brát drogy.

Nebyla s ním vůbec řeč a z léčebny pokaždé utekl. Vůbec nás nerespektoval a nechal také školy. Vladimír si s tím nevěděl rady a jediné, co uměl, bylo to, že na kluka křičel a vyčítal mu. Tím ovšem situaci jen zhoršoval. Až Petr nakonec z domova odešel.

Zůstala jsem na to sama

Nedokázala jsem s tím nic udělat, nikdy si to nepřestanu vyčítat. Snažila jsem se syna hledat, ale marně. Neozval se. Zhruba po dvou měsících, co Petr odešel z domu, u nás zazvonila policie. Našli Petra, mrtvého, předávkoval se nějakým svinstvem.

Nebylo mu ještě ani osmnáct! Zhroutila jsem se z toho. Čekala jsem od manžela nějakou podporu, ale marně. Moji rodiče už zemřeli a tchyně byla nemocná a neměla sílu domlouvat synovi. Rozvedli jsme se a já skončila v malé garsonce.

Strašní sousedé

Moji sousedé v mém novém životě tedy nebyli žádná výhra. Mladí manželé s malou holčičkou, kteří vedli dost divoký život. Především se rádi a hodně napili a pak dělali neskutečný kravál. Smáli se a veselili nebo se hádali a prali klidně celé dny i noci.

Stále dokola. Skoro den co den.

V mé situaci a při mých vzpomínkách na Péťu mi to rvalo srdce. Bála jsem se o Anežku, malou, roztomilou sousedovic holčičku. Neříkali jí možná, že je nechtěná, ale musela být svědkem daleko horších věcí.

Skamarádily jsme se spolu

Při jedné velké hádce jsem otevřela dveře na chodbu a uviděla tam Anežku stát za dveřmi bytu. Třásla se zimou i strachem. Pozvala jsem ji k sobě a dala jí teplé mléko s medem, pár koláčků a zabalila ji do deky. Trochu se uklidnila a usnula na gauči.

Když vedle v bytě utichla ta vřava, zazvonila jsem tam a zeptala se, zda Anežka může u mě přespat. Matka souhlasila a zdálo se, že je ráda. Od té doby u mě bývala Anežka dost často. Čekala na mě, když jsem přišla z práce. Hrály jsme si nebo četly pohádky. Když začala chodit do školy, pomohla jsem jí i s úkoly.

Zmizela neznámo kam

Když bylo Anežce deset let, náhle se její rodina odstěhovala. Nesla jsem to dost těžce. Anežka mi přirostla k srdci a pomáhala mi vyrovnávat se se smrtí vlastního dítěte. Můj život zase jednou úplně ztratil smysl.

Navíc mě mrzelo, že se všichni vypařili jako pára nad hrncem. Ale život šel dál a já už se s osudem pomalu smířila.

Stála tam a usmívala se

Uplynulo hodně času a já stále bydlela ve své garsonce. Jednou, když jsem se vrátila z práce, zazvonil zvonek u dveří. Na chodbě stála hezká a usměvavá mladá žena. Moje Anežka. Nemohla jsem tomu uvěřit.

Ale Anežka na svou hodnou tetu z dětství nezapomněla, jak jsem si myslela. Jen si toho v životě musela dost zažít, než se od své rodiny definitivně odpoutala a postavila se na vlastní nohy. Nyní už je vdaná a má malého synka Daniela.

Ještě budu užitečná

Stala se tak ze mě babička. Pomáhám Anežce a jejímu manželovi s malým Danielem. Už jsem v důchodu a mám dost času. Anežka čeká druhé dítě, holčičku. Prý se bude jmenovat po mně – Eva. Celý život jsem čekala na své rodinné štěstí. Konečně je tady.

Eva H. (68), Brno

reklama
Související články
19.9.2023
Rodiče si prý nevybíráme, ovšem děti si můžeme vychovat. Říká se to. Realita je ovšem jiná, někdy krutá. Je to těžké přiznat. Možná si i já sama nechci připustit, že jsem zklamala, něco podcenila ve výchově. Znáte to. K vlastním dětem je člověk shovívavý. A já to nechala dojít až moc daleko. S mužem jsme měli hezké manželství a naší dceři Peťulce jsme chtěli dopřát. Takže jsme byli hodně času v
18.9.2023
Okolí si myslí, že mám šťastný život, protože se stále usmívám. Ale i mne potkala zklamání, o kterých nemluvím… Jsem taková povaha, přiznávám. Možná je to tím, že nechci svým smutkem obtěžovat. Možná si vážím toho, že i když mi život také přinesl nelehké chvíle, stále jsou na tom mnozí hůře. Ale i já mám momenty, kdy si o samotě popláču, někdy nevím, jak dál, dostala jsem spoustu ran od lidí, k
15.9.2023
Musela jsem si vyzkoušet všechno a dostala se rychle na šikmou plochu. Klesala jsem stále hlouběji. Ničily mě drogy. Už jsem vzdávala život. Pak přišel zásah shůry. Moje výchova byla problematická. Byla jsem nezvladatelná a chodila za školu. Tehdy jsem si přečetla knihu „My děti ze stanice ZOO“, ale od drog mě to rozhodně neodradilo, spíše naopak. Příběh Christine mi připadal úžasný a já zat
15.9.2023
Myslela jsem si, že dělám dobře, když upozorním úřady na kamarádčiny potíže s dcerou. Otočilo se to proti mně. Vysloužila jsem si pár facek. Děti vychovávala sama. Když bylo jejímu synovi devatenáct, přestěhoval se k přítelkyni a Mirka zůstala sama s dcerou Viky. V tu dobu potkala muže, který ji po letech samoty oslovil. Začali spolu bydlet. Mirka ale netušila, jaký problém tím nastane. Její
7.9.2023
Miluji svoji vnučku Terezku. Ovšem snad bych sama dala svůj život za to, aby mohla být se svým tatínkem, o kterého přišla velmi brzy. Filip byl můj zeť. Už když mi ho dcera Klárka představila poprvé, jevil se jako slušný chlapec. Byla jsem ráda, že si našla takového parťáka pro život. Brali se, když jim bylo 22 let, o rok později se narodila Terezka. Byli šťastná rodina. Milovali jeden druhého,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Celebrity s nejvyšším IQ: Jak využívají své fenomenální schopnosti v kasinech
epochaplus.cz
Celebrity s nejvyšším IQ: Jak využívají své fenomenální schopnosti v kasinech
Vědomosti a inteligence jsou bezesporu silnými nástroji pro úspěch, ať už v kariéře, v osobním životě nebo třeba při návštěvě kasina. V tomto článku se podíváme na to, jak některé slavné osobnosti využívají své nejvyšší IQ k tomu, aby se stali úspěšnými hráči v kasinech. Zjistíme, jaký vliv má vysoké IQ na jejich schopnost vyhrávat
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Žije jen pro prachy
nasehvezdy.cz
Žije jen pro prachy
Zdá se, že smyslem jejího života je blahobyt a luxus. Ale není to málo?  Interpretka dávného hitu Zvonky štěstí dává v podstatě neustále najevo, že žije jen pro peníze, které ráda rozhazuje a že je