Domů     Má matka není nikdy spokojená
Má matka není nikdy spokojená

Rodiče mají na náš život obrovský vliv. Jejich nesouhlas proniká do duše jako nůž, který může zničit to, na čem nám záleží.

Jsem přesvědčená, že za rozvratem našeho manželství stála moje matka. Pocházím z menšího města a můj muž byl z Prahy. Nebyl krasavec, ale měl své charisma. Byl ale o půl hlavy menší, i když já nejsem nijak vysoká. To se stalo terčem posměšků u nás v rodině.

Říkali mu skrček z Prahy. Naše manželství fungovalo zpočátku velmi dobře, byli jsme zamilovaní, a jak se narodily děti, vše bylo fajn. Po mnoho let jsme žili jako šťastná rodina. Jednou za měsíc o víkendu jsme s dětmi jezdili k mým rodičům.

Při každé návštěvě se moje máma neopomenula zmínit, že můj manžel je blbec a ptala se, proč jsem si ho vzala.

Roky jsem to přecházela. Jenomže makta v mé hlavě zřejmě zasela semínko pochybností. Můj manžel samozřejmě žádný blbec nebyl, je to inteligentní, fajn chlap, ale samozřejmě má své mouchy jako každý člověk.

Moc podvědomí

Nic však nezůstane bez následků, ani vyřčená slova, která nejsou míněna vážně. Mnohokrát opakovaná slova se vryjí do podvědomí a působí tam, aniž by člověk chtěl. Někdy mohou nadělat pěknou paseku.

Uvědomila jsem si, proč se v dřívějších dobách používala při sňatcích formulka: „Pokud má někdo námitky proti tomuto sňatku, ať promluví teď, nebo navždy mlčí“. Sňatek býval duchovním rituálem a příbuzní, kteří s ním nesouhlasili, byli tímto umlčeni.

Kéž by tomu tak bylo i v mém případě. Můj muž se naší rodině nezdál dost dobrý, i když jsem s ním byla šťastná a byl často terčem kritických poznámek.

Po letech, když naše láska trochu ochladla, semínka pochybností začala klíčit, až postupně vyrostla v obrovský strom.

Začala jsem o manželovi pochybovat, hledala jsem na něm chyby, sekýrovala jsem ho kvůli hloupostem. Začala jsem si všímat jeho nedostatků a kritizovat ho. Postupem času vše přerostlo i v to, že mě přestal přitahovat a začal mi být fyzicky odporný.

Rozpad rodiny

Ač jsme měli děti, které nebyly ještě zcela dospělé , rozhodli jsme se jít od sebe. Hádky bývaly na denním pořádku a naše dávná přitažlivost vyšuměla. Ocitla jsem se sama. Nebylo to jednoduché, ale tenkrát jsem byla přesvědčená, že to byl správný krok.

Po několika dalších nevydařených vztazích mohu říct, že moje manželství tak zlé nebylo a mám pocit, že na jeho rozpadu měla lví podíl neustále se opakující kritika mojí matky. Nekritizovala jen mého muže, jejím terčem mohlo být cokoli.

Jednou jsem koupila dětem drahé povlečení z kanafasu, barevně kostkované. Byla jsem z něj nadšená až do chvíle maminčiny návštěvy. Jakmile ho uviděla na posteli, prohlásila: „Je to hnusný!“ Ani se neobtěžovala se skrýt své znechucení.

Radost mě v té chvíli přešla. Vzpomínám, že můj otec kdysi pronesl jedno latinské přísloví: „Kapka nehloubí kámen silou, nýbrž častým dopadem.“ Zřejmě tak komentoval vliv, jaký na něj matka měla. Měl s tím svou zkušenost. Život s ní ho naučil moudrosti. Bohužel brzy zemřel.

Podnikání v obchodě

Po rozvodu jsem začala podnikat. Otevřela jsem si malý obchůdek s věcmi do domácnosti. Byla jsem samostatná, nezávislá a dařilo se mi. Matku jsem jezdila stále pravidelně navštěvovat.

Nemohla jsem však přijet už v pátek, jak si přála, ale až v sobotu, protože v obchodě jsem prodávala sama a musela jsem mít otevřeno do pozdního odpoledne.

Pokaždé, když jsem se jí to snažila vysvětlit, řekla: „Zavři to!“ Někdy dodala: „Nedři se!“, z čehož jsem usoudila, že má o mě starost. Po letech prosperity přišly hubené roky a obchod jsem nakonec opravdu musela zavřít. Tak se matčino přání opět splnilo. Ocitla jsem se v předdůchodovém věku bez prostředků.

Pár let jsem se v tom plácala jak se dalo, po různých brigádách a přivýdělcích za pár korun. Jeden můj známý mi řekl, že kdo jednou podnikal, už nemůže být zaměstnancem, protože má jiné nastavení a priority, a už by nezapadl.

Moje zkušenosti mu dávaly za pravdu. Byla jsem zvyklá si věci dělat po svém a nejdřív dokončit práci a pak si dát pauzu. Neodejít na oběd ve dvanáct od rozdělané práce.

Když jsem ale nešla na oběd s ostatními, nedržela jsem partu a to otevíralo prostor pro pomluvy. Nezapadala jsem do kolektivu.

Našla jsem si tedy práci v zahraničí jako pokojská v hotelu. Na­dřu se sice stejně, nebo víc, ale mám dvakrát tolik peněz, než v Čechách. Jsem nakonec přece jen klasický zaměstnanec, ale v Evropské Unii, takže mi peníze jdou na důchod.

Na všechno jsem sama

Potřebuji vylepšit bilanci, protože jsem v posledních letech pracovala jen sporadicky. Matku však kvůli tomu nemohu jezdit navštěvovat. Rozčililo ji to a řekla mi, že jsem nenažraná, protože v Čechách bych musela dělat za polovic. Nepracuj, říkala. Ale to si těžko mohu dovolit.

Maminka žije v domově důchodců a chápu, že by ráda, abych jezdila častěji, ale nějak se živit musím.

Kdybych měla manžela, který mě za ní vozil autem, nebo moje staré podnikání, jistě by se našlo více času, ale nic z toho se jí nelíbilo, tak musí vzít zavděk tím, jak to je teď.

Zdena (55), Praha

reklama
Související články
20.9.2023
Navzdory nemoci si užívám života. Děti o mě vzorně pečují, takže si nemohu na nic stěžovat. Žiji si tak dobře, jako nikdy jindy! Na děti jsem byla sama a nemohla jsem je rozmazlovat. Zpětně si uvědomuji, jak moc jsem na ně byla tolikrát přísná. Mnohdy i zbytečně! Po dvou klucích se mi narodila vytoužená holčička a já myslela, jak skvělý život mě čeká. Hodný manžel, a pěkné bydlení v čerstvě pos
18.9.2023
Tchána jsem měla ráda. Byl veselý, bezstarostný. Jen nám neřekl pár věcí… Bohužel byly docela zásadní. A nevíme, jak se s tím poprat. Do Mirkovy rodiny jsem skvěle zapadla. Jeho maminka sice byla zpočátku nedůvěřivá, to se ale časem změnilo. Její muž, tedy později můj tchán, Karel si mne ale hned zamiloval. Nebylo lepšího tchána Byl skvělým otcem, tchánem a i dědečkem pro naše vnoučata. T
14.9.2023
Když si naše Eliška něco umane, nikdo s ní zkrátka nehne. Do všeho se hrne po hlavě a nekouká napravo ani nalevo. Jen já ji dokážu pochopit. Jsem hodně moderní babička, myslím, že mnohdy modernější než moje děti. Bohužel. Jsem to já, kdo chápe většinu výstřelků svých milovaných vnoučat. Proto s nimi mám skvělý vztah a za mnou chodí, když se potřebují někomu svěřit nebo se poradit. Mám pro mnoho
14.9.2023
Máme jednu dceru a jednoho vnoučka. Za oba jsme osudu moc vděční. V jednu chvíli jsme se ale o chlapečka báli víc, než kdykoliv jindy. Naše dcera otěhotněla docela pozdě. Byla sice vdaná už od svých sedmadvaceti let, ale celých deset let si dávala s potomkem na čas. Nebo to byla spíš Radimova práce, že takhle otáleli? Nikdy jsem jim nechtěla sahat do svědomí, štěstí našich mladých pro nás bylo
12.9.2023
Vůbec nemohu pochopit, jak se to tehdy mohlo stát. Stačila chvilka nepozornosti a neštěstí bylo tady. Dopadlo to sice dobře, ale trest následoval krutý. Bylo odpoledne a já vyrazila s vnoučkem Honzíkem na vycházku. Ale znáte to, děti jsou jako pytel blech, uhlídat je vyžaduje čtyři oči. V parku jsme potkali jeho kamarády, a to se vždycky Honzík předvádí, protože doma nemá sourozence. Snažila
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě