Domů     Tahle láska mě začala trápit
Tahle láska mě začala trápit

Když jsem se zamilovala do Honzy, o deset let mladšího muže, ani mě nenapadlo, jak nejistá budoucnost mě čeká. Brala jsem to jako flirt, který ale přerostl v lásku.

Fakt, že mám o tolik let mladšího chlapa, mě vůbec netrápil. Naopak, bylo to moc fajn. Nejenže jsem si ještě s nikým tak nerozuměla, ale ženská prostě vedle mladšího chlapa mládne, a navíc si užívá i v posteli.

Rozhodla jsem se správně?

Pokud ovšem taková nezávazná známost přeroste v něco hlubšího, přináší to s sebou i řadu problémů. Když jsme se rozhodli, že bez sebe nemůžeme být, začali jsme pracovat na miminku. Měla jsem už nejvyšší čas, bylo mi třiačtyřicet.

S tím, že to nepůjde hned, jsme počítali, ale skoro po dvou letech už bylo jasné, že něco není v pořádku. A tak jsme absolvovali vyšetření, jehož výsledek nás oba zaskočil: „Vy jste úplně v pořádku, milostivá,“ pravil laškovně lékař.

„Zato tady spermie vašeho partnera jsou líné, takže nemůže mít děti!“ Byla to tedy pro Honzu velká sprcha. Dlouhé večery jsme pak rozebírali, co dál. A rozhodli jsme se pro umělé oplodnění, což bylo pro nás oba velmi vyčerpávající.

A ani po dvou náročných pokusech se mi otěhotnět nepodařilo. Začali jsme uvažovat o adopci.

Mámě se to nelíbilo

Pak mě ale nahlodala moje máma, která do mě stále hučela, že bych to dítě měla mít s někým jiným. Třeba jako nezávazný flirt. Když jsem se jí před třemi roky svěřila, že chodím s mladším mužem, byla na rozpacích:

„Víš, Terko, vím, že to je tvůj život, ale ty nemáš už čas, pokud chceš dítě, a co když on ještě nebude chtít?“

Díky tomu, že Honza o dítěti začal sám, se má starostlivá maminka uklidnila. Ovšem po anabázi s umělým oplodněním začala mít opět pochybnosti, jestli je Honza pro mě ten pravý.

Co nás čeká?

Když jsem pak po večerech o tom přemýšlela, došlo mi, že má možná pravdu. Zkrátka jsem se musela sama sebe ptát, jestli opravdu Honzu miluji natolik, že mu obětuji i možnost mít vlastní dítě.

Kdyby mu bylo tolik co mně, tak bych asi své úvahy dále nerozebírala a byla rozhodnuta s ním zůstat.

Ale pravda je taková, že on je přece ještě dost mladý a může se stát, že za pět let potká nějakou mladší. Vždyť může ještě změnit svůj pohled na ženy a na vztahy. Navíc, já už mladší nebudu. Kromě toho si teď Honza vzpomněl, že by si chtěl udělat dálkově vysokou školu.

On už sice několik let pracuje, ale uvědomuje si, že mu chybějící vzdělání brání v kariérním postupu. „Terezko, rozhodl jsem se, že abys na mě byla pyšná, začnu dálkově studovat, abych tě v budoucnu dobře zabezpečil,“ plánoval.

Budu mu stačit i za pár let?

Zpočátku jsem byla pro, ale pak jsem zase večer přemýšlela a došlo mi, že on má ta nejlepší léta před sebou, navíc teď bude studovat, seznámí se s mladými holkami, pozná jiný svět než ten můj, tedy ten „dospělácký“.

On totiž nikdy nic pořádně nezažil. Pracovat začal okamžitě po střední škole. Nikdy necestoval, nic nepodnikal, ani nemá moc přátel, se kterými by chodil na pivo nebo jezdil na koncerty. Co když si teď tohle vše bude chtít vynahradit?

Bude chodit na srazy svých spolužáků a dojde mu, že s nějakou mladší holkou by mohl ještě spousty věcí podniknout?

Tak moc jsem se trápila, až jsem mu to jednou řekla a on se začal smát: „Miláčku, dálkově přece nestudují žádní mladí lidé, ale ti, co už mají něco za sebou a co už dávno pracují a mají svá léta!“ Jenže to mě moc neuklidnilo.

Začíná se mi vzdalovat

Také se mi začalo zdát, že se mi mění před očima. Možná jsem ho jen moc pozorovala, ale přijde mi, že si chce přece jen ještě užít, než se nám podaří založit rodinu. Stále totiž doufá, že to dítě mít budeme.

Ale nedávno přišel s tím, že by chtěl s jedním svým kamarádem ze střední vyrazit někam do Norska. „Vždy jsem si to přál, ale nikdy jsem k sobě nesehnal parťáka.

A teď chce Láďa jet na ryby a procestovat celý jih,“ sdělil mi radostně, aniž by čekal, že by mi to třeba mohlo vadit.

A já ho opravdu omezovat nechci. „A mě s sebou nevezmeš?“ vyhrkla jsem, a on jen odvětil s úsměvem, že nejde o žádný wellness pobyt, ale čistě chlapskou záležitost. Takže takhle mě vidí? Ženskou, co už si může zajet maximálně na nějaký ten wellness pobyt?

Co když to je znamení?

Nevím, ale možná i on je unaven našimi marnými pokusy a třeba si potřebuje vše srovnat v hlavě. Asi není snadné zjistit, že nikdy nebude mít vlastní dítě. Na druhou stranu já nemohu čekat. Mám poslední šanci otěhotnět.

Mám se s někým spustit a zůstat s Honzou, nebo se čestně rozejít a doufat, že rychle někoho seženu? Možnost, že spolu adoptujeme dítě, on nás za pět let opustí a já zůstanu sama s cizím dítětem, mě děsí. Nevím, co dělat, a čas letí jako splašený!

Tereza T. (57), Liberec

Předchozí článek
Související články
21.6.2024
Seznámili jsme se na oslavě Mezinárodního dne žen. Aleš v té restauraci pracoval jako číšník, slušelo mu to, pozorovala jsem ho s obdivem. Moje rodina mi Aleše neschvalovala. V duchu jsem děkovala bohu, že je moderní doba a ke sňatku není třeba svolení rodičů. Nikdy by to totiž nedovolili. Od chvíle, kdy jsem jim partnera představila, máma lamentovala a táta mlčel a zachmuřeně si na balkoně při
19.6.2024
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít. Vše se zdálo být zalité slunce
14.6.2024
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťá
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí