Jsme spolu v dobrém i zlém

Total
1
Shares

Když s někým strávíte půlku svého života a on se vám náhle začne před očima měnit, je to vždy utrpení.

Dlouhá léta jsem si říkala, jaké jsem měla štěstí na životního partnera. Luděk byl chytrý, klidný, pozorný, dokázal naslouchat i odpouštět, nikdy jsme se spolu nenudili. Překonali jsme řadu problémů.

Byl unavený

Brali jsme se, když mi bylo dvacet let. Luděk byl o pět let starší. Nikdy neměl žádné zdravotní problémy, nepočítám-li ruku zlomenou při lyžování. Nikdy ho vlastně ani nic netrápilo. Proto jsem si hned všimla, jak se po padesátce začal měnit. Zvážněl, zesmutněl, už se tolik neusmíval a často působil unaveným a odevzdaným dojmem. Takového jsem ho nikdy předtím nepoznala.

Nic ho netěšilo

Vyptávala jsem se, co mu je. Vždycky jsme si všechno říkali, ale tentokrát mi nedokázal odpovědět. Vždycky jen pokrčil rameny a řekl, že neví. Přestaly ho bavit věci, které mu předtím dělaly radost. Bylo mu lhostejné, když jsem plánovala jídelníček plný jeho oblíbených jídel.

Dlouho jsem si myslela, že jeho smutek souvisí s prací, protože v jeho zaměstnání došlo k reorganizaci a někteří kolegové ho zklamali. Jenže pak se stalo, že manžel dostal přidáno, a navíc povýšil, ovšem jeho chování se nezměnilo.

Tušila jsem problém

Manželova změna se prohlubovala. Často mluvil o smrti a jednou mi dokonce řekl, že nechal sepsat závěť. Váhala jsem, než jsem se s manželovým problémem svěřila naší dceři, která už žila se svým partnerem. Ta mi potvrdila, že si té změny také všimla.

Právě dcera jako první vyslovila slovo „deprese“ s tím, že by se mohlo jednat o vážné psychické onemocnění. Slíbila mi, že se společně se mnou pokusí svého otce přesvědčit, aby vyhledal odbornou pomoc. Tím spíš, že jeden známý jejího přítele pracoval jako psychiatr.

Se vším souhlasil

Bála jsem se, že manžel pomoc odmítne. Bude protestovat, že je v pořádku. Jenže i v tomto případě byl odevzdaný. Pokorně slíbil, že se nechá k psychiatrovi objednat. Zároveň ale dodal, že mu to stejně nepomůže. Zeptala jsem se, jestli ho můžu doprovodit. Souhlasil, ale opět tak nějak odevzdaně.

Náročná cesta

Konzultace s psychiatrem proběhla bez mojí účasti, já jsem počkala před ordinací. Lékař si mě ale pak stejně zavolal a řekl mi, že s manželem je to vážné. Předepsal mu antidepresiva a upozornil mě, ať se připravím na manželovy výkyvy nálad a složité osobní jednání.

Ujistila jsem ho, že jsem ochotná manželovi jakkoliv pomáhat, pokud to alespoň částečně povede zpátky k tomu muži, kterého jsem tolik let znala jako skvělého partnera.

Vyhráno nemáme

Připravila jsem se na to, že to bude dlouhý boj. A také že byl. Dodnes vlastně není úplně ukončený a nejspíš ani nikdy nebude. Pravdou je, že jsem zažila hodně krušné chvíle – dokonce i okamžiky, kdy jsem měla obavy, že si Luděk něco udělá.

Špatná období se střídala s těmi klidnějšími. Nejtěžší bylo přimět manžela k nějaké motivaci, aby na sobě sám začal pracovat a jeho stav nebyl závislý jen na lécích. Částečně se mi to dařilo s využitím různých vzpomínek nebo díky nápadům k různým výletům a podobně.

Budu při něm vždycky stát

Manžel ví, jak na tom je, ale má jen částečné možnosti, jak vše napravit. Já při něm každopádně budu stát v každé situaci a doufat, že s přibývajícím věkem se jeho stav nebude zhoršovat. Vím, že kdyby to bylo opačně – kdyby on by byl zdravý a musel se vyrovnávat s mým duševním onemocněním, udělal by pro mě také první poslední.

Ilona B. (57), Jihlava

Také se vám může líbit

Upekli jsme si štěstí!

S dalším mužem mého života mě svedla dohromady naše společná záliba. Voňavá a sladká jako ta nejlepší čokoláda. Mou velkou vášní je už dlouho pečení, protože naše rodina miluje vše sladké. Zejména…
Zobrazit