Domů     Duše zemřelých nás sledovaly
Duše zemřelých nás sledovaly

Dcera si moc přála navštívit židovský hřbitov nedaleko našeho domu. Jeden podvečer jsem jí přání splnila a málem nás to stálo život.

Společně s mou dcerou Adélkou jsme se vydaly na židovský hřbitov. Dcerka se ráda bojí, a tak jsem si řekla, že otestuji její statečnost. Nakonec jsme se bály obě, protože jsme spatřily něco, co jsme do té chvíle znaly jenom z hororů.

Měla pro strach uděláno

Když jsme se před několika lety s dcerou Adélkou vydaly na židovský hřbitov, chtěla jsem ji trochu postrašit. Od dětství měla ráda strašidelné pohádky a vyprávění o duchách. Během cesty jsem si z ní dělala trochu srandu a vtipkovala jsem, ať je opatrná.

„Co kdyby mrtvoly náhodou ožily?“ zkoušela jsem její statečnost. Netušila jsem, že můj vtip se stane částečnou realitou. Nakonec jsme toho večera byly vyděšené obě dvě.

Toužila jít na hřbitov

Pokaždé, když jsme autem odjížděly od našeho domu, se mě dcera ptala, co je to místo nahoře v kopci. „Myslíš ten židovský hřbitov?“ ukazovala jsem prstem z okénka. „Ano!“ přikyvovala Adélka.

„Moc bych se tam chtěla jít podívat,“ pokračovala nadšeně. Dlouho jsme jí to s manželem jen slibovali, ale protože dcerka o to opakovaně prosila, tak nakonec jednoho odpoledne nastal ten pravý čas, abychom se tam spolu vydaly.

Její odvaha se mi líbila

Jak už jsem zmiňovala, dcerka se ráda bojí. Nikdy neměla problém jít večer do lesa jen s baterkou a hledat tajemno. Když jela na letní tábor, nejvíc se pokaždé těšila na noční stezky odvahy.

Její houževnatost a odvaha se mi na ní velmi líbily, takže jsem uvítala nápad jít na hřbitov.

Šly jsme jen samy dvě

Byl podzim, sobota odpoledne, svítilo mrazivé sluníčko a dcerka, které bylo tehdy osm let, se nudila. „Mami, co kdybychom šly spolu konečně na ten hřbitov?“ navrhla. Neváhala jsem ani minutu.

Manžel zůstal doma s nemocnou mladší dcerou Natálkou a my s Adélkou jsme se vydaly na hřbitov. Musely jsme vyjít menší kopec a poté přeběhnout silnici.

Vše působilo poněkud strašidelně

Sotva jsme se ocitly na druhé straně, tak se nad námi zničehonic zjevil veliký černý mrak. Bylo to zvláštní, protože jinak bylo nebe světlé. Přišla jsem si v tu chvíli skoro jako v nějakém hororu.

S dcerkou jsme prošly dalším lesíkem, který kolem nás prapodivně šustil. Větvě stromů se za námi zavíraly a já cítila mrazení v zádech.

„To je docela strašidelný, viď?“ špitla dcerka. „To tedy ano. Teď by ještě mohly ožít mrtvoly a je to námět pro film,“ chtěla jsem ji trochu postrašit. Pak jsme došly k menší černé železné bráně. Otevřít šla jen ztuha. Musela jsem vynaložit hodně síly, abych s ní pohnula.

Procházely jsme se mezi náhrobky

Zazněl hlasitý skřípavý zvuk, který nás obě donutil povyskočit. „Teď musíme být potichu. Toto místo je posvátné a zaslouží si naši pokoru,“ zašeptala jsem. Adélka pokývala hlavou na souhlas.

Z jejího pohledu jsem pochopila, že se začíná opravdu trochu bát. Procházely jsme mezi rozpadlými náhrobky a vnímaly ponurost onoho místa. Došly jsme až na konec hřbitova a chvíli se v tichosti rozhlížely kolem dokola. Pak zaznělo něco, co připomínalo zvuk odsouvajícího se kamene.

Obklopily nás neživé bytosti

Já i dcerka jsme ztuhly a velmi opatrně jsme se otočily. Za námi byl shluk postav, které se ploužily ze strany na stranu. „Mami, co to je?“ hlesla tiše Adélka. „Nevím, ale nelíbí se mi to. Dej mi ruku,“ řekla jsem a pevně jsem ji chytla.

Chtěly jsme podivné postavy obejít a dostat se k bráně. Kráčely jsme potichu, aby si nás nevšimly. Myslím, že by se nám to i podařilo, kdyby Adélka nezakopla a neupadla. V ten okamžik se shluk lidí otočil naším směrem. Všechny ty bytosti se na nás dívaly mrtvýma očima.

Utíkaly jsme rychle pryč

Na nic jsem nečekala a rychle zvedla dcerku ze země. „Musíme rychle pryč!“ zakřičela jsem. Jelikož měla Adélka poraněný kotník, vzala jsem ji do náruče a chvátala, co mi nohy stačily.

Doběhly jsme k bráně hřbitova, která se zasekla. Cloumala jsem s ní, jak to jen šlo, ale za živého boha nešla otevřít. Dcerku jsem přes ni nakonec musela přehodit. Sama jsem pak bránu přeskočila, ani nevím jak.

Už tam nikdy nevkročíme

Postavy se k nám rozeběhly, což bylo znamením, že i my máme utíkat dál. Aniž bych se jedenkrát otočila, hnala jsem s Adélkou v náruči k našemu domu. Zastavila jsem se až před brankou do zahrady. Obě jsme těžce vydechovaly a po zádech nám přebíhal nepříjemný mráz.

„To bylo poprvé a naposledy, co jsme tam šly. Jasný?!“ rozhodla jsem. Dcerka ani nedutala, jen vyděšeně přikývla. Od té doby uběhlo už mnoho let, dcera vyrostla a žije se svým přítelem jen o několik ulic dál.

Když se však dívám z okna našeho domu na onen hřbitov, mám pocit, jako bych tam ty postavy stále viděla…

Zuzana D. (59), Hradec Králové

reklama
Související články
16.5.2024
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta, které patřilo mé matce. Volala mi krátce poté, co jsem s vozem vyjel.
16.5.2024
Na chatu jsme jezdili každou druhou sobotu a neděli. Střídali jsme se tam se sestrou a její rodinou. Vždy jsem si ale před cestou vyložila karty. Tehdy jsem s kartami začínala. Byla doba, kdy se nám tyto ezoterické disciplíny otvíraly jako nový svět. Nakoupila jsem si nejen vykládací karty ale také kyvadlo, abych si to všechno vyzkoušela. Inklinovala jsem k těmto věcem, už jako mladá dívka j
16.5.2024
Dopis mi přišel bez podpisu a stálo v něm, že se musím dostavit na určitou adresu, je to prý důležité! Dozvěděla jsem se tam, že mé dny jsou už možná sečteny. Ten kopec snad neměl konce! Připadala jsem si jako dýchavičný slimák, plazící se silou vlastní vůle. Často jsem se zastavovala a chytala dech, už taky nejsem nejmladší. Na samém vrcholku kopce stál dům, ke kterému jsem měla namířeno. D
15.5.2024
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky, která byla postrachem pro mnohem vě
11.5.2024
Opakovaně se mi zdál děsivý sen. Budila jsem se zpocená hrůzou, a tak jsem musela jeho významu přijít na kloub. Děsivý sen se mi pravidelně vracel a já se budila se srdcem v krku a zpocená hrůzou. Noční můry jsem mívala pravidelně při každém úplňku! Už jsem z toho byla zoufalá. Nevěděla jsem, jestli mám všechno řešit s psychiatrem nebo psychologem. Touha po klidnějším bydlení Byla jsem zv
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
epochaplus.cz
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř