Domů     Nehoda krutě zamíchala kartami
Nehoda krutě zamíchala kartami

S Petrem jsme spolu už více než čtyři desítky let. Máme dva velké syny a musím říci, že se nám vše vydařilo. Na stará kolena jsme se rozhodli pro život „na samotě u lesa“.

Dříve jsme měli krásný rodinný dům v centru města, kde jsme i pracovali, k domu náležel i velký dvůr, kde si manžel krátce po svatbě založil autoservis, který nás zaměstnal oba dva. Já mu dělala účetnictví, a tak vše klapalo, jak mělo. Mnoho lidí se nás ptalo, jak to děláme, že vydržíme stále spolu.

Tedy pracovat, žít, chodit společně na zábavy… a my vždy odpovídali, že s tím nemáme vůbec problém, jinak bychom spolu nebyli. Díky mojí babičce jsme měli asi čtyřicet minut autem od domu krásnou chaloupku a to úplně u lesa, kousek za malebnou vesničkou.

Tam jsme pravidelně jezdili na víkendy, protože naši kluci se tam vyřádili. Milovali to především v zimě, že za okny koukáme na lyžařský vlek, a tak o zábavu bylo vždy postaráno.

Ráda si prohlížím staré fotky v rodinných albech, jak synáčkové mohli hned od branky začít lyžovat.

Vylétli z hnízda

Když synové chodili do školy a my s manželem pracovali, ani nás nenapadlo, že bychom opustili město. Bylo by to složité, od naší chaloupky je totiž obtížná cesta. Člověk se tam bez auta nedostane a v zimě tam ani tu cestu nepluhují.

Auto, když nasněží, musíte nechat u nedalekého rybníka. Čas ale letí jako vítr. Kluci dospěli, rozlétli se každý z našeho rodinného hnízda a my s manželem Petrem se každý den v tom velkém domě cítili víc a víc opuštěně.

Když jsme pracovali, nevnímali jsme samotu tolik, jako když přišel čas a my odešli do důchodu. Pár měsíců jsme byli ještě v domě ve městě, ale stále častěji jsme jezdili na chaloupku a užívali si ticha a přírody. Až jsme se rozhodli k velkému kroku.

Romantika

Rozhodli jsme se naši chalupu rekonstruovat, abychom v ní mohli bydlet celý rok. Vůbec ale nepřicházelo v úvahu pozvat nějaké řemeslníky, aby rekonstrukce byla rychlejší. Můj manžel byl zvyklý si dělat všechno sám.

I tak nám ale docházely na tyto úpravy peníze, a tak jsme se rozhodli, že je čas prodat dům ve městě. Díky tomu jsme získali dost peněz na to, abychom si vytvořili perfektní obydlí, jako z pohádky.

Měli jsme radost vždycky, když přijela návštěva a byla nadšená, lidé básnili, že si bydlíme jako v nějakém filmu od Rosamundy Pilcherové. Zapomněli jsme ale na fakt, že každý stárneme.

Na autobusovou zastávku jdeme sice půl hodiny, ale alespoň jsme byli rádi, že máme zdravý pohyb.

Všechno je jinak

Pak ale přišel ten osudový den. Manžela v zatáčce porazilo auto, ležel několik týdnů v nemocnici a pak ho ještě čekal pobyt v lázních. Já najednou byla na vše na chalupě sama. Opuštěná, bez civilizace, bez internetu, se špatným mobilním signálem.

I tak jsem to zvládla. Manželova rekonvalescence trvala déle, než jsem doufala.

Sice se po dlouhých týdnech rozchodil, ale rozhodně ne tak, jako dřív. Při chůzi se potřebuje opírat o hůl, jinak má bolesti. Vážná operace zad a nohou má zkrátka své následky. Kdybychom věděli, co se stane, zůstali bychom ve městě.

Měli bychom zastávku u domu, upravené silnice v zimě a vše by asi bylo snazší.

Když se můj choť vrátil domů, neváhala jsem a zašla jsem na obec, zda by bylo možné něco v zimě dělat s jedinou příjezdou cestou, po které se k chatě dostanete, protože ani se sněhovými řetězy ten kopec prostě nevyjedete.

Bylo nám řečeno pouze to, že jsme danou situaci znali již předem a tuto komunikaci neplánují v nejbližších letech udržovat. V zimě tak manžel vychází maximálně na zahradu. Já si vždy vezmu lyžařskou hůl a vyrazím do jediné samoobsluhy ve městě.

Když si myslím, že mám na poště nějakou zásilku, nejdříve tam zavolám, abych se tam neplahočila zbytečně sněhem. To je zas kouzlo vesnice. Všichni se známe, a tak mi tyto informace paní pošťačka ráda sdělí po telefonu.

Smíření s realitou

Kdychom jen věděli, jaké se může stát neštěstí, asi by naše situace dnes byla úplně jiná. Jiný dům si už koupit nemůžeme, protože na něj nemáme. Ceny šly rapidně nahoru a my navíc většinu peněz dali do rekonstruce naší vysněné chaloupky.

V lednu nám zde mladší syn konečně vyřešil otázku internetu, takže už tady nejsme tak odřízlí od okolního světa jako dříve. Jsme rádi, že nám to tak rychle vyřešil, my bychom to zařídit nedokázali.

Jaro a léto

V těchto dnech manžela můžu vozit na rehabilitace a pomalu se zase musíme připravovat, na to, co budeme dělat následující zimu. Protože víme moc dobře, že kdyby se nám něco stalo, k chatě se nedostane ani sanitka.

V horách prostě bude vždycky sníh, i kdyby byla mírná zima. Už ted mám před očima příběh Broučků, kteří nakonec pod sněhem umřeli.

Ale na druhou stranu je to jinak pohádkové bydlení, jako z obrázku Josefa Lady. Zkusíme to tu ještě vydržet, protože je nám tu jinak dobře a milujeme to tady. Ale do budoucna už budeme muset uvažovat asi o nějakém domově pro seniory. Stáří prostě k životu patří a je třeba na něj myslet.

Milada (72), Ústecko

reklama
Související články
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
12.5.2024
Vdávala jsem se v 25 letech a už tehdy mi říkali, že si to mám rozmyslet. Můj nastávající byl prchlivý a podezíravý. Já si ale myslela, že nám to vydrží navěky. Když dnes vidím u své dcery, kolik mají dnešní holky dostupných informací, trochu závidím. Dnes a denně čtu příběhy o ženách, které trpěly pod drobnohledem žárlivce. Začíná to skoro vždy stejně, tak jako kdysi u mne, jenže já to nemo
4.5.2024
Stejně jako máma jsem byla posedlá vzhledem. U ní jsem to nenáviděla, a přitom jsem dusila svoji dceru. Moje matka měla štěstí, že se vdala za úspěšného muže. Můj otec vydělával dost peněz, takže ona mohla být doma a starat se o sebe. Zastávala názor, že žena musí být prostě krásná. Tento styl výchovy jsem převzala od ní i já, ačkoli jsem to nenáviděla. Jak se to stalo? Snadno. „Nepoveden
3.5.2024
Tereza je naše vymodlené dítě. Dlouho se nám nedařilo počít, ale nakonec se na nás usmálo štěstí. I když pak se od nás zase odvrátilo. S Vláďou jsme se seznámili, když nám bylo už 35 let. Oba jsme toužili po rodině, ale před tím jsme nenašli vhodné partnery. Osudový muž Vláďa Jakmile jsme narazili na sebe, oba jsme věděli, že to je přesně ono. Proto jsme ani neotáleli a dohodli jsme se, ž
2.5.2024
Po smrti nevlastního otce se stalo to nejhorší, co mě mohlo potkat. Dědictví zasáhlo do mého života nelítostně, ten domek jsem musela rychle opustit. Nevlastního otce jsem měla moc ráda. Maminka si ho vzala, když mi bylo pět let. Vycházela jsem s ním dokonce lépe než s mámou. Spolu pak měli syna Vojtu. Máma Vojtu rozmazlovala a stavěla nás proti sobě. Byla jsem ráda, když jsem vypadla po učňáku
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
epochaplus.cz
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř