Domů     Kam se mi poděl veselý muž?
Kam se mi poděl veselý muž?
5 minut čtení

Můj muž mě okouzlil svojí vtipnou a dobromyslnou povahou. Jeho smysl pro humor byl také tím, co nám pomáhalo překonat všechny strasti a starosti života.

S Martinem jsem se poznala hned po ukončení školy při nástupu do svého prvního zaměstnání. Okamžitě mě okouzlil, a samozřejmě nejen mě. Byl podnikovým bavičem a všechny ženské po něm šílely a také mu pěkně nadbíhaly.

Moc se mi líbil, ale ani ve snu by mě nenapadlo, že by to mohlo být oboustranné.

Dokázal mě rozesmát

Díky Martinovi jsem se každý den těšila do práce. A pracovní doba utíkala, že než jsem se nadála, měla jsem padla. „Moc rád bych tě někdy pozval na kávu i mimo práci,“ řekl mi jednou a já překvapením málem upadla.

Nechápala jsem, že mezi tolika kolegyněmi a mnoha mnohem hezčími pozval právě mě.

„No co, třeba si nás jen testuje,“ napadlo mě, ale moc jsem se těšila. Z jedné kávy bylo několik káv a my se začali scházet. Kolegyně po mně nenávistně pokukovaly, ale já byla šťastná.

Netrvalo dlouho a nabídl mi, že bychom mohli spolu žít a že by byl rád, kdybych si ho vzala. Kývla jsem a brzy byla svatba. To už jsem čekala našeho syna.

Veselý život

Nedlouho po synovi jsem přivedla na svět i holčičku. Když jsem se jednou svého manžela ptala, proč si vybral zrovna mě, s úsměvem odpověděl: „Uměla ses nejkrásněji smát.

Hned jsem věděl, že jsi ta pravá!“ Pochopitelně občas byly nějaké neshody, jako snad v každém manželství.

Někdy kvůli dětem, někdy kvůli penězům, nejčastěji kvůli maličkostem, které za hádky ani nestály. Naštěstí jsme se dokázali nakonec nade vše povznést a situaci odlehčit, a nakonec se i zasmát.

Chtěli jsme, aby obě děti prožily co nejhezčí dětství a měly na co vzpomínat a aby i ony samy jednou byly veselými a zodpovědnými lidmi.

Těšili jsme se na cestování

„Až děti vyletí z hnízda, konečně si vše vynahradíme,“ slibovali jsme si po večerech, když jsme padali do postele.

Ani já, ani manžel jsme nikdy nebyli moc rozhazovační, měli jsme celkem slušné platy, něco jsme sobě i dětem dopřáli, ale zároveň jsme si i našetřili. Měli jsme oba v plánu odejít do penze, jakmile na důchod dosáhneme.

Plánovali jsme si cesty po Evropě a vytipovali si pár míst, která nás zajímala. Také jsme si před časem pořídili chatu, kde jsme chtěli trávit hezké dny. „Budu zahradničit, to budeš koukat!“ tvrdil a nakoupil si spoustu knih. Začal sledovat různé hobby pořady v televizi.

Jenže jsme už několik let v důchodu a já čím dál víc uvažuji o tom, že si snad najdu nějakou brigádu, abych nemusela být s manželem pohromadě. Stal se z něj nerudný dědek, kterému není nic po chuti, na všechno jen nadává a všichni ho štvou.

Sedí u televize, kouká na zprávy a nadává na politiky, herce, zpěváky i moderátory jeho oblíbených pořadů.

Kdo mi ho vyměnil?

Nechápu vůbec, co se stalo… Kam se poděl ten můj bezvadný a věčně dobře naložený chlap? Chápu, že ho trochu pozlobilo zdraví, ostatně, koho v našem věku ne, ale takovouto změnu neomlouvá vůbec nic.

Když odjedeme na chatu, chvíli se hrabe v záhonech, ale brzy ho to přestane bavit:

„Tohle nemám zapotřebí, abych se tu dřel jako blbec!“ remcá s tím, že ho pak všechno bolí, v noci spát nemůže a stejně je to k ničemu, když za chvíli ten plevel zase vyleze a kytky zvadnou.

Nedokáže unést věk?

Martin byl přitom vždy velmi pracovitý a nikdy mu nic nebylo zatěžko. Neznala jsem problémy ostatních žen, že nejsou s to toho svého donutit k opravě, když se jim doma něco rozbije. U nás, než jsem mrkla, bylo vše opravené, a ještě s úsměvem! „Vždyť ses na důchod tak těšil,“ zkusila jsem mu připomenout.

„Ses snad zbláznila, jak bych se mohl těšit na stáří?“ odsekl. Na dovolenou jsme letěli jen jednou. Koupili jsme si poznávací zájezd s pobytem u moře ve Španělsku. Tedy já koupila. Mému Martinovi se totiž najednou nelíbil žádný a ke všem měl připomínky.

Těch deset dní byl nakonec očistec pro oba. Nadával na průvodkyni, ostatní členy zájezdu, se kterými se hádal, na vedro, jídlo, prostě na všechno. Přitom by to byla tak krásná dovolená, kdyby ji těmi svými řečmi nekazil.

Naše děti vždy miloval a měl s nimi neuvěřitelnou trpělivost. Teď si stěžuje, že dcera své syny rozmazluje a syn to podle něj nikam nedotáhne, protože podle něj není dost ctižádostivý. Přitom ani jedno z toho není pravda.

Nesnese už ani rodinu

Vnuci jsou naprosto normální, pohodoví kluci a jejich rodiče k nim mají zdravý přístup a náš syn dělá práci, která ho baví a naplňuje. Obě naše děti si všimly, jak se táta změnil.

Shodují se, že si zřejmě začal připadat nepotřebný, protože z chlapa, co byl vždy středem pozornosti, je stárnoucí muž. S tímto faktem se ale musíme srovnat všichni, nebo ne?

Hana T. (68), Ostrava

Související články
5 minut čtení
Už jsem měla o dceru strach, že si nikoho nenajde. Dívky v jejím věku dávno randily a užívaly si života. Ona ne. Stále jen ležela v knihách a učila se. Moje dcera byla vždy velmi cílevědomá a školu brala vážně. Nejdřív se horečnatě připravovala na maturitu a potom na zkoušky na vysokou školu. Chtěla se stát lékařkou a svému snu obětovala mnoho dní i nocí. Nikdy nás nezklamala Když byla př
5 minut čtení
Když dnes někdo řekne, že sourozenci by si měli pomáhat, vždycky mě píchne u srdce. Celý život jsem totiž věřila, že rodina drží pohromadě za každou cenu. Není to tak! Nejdéle jsem tomu věřila právě u své sestry. Byla o čtyři roky mladší než já a odmalička si uměla získat všechno, co chtěla. Když jsme byly děti, stačilo, aby se rozplakala, a maminka hned běžela za ní. Já byla ta rozumná. Ta sta
2 minuty čtení
Když moje sestra Alena oznámila, že si pořídila přítele o patnáct let mladšího, maminka málem omdlela. Tvrdila, že je to ostuda a že si z ní ten chlap určitě dělá jen služku. Jenže Alena zářila jako dvacetiletá a nikoho neposlouchala. Na rodinný oběd ho přivedla poprvé v neděli. Jmenoval se Roman, byl usměvavý a pořád Aleně sahal na koleno. Maminka seděla u stolu se sevřenými rty a každých d
3 minuty čtení
Celý život jsem věřila, že mezi ženami by měla panovat jistá sounáležitost. Až do chvíle, kdy jsem poznala pravou bestii. Jmenovala se Renata a byla to má švagrová. Už od prvního setkání jsem cítila, že s ní něco není v pořádku. Usmívala se, ale zároveň každá její poznámka na mou adresu bodla jako nůž. Mluvila sladce, ale každé slovo bylo jako otrávené. Nejdřív to byly drobnosti Když jsem
4 minuty čtení
Nikam jsme nechodili a skoro s nikým se nestýkali. Pochroumané zdraví nás zavřelo doma. Potom se nám ale otevřely zcela nové obzory. Vždycky jsem byla zdravá jako řípa. Nikdy jsem neměla ani neschopenku. Když přišla nějaká menší viróza, úspěšně jsem ji přechodila nebo si vzala pár dnů dovolené. Manžel na tom byl ještě lépe. Ten neměl ani ty chřipky. Proto mě překvapilo, že se situace změnila.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pravda versus spekulace: Ostatky knížete Václava jsou jednoznačně pravé
enigmaplus.cz
Pravda versus spekulace: Ostatky knížete Václava jsou jednoznačně pravé
Vědecké průzkumy jednoznačně potvrzují, že v tajuplné hrobce pod Svatováclavskou kaplí v pražské katedrále svatého Víta spočívají skutečné a autentické kosti knížete Václava. Spekulace o tom, zda svat
Misie biskupa Vojtěcha: Hrdinský čin, nebo zbytečná oběť?
historyplus.cz
Misie biskupa Vojtěcha: Hrdinský čin, nebo zbytečná oběť?
V dějinách raného středověku je jen málo postav tak tragických a zároveň fascinujících, jako byl druhý pražský biskup Vojtěch. Po rozporech s knížetem Boleslavem II. nakonec zakotvil v Polsku, kde se mu dostalo mnohem vřelejšího přijetí než v rodné zemi. Přesto tu nezůstal a vydal se na misii k pohanským Prusům a navzdory varováním ji
Co znamená bolest v těle?
nejsemsama.cz
Co znamená bolest v těle?
Také vás často něco bolí a nevíte proč? Pocity nepohody mohou znamenat tajné obavy a neřešené otázky. Chronické bolesti zase stres a emoční problémy. Poznejte signály, jimiž vaše duše volá přes tělo o pomoc. Když nás něco bolí, vždycky to ovlivní také naši náladu, držení těla, emoce. Pokud duše volá o pomoc a zásah přes bolest těla, jde o stav, kdy
Nechala sestru, aby mě okradla
skutecnepribehy.cz
Nechala sestru, aby mě okradla
Když dnes někdo řekne, že sourozenci by si měli pomáhat, vždycky mě píchne u srdce. Celý život jsem totiž věřila, že rodina drží pohromadě za každou cenu. Není to tak! Nejdéle jsem tomu věřila právě u své sestry. Byla o čtyři roky mladší než já a odmalička si uměla získat všechno, co chtěla. Když jsme byly děti, stačilo,
Vědci vytvořili funkční umělý jícen
epochalnisvet.cz
Vědci vytvořili funkční umělý jícen
Když se narodí dítě s těžkou vrozenou vadou jícnu, neodvratně ho čeká série náročných operací a dlouhé roky zdravotních komplikací. Britští vědci nyní představili technologii, která by jednou mohla nabídnout jiné řešení. V laboratoři se jim podařilo vypěstovat funkční náhradu části jícnu, která úspěšně obstála v testech na zvířatech.   Jícen je svalová trubice, spojující
Exkurze do dějin na zámku Benátky nad Jizerou
epochanacestach.cz
Exkurze do dějin na zámku Benátky nad Jizerou
Dominantou města je barokní zámek Benátky nad Jizerou, v jehož zdech se psaly dějiny a pobývali skuteční velikáni. Fenomenální dánský astronom Tycho Brahe tu prováděl svá slavná astronomická měření a za zavřenými dveřmi laboratoří hledal elixíry pro lidstvo. Došlo zde i k osudové spolupráci s jeho přítelem, slavným Janem Keplerem. Tímto historickým setkáním je inspirována
Polívka pochybuje, že mají budoucnost?
nasehvezdy.cz
Polívka pochybuje, že mají budoucnost?
Nedávno se Vladimír Polívka (36) svěřil, že by rád uměl předvídat budoucnost. Možná by herec ze seriálu Polda chtěl vědět, jestli jeho vztah s partnerkou Magdou (39) obstojí v jedné z nejtěžších život
Most mezi kuchyní a obývákem
rezidenceonline.cz
Most mezi kuchyní a obývákem
Kuchyňský ostrůvek je architektonický prvek, který propojuje funkci s estetikou, kulinářské zázemí s obývacím pokojem a práci s odpočinkem. V interiéru působí jako tichý koordinátor prostoru. Nabízí mnohem více než jen pracovní plochu. Může sloužit jako varné centrum, mycí zóna, úložný prostor nebo místo pro neformální stolování. V dobře navrženém interiéru se stává přirozeným komunikačním
Silné příběhy, které mění Česko k lepšímu
21stoleti.cz
Silné příběhy, které mění Česko k lepšímu
Už 18 let propojuje soutěž E.ON Energy Globe inspirativní projekty, které dokazují, že udržitelnost není jen velké téma pro politiky nebo firmy, ale tvoří především konkrétní činy lidí napříč celou Če
Kožené doplňky Montblanc v nové sezoně sázejí na uvolněné tvary a zemité tóny
iluxus.cz
Kožené doplňky Montblanc v nové sezoně sázejí na uvolněné tvary a zemité tóny
Montblanc představuje novou kolekci kožených doplňků pro nadcházející sezonu, v níž měkké konstrukce a variabilní tvary doplňuje paleta hlubokých přírodních odstínů – tmavě hnědého ebenu, červenohnědé
Jahody s krémem
tisicereceptu.cz
Jahody s krémem
Lehký dezert dodá večeru zamilovanou náladu. Ingredience 500 g jahod semínka z 1 vanilkového lusku 4 lžíce citronové šťávy 100 g moučkového cukru citronová kůra 200 ml bílého vína 2 žloutk
Papírový sáček, který změnil nakupování: Za jeho vznikem stojí odvážná žena i soudní drama
epochaplus.cz
Papírový sáček, který změnil nakupování: Za jeho vznikem stojí odvážná žena i soudní drama
Dnes do něj bez přemýšlení ukládáme pečivo, ovoce nebo drobný nákup. Papírový sáček s plochým dnem působí jako samozřejmost, ve skutečnosti ale představuje jeden z nejvýznamnějších vynálezů 19. století. Za jeho vznikem stojí talentovaná Američanka Margaret Knightová, která musí svést tvrdý boj nejen s technickými problémy, ale i se zlodějem svého vlastního nápadu. Je polovina