Domů     Náhle se mě zmocnila žárlivost
Náhle se mě zmocnila žárlivost

Ani nevím, kdy to začalo. Nepříjemný pocit, který mě sžíral ve dne i v noci. Žárlila jsem na všechny a na všechno. Nedokázala jsem si pomoct!

Není to hezká vlastnost, žárlivost, i když se říká, že kdo nežárlí, nemiluje. Od svých kamarádek jsem často slýchala, jak prohledávají manželům kapsy, aby se ujistily, že nemají nějakou jinou. Mně to bylo vždycky jen k smíchu.

Měla jsem důležitější věci na práci! Vychovávala jsem tři syny a manžel byl stále jen práci. Na všechno jsem byla úplně sama.

Byla jsem nespokojená

Často jsem ani nevěděla, kde mi hlava stojí, co jsem měla starostí. Stihnout chodit do zaměstnání, vyzvedávat ratolesti z nejrůznějších kroužků a potom se jim také trochu věnovat, mi dávalo pořádně zabrat.

Po večerech jsem ještě na děti šila a pletla, abychom alespoň trochu ušetřili a mohli jet v létě na nějakou slušnou dovolenou.

Samozřejmě jen v tuzemsku, o moři jsme si mohli nechat jen zdát. Nepřišlo mi to ale nijak zvláštní nebo výjimečné. Žili jsme podobně jako většina rodin v té době. Jak roky utíkaly, měnili jsme se i my. Manžel postupně začal víc vydělávat a kluci se osamostatnili.

Mně najednou zbýval čas na sebe, který jsem nedokázala vyplnit. „Co si najednou stěžuješ? Buď ráda, že už nemusíš tolik všem posluhovat! Najdi si koníčka,“ domlouvala mi kamarádka Zdeňka, ale já byla čím dál nespokojenější. O nějakého koníčka jsem neměla vůbec zájem.

Podezírala jsem manžela z nevěry

Cvičit mě nebavilo a vlastně mě nebavilo vůbec nic. Mezi lidmi jsem byla celý den, tak proč je vyhledávat ještě ve svém volnu? Tak jsem si jen četla nebo něco vyráběla podle časopisů pro kutily. Nebylo to úplně ono, ale alespoň jsem zabila čas.

Jednou přišel manžel z práce v takové podivné náladě. Jakoby povznesené či rozjařené.

Nedokázala jsem to přesně definovat, ale něco mi na něm nehrálo! „Je mi nevěrný!“ blesklo mi najednou hlavou a já byla okamžitě přesvědčená, že se mi podařilo uhodit hřebík na hlavičku. „Ty mi zahýbáš, viď?!

Koukej se přiznat, nebo bude zle!“ zaútočila jsem na něho a on se rozesmál. Plácal se do stehen a jeho hurónský smích se rozléhal celým bytem.

Chechtal se, jako bych právě řekla nějaký vtip! „No to snad nemyslíš vážně! Přidali mi a já jsem se ti to chystal zrovna oznámit. Dokonce jsem ti přinesl kytku!“ řekl a z předsíně přinesl pugét růží. Bílých, mých nejoblíbenějších!

Já mu ale na tu lest neskočila. Přestala jsem s ním mluvit a svěřila se kamarádce.

Myslela jsem, že mi všichni lžou

I ona se tak nějak podivně při té novině zatvářila. Hned mě napadlo, zda mi nezahýbá můj manžel nakonec s ní… Byla o dost mladší než já, a bohužel i hezčí. Měla sošnou postavu a krásné dlouhé vlasy. Nemohla jsem se s ní vůbec rovnat!

Rychle jsem se s ní rozloučila, nechtěla jsem dělat skandál v kavárně, kde jsme zrovna byly. Utíkala jsem domů. Zklamaná z falše kolem sebe! Doma na mě čekal nejstarší syn. Prý že si se mnou musí promluvit. „Tak ty už to víš!

Tvůj tatínek mi zahýbá s mojí nejlepší kamarádkou,“ vypálila jsem na něho a on zbledl.

Byl to důkaz, že o tom věděl a tajil mi to! On ale zapíral. Prý o ničem neví a myslí, že celé je to hloupost… Nevěřila jsem mu. Nevěřila jsem už vůbec nikomu. I sousedé se mi zdáli jiní. Takoví tajemní. Jakoby se mi za zády smáli!

Zasáhl můj dospělý syn

Můj život se změnil k nepoznání. Neměla jsem nikoho a byla ve své zášti úplně osamocená. Jako kdyby všechno zčernalo. I chuť k jídlu jsem ztratila. Stejně bylo všechno otrávené hnojivy! Jakoby neexistoval na celém světě nikdo mimo mě a mé bolesti. Jako bych se ocitla v nějakém zlém snu.

„Mami, teď půjdeš se mnou!“ poručil mi můj nejmladší syn René, když se zcela nečekaně zjevil jednoho rána u našich dveří. Nedbal, že odcházím do práce a nemám na jeho žerty čas. Posadil mě do auta a odvezl k lékaři. K mému lékaři! Ten ho vyslechl a potom mi položil mnoho otázek.

Už když jsem na ně odpovídala, napadlo mě, že se mnou není něco v pořádku. Potom mě poslal na psychiatrii. Prý mám nějakou lehkou duševní nemoc! Podvolila jsem se a začala brát předepsané léky.

Pomohly mi léky

Neuplynul ani měsíc a bylo mi najednou líp. Všichni na mě byli hodní a trpělivě se o mě starali. Manžel dokonce koupil nějakou dovolenou u moře. Po návratu už bylo všechno v naprostém pořádku.

Čekalo mě jen pár kontrol u lékaře. „Mám za to, že brzy budete vyléčená,“ řekl spokojeně můj „cvokař“, jak jsem moc milému a vstřícnému psychiatrovi říkala. On se na mě usmál, jako by mi četl myšlenky.

Už je dobře

Opřel se pohodlně do svého křesla a tichým hlasem mi řekl: „Víte, duševní nemoci jsou velmi časté a lidé se za ně stydí. Při tom je to stejné, jako by si zlomili nohu nebo dostali těžší chřipku. Přece by také šli k lékaři a nepředstírali, že se nic neděje! Mám z vás radost, že jste dokázala překonat ostych a léčila se!“

No, trochu přeháněl, protože nebýt mojí rodiny, a hlavně mého syna… Ale hlavní bylo, že už jsem nikoho nepodezírala. Všem jsem se omluvila a je mi na světě už zase dobře!

Marie P. (56), Cheb

Předchozí článek
reklama
Související články
20.5.2024
Dnes se se soukromými vysokými školami roztrhl pytel. Získat titul už není tak obtížné jako kdysi, kdy vysokou studovali opravdu jen ti nejnadanější. Když nejmladší kolegyně odcházela na mateřskou, sháněli jsme někoho na zástup. Jednou přišel vedoucí provozu s tím, že sehnal mladou a nadějnou zaměstnankyni. Dost nás to překvapilo, protože do personálních věcí se nikdy nepletl. „Je mladá, ještě
20.5.2024
Důvěřovala jsem mu a o jeho slovech nikdy nepochybovala. Nedůvěra se mě zmocnila až poté, co mi nalila jed do žil moje nejlepší kamarádka. O nějaké nevěře jsem vůbec nikdy nepřemýšlela. Ani o svojí, natož o manželově. Nebyl sebemenší důvod. Byl to takový můj méďa do nepohody. Moc krásy nepobral, ale o to víc jsem ho měla ráda. Byl takový retro Pěkně vypasené bříško, pleš začesaná trochou
19.5.2024
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali mě máma s tátou. „Ale musíš na s
18.5.2024
Mámin nový partner Bohouš mi dohazoval nápadníky a náramně se tím bavil. Bylo to trapné, a tak jsem se mu trošku pomstila. Máma celá zářila, tvrdila, že našla lásku. Upřímně jsem jí to přála. Táta nestál ani za fajfku tabáku a od doby, kdy mu spakovala kufry, nenašla nikoho, kdo by ji zaujal. Až teď, kdy jí bylo necelých sedmdesát. Nicméně po boku toho chlapíka rozkvetla a omládla, vypadala ne
17.5.2024
Pokaždé, když někde něco vezmu, stydím se za to a slibuji sama sobě, že to bylo naposledy. Ale příště to udělám zase. Je to jako droga! Ani nevím, kdy to přesně začalo, myslím, že na střední škole, když jsem jednou nechtěně nezaplatila v samoobsluze kus salámu. Nikdo mě nechytil! Zmocnil se mě zvláštní pocit, takové blaho, že se mi povedlo ušetřit. Jako studentka jsem měla málo peněz a najed
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,