Domů     Sdílela jsem byt s duchy
Sdílela jsem byt s duchy

Po škole jsem netoužila po ničem jiném než se odstěhovat od rodičů. Chtěla jsem se rychle osamostatnit. Tak jsem si našla starší byt.

Byl velmi temný a už od začátku jsem se v něm necítila příliš dobře. Jenže jsem si říkala, že všude jinde mi bude lépe než doma. Opak byl však pravdou. Po pár dnech se ukázalo, že je v bytě temná síla, která ze mě vysává život.

S matkou jsem měla napjatý vztah

Pocházím z rodiny, ve které nepanují příliš dobré vztahy. Matka je generál, a bojí se jí dokonce i můj otec. Ten je takový tichošlápek, hodný chlap, ale nikdy se mě nezastal.

Když jsem byla děcko, ještě jsem s matkou nějak vyjít dokázala, nic jiného mi koneckonců ani nezbývalo, ale jakmile jsem se ocitla v období dospívání, začala jsem se bouřit a vzdorovat jí.

To naše vztahy samozřejmě nijak nezlepšilo. Jiné sourozence jsem neměla, takže jsem s matkou byla ve válečné zóně jen já sama. Nic mi nedovolovala, nikam jsem nesměla.

Často jsem z domu večer odcházela potají, a když to matka tu a tam zjistila, byl z toho pořádný poplach. A tak jsem se nemohla dočkat dne, kdy se od rodičů odstěhuji.

Být prostě svou vlastní paní

Když jsem dokončila střední školu – ekonomku, řekla jsem si, že vezmu jakoukoli práci jen proto, abych byla schopna utáhnout nájemné.

Bylo mi jasné, že na žádný novější byt mít nebudu, ale přece jenom jsem doufala v něco lepšího, než jsem pak během prohlídek viděla. Ukázalo se, že budu muset slevit ze svých požadavků.

Byt, ze kterého mrazilo

Jediný byt široko daleko, na který jsem měla peníze, byl v dezolátním stavu. Byl velmi starý, zatuchlý a temný. Neměla jsem však na výběr. Buď bydlet s mlčenlivým otcem a věčně nepříjemnou a rozkazovačnou matkou, nebo sama v bytě hrůzy. Nakonec jsem zvolila menší zlo a nastěhovala jsem se do onoho bytu.

Nepříjemné pocity přetrvávaly

První, co jsem chtěla udělat, bylo pověsit si na stěny nějaké barevné obrazy. Bylo nutné ten byt trochu rozsvítit. Hned ten samý den, co jsem se nastěhovala, jsem si na stěny v obývacím pokoji a ložnici pověsila nějaké fotografie z dětství a pár obrazů.

Moc to ale nepomohlo. Už od začátku jsem se tam necítila dobře, ale ubezpečovala jsem se, že jde jen o zvyk.

Obrazy změnily barvu

Po první probdělé noci, kdy mě neustále budila voda kapající z kohoutku, jsem se ráno velmi vyděsila. Obrazy už nebyly barevné, ale černobílé! Neměla jsem pro to vůbec žádné vysvětlení.

Další věc, která mě trápila, byl právě ten kohoutek. Na noc jsem ho utahovala kleštěmi, aby nebyla šance, že z něj poteče voda. I přesto se to dělo každou noc. V pravidelné rytmice jsem vnímala kapky vody.

Divná kniha

V příštích týdnech jsem měla jasně daný program. Chodila jsem buď do práce, nebo jsem byla v bytě, protože jsem si ho chtěla zútulnit. Koupila jsem si menší knihovnu, do které jsem si dala své knihy. Jak jsem je vyrovnávala, jedna mi uvízla v ruce. Uvařila jsem si čaj a usedla do křesla, že si budu číst.

Na krku jsem cítila cizí dech

Byl už pozdní podzim, stmívalo se ve čtyři hodiny odpoledne. Rozsvítila jsem si lampičku a dala se do čtení. Po chvíli jsem měla pocit, že se v rozích místnosti něco probouzí a vylézá to ven. Když jsem se tím směrem otočila, nic tam nebylo. Já to ale cítila.

Znovu jsem se začetla do knihy, když vtom jsem na svém krku ucítila něčí dech. Vykřikla jsem, prudce jsem se otočila, ale znovu tam nikdo nebyl. Byla jsem k smrti vyděšená, a ať jsem dělala cokoli, nedařilo se mi najít klid. Byla jsem roztržitá, měla jsem pocit, že mě někdo neustále sleduje.

Něco ze mě vysávalo život

Když jsem se šla večer umýt a v koupelně jsem se podívala do zrcadla, lekla jsem se sama sebe. Byla jsem bledá jako stěna, pod očima jsem měla veliké černé pytle a barva mých očí byla jako bez života. Vypadala jsem jako z nějakého hororu.

Řádili v bytě duchové?

Napustila jsem si vanu horké vody. Lehla jsem si do vody, zavřela oči a odpočívala. Z mé pohody mě náhle vytrhl podivný zvuk, který vycházel z obýváku. Neváhala jsem, vylezla jsem z vany, vklouzla do županu a šla jsem se tam podívat.

Všechny moje knihy byly vyházené z knihovny. Vypadalo to, jako by tam snad řádili zloději. Nikdy v životě jsem se tolik nebála. Vrátila jsem knihy zpět a rozhodla se, že budu muset byt opustit dřív, než mě zničí.

Utekla jsem zpátky domů

Usnula jsem až dlouho po půlnoci. Ráno, když jsem vstala a podívala se do zrcadla, jsem vypadala ještě mnohem hůř. Při česání vlasů mi zůstal chuchvalec v ruce. Bylo zřejmé, že něco v bytě ze mě vysává život. Každý den jsem byla čím dál víc bledá, bez energie, síly a chuti žít.

Nedalo se nic dělat – sbalila jsem si věci a vrátila se k rodičům, kteří se mě velmi lekli, protože jsem vypadala jako minutu před smrtí. K něčemu to bylo ale dobré. Tak moc se o mě báli, že matka trochu pookřála a otec přestal být zakřiknutý tichošlápek. Náš vztah se díky bytu hrůzy velmi zlepšil.

Kamila T. (61), Ostrava

reklama
Související články
23.5.2024
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe prohlédnout a zapamatovat
21.5.2024
Celý život mě pronásledovalo jedno číslo! To, že je patnáctka pro mě osudová, jsem pochopila po řadě nešťastných událostí. Někdo věří na hvězdy a horoskopy, jiný na karty nebo na čísla. Pro mě bylo jedno konkrétní číslo už od dětství doslova prokleté – ničilo mi život. Ale pochopila jsem to až o mnoho let později. Její pověrčivost mi byla k smíchu Mají i čísla svoji duši? Kamarádka Ilona,
21.5.2024
Když ten šperk od svého přítele dostala, byla nejšťastnější na světě. Od té chvíle se ale její život proměnil v peklo. V životě jsem nikdy nic nenašla. Když jsem během odpolední procházky parkem spatřila ten žlutý kroužek na zemi, ani ve snu mě nenapadlo, že by mohl být opravdu zlatý a cenný. Můj syn ale zjistil, že prstýnek má punc, a tak jsem s ním běžela k odborníkovi. Zlatník mi skutečně po
20.5.2024
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den, vstávala jsem do práce ve čtyři ráno a odpoledne jsem jela ka
16.5.2024
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta, které patřilo mé matce. Volala mi krátce poté, co jsem s vozem vyjel.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
epochalnisvet.cz
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
Nová lasvegaská dominanta se pyšní hned dvěma světovými rekordy. Předně na světě nenajdete větší kulovitou stavbu a zároveň je fasáda MSG Sphere opatřena největší LED obrazovkou! Displej zabírá úctyhodných 54 000 metrů čtverečních, a tak by do kapsy strčil i pražský Václavák!   K začátkům této unikátní stavby se musíme vrátit do února 2018, kdy
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Holubího reka nechali vycpat
historyplus.cz
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba es žádostí o pomoc… Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) tuší,
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
epochaplus.cz
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
21stoleti.cz
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
Nový článek Michaliny Kazek a Lenky Chodákové z Laboratoře molekulární integrativní fyziologie drozofily, který vyšel v prestižním časopise Plos Biology, ukazuje, jak důležité je pro organismy nastavi
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
nasehvezdy.cz
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
Zpěvačka Ewa Farna (30) je na vrcholu kariéry, a tak nechce vynechat ani jedno vystoupení, dokud vyprodává haly. To však znamená, že své tělo rozhodně nešetří. Málo spí a jídlo si koupí tam, kde to z
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
iluxus.cz
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
Společnost Sennheiser dnes oznámila zahájení prodeje nejnovějších plně bezdrátových sluchátek – Sennheiser Accentum True Wireless. Sluchátka vynikají mimořádnou ergonomií, hybridním aktivním potlačení
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
enigmaplus.cz
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
Síť podzemních tunelů a bunkrů pod hlavním městem Německa má především souvislost s obdobími druhé světové války a následné studené války, která rozdělila svět i samotný Berlín. Se zdejším podzemím je
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
nejsemsama.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
skutecnepribehy.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském