Domů     I buclatá a ježatá má právo být šťastná
I buclatá a ježatá má právo být šťastná
8 minut čtení

Naši se postarali, abych měla hezké dětství. Přitom neměli peněz nazbyt, ale i tak máma vařila jako bůh a v sobotu se chodilo na výlet.

Měla jsem mindráků, že bych s nimi mohla vydláždit Václavské náměstí, a ještě by dost zbylo i na Ovocný trh. Byla jsem malá, buclatá, s ježatými, nepoddajnými vlasy. Katastrofální vizáž jsem zdědila po rodičích – při vší úctě k nim.

Jenže oni se tím na rozdíl ode mne netrápili. Co mně paměť sahá, bývali vyrovnaní, laskaví a veselí.

Dívali se na svět s vrozeným optimismem, což mi bohužel nebylo dopřáno. Svorně se postarali o to, abych měla hezké dětství. Přitom byli chudí, peněz se v naší rodině vyskytovalo asi tak jako šafránu, zlatá měli moji rodiče leda tak srdce.

Jako malé holčičce mi to bohatě stačilo. Každou sobotu jsme jezdívali na výlet.

Táta vzal veliký batoh, tam nastrkal chleby s máslem, vejce natvrdo, termosku s čajem, a vyrazili jsme z paneláku za hranice všedních dnů. Někdy vlakem, většinou pěšky. Svačilo se v lese na pařezu.

Sbírali jsme houby, lesní jahody, maliny a borůvky, lezli jsme na posedy a tátovým prastarým dalekohledem koukali, co se děje na lesních mýtinkách.

Když bylo hezky, přespali jsme pod širákem a ráno se myli v potůčcích v roklích pod vysokými borovicemi. Před spaním mi táta vyprávěl pohádky anebo mravoučné příběhy. Byl výborný vypravěč. Neměli jsme ani auto, ani televizi. Byl to ráj.

Kdybych zhubla

Asi i proto jsem se domnívala, že i nadále to bude takhle hezké, takhle čítankové, ale nebylo. Dojemnou bezstarostnost jsem poztrácela někde tam na lesních cestičkách, už se ke mně nikdy nevrátila.

Škoda, že jsem nezdědila po rodičích ten jejich pozitivní přístup k životu. Pokaždé když jsem začala nad něčím slzet, táta mě okřikl: „Ale kuš! Je to tak, jak to je, a basta.“

U nás doma se všeobecně málo brečelo a hodně smálo. Táta byl srandista a máma, ta se smála všemu. S léty hodně přibrala, tak už to prostě chodí – jak říkala, ale chraň bůh že by chodila na aerobik nebo jedla nízkotučné jogurty, zeleninu a zrní. Protože zrní, to se dávalo leda tak u babičky slepicím.

U nás přicházelo na stůl dost často maso, a když nebylo tak docela libové a plavalo v omastku, nikdo se nezlobil. Knedlíků snědla máma i pět nebo šest, někdy dojídala i po mně. „Jak k jídlu, tak k dílu,“ mínila.

„Přece nebudu týrat tělo odříkáním, proč taky? Kdybych zhubla, byla bych nervózní, to hubeňouři bejvaj. Chcete mít mámu navztekanou? Nechcete. Tak vidíte. Proto si ještě přidám.“

Dubový pařez

Bylo to moc prima a uteklo to moc rychle. Když zavřu oči, slyším mámu, jak mi s úsměvem říká: „Opravdu chceš ještě ten třetí krajíc? Budeš tlustá jako medvědice. Některým chlapům to vadí.“ Táta ihned oponoval, že jemu ne, objali se a dali si pusu. Nedělali z ničeho vědu, všemu se smáli a měli se rádi.

Pro dnešní dobu je tenhle recept nepoužitelný, protože je moc jednoduchý. Tehdy to šlo. No taky už je to hodně let. Ve škole se mi nelíbilo od prvního dne.

Připadalo mi, že se na mě děti dívají spatra, že se v něčem podstatném liším, což vám kolektiv nikdy neodpustí.

Od začátku jsem pokulhávala v počtech a nejen v nich, taky v tělocviku jsem platila za dubový pařez. Ale pořád se to dalo vydržet, ač se zaťatými zuby. Někdy do té šesté nebo sedmé třídy se to dalo vydržet.

Pak přišel zlom v podobě nové, nápadně vyspělé spolužačky Ireny, jejíž rodina se do našeho města nově přistěhovala. Irena byla krásná, na tom se shodla nejen naše třída, ale celá škola. Kluci z ní byli paf.

Prakticky ze dne na den se z ní stala první dáma třídy. Vodila si holky a kluky na nitce, jako by to byly loutky.

Její parta

Na mě shlížela s opovržením od první chvíle, co jsme se spatřily. Bylo nad slunce jasné, že nebudu patřit do její party, nebyla jsem na to dost hezká a dost nóbl oblečená. A kdo nepatřil do Ireniny party, jako by vůbec nebyl. Stal se ze mě vzduch, stojatá voda, slečna Zbytečná.

Ta hrstka holek, s níž jsem doposud sedávala v jídelně nad šiškami s mákem anebo chodila ze školy, se ode mě odtáhla.

Vytušily, že by se bohyni Ireně nelíbilo, kdyby se, byť třeba jen občas, nechaly vidět s malou, buclatou, ježatou, která upadla v nemilost, protože je ošklivé, špatně oblečené káčátko naprosto bez vyhlídek na eventuální proměnu v labuť.

„A co je, prosím tě, tak špatného na tvých kalhotách?“ divila se máma, když jsem jako hromádka neštěstí zírala na rezaté manšestráky a nechtělo se mi do nich vklouznout, ač jsem je v časech „před Irenou“ nosila skoro každý den.

Naši nechápali, co se mi ve škole děje. Vůbec tomu nerozuměli, vyrůstali v jiné době, kdy lidi nějak víc drželi spolu. Ani jeden, ani druhý o šikaně nikdy neslyšel.

Máma vyprávěla o vesnické škole, kam chodila, hotové dojemné romány, táta občas kontroval historkou, že se kdysi popral s nějakým křiklounem – a když jemu i protivníkovi crčela z nosu červená, vběhl do šatny, kde se půtka odehrávala, učitel, odtrhl je a přiměl, aby si podali ruce a slíbili přátelství na věky věků.

A světe, zboř se, ti dva rváči se skutečně spřátelili tak, že si na školních srazech pokaždé padli do náruče. Prostě staré dobré časy. Zato mně se chodit do školy nechtělo. Proč taky?

Jako po pratetě

Do třídy jsem vcházela se sklopenou hlavou, ze zadních lavic, kde to opanovala Irena, se hned ozval smích. „No jasně, zvonáče po pratetě,“ komentoval hlouček dívek moje nové kalhoty z textilu na náměstí.

Kdepak, nestačilo, že jsem odložila oranžové manšestráky. Jim jsem se nezavděčila nikdy ničím. Holky se zle smály, kluci po mně šlehli soucitným pohledem.

Padej do školy

Ráno jsem odmítala vstávat, začala jsem si vymýšlet, že mě bolí břicho, že mám určitě teplotu, že jsem příšerně nachlazená. „Simuluješ,“ oznámila mi pokaždé máma. „Píšete písemku z matiky, co? Kdepak, padej do školy. Překážky jsou od toho, aby se překonávaly.“

Naši nic nepochopili. S lidmi vycházeli výborně, táta byl ve fabrice oblíbený, mámu, která prodávala v lahůdkách, zákazníci i kolegyně milovali. Oba se do práce upřímně těšili. Neznali nezasloužené zlo, jež se vznášelo nade mnou.

Neprožili úzkost, kterou cítíte, když vás třída odmítne a tropí si z vás posměšky.

Sázeli se, co budu mít ráno na sobě. Přezdívali mi Hastroš. Posílali mi během vyučování zmuchlaná psaníčka, když jsem je rozbalila, přečetla jsem si, že si mě nikdo nikdy nevezme za ženu, protože vypadám hrozně.

Jednou tenhle dopis zabavila ruštinářka, přečetla si ho a pousmála se. Pravila: „Tohle si posílejte o přestávce. Teď máme ruštinu.“

Kde se scházíte?

Dva roky takového života dají zabrat. V devítce, kde už holky nemluvily o ničem jinem než o klucích – kdo koho pozval na rande a kdo komu dal pusu, jsem si ze zoufalství vymyslela nápadníka. Dala jsem mu i jméno. Miloš.

Byl z intru ze sousedního města, znali jsme se z chaty – kterou jsme nikdy neměli, ale to nevadilo.

Svěřila jsem se Míše z našeho baráku, když jsme se sešly cestou do školy. Míša to spolehlivě poslala dál. Vlastně nevím, proč jsem to udělala. Asi ze zoufalé touhy po uznání, kterého se mi tolik nedostávalo.

Druhý den ráno se Irena houpavým krokem šerifa dostavila k mé lavici, první v řadě uprostřed.

„Fakt si myslíš, že ti to věříme?“ houkla. Pokrčila jsem rameny. Ostře se zasmála a zasyčela: „A kde se scházíte? Ať si toho tvýho Miloše můžem prohlídnout.“ S tím jsem nepočítala, nepromyslela jsem to do důsledků. „V parku,“ pípla jsem.

Lež jako věž

Den nato jsem šla poprvé v životě za školu. Až zjistí, že ta věc s Milošem je lež jako věž, dají mi to pěkně sežrat. Seděla jsem v parku pod javorem, vítr mi nosil do náruče hezky vykrojené, barevné listy. Utírala jsem si slzy.

Najednou se proti mně vynořila Irena. Trhla jsem sebou. „Žádnýho kluka nemáš,“ oznámila mi. „Nemám,“ hlesla jsem.

Koukaly jsme na sebe. I ona měla v očích slzy. „Buď ráda, není o co stát,“ řekla najednou. „Se mnou se teď ten grázl rozešel, nejradši bych ho…“ Unaveně si přisedla. Obě jsme brečely a zíraly do koruny javoru. Dopadlo to tak, že si i my dvě pokaždé na školním srazu padneme do náruče.

Milena (58), Šumperk

Související články
6 minut čtení
Byli jsme šťastní. Já s manželem, syn Patrik s Klárou a její rodiče. Byli jsme skvělá, velká rodina. Jenže nevinná nehoda vše změnila. Snacha zemřela, a to nás krutě rozdělilo. Všichni nám záviděli, jak skvěle vycházíme. Navštěvovali jsme se na chatách, jezdili jsme na dovolené, pomáhali jsme si. Často to totiž někde skřípe. Buď mladí vycházejí jen s jednou částí rodiny, nebo je tam minimálně c
3 minuty čtení
Já a Bětka jsme byly nejlepší kamarádky od základky. I když jsme poté šly každá na jinou střední, stále jsme se vídaly. Až do jisté doby. Byly jsme jedno tělo, jedna duše. Chodily jsme na zábavy, řešily jsme své problémy, drbaly jsme ostatní holky. Samozřejmě jsme probíraly i naše muže. Já jsem byla spíš nevázanější, Bětka vždy toužila po velké rodině. Chtěla se brzy vdát a mít velkou rodinu. R
3 minuty čtení
Když Marta slavila své čtyřicáté narozeniny, vypadalo to spíš jako funus. Dobře jsem tehdy věděla, co moji milovanou holčičku trápí, ale pomoci jsem jí, bohužel, neuměla. Nastaly zlé časy, kvůli dceři. Když slavila čtyřicáté narozeniny, vypadalo to spíš jako pohřeb než jako oslava. Přispělo k tomu i podzimní počasí. Nepomohlo ani víno, ani kávovar, který dostala darem ode mě a manžela, ani svet
8 minut čtení
Renata vystudovala střední školu, Anička se vyučila prodavačkou, já kadeřnicí. Vídaly jsme se pravidelně první úterý v měsíci, většinou však častěji. Naše trojice spolu držela pevně... Vyrůstala jsem v chudém pohraničí. Babička s mámou byly neodsunuté Němky, s nimiž se tu nezacházelo v rukavičkách, stejně jako s jejich blízkými příbuznými. Odmalička jsem tušila, že život nejspíš nebude procházk
6 minut čtení
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc hodná. Na tehdejší věk normální. Jenže jak na
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný