Domů     Nejhezčí dovolená na zahradě
Nejhezčí dovolená na zahradě

Vnoučatům jsme slibovali prázdniny u moře, ale všechno bylo nakonec jinak. Kvůli nedostatku peněz jsme je mohli pozvat jen na naši zahradu.

Něco jsme měli našetřeno, a tak jsme naše čtyři milovaná vnoučata nalákali na dovolenou u moře. Ale ne na jen tak ledajaké moře! V Řecku a pěkně s jídlem a několika bazény. Manžel říkal, že když už se odvážeme, tak pořádně!

Těšili jsme se na moře

Dcera měla dvě téměř desetileté holčičky. Dvojčata se narodila předčasně a s velkými zdravotními problémy. Dcera několik let chodila po doktorech a nemocnicích. Byla ztrápená a unavená.

Její manželství nevydrželo a povedený otec holčiček si našel mladší, veselejší a méně ustaranější. S ní si pořídil další dvě děti, a tak platil minimální výživné. Syn se zase pro změnu staral sám o dva kluky. Osmiletého a devítiletého. Přišel k nim dost zvláštním způsobem.

S manželkou je osvojili a ona hned vzápětí přišla do jiného stavu. S jiným mužem! Oběma potomkům jsme s manželem pomáhali, jak to jen šlo. I finančně, samozřejmě. To moře měla být jakási třešinka na dortu. Těšili jsme se všichni už od Vánoc. Bohužel, jak se říká, co se může pokazit, to se pokazí!

Peníze spolkly opravy

„Teče kotel, budeme potřebovat nový!“ posteskl si manžel, ale toho dne to nebyla jediná špatná zpráva. Odpoledne přidal dřevomorku na půdě a večer rozbité auto. Myslela jsem si naivně, že vše pokryje nějaká pojistka, ale opak byl pravdou.

Už několik let totiž manžel žádnou pojistku neplatil. Aby ušetřil! „Na dovolenou můžeme zapomenout…“ konstatoval a do očí se mu draly slzy. Něco takového jsem snad ještě u svého vždy racionálního manžela nezažila. Chtělo se mi také zoufat, ale musela jsem udržovat bojovného ducha.

„No, jsou horší věci. Naplánujeme na každý den nějakou aktivitu a děti budou spokojené! Tedy, snad…“ utěšovala jsem ho. On odešel hned ke knihovně, kde měl někde mít ukryté svoje poklady z dětství, kdy býval skautem. Že by mohly děti třeba bavit.

Požár všechno dorazil

Podle ohmataného zápisníčku naplánoval každý den, který jsme měli s dětmi strávit. Bojové hry, luštění hlavolamů, táborák. Ale jak už jsem psala, vše, co se může pokazit, se pokazí. „Hoří!“ zaslechli jsme k ránu. A opravdu. Sousedův dům byl zahalený kouřem. Asi usnul s cigaretou v ústech, či co.

Naštěstí se ho podařilo zachránit. O kousek dál totiž sídlili dobrovolní hasiči. Byli u něho coby dup. Soused musel do nemocnice, ale jeho domek byl z toho hašení mokrý jako houba.

My mu obstarávali jeho zvířenu čítající dvě kozy, králíky, slepice a také pejska, kočku a několik malých černých pašíků. Práce to bylo požehnaně.

Vnoučata se vyznamenala

Vnoučata se hned první den prázdnin tvářila dost otráveně. Nedivila jsem se jim. Místo moře taková pohroma! „Miláčkové, jste naše jediná spása, čekáme jen na vás, že nám konečně pomůžete!“ zvolal manžel upřímně.

Všimla jsem si, jak to ty naše malé rozmrzelce potěšilo. Obhlédli terén a rozdělili si práci. „Dědo, měli bychom panu sousedovi vymalovat, aby se nevracel do takové špíny,“ prohlásila Anička a její sestra Janička hned doplnila: „A umýt okna.

A také zasázet nějaké kytičky. Aby nebyl děda Pepa smutný, když vyhořel!“

A tak ráno děti vstávaly dřív než my. Pospíchaly. Měly toho hodně na práci! Nenudily se ani minutu a my také ne. Sousedův baráček jsme napřed museli vyvětrat a vysušit.

Příští rok dojde i na náš domek

Až večer došlo na naplánované hry a táborák. První měsíc prázdnin utekl jako zběsilý. Pobyt si děti prodloužily. Prý něco tak zábavného nikdy nezažily! Pozvaly si i kamarády, abychom to všechno stihli.

Kluci dokonce založili na internetu nějaký ten blog, či jak se tomu říká. Každý den fotili, co vykonali. Když se vrátil soused z nemocnice, nestačil se divit. Čekal ho uklizený a vymalovaný domek, kvetoucí zahrádka, spokojená zvířátka a oslava na přivítanou!

Děti všechno úžasně bavilo

„Děti, příští rok už k tomu moři určitě pojedeme,“ sliboval manžel, ale odměnou mu byly jen zklamané pohledy jeho vnoučat. „A to jako musíme? My bychom raději zase něco opravovaly!“ tvrdily děti a my začali s manželem přemýšlet o rekonstrukci našeho obydlí.

Práce tu bylo víc než dost! Třeba by mohly přiložit ruku k dílu. Myslím, že se naučily spoustu věcí, které by neznaly, kdybychom se váleli na pláži.

Jarmila K. (65), Cheb

Související články
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
10.6.2024
Magdu jsem měla vždycky ráda, jako starší sestra při mně vždy stála. Okolnosti se ale změnily a má šikovná sestra je „za vodou“. Nedávno mi najednou vpálila, že bych chtěla, aby mě finančně zajistila, a to se mě hodně dotklo. Jako děti jsme mezi sebou necítily žádné rozdíly. Rodiče nás vychovali k vzájemnému respektu, a pokud to nebylo možné, jednoduše jsme se porvaly. Pamatuji si na náš společ
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
enigmaplus.cz
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S ja
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku