Domů     Pomluva všechno zničila
Pomluva všechno zničila

Nechápu, jak mohou být lidé tak zlí a podlí. Bohužel nám jedna hloupá drbna rozvrátila celý náš spokojený život. Už nikdy nic nebude jako dřív.

Milena hladí malou ručku svého syna. Daník leží v posteli, celý bledý, ale díkybohu živý. Samozřejmě ještě ho čeká dlouhá rehabilitace. Ale to určitě moje dcera já i vnouček zvládneme. Musíme to prostě zvládnout.

Hlavně držet stále při sobě a už nedat vůbec nikomu šanci, aby na nás ulpěla špína z nehorázných a nepravdivých pomluv. Vím, že bránit se hloupým klepům je dost zbytečné. Žijí si vlastním životem a vy se o nich doslechnete většinou jako poslední. Jenže my už jsme snad zaplatili dost vysokou cenu.

Dům po rodičích

Na začátku devadesátých let jsem získala v restituci zpět vilu po rodičích, kterou jim kdysi zabavili. Stála v poklidné části města a my s manželem jsme se ihned rozhodli, že se tam přestěhujeme.

Po rekonstrukci jsem se tam s manželem a dvěma dětmi nastěhovala. Naše ulice ve vilové čtvrti nebyla příliš dlouhá a na nejbližší sousedy jsme měli štěstí.

Ve vile hned vedle nás bydlela také mladá rodina s malými dětmi. Ty se samozřejmě ihned s těmi mými skamarádily. A postupem času se z nich stali nerozluční přátelé. Také my, dospělí, jsme spolu vycházeli dobře a občas si s něčím vzájemně vypomáhali. To byly časy, kdy se nám tam všem žilo dobře a v klidu.

Čas ale běžel a naše děti odrostly. Moje dcera Milena si našla přítele Petra, vdala se a novomanželé se rozhodli, že zůstanou bydlet se mnou a manželem. Proč ne? Vila byla dost prostorná pro dvě domácnosti. A já se těšila, jak budu dceři pomáhat s dětmi.

Kamarádi z dětství

Také sousedčin syn Tomáš se rozhodl zůstat bydlet se svou přítelkyní Karolínou u rodičů. Tomáš a naše Milena se znali od dětství, a tak se jejich přátelství přeneslo i na jejich partnery. Mladé rodinky se často scházely u nás nebo u sousedů. Podnikali společné výlety a různé akce.

Vše se ještě zintenzivnilo, když se jim narodily děti. Z našich zahrad zněl veselý dětský smích a z našich rodin vyzařovala pohoda. Ale být docela obyčejně šťastní, to jsme si asi dovolili hodně. Těžce to nesla zejména paní Božena, která bydlela na konci naší ulice.

Nenapravitelná klepna

To, že na nikom nenechá nit suchou, už jsme věděli dávno. Přistěhovala se sem do podnájmu zhruba před deseti lety. I když nebyla tak stará, byla to zatrpklá ženská už od pohledu. Po dvou rozvodech zůstala úplně sama. Ale našla si skvělého koníčka.

O každém si s detektivní vytrvalostí sháněla informace a pak je, dostatečně „opepřené“, posílala dál. Naučila se kvůli tomu i pohybovat na sociálních sítích, aby vyšmejdila, co se dalo. A klobouk dolů, pátrat dovedla dokonale.

Věděla ve svém okolí o každém všechno a svými znalostmi „ohromovala“ ostatní. Ty momenty, kdy byla středem pozornosti a ostatní jí dopřávali sluchu, zřejmě hojily její mindráky.

Dost často si domýšlela věci, které se vůbec nestaly, a tím lidem ještě víc ubližovala.

Vyhýbali jsme se jí všichni

Zdálo se, že z celé naší poklidné ulice jí nejvíc v žaludku ležíme my a naši sousedi. Občas jsme od lidí zaslechli různé poznámky, co jim Božena nakukala. Snažili jsme se to ignorovat. I když já bych jí byla ráda něco řekla. Milena mě ale zarazila:

„Mami, nech to být. Ta stará čarodějnice nás přece nerozhází.“ Jak krutě se mýlila.

Dcera tomu uvěřila

Milena tehdy přiběhla domů celá rozčilená a ubrečená. Prý si celá ulice povídá o tom, že její muž má něco se sousedkou. Prý je spolu už kolikrát viděli. A také si prý povídají, jestli náhodou malý Péťa, sousedův syn, není ve skutečnosti našeho Petra.

Je mu prý dost podobný. A chudák Tomáš nic netuší.

Byla jsem v šoku, ale na rozdíl od své dcery jsem tomu nechtěla věřit. Milena si ale vybavila několik chvil, kdy se jí zdálo, že sousedka s Petrem flirtuje. A teď měla pocit, že se jí to jen potvrdilo, a začala hned jednat.

Pak už věci dostaly tak rychlý spád, že už se to nedalo nijak zastavit. Jedovatá slina pomlouvačné báby na nás už nadobro ulpěla.

Rozbouřené vášně

Nejprve se Milena strašně pohádala s Petrem. Vůbec mu nedala šanci, aby se nějak obhájil, aby ji přesvědčil, že je to všechno nesmysl. Pak si to běžela „vyřídit“ se sousedkou Karolínou. Ani jí, ani manželovi neuvěřila, že spolu nic nemají.

Pak se ještě, notně posilnění alkoholem, poprali Tomáš s Petrem. O to, čí je Péťa vlastně syn.

To vše bohužel probíhalo před očima dětí a jistě dobře se bavící Boženy. Jenže to byl teprve začátek. V dalším balíčku pomluv už nebyl nevěrný jen můj zeť a sousedka. Prý to spolu „táhli“ i Milena a Tomáš.

Uprostřed všech těch nesmyslných obvinění mého zetě nenapadlo nic lepšího než si začít balit kufry.

Horká hlava, velké neštěstí

Nechtěl už nic poslouchat a vysvětlovat. Prý musí získat odstup a vše si promyslet, aby se rozhodl, jak dál. Můj vnuk Daník ale tátu nechtěl nechat odejít. Běžel za ním ven z domu, aby ho zastavil. Když utíkal přes ulici, porazilo ho auto.

Dlouho jsme nevěděli, jestli přežije. A dcera z toho, že se to vůbec stalo, viní Petra. A tak jsme zůstali jen my tři sami.

Jiřina Z. (64), střední Čechy

Předchozí článek
reklama
Související články
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
10.6.2024
Magdu jsem měla vždycky ráda, jako starší sestra při mně vždy stála. Okolnosti se ale změnily a má šikovná sestra je „za vodou“. Nedávno mi najednou vpálila, že bych chtěla, aby mě finančně zajistila, a to se mě hodně dotklo. Jako děti jsme mezi sebou necítily žádné rozdíly. Rodiče nás vychovali k vzájemnému respektu, a pokud to nebylo možné, jednoduše jsme se porvaly. Pamatuji si na náš společ
10.6.2024
Mé nabídky k pomoci ignoruje, a dokonce se mi vysmívá. Nechápu, že se mě nezastane alespoň syn. Nesmím do ničeho mluvit a své názory si mám nechat jenom pro sebe! Mít velkou rodinu byl můj sen, ale nakonec jsem měla jen tři děti. Já sama pocházím ze šesti dětí a prožila jsem šťastné dětství. Byli jsme se sourozenci pořád venku, lezli po stromech a o domácí mazlíčky neměli nouzi. Psi, kočky, krá
7.6.2024
Co je v domě, není pro mě. Sice se to říká o vztazích na pracovišti, já jsem to ale prožila ve své vlastní rodině. Nikdy jsem to neplánovala, on také ne. Ale stalo se. S mojí sestrou Danou jsme měly klasický sesterský vztah. Ona je o pět let starší, takže když jsem se narodila, byla jsem nejmilovanější holčička, její panenka na hraní, s níž se chlubila a vydávala mě za své děťátko. V pubertě ob
4.6.2024
Výchova mé dcery to bylo peklo. S pubertou byla ještě nepříjemnější, a utíkala dokonce z domova. Hádaly jsme se denně a hrozilo, že mi ji vezmou a půjde do ústavu. Mám dvě dcery, kaž­dá je úplně jiná. Starší Věra byla úžasná, hodná holčička, dobře se učila. Zato mladší Markéta byla vždycky neposlušná. Dělala zásadně všechno naopak, než jsem řekla. To se ještě zhoršilo během puberty. Na všechno
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
nasehvezdy.cz
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
Ani několik měsíců po smrti Matthewa Perryho (†54) ze seriálu Přátelé není jasné, co přesně se osudnou noc stalo. Herec zemřel ve svém domě v Los Angeles, kde se utopil ve vířivce. Toxikologický rozb
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
nejsemsama.cz
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
Milujete jahodové knedlíky, ale zdají se vám příliš pracné? Pak vyzkoušejte jednodušší recept. Potřebujete: ✿ 250 g polotučného tvarohu ✿ 1 vejce ✿ 20 g másla ✿ 50 g strouhanky ✿ 40 g dětské krupičky ✿ 1 lžíci moučkového cukru ✿ špetku soli Omáčka: ✿ 500 g jahod ✿ 1 lžíci třtinového cukru ✿ 2 lžíce 33% smetany ke šlehání 1. V míse promíchejte strouhanku, krupičku, cukr a
Karamelové řezy
tisicereceptu.cz
Karamelové řezy
Koláč můžete připravit s různými druhy pudinku, podle chuti. Ingredience: na 1 plech Na těsto 4 vejce 300 g hladké mouky 3 lžíce kakaa 1 prášek do pečiva 100 ml oleje 100 ml kefíru 150
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
historyplus.cz
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
Situace v obléhané Kandii je neúnosná. Demoralizované obránce trápí nemoci i nedostatek zásob. Francesco Morosini se rozhádá s Francouzi, kteří těžce zkoušenou pevnost záhy opouštějí. „Bez nich nemá další odpor smysl,“ napíše velitel krétského města do Benátek a vzdá se Turkům… Krétu na počátku 13. století ovládli Benátčané, když odtud vyhnali janovské piráty. Středomořský ostrov
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
21stoleti.cz
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně e
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
skutecnepribehy.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
iluxus.cz
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
Nespavost a nekvalitní spánek se staly charakteristickými rysy moderní éry. Zeptali jsme se tedy paní Ivany Gutové, majitelky oblíbeného showroomu LUXURY SLEEPING, na pár rad, jak docílit opravdu kval
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Posezení v kontextu se současnými trendy
rezidenceonline.cz
Posezení v kontextu se současnými trendy
V segmentu bydlení se projevují modifikace související nejen s proměnami architektury, ale rovněž s vývojem technologií. Průběžné aktualizace nabídky pak zasahují jak do materiálové, tak do barevné škály nábytkového portfolia a interiérových doplňků, a to včetně sedacích prvků. K zásadním trendům rozhodně patří multifunkčnost a flexibilita, umožňující přizpůsobit sestavy proměnlivým potřebám v průběhu dne s
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
enigmaplus.cz
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
S ostrovem Kréta je spojena pověst o přízracích skupiny statečných bojovníků za řeckou nezávislost, takzvaných Drosoulitů. Tato legenda se však čas od času zhmotní a místní lidé a turisté skutečně poz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
epochalnisvet.cz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
RADOST Z JÍDLA JE KLÍČOVOU SOUČÁSTÍ STRAVOVACÍHO NÁVYKU České potravinářství je pod stále větším tlakem nejen veřejnosti, ale i byrokratických struktur, přičemž zejména to druhé výrobcům příliš nepomáhá. Pokud například průměrná spotřeba piva na obyvatele loni klesla dokonce na historické minimum, něco to asi signalizuje. Čeští potravináři nejsou vlivem nejrůznějších vnitropolitických i vnějších okolností v
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
epochaplus.cz
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl