Snacha vůbec nedala na mé rady

Total
1
Shares

Vždycky jsem se těšila, až si synové přivedou partnerky. Představovala jsem si, že s nimi budu mít přátelský vztah. Nějak to nevyšlo.

U nás v rodině bylo vždycky „přechlapováno“. Já mám tři starší bratry, manžel mladšího bratra a nám se narodili také kluci, Pavel a Petr. Když máte doma jen chlapy, toužíte po normálním ženském popovídání.

S mou tchyní Danuškou jsem si rozuměla, chodily jsme společně do divadla, půjčovaly jsme si vzájemně knížky a někdy jen tak „drbaly“. Bohužel odešla brzy. S rakovinou bojovala statečně, ale nemoc byla silnější.

Kuřačka mi naprosto nevoněla

Když si starší syn přivedl Haničku, byla jsem šťastná. Byla milá a příjemná, hovor přirozeně plynul. Až do okamžiku, kdy s úsměvem požádala o popelník. Trochu jsem zrozpačitěla. U nás se doma nekouří. Ivan si sice svátečně cigaretu dá, ale jen na balkoně. Co teď?

„Nezlobte se, Haničko, tady se nekouří,“ zachraňoval situaci Ivan. „A víte co? Já si jako příležitostný kuřák půjdu zapálit s vámi na balkon.“ Brzy mladí začali přemýšlet o budoucnosti. Shodli se v tom, že nejdřív bude svatba. Měla jsem radost, že Hanka je stejně jako náš Petr tradiční.

Nebrala vůbec ohled na dítě

Občas jsem k nim přišla na návštěvu, ale trochu mi vadil všudypřítomný kouř. „Ty to necítíš?“ zeptala jsem se jednou Petra. „Ne. Mami, ty pořád něco máš,“ poznamenal částečně s úsměvem, ale viděla jsem, že mu to není příjemné. Jenže snacha nepřestala kouřit, ani když přišla do jiného stavu!

„Ty kouříš i teď!?“ vytřeštila jsem oči. „Mami, to už přeháníš,“ zastal se jí okamžitě syn. Doma jsem to řekla manželovi a ten se vypravil s Petrem na pivo, promluvit si jako „chlap s chlapem“. „Představ si, že jsem se dozvěděl, že dítě stejně bude dýchat znečištěný vzduch a že se nemáme starat,“ rozčíleně vyprávěl Ivan.

Předčasný porod

Vnučka se narodila předčasně a byla droboučká, pouhé dvě a půl kila! Rodiče vypadali tak šťastně. Polkla jsem tedy poznámku, že silné kuřačky mají děti s malou porodní váhou. Hanka sice kojila, ale dál kouřila. „To je smrad jak v putyce čtvrtý kategorie,“ neudržel se jednou Ivan. „Chudák malá.“ „Jen ať si zvyká,“ poznamenala Hanka.

Kvůli kouření jsou teď naše vztahy napjaté. Je nám líto malé, ale nemůžeme nic dělat. Nechceme přijít o možnost vídat se s vnučkou. Aspoň s ní hodně chodíme ven do přírody. Včera mi oznámil mladší Pavel, že v neděli přijde na návštěvu s přítelkyní. Tak nevím, jestli se mám radovat, nebo se začít bát.

Marie N. (64), Liberec

Také se vám může líbit

Švagrová mě drze okradla!

Do naší rodiny příliš nezapadala. Nebylo mi jasné, proč si bratr vybral za ženu právě tuhle zpovykanou ženskou. Každá její návštěva byla utrpením. Moje švagrová, na rozdíl ode mě, vystudovala vysokou školu a byla…
Zobrazit