Domů     Má matka není nikdy spokojená
Má matka není nikdy spokojená
5 minut čtení

Rodiče mají na náš život obrovský vliv. Jejich nesouhlas proniká do duše jako nůž, který může zničit to, na čem nám záleží.

Jsem přesvědčená, že za rozvratem našeho manželství stála moje matka. Pocházím z menšího města a můj muž byl z Prahy. Nebyl krasavec, ale měl své charisma. Byl ale o půl hlavy menší, i když já nejsem nijak vysoká. To se stalo terčem posměšků u nás v rodině.

Říkali mu skrček z Prahy. Naše manželství fungovalo zpočátku velmi dobře, byli jsme zamilovaní, a jak se narodily děti, vše bylo fajn. Po mnoho let jsme žili jako šťastná rodina. Jednou za měsíc o víkendu jsme s dětmi jezdili k mým rodičům.

Při každé návštěvě se moje máma neopomenula zmínit, že můj manžel je blbec a ptala se, proč jsem si ho vzala.

Roky jsem to přecházela. Jenomže makta v mé hlavě zřejmě zasela semínko pochybností. Můj manžel samozřejmě žádný blbec nebyl, je to inteligentní, fajn chlap, ale samozřejmě má své mouchy jako každý člověk.

Moc podvědomí

Nic však nezůstane bez následků, ani vyřčená slova, která nejsou míněna vážně. Mnohokrát opakovaná slova se vryjí do podvědomí a působí tam, aniž by člověk chtěl. Někdy mohou nadělat pěknou paseku.

Uvědomila jsem si, proč se v dřívějších dobách používala při sňatcích formulka: „Pokud má někdo námitky proti tomuto sňatku, ať promluví teď, nebo navždy mlčí“. Sňatek býval duchovním rituálem a příbuzní, kteří s ním nesouhlasili, byli tímto umlčeni.

Kéž by tomu tak bylo i v mém případě. Můj muž se naší rodině nezdál dost dobrý, i když jsem s ním byla šťastná a byl často terčem kritických poznámek.

Po letech, když naše láska trochu ochladla, semínka pochybností začala klíčit, až postupně vyrostla v obrovský strom.

Začala jsem o manželovi pochybovat, hledala jsem na něm chyby, sekýrovala jsem ho kvůli hloupostem. Začala jsem si všímat jeho nedostatků a kritizovat ho. Postupem času vše přerostlo i v to, že mě přestal přitahovat a začal mi být fyzicky odporný.

Rozpad rodiny

Ač jsme měli děti, které nebyly ještě zcela dospělé , rozhodli jsme se jít od sebe. Hádky bývaly na denním pořádku a naše dávná přitažlivost vyšuměla. Ocitla jsem se sama. Nebylo to jednoduché, ale tenkrát jsem byla přesvědčená, že to byl správný krok.

Po několika dalších nevydařených vztazích mohu říct, že moje manželství tak zlé nebylo a mám pocit, že na jeho rozpadu měla lví podíl neustále se opakující kritika mojí matky. Nekritizovala jen mého muže, jejím terčem mohlo být cokoli.

Jednou jsem koupila dětem drahé povlečení z kanafasu, barevně kostkované. Byla jsem z něj nadšená až do chvíle maminčiny návštěvy. Jakmile ho uviděla na posteli, prohlásila: „Je to hnusný!“ Ani se neobtěžovala se skrýt své znechucení.

Radost mě v té chvíli přešla. Vzpomínám, že můj otec kdysi pronesl jedno latinské přísloví: „Kapka nehloubí kámen silou, nýbrž častým dopadem.“ Zřejmě tak komentoval vliv, jaký na něj matka měla. Měl s tím svou zkušenost. Život s ní ho naučil moudrosti. Bohužel brzy zemřel.

Podnikání v obchodě

Po rozvodu jsem začala podnikat. Otevřela jsem si malý obchůdek s věcmi do domácnosti. Byla jsem samostatná, nezávislá a dařilo se mi. Matku jsem jezdila stále pravidelně navštěvovat.

Nemohla jsem však přijet už v pátek, jak si přála, ale až v sobotu, protože v obchodě jsem prodávala sama a musela jsem mít otevřeno do pozdního odpoledne.

Pokaždé, když jsem se jí to snažila vysvětlit, řekla: „Zavři to!“ Někdy dodala: „Nedři se!“, z čehož jsem usoudila, že má o mě starost. Po letech prosperity přišly hubené roky a obchod jsem nakonec opravdu musela zavřít. Tak se matčino přání opět splnilo. Ocitla jsem se v předdůchodovém věku bez prostředků.

Pár let jsem se v tom plácala jak se dalo, po různých brigádách a přivýdělcích za pár korun. Jeden můj známý mi řekl, že kdo jednou podnikal, už nemůže být zaměstnancem, protože má jiné nastavení a priority, a už by nezapadl.

Moje zkušenosti mu dávaly za pravdu. Byla jsem zvyklá si věci dělat po svém a nejdřív dokončit práci a pak si dát pauzu. Neodejít na oběd ve dvanáct od rozdělané práce.

Když jsem ale nešla na oběd s ostatními, nedržela jsem partu a to otevíralo prostor pro pomluvy. Nezapadala jsem do kolektivu.

Našla jsem si tedy práci v zahraničí jako pokojská v hotelu. Na­dřu se sice stejně, nebo víc, ale mám dvakrát tolik peněz, než v Čechách. Jsem nakonec přece jen klasický zaměstnanec, ale v Evropské Unii, takže mi peníze jdou na důchod.

Na všechno jsem sama

Potřebuji vylepšit bilanci, protože jsem v posledních letech pracovala jen sporadicky. Matku však kvůli tomu nemohu jezdit navštěvovat. Rozčililo ji to a řekla mi, že jsem nenažraná, protože v Čechách bych musela dělat za polovic. Nepracuj, říkala. Ale to si těžko mohu dovolit.

Maminka žije v domově důchodců a chápu, že by ráda, abych jezdila častěji, ale nějak se živit musím.

Kdybych měla manžela, který mě za ní vozil autem, nebo moje staré podnikání, jistě by se našlo více času, ale nic z toho se jí nelíbilo, tak musí vzít zavděk tím, jak to je teď.

Zdena (55), Praha

Související články
2 minuty čtení
Tobiáše miluju. Čím mě ale dokázal syn vytočit, bylo jídlo. Nejraději měl hranolky, párek v rohlíku a colu. Nezabíraly na něj hrozby ani prosby. Ikdyž jsem se snažila svého jediného syna vychovávat rozumně a nebyla jsem rozhodně matka, která by dítě zahrnovala nezdravou péčí a domov držela v přehnané čistotě, tak se mi můj Tobi přece jen zvhrnul. Byl posedlý sladkým, až jsem dostala strach, zda
2 minuty čtení
Nevím, kam dala moje dcera rozum, když si našla takového blázna a nešiku. Nic doma neudělá, zato má hlavu plnou šílených nápadů! Dcera i syn byli vychováni s láskou, ale přísně. Tím, kdo u nás doma nastavovat pravidla, byl manžel. Chlap musí mít respekt, tak to u nás bylo zavedené po generace. Proto mi nevyhovovalo, jakého partnera si našla naše dcera Anička. Už od prvního setkání jsem si na bu
5 minut čtení
Být matkou není nikdy snadné. Ale co když se z vašich dětí stanou dospělí lidé, kteří se nesnáší? To je situace, se kterou si teď nevím rady. I když jsem si vždycky přála, aby byli sourozenci oporou jeden druhému, realita je úplně jiná. Mám dvě děti, dceru a syna, a jsou to dvojčata. V dětství byli nerozluční. Hráli si spolu, tajně si šeptali do ucha, smáli se stejným hloupostem. Když jeden dos
5 minut čtení
Po padesátce jsem měla pocit, že už mě v životě nic nečeká a že už mě nemůže nic překvapit. Život mi začal připadat poněkud šedý. Děti byly dospělé a měly své rodiny, s manželem jsme si vytvořili zajetou rutinu a po letech tvrdé práce jsem konečně měla čas i na sebe. Neměla jsem si nač stěžovat, ale ani nač se těšit. Život nám ale občas připraví zvraty, na které se nemůžeme nijak připravit. Ten
5 minut čtení
V životě každého člověka nastanou chvíle, které se vám zaryjí do paměti tak hluboko, že je nikdy nezapomenete. Často jsou to okamžiky mezi životem a smrtí. Jedním z takových okamžiků, který si budu pamatovat navždy, byl ten, kdy můj manžel, otec našich dětí a dědeček našich vnuků, zachránil život našemu sedmiletému Jakubovi. Byl to obyčejný den, nic nenasvědčovalo tomu, že by měl být něčím výji
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale