Domů     Moje stanovisko nikdo nechápe
Moje stanovisko nikdo nechápe

Když jsem si svého muže Mirka z velké lásky brala, mělo mě pár věcí varovat. Ale já byla zaslepená, ostatně jako každý zamilovaný člověk.

Moje kamarádky si asi po straně ťukaly na čelo, protože Mirek byl vyhlášený svůdník. Ostatně, má to asi v genech – stejný byl i jeho otec a děda. Tehdy mi ale bylo sladkých dvacet a ani mě nenapadlo, že existuje reálné riziko, že půjde v jejich stopách.

Byla jsem prý ta pravá

S Mirkem jsme dokonce o eskapádách jeho otce párkrát otevřeně mluvili, vždycky při tom říkal, že nechápe, jak to jeho matce mohl dělat.

A v prvních letech našeho vztahu se také hodně snažil, aby nebyl jako on, aby nepodlehl každé jen trochu zajímavé „sukni“, která prošla kolem něj.

A tak jsem si myslela, že otec je pro Mirka spíš odstrašující případ. Jistě, věděla jsem, že přede mnou měl více známostí, nijak to přede mnou netajil, ale vysvětloval to tím, že šlo o přirozené hledání té pravé, což jsem pro něj jedině já.

Přiznávám, hřálo mě to u srdce. Jenže vše se začalo měnit, když se před třiceti lety narodila naše dcera Ilonka.

Konec idylky

Najednou jsem už nemohla věnovat Mirkovi tolik pozornosti, vše se točilo hlavně kolem miminka. Na první nevěru – snad byla opravdu první – jsem přišla, když byl Ilonce necelý rok. Mirek ani nezapíral, ale moc se omlouval a sliboval, že šlo jen o neškodný úlet.

Já cítila bolest, zklamání, beznaděj a smutek, jenže starost o dítě a rodinu mě zcela pohlcovala, a tak jsme mu uvěřila a ani mě nenapadlo, že bych od něj snad měla odejít. Mirek se opravdu snažil, tehdy ještě míval v tomto směru nějaké svědomí.

Jenže to byl teprve začátek. Podobná situace se během let našeho manželství odehrála ještě mnohokrát.

Slečny a paní přicházely a odcházely, já ale přesto zůstávala. Pokud se Mirkovi zrovna nezapalovala lýtka, bylo to s ním hezké.

V ostatních věcech jsme si totiž skvěle rozuměli, měli jsme společné zájmy, bavilo nás trávit čas s naší dcerou, cestovat, sportovat a spousta dalších věcí.

Možná se mi tak Mirek vždy snažil i vynahradit to trápení, protože se ukázalo, že ke spokojenému životu potřebuje víc než rodinu. Jedna žena mu prostě nestačila. Strašně jsem se trápila, mnohokrát jsem přemýšlela i o rozvodu.

Obvykle jsem se ale od Mirka nechala přesvědčit, že jeho nová objevená známost už je „ta poslední“.

Pravda je, že se mi každý svůj další poklesek snažil královsky vynahradit. Vždycky, když mi bylo nejhůř, zašla jsem za svou matkou a té jsem se svěřila – ne vždycky a úplně se vším, ale docela mi to pomáhalo.

Před dcerou jsem se vždycky snažila nedávat nic najevo. A po letech jsem si na tenhle stav tak nějak zvykla.

Asi už jsem vyplakala všechny slzy. Život utíkal, dcera dospěla, vdala se a odstěhovala se a já zůstala s přelétavým Mirkem sama. Myslela jsem si, že se náš život konečně zklidní, když Manžel oslavil padesátku.

Jeli jsme tehdy na romantický zájezd, který koupil, a tam mi dokonce poděkoval, že jsem s ním po celá ta léta vydržela.

A tvrdil, že už s tím skoncoval, není už nejmladší a těší se, jak si budeme užívat dalšího společného života, co všechno teď budeme moct podnikat… Možná tomu i sám věřil – a já mu bůhví pokolikáté uvěřila také.

Nastal zlom

Tenhle náš „nový život“ trval asi půl roku. Pak se nám do manželství opět připletla další „nešťastně vdaná“ paní. Když jsem na to přišla, najednou jako by se ve mně něco zlomilo. Jednoduše jsem to přijala skutečnost, že se můj muž nikdy nezmění. A musím říct, že se mi i ulevilo.

Mohla jsem se sice rozvést, finančně bych to už zvládla, ale já se přesto rozhodla s ním zůstat. Donutila jsem ho k upřímnému rozhovoru a navrhla, že můžeme žít dál spolu, ale každý po svém, a on nakonec souhlasil. Od té doby spolu žijeme jako dobří přátelé.

Mirek si nikdy domů žádné ženy nevodí, jen já už se ho na nic neptám a nezajímám se o jeho avantýry.

Nechápou mě

Vím, že manželovi takový model vyhovuje, a ani já s tím už nemám problém. Už mi nemusí lhát, nic zbytečně nerozebíráme. Problém s tím však má moje matka a také naše dcera, které některé věci prozradila.

Ilona má svého tátu pochopitelně ráda, ale nemůže pochopit, jak můžu s jejím otcem po tom všem dál žít.

Navíc ho jednu s takovou boční známostí viděla ve městě. Dcera i má matka chtějí, abych dala Mirkovi nůž na krk – buď já, nebo jeho milenky. Nebo abych se rovnou rozvedla.

Mně je to hrozně nepříjemné, ale už jsem se jednou rozhodla, že ze svého manželství odejít nechci a ani žádná ultimáta Mirkovi dávat nebudu.

Stejně se nezmění a já už se s tím dávno smířila. Náš život je teď vlastně mnohem spokojenější. Nebýt výčitek mé dcery a maminky, mohla bych teď konečně žít vyrovnaně a docela v pohodě. Jenže mi to asi není souzeno.

Jen jsem se po letech zbavila jedné zátěže, na scéně se objevila druhá. Mirkovi jsem zatím nic neřekla, ale asi to budeme muset probrat. Mohla bych mu snad alespoň navrhnout, aby své známosti lépe tajil. Snad to pomůže.

Irena (55), Praha

reklama
Související články
20.9.2023
Navzdory nemoci si užívám života. Děti o mě vzorně pečují, takže si nemohu na nic stěžovat. Žiji si tak dobře, jako nikdy jindy! Na děti jsem byla sama a nemohla jsem je rozmazlovat. Zpětně si uvědomuji, jak moc jsem na ně byla tolikrát přísná. Mnohdy i zbytečně! Po dvou klucích se mi narodila vytoužená holčička a já myslela, jak skvělý život mě čeká. Hodný manžel, a pěkné bydlení v čerstvě pos
18.9.2023
Tchána jsem měla ráda. Byl veselý, bezstarostný. Jen nám neřekl pár věcí… Bohužel byly docela zásadní. A nevíme, jak se s tím poprat. Do Mirkovy rodiny jsem skvěle zapadla. Jeho maminka sice byla zpočátku nedůvěřivá, to se ale časem změnilo. Její muž, tedy později můj tchán, Karel si mne ale hned zamiloval. Nebylo lepšího tchána Byl skvělým otcem, tchánem a i dědečkem pro naše vnoučata. T
14.9.2023
Když si naše Eliška něco umane, nikdo s ní zkrátka nehne. Do všeho se hrne po hlavě a nekouká napravo ani nalevo. Jen já ji dokážu pochopit. Jsem hodně moderní babička, myslím, že mnohdy modernější než moje děti. Bohužel. Jsem to já, kdo chápe většinu výstřelků svých milovaných vnoučat. Proto s nimi mám skvělý vztah a za mnou chodí, když se potřebují někomu svěřit nebo se poradit. Mám pro mnoho
14.9.2023
Máme jednu dceru a jednoho vnoučka. Za oba jsme osudu moc vděční. V jednu chvíli jsme se ale o chlapečka báli víc, než kdykoliv jindy. Naše dcera otěhotněla docela pozdě. Byla sice vdaná už od svých sedmadvaceti let, ale celých deset let si dávala s potomkem na čas. Nebo to byla spíš Radimova práce, že takhle otáleli? Nikdy jsem jim nechtěla sahat do svědomí, štěstí našich mladých pro nás bylo
12.9.2023
Vůbec nemohu pochopit, jak se to tehdy mohlo stát. Stačila chvilka nepozornosti a neštěstí bylo tady. Dopadlo to sice dobře, ale trest následoval krutý. Bylo odpoledne a já vyrazila s vnoučkem Honzíkem na vycházku. Ale znáte to, děti jsou jako pytel blech, uhlídat je vyžaduje čtyři oči. V parku jsme potkali jeho kamarády, a to se vždycky Honzík předvádí, protože doma nemá sourozence. Snažila
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo