Domů     Opravdu mě pořád miloval
Opravdu mě pořád miloval

Být s někým více než polovinu života už něco znamená. Koho by ale napadlo, že se desítky společných let dokážou během vteřiny rozbít jako domeček z karet.

Prožívala jsem báječné období. Právě se mi narodil vnuk Kája, kterého si celá naše rodina zamilovala.

Zbývalo mi pár měsíců do důchodu, peněz jsme s manželem měli našetřeno dost, abychom bez problémů vystačili a mohli společně i cestovat a splnit si tak náš celoživotní sen.

Nemohla jsem se dočkat, až budeme s manželem Karlem oba v důchodu a budeme mít dostatek času poznat celou Evropu. A pokud nám to zdraví a finance dovolí, plánovali jsme se podívat i za oceán.

Zprávou o rozvodu mi vyrazil dech

Jednou večer jsem po klasickém hektickém dni seděla s manželem u televize a sledovala zprávy, když Karel zničehonic pronesl: „Chtěl bych se nechat rozvést.“ Otevřela jsem pusu a podívala se na něj s očima dokořán.

V první chvíli jsem myslela, že je to nějaký jeho nepodařený vtip. „Jestli to měl být vtip, Karle, moc se ti nepovedl,“ zašeptala jsem do hrobového ticha. „Ne, Jarko, není to vtip, opravdu se chci nechat rozvést.“ Seděla jsem jako opařená. Všimla jsem si, že se Karel posledních pár měsíců chová divně.

Už to nebyl ten stále dobře naladěný a usměvavý chlap, kterého jsem si před téměř čtyřiceti lety vzala.

Samozřejmě jsem se ptala, jestli se něco nestalo, zda se cítí fyzicky i psychicky dobře, nebo jestli je v práci vše v pořádku, ale vždy jen odvětil, že si nemám dělat starosti.

Neměla jsem sílu vzdorovat

Chvíli jsme mlčky seděli před televizí, a zatímco já vstřebávala tu strašnou novinku, on čekal, jak zareaguji. „Jak chceš,“ řekla jsem po chvíli a šla si lehnout.

Neměla jsem sílu třísknout za sebou dveřmi, jen jsem je tiše zabouchla a s pláčem zabořila hlavu do polštáře.

Práce mi dávala síly

Karel měl nejspíš dost naspěch, protože mi hned další den přinesl rozvodové papíry i s doložkou o majetkovém vyrovnání. Byla jsem ze všeho, co se stalo, v takovém šoku, že jsem si dokumenty ani pořádně nepřečetla a podepsala je.

Slíbila jsem si, že budu tak silná, jak to jen půjde, a že rozhodně nechci každý den probrečet. Dokud jsem chodila do práce, šlo to zvládnout, ale jakmile se začal blížit termín posledního dne v zaměstnání, začala na mě doléhat deprese.

V nejhorším období mého života pro mě byla oporou dcera se synem, jejich partneři a samozřejmě vnuk. Vždy, když jsem se potřebovala vybrečet nebo si jen tak popovídat, mi byli nablízku.

Stál za dveřmi

Jedno odpoledne mi zazvonil někdo u dveří. Nikoho z dětí jsem ale nečekala. Když jsem otevřela, zůstala jsem stát jako solný sloup. Toho, kdo za nimi stál, bych málem nepoznala. Byl to Karel.

Vypadal jako spráskaný pes. „Karle, co tady proboha děláš?“ vypravila jsem ze sebe po pár vteřinách. „Ahoj, Jarko. Pustila bys mě dovnitř, prosím?“ pokusil se usmát a já mu se srdcem v krku ustoupila stranou, aby kolem mě mohl projít.

Napětí ve vzduchu

Zamířil rovnou ke svému oblíbenému křeslu, do kterého se svalil a po očku po mně koukal. Já mezitím uvařila kávu a do misky nasypala sušenky. Když jsem mu šla to malé občerstvení naservírovat, všimla jsem si květiny, kterou držel za zády.

Jakmile mi ji podal, popadla jsem ji a vrazila do vázy s větší vervou, než jsem původně plánovala.

To už jsem to však nevydržela. „Karle, co tě sem přivedlo?“ zaútočila jsem na něj přímou otázkou. Podíval se na mě s takovým výrazem, který jsem u něj nikdy v životě neviděla. V očích se mu zračilo tolik emocí.

Příliš mnoho emocí

Chvíli na mě zíral, pak si povzdech a začal: „Jaruško, chtěl jsem s tebou o něčem důležitém mluvit. Konečně jsem si v sobě udělal pořádek a zjistil jsem, co chci, a taky proč jsem toužil naše manželství opustit.

Když se narodil malý Kája, měl jsem ohromnou radost. Těšil jsem se na vnuka. Ale také jsem se vyděsil,” hlesl.

„Najednou je ze mě dědeček. Vždyť už patřím do starého železa, co ještě můžu zažít?“ zadíval se do země a já viděla, že mu z očí vytekla slza. Zalila mě vlna soucitu a porozumění. Rozsáhlou řeč, kterou Karel právě dokončil, jsem od něho nikdy ani nečekala.

Mám mu teď odpustit? Nakonec jsem ho poslala pryč.

Rozhodla jsem se pro druhou šanci

Potřebovala jsem si to nechat projít hlavou, abych se ve svém rozhodnutí neunáhlila. Ať jsem přemýšlela sebevíc, táhlo mě to zpátky ke Karlovi. Chyběl mi víc než cokoliv jiného. Přes návaly hněvu jsem ho stále milovala.

Týden mi trvalo, než jsem se rozhodla. Pak jsem mu zavolala. Jeho hlas zněl rozechvěně, jako by při každém hovoru čekal, že to budu já. Bez velkého zaváhání jsem přešla rovnou k věci a spustila:

„Karle, nevím, jestli to dokážu. Pokud mi dáš čas a ukážeš mi, že ti zase můžu věřit, slibuji, že se pokusím.“ Nastalé ticho prolomil jeho chrčivý hlas. „Jaruško, ty jsi báječná žena. V takovou odpověď jsem ani nedoufal. Budu se snažit, jako nikdy předtím. Miluji tě,“ řekl a položil sluchátko.

Láska nevyprchala

O víkendu pro mě přichystal překvapení. Výlet do Paříže. Chodili jsme po městě, viděli snad všechny památky. Za měsíc mě vzal do Benátek. Za půl roku se Karel stěhoval zpátky domů a já cítila, že jsem se rozhodla správně.

Pravé lásky se člověk nesmí vzdát, i když je společná cesta plná překážek a karambolů.

Jarka T. (69), Praha

reklama
Související články
22.9.2023
Se Štěpánem jsme měli krátce před svatbou, než se všechno zhroutilo. Jedno falešné nařčení stačilo k tomu, aby se nám změnily životní plány. V yrůstala jsem v době, kdy bylo běžné, že se dívky vdávaly i v osmnácti letech. Často to bylo proto, že „musely“, pro většinu z nich ale dávalo založení rodiny v takhle mladém věku smysl. Ne všechna manželství pak vydržela, i když se o to ovšem tenkrát li
20.9.2023
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se mi na klucích, teď už na mužích, strašně líbí.
19.9.2023
Moje první, a já pevně doufám, že i poslední, svatba proběhla, až když mi bylo čtyřicet let. Na svou první lásku jsem si musela počkat. Již od základní školy jsem nenáviděla otázku: „Jsi do někoho zamilovaná?“ S oblibou mi ji pokládali nejen rodiče, ale už od dob dětských lásek se takhle hloupě ptala i každá kamarádka. Nechápala jsem, proč zrovna já bych se musela do někoho zamilovávat. Je to s
11.9.2023
Láska si nevybírá a přichází i tam, kde to není společensky vhodné. Nedá se ale zastavit. Před svými blízkými musím nový vztah tajit! Bylo mi padesát dva let, když jsem nečekaně přišla o svého manžela. Stala se mu osudnou jedna služební cesta. Při cestě domů měl autonehodu, jejíž následky byly tak vážné, že ani přes zásah záchranářů můj Antonín nepřežil. I když jsem si manžela nadevše vážila a 
4.9.2023
Bylo mi patnáct a rodiče se rozcházeli. Ne­uměla jsem si představit, že odteď budu žít bez táty. Končilo léto, končily prázdniny. Končící léto bývá smutné. Tamto bylo zvlášť melancholické. Courala jsem se zlatou pšenicí s máminými slunečními brýlemi na nose. Přivezla si je z dovolené v NDR, kde už ovšem byla nikoli s tátou, ale s panem K. Bylo mi sotva patnáct a musela jsem se vyrovnat se sk
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
epochanacestach.cz
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
Pinkasova synagoga je druhá nejstarší dochovaná synagoga v Praze a svým významem i architektonickou hodnotou představovala na dlouhou dobu hlavní stavbu pražského ghetta. Jako vzácná relikvie byl v Pinkasově synagoze po staletí chován praporec a roucho mesianistického mučedníka Šeloma Molcha, upáleného v Mantově roku 1532. Do své původní podoby byla synagoga obnovena v letech 1950–54. Památník obětí šoa
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
skutecnepribehy.cz
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
Můj manžel nepatřil nikdy mezi věrné muže. Dlouho jsem se tím trápila, až jsem mu začala nevěru oplácet. Sice o tom stále neví, ale já se od té doby cítím mnohem lépe. Po šestnácti letech manželství jsem zjistila, že mi je manžel nevěrný. Zahýbal mi od samého začátku, věděli to všichni, jen já asi měla na
Našla si v Ulici milence?
nasehvezdy.cz
Našla si v Ulici milence?
Herečka ze seriálu Ulice Eliška Hanušová (28) se už před třemi lety provdala za herce Kryštofa Bašuse. V poslední dobou se ale povídá, že s ním není úplně šťastná a postupně si začíná více rozumět s
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
epochaplus.cz
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
Původ lidské řeči je stále ještě záhadou. Záchytné body hledají vědci v komunikaci zvířat, zvláště u pěvců. Ale zdá se, že mnohem blíže k nám budou mít delfíni.   Každé novorozeně se musí co nejrychleji nadechnout, jak lidské, tak zvířecí. Malí delfíni, kteří přicházejí na svět pod vodou, to ale mají složitější. I když vynořit
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
epochalnisvet.cz
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
Již tento týden uvidí diváci vysoce ceněný seriál Had, který poprvé v češtině uvede Epic Drama.  Napínavé osmidílné kriminální drama bude na kanálu vysíláno od 6. ledna, vždy v pátek ve 21:00.
Role náhradní mámy už má po krk?
nasehvezdy.cz
Role náhradní mámy už má po krk?
Když si herečka Agáta Kryštůfková (30) ze seriálu Táta v nesnázích našla partnera Tomáše Havlínka (31), měl už dceru Juditu (4) ve střídavé péči s herečkou Beátou Kaňokovou (34). A tak se musela ry
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
enigmaplus.cz
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology, a ENIGMA vám představuje ty nejzajímavější z nich. V tomto článku se vydáme do nitra tajemné jeskyně Lovelock v americkém státě Ne
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
iluxus.cz
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
Sedmý ročník mezinárodního festivalu sklářského umění Venice Glass Week patřil i českým sklářům. Svá umělecká díla zde v rámci výstavy CZECH GLASS | FRAGILE představili Dana Zámečníková, Alena Matějka
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
21stoleti.cz
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
Nový Zéland tvoří nejvyšší místo ponořené Zélandie, která formální status kontinentu získala v roce 2017. V letošním roce se vědcům podařilo dokončit její podrobné mapování i objasnit, jak vznikla a k