Domů     Po smrti mi pověděla své přání
Po smrti mi pověděla své přání

Modlila jsem se za matčinu duši, když se náhle ozval její hlas. Prosila mě o jediné: abych se usmířila s mladší sestrou.

S mou mladší sestrou Erikou jsem nemluvila posledních téměř dvacet let. Kdysi jsme se hrozně pohádaly, řekla jsem jí, že už ji nechci nikdy v životě vidět.

Zpřetrhaly jsme všechny kontakty

Udělala jsem tehdy za svým dosavadním životem tlustou čáru a odjela jsem na Slovensko, kde jsem začala nový život. Teprve až smutná událost v podobě maminčiny smrti nás dala se sestrou znovu dohromady.

Před více než dvaceti lety jsem se rozkmotřila s mojí o čtyři roky mladší sestrou Erikou. Poté jsem se odstěhovala z České republiky a celá léta jsem ji neviděla. Ani jsme si za tu dobu nezavolaly, ani nenapsaly. Veškeré naše kontakty zkrátka vymizely.

Když mi pak jednoho dne přišlo oznámení, že naše maminka zemřela, ranilo mě to, ale na pohřeb jsem přijet nemohla. Možná jsem ani nechtěla, protože bych se musela vidět s Erikou, což jsem odmítala. Stará křivda ve mně byla stále hluboce zakořeněná.

Zakořeněná žárlivost

Už od dětství mezi mnou a Erikou panovala nevraživost. Já na svou mladší sestru ve všem žárlila. Měla jsem pocit, že ji mají doma raději než mě. Všechny průšvihy jí procházely. Naši ji nikdy za nic nepotrestali. Na co si ukázala, to měla. Já si musela všechno vydřít sama.

Žádné pochvaly nebo uznání jsem se od rodičů nedočkala. Přišla jsem si méněcenná. Často jsme na sebe s Erikou „štěkaly“. Když jsme se naposledy pohádaly, řekla jsem sestře, že ji do smrti nechci vidět. Dokonce jsem bez obalu prohlásila, že ji nenávidím.

Odtrhla jsem se od rodiny

Pamatuji si, jak brečela a prosila mě, abych s ní mluvila. Mě to však nezajímalo. Proklínala jsem ji. Sama nevím, kde se ve mně tehdy vzalo tolik zloby.

Když jsme pak s přítelem dostali možnost odjet na východ Slovenska, brala jsem to jako šanci začít někde znovu. Maminka z toho byla velmi smutná.

„Neměla bys odjíždět a nechat tu po sobě tolik nenávisti,“ brečela, když jsme se loučily na parkovišti u auta. „Takhle to bude lepší, mami. Věř mi,“ chlácholila jsem ji.

I pro mě bylo těžké nechat vše za sebou, ale věřila jsem, že to je jediná možnost, jak najít samu sebe a být šťastná a spokojená.

Našla jsem své místo

Na Slovensku žijeme s mým přítelem, teď už manželem, dodnes. Jsem tu spokojená. Začala jsem s čistým štítem. Nikdo mě tu neporovnává s Erikou a jejími úspěchy. Mamince jsem často psala i volala, dokonce se za námi byla i několikrát podívat. A když to šlo, jela jsem za ní já, protože mi chyběla.

Maminčino přání

Poslední tři roky jsem se do Čech bohužel nedostala. S maminkou jsme si alespoň posílaly e-maily a volaly jsme si. Její hlas zněl jinak. Smutně a bez života. „Mami, je všechno v pořádku?“ ptala jsem se často. Měla jsem opravdu obavy.

„Jsem v pořádku. Jen mě trápí jedna věc. Moc bych si přála, abyste se s Erikou usmířily, než odejdu,“ pronesla. „Kam odejdeš? O čem to mluvíš?“ znejistěla jsem. „Umírám a moc času mi nezbývá,“ sdělila mi, jakoby nic. Nic víc mi k tomu neřekla, i když jsem se několikrát vyptávala.

Byl to její hlas!

O několik týdnů později mi přišlo oznámení, že maminka zemřela. Byla jsem v šoku. Nemohla jsem tomu uvěřit. Navíc jsem nezvládla přijet ani na matčin pohřeb. Představa, že uvidím Eriku, mě štvala.

V den matčina pohřbu jsem doma zapálila svíčku a vzpomínala na ni. Seděla jsem v obývacím pokoji a plakala.

„Budeš mi chybět, mami. Mám tě moc ráda. Děkuji ti za všechno, co jsi mi do života dala,“ pronesla jsem tiše. „Já tebe taky, dcerunko moje. Mám ale ještě jedno přání, než překročím na druhý břeh,“ ozvalo se pokojem.

Trvala na svém

Hrklo ve mně. „Mami?“ stoupla jsem si a rozhlížela se po místnosti. Po zádech mi běhal mráz. Náhle jsem ucítila závan vzduchu. „Co mám udělat?“ zeptala jsem se. „Usmiřte se s Erikou. Je to hodná holka. Vždycky chtěla být jako ty. Jsi její vzor.

Moc tě prosím,“ zaznělo. „To nikdy!“ bouchla jsem do stolu.

„Je to moje poslední přání,“ ozval se matčin hlas a plamen svíčky začal zuřivě plápolat. Vzteky jsem ji sfoukla a přemýšlela o tom, co se právě stalo. „Buď ze samé ztráty blouzním, nebo to byla vážně maminka,“ mumlala jsem.

Nakonec jsme se usmířily

Přemýšlela jsem o tom celou noc. Nakonec jsem se rozhodla, že maminku vyslyším, a druhý den jsem zavolala Erice. Ani neskrývala radost nad tím, že jí volám. Doslova brečela štěstím. Jakmile to šlo, odjela jsem do Čech za ní.

Společně jsme zašly za maminkou na hřbitov a rozloučily se. Sice už nemohu dohnat ztracené roky, po které jsem se na sestru zlobila, ale mohu usínat s pocitem, že jsem mamince vyplnila její poslední přání. S Erikou jsme k sobě nakonec našly cestu a nyní jsme jako kamarádky.

Zdena R. (50), Bratislava

Předchozí článek
Další článek
Související články
22.6.2024
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela na tichého kluka ze sousedství, který se kolem mě kdysi motal. Jmenoval se Vašek. I k
22.6.2024
V chůvičce se ozval nejdříve pláč a pak tichý hlas. Když jsem doběhla k mému dítěti do pokoje, spatřila jsem dvě tajemné postavy. Posadila jsem se na posteli a řekla manželovi ospale: „Matýsek pláče!“ Z reproduktoru zvaného chůvička jsem slyšela vzlyky našeho syna. „Já tam jdu!“ řekl manžel rovněž ospale a s nekonečně dlouhým zívnutím vstal. Pak zamířil rychlým krokem do patra našeho domku, kde
18.6.2024
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda
18.6.2024
Příroda kolem nás ukrývá síly, které bohužel neumíme využívat. Já jsem před lety získala na čas schopnost uzdravovat lidi. Tajemné bylinky ze mě udělaly na čas léčitelku! Na krátký čas jsem dokázala pomáhat lidem, kteří měli bolesti. Stačilo vypít odvar ze zázračné směsi, přiložit ruku na nemocného a bylo to. Dodnes se mi to zdá téměř neuvěřitelné, ale skutečně se to stalo. Pobyt v lázních
18.6.2024
Kvůli alkoholu jsem přišla o vše. O manžela, syna i rodinu. Zbyla mi jen ta láhev, a tak jsem v ní utápěla život. Nikdo další v něm nebyl. Můj příběh je velmi intimní. Odkrývám tím svoji temnou minulost. Před několika lety jsem stála na životní křižovatce. Propadla jsem alkoholu. Ten mi sebral manžela, dítě a v neposlední řadě rodiče, kteří nade mnou zlomili hůl. Už jsem neměla nic. Jediného
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí