Domů     Přízrak mě prosil o pomoc
Přízrak mě prosil o pomoc

Na hřbitově se mi zjevoval muž, který chtěl předat zprávu! Bála jsem se, že na adrese, kam mě poslal, mě budou mít za blázna.

Návštěvy hřbitova ve mně vyvolávaly stísněný pocit už od dětství. Nikdy jsem tam nechodila příliš ráda. Na Dušičky to však bylo povinností. Rodinný hrob patřil k těm nejstarším a ležel na samém konci hřbitova až u zdi. Málokdy tam svítilo plně světlo. Místo se nacházelo ve stálém šeru, což jenom zdůrazňovalo strašidelný dojem.

Rodiče mi odešli brzy

O rodiče jsem přišla celkem brzy. Otec zemřel na infarkt ještě dříve, než jsem nastoupila na střední školu. Maminka se sice dočkala toho, že jsem si našla báječného muže, vdala jsem se a měla syna a dceru, ale dlouho si svá vnoučata bohužel neužila.

Krátce po narození mé dcery diagnostikovali mamince rakovinu. Zákeřná nemoc postupovala rychle. Mé mladší dcerce Ivetě byly pouhé tři roky, když se maminka odebrala na věčnost. Na hřbitov jsem proto od té doby chodila pravidelně.

Někdy sama, jindy s manželem nebo s některým z dětí. Nad pocitem nejistoty, který jsem v zapadlém koutě hřbitova vždy měla, pokaždé zvítězily vzpomínky na mládí a přetrvávající láska k rodičům.

Vzpomínala jsem na krásné chvíle

U hrobu rodičů byla stará dřevěná lavička, na kterou jsem se vždycky posadila a v duchu vzpomínala na své krásné dětství. Pak jsem za rodiče zapálila svíčku a vydala se domů.

Obklopovalo mě podivné ticho

Nikdy se mi na hřbitově nestalo nic záhadného nebo hrůzyplného. Až před dvěma roky jsem prožila nečekaně strašlivé chvíle. Toho dne jsem přišla na hřbitov krátce před zavírací hodinou. Byl podzim, stmívalo se už brzy.

Měla jsem s sebou svíčky, které jsem chtěla na rodinném hrobě zapálit, chvilku tam postát a pak rychle spěchat domů. Zdálo se mi, že tentokrát na hřbitově panuje nějaké podivné ticho, ještě tísnivější než kdykoliv předtím.

Navíc bylo umocňované tím, že začalo slabě mrholit a pofukovat. V rohu u našeho hrobu byla už skoro tma. Zapálila jsem svíčky a najednou se mi zdálo, že za mnou někdo stojí.

Za mnou se ozval hlas

Nejprve jsem se bála otočit. Teprve když se ozval tichý pozdrav, obrátila jsem se. Spatřila jsem, že za mnou stojí nějaký člověk. V tom šeru působil skoro nezřetelně a mlhavě.

V první chvíli jsem si pomyslela, že je to nejspíš někdo, kdo stejně jako já přišel na hřbitov zapálit svíčku.

Pak se ta postava ke mně naklonila a já ucítila podivnou vůni zetlelého listí. Muž něco šeptal, ale nebylo mu rozumět. Až po chvíli jsem rozeznala jednotlivá slova.

Žádal mě o pomoc

Sděloval mi, že mám jet na druhý konec města, kde bydlí jeho dcera, a vyřídit jí, že prosí o odpuštění. Má někdy zavítat k jeho hrobu. Prý by si to moc přál.

Tyto věty opakoval přízrak několikrát po sobě společně s adresou, zatímco mně se třásla kolena a neměla jsem daleko k mdlobám.

Jako kdyby se rozplynul

Postava přede mnou se po chvíli najednou začala ztrácet, až byla úplně pryč. Jako kdyby se rozplynula. Musela jsem se posadit na nedalekou lavičku. Zhluboka jsem dýchala a trvalo několik minut, než jsem se vzpamatovala. Kolem mě už panoval naprostý klid.

Mezitím už se úplně setmělo a hřbitov ozařovala jen plápolající světla svíček. Na nic jsem nečekala. Vstala jsem a rychle zamířila k východu. V té chvíli jsem nevěděla, jestli ještě někdy budu mít vůbec odvahu se na hřbitov vypravit.

Počkal, až budu sama

Uběhlo pár týdnů a přišel den, kdy by moje maminka slavila narozeniny. Nechtělo se mi, ale bylo správné, abych na hřbitov šla. Odmítala jsem však jít sama, tak jsem s sebou vzala syna a manžela.

U rodinného hrobu jsem stála se staženým hrdlem, ale k ničemu podivnému nedošlo. Při další návštěvě jsem vzala zase dceru, ale žádný přízrak se už neobjevil. Teprve když jsem za dva měsíce byla u hrobu opět sama, situace se opakovala.

Dala jsem slib

Tentokrát už jsem nebyla tak vyděšená, a tak jsem tomu zjevení slíbila, že udělám, co po mně chce. A skutečně jsem to měla v úmyslu, protože jsem byla zvědavá, co za tou záhadou vězí. Druhý den jsem se vydala na adresu, kterou mi ten přízrak sdělil.

Připadala jsem si trochu jako blázen a bála jsem se, že mě tam i takto budou brát. Zaparkovala jsem na cestě před domem, vylezla z auta a nejprve se chvíli rozhlížela kolem sebe a sbírala odvahu. Nakonec jsem vyrazila po cestičce k domu a dvakrát krátce zazvonila na zvonek.

Pro klid jeho duše

Otevřela mi žena asi ve věku mé dcery. Byla sympatická a usmívala se na mě. Začala jsem jí opatrně vyprávět, co se mi na hřbitově přihodilo. Žena poslouchala a krev se jí vytrácela z tváří. Celá pobledlá mi pak řekla, že její otec zemřel před dvěma lety.

Stalo se to náhle a nestihli se usmířit – pět let předtím spolu nemluvili kvůli velké hádce.

Ona byla jen na pohřbu, ale k otcovu hrobu nikdy nepřišla. Viděla jsem, že mi opravdu věří. Slíbila, že na hřbitov půjde. Rozloučila jsem se a měla jsem pocit, že jsem udělala něco užitečného, i když za tím stály tajemné síly. A pokud jde o moje další návštěvy na hřbitově, tak všechny už proběhly v klidu.

Naďa S. (61), jižní Čechy

reklama
Související články
25.9.2023
Místa, kde se kdysi odehrály nepěkné věci, si uchovávají dávnou energii. Ve staré opuštěné budově mě čekal tajemný nadpřirozený zážitek! Před několika lety jsem s turistickým oddílem, jehož jsem stále členem, podnikla několikadenní výlet do jedné sousední země. Moc jsem se na tu výpravu těšila, protože turistiku jsme milovala a v našem oddílu byli samí příjemní lidé. Procházka po okolí By
25.9.2023
Se sestrou jsme zažily něco, na co nikdy nezapomeneme. V sadu, který jsme velmi dobře znaly, se objevila tajemná postava. Dnes jsme se sestrou Janou už dospělé, ale jako malé jsme léto co léto jezdily k babičce Marušce. Celé dny jsme si povídaly a babička nám vařila naše oblíbené dobroty. My jí za to pomáhaly s domem, nakoupily jsme jí a snažily jsme se jí zpříjemnit čas. Babička bydlela v odle
24.9.2023
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila totiž, že po nocích v jejím domě běhá mrtvý pes. Když Petr
21.9.2023
Její tragická smrt mnou otřásla. Když mi bylo nejhůř, přišla za mnou ve snu, aby mi řekla tu úžasnou novinu, že se vrátí mezi nás. Měla jsem úžasnou sestru, kterou jsem moc milovala. Jmenovala se Jana. Byla starší o šest let. Po smrti maminky se o mě hodně starala. Díky ní jsem překonala nelehkou pubertu a rozchod se svou první láskou. Byly jsme zkrátka jedna duše. Na lásku štěstí neměla
21.9.2023
Říká se, že boží mlýny melou, někdy to ale dlouho trvá. A cenu pak zaplatí i nevinní lidé. Kamarádka ve svých snech odhalila dávný zločin! Moje kamarádka Petra je hodně citlivou ženou. Má to tak odjakživa. Znám ji od svého mládí, byly jsme spolužačkami na gymnáziu. Tam se z nás staly nerozlučné kamarádky. A i když se pak naše cesty po střední škole rozešly, dál jsme se pravidelně vídaly a často
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo