Domů     Pomluva všechno zničila
Pomluva všechno zničila

Nechápu, jak mohou být lidé tak zlí a podlí. Bohužel nám jedna hloupá drbna rozvrátila celý náš spokojený život. Už nikdy nic nebude jako dřív.

Milena hladí malou ručku svého syna. Daník leží v posteli, celý bledý, ale díkybohu živý. Samozřejmě ještě ho čeká dlouhá rehabilitace. Ale to určitě moje dcera já i vnouček zvládneme. Musíme to prostě zvládnout.

Hlavně držet stále při sobě a už nedat vůbec nikomu šanci, aby na nás ulpěla špína z nehorázných a nepravdivých pomluv. Vím, že bránit se hloupým klepům je dost zbytečné. Žijí si vlastním životem a vy se o nich doslechnete většinou jako poslední. Jenže my už jsme snad zaplatili dost vysokou cenu.

Dům po rodičích

Na začátku devadesátých let jsem získala v restituci zpět vilu po rodičích, kterou jim kdysi zabavili. Stála v poklidné části města a my s manželem jsme se ihned rozhodli, že se tam přestěhujeme.

Po rekonstrukci jsem se tam s manželem a dvěma dětmi nastěhovala. Naše ulice ve vilové čtvrti nebyla příliš dlouhá a na nejbližší sousedy jsme měli štěstí.

Ve vile hned vedle nás bydlela také mladá rodina s malými dětmi. Ty se samozřejmě ihned s těmi mými skamarádily. A postupem času se z nich stali nerozluční přátelé. Také my, dospělí, jsme spolu vycházeli dobře a občas si s něčím vzájemně vypomáhali. To byly časy, kdy se nám tam všem žilo dobře a v klidu.

Čas ale běžel a naše děti odrostly. Moje dcera Milena si našla přítele Petra, vdala se a novomanželé se rozhodli, že zůstanou bydlet se mnou a manželem. Proč ne? Vila byla dost prostorná pro dvě domácnosti. A já se těšila, jak budu dceři pomáhat s dětmi.

Kamarádi z dětství

Také sousedčin syn Tomáš se rozhodl zůstat bydlet se svou přítelkyní Karolínou u rodičů. Tomáš a naše Milena se znali od dětství, a tak se jejich přátelství přeneslo i na jejich partnery. Mladé rodinky se často scházely u nás nebo u sousedů. Podnikali společné výlety a různé akce.

Vše se ještě zintenzivnilo, když se jim narodily děti. Z našich zahrad zněl veselý dětský smích a z našich rodin vyzařovala pohoda. Ale být docela obyčejně šťastní, to jsme si asi dovolili hodně. Těžce to nesla zejména paní Božena, která bydlela na konci naší ulice.

Nenapravitelná klepna

To, že na nikom nenechá nit suchou, už jsme věděli dávno. Přistěhovala se sem do podnájmu zhruba před deseti lety. I když nebyla tak stará, byla to zatrpklá ženská už od pohledu. Po dvou rozvodech zůstala úplně sama. Ale našla si skvělého koníčka.

O každém si s detektivní vytrvalostí sháněla informace a pak je, dostatečně „opepřené“, posílala dál. Naučila se kvůli tomu i pohybovat na sociálních sítích, aby vyšmejdila, co se dalo. A klobouk dolů, pátrat dovedla dokonale.

Věděla ve svém okolí o každém všechno a svými znalostmi „ohromovala“ ostatní. Ty momenty, kdy byla středem pozornosti a ostatní jí dopřávali sluchu, zřejmě hojily její mindráky.

Dost často si domýšlela věci, které se vůbec nestaly, a tím lidem ještě víc ubližovala.

Vyhýbali jsme se jí všichni

Zdálo se, že z celé naší poklidné ulice jí nejvíc v žaludku ležíme my a naši sousedi. Občas jsme od lidí zaslechli různé poznámky, co jim Božena nakukala. Snažili jsme se to ignorovat. I když já bych jí byla ráda něco řekla. Milena mě ale zarazila:

„Mami, nech to být. Ta stará čarodějnice nás přece nerozhází.“ Jak krutě se mýlila.

Dcera tomu uvěřila

Milena tehdy přiběhla domů celá rozčilená a ubrečená. Prý si celá ulice povídá o tom, že její muž má něco se sousedkou. Prý je spolu už kolikrát viděli. A také si prý povídají, jestli náhodou malý Péťa, sousedův syn, není ve skutečnosti našeho Petra.

Je mu prý dost podobný. A chudák Tomáš nic netuší.

Byla jsem v šoku, ale na rozdíl od své dcery jsem tomu nechtěla věřit. Milena si ale vybavila několik chvil, kdy se jí zdálo, že sousedka s Petrem flirtuje. A teď měla pocit, že se jí to jen potvrdilo, a začala hned jednat.

Pak už věci dostaly tak rychlý spád, že už se to nedalo nijak zastavit. Jedovatá slina pomlouvačné báby na nás už nadobro ulpěla.

Rozbouřené vášně

Nejprve se Milena strašně pohádala s Petrem. Vůbec mu nedala šanci, aby se nějak obhájil, aby ji přesvědčil, že je to všechno nesmysl. Pak si to běžela „vyřídit“ se sousedkou Karolínou. Ani jí, ani manželovi neuvěřila, že spolu nic nemají.

Pak se ještě, notně posilnění alkoholem, poprali Tomáš s Petrem. O to, čí je Péťa vlastně syn.

To vše bohužel probíhalo před očima dětí a jistě dobře se bavící Boženy. Jenže to byl teprve začátek. V dalším balíčku pomluv už nebyl nevěrný jen můj zeť a sousedka. Prý to spolu „táhli“ i Milena a Tomáš.

Uprostřed všech těch nesmyslných obvinění mého zetě nenapadlo nic lepšího než si začít balit kufry.

Horká hlava, velké neštěstí

Nechtěl už nic poslouchat a vysvětlovat. Prý musí získat odstup a vše si promyslet, aby se rozhodl, jak dál. Můj vnuk Daník ale tátu nechtěl nechat odejít. Běžel za ním ven z domu, aby ho zastavil. Když utíkal přes ulici, porazilo ho auto.

Dlouho jsme nevěděli, jestli přežije. A dcera z toho, že se to vůbec stalo, viní Petra. A tak jsme zůstali jen my tři sami.

Jiřina Z. (64), střední Čechy

Předchozí článek
reklama
Související články
20.9.2023
Navzdory nemoci si užívám života. Děti o mě vzorně pečují, takže si nemohu na nic stěžovat. Žiji si tak dobře, jako nikdy jindy! Na děti jsem byla sama a nemohla jsem je rozmazlovat. Zpětně si uvědomuji, jak moc jsem na ně byla tolikrát přísná. Mnohdy i zbytečně! Po dvou klucích se mi narodila vytoužená holčička a já myslela, jak skvělý život mě čeká. Hodný manžel, a pěkné bydlení v čerstvě pos
18.9.2023
Tchána jsem měla ráda. Byl veselý, bezstarostný. Jen nám neřekl pár věcí… Bohužel byly docela zásadní. A nevíme, jak se s tím poprat. Do Mirkovy rodiny jsem skvěle zapadla. Jeho maminka sice byla zpočátku nedůvěřivá, to se ale časem změnilo. Její muž, tedy později můj tchán, Karel si mne ale hned zamiloval. Nebylo lepšího tchána Byl skvělým otcem, tchánem a i dědečkem pro naše vnoučata. T
14.9.2023
Když si naše Eliška něco umane, nikdo s ní zkrátka nehne. Do všeho se hrne po hlavě a nekouká napravo ani nalevo. Jen já ji dokážu pochopit. Jsem hodně moderní babička, myslím, že mnohdy modernější než moje děti. Bohužel. Jsem to já, kdo chápe většinu výstřelků svých milovaných vnoučat. Proto s nimi mám skvělý vztah a za mnou chodí, když se potřebují někomu svěřit nebo se poradit. Mám pro mnoho
14.9.2023
Máme jednu dceru a jednoho vnoučka. Za oba jsme osudu moc vděční. V jednu chvíli jsme se ale o chlapečka báli víc, než kdykoliv jindy. Naše dcera otěhotněla docela pozdě. Byla sice vdaná už od svých sedmadvaceti let, ale celých deset let si dávala s potomkem na čas. Nebo to byla spíš Radimova práce, že takhle otáleli? Nikdy jsem jim nechtěla sahat do svědomí, štěstí našich mladých pro nás bylo
12.9.2023
Vůbec nemohu pochopit, jak se to tehdy mohlo stát. Stačila chvilka nepozornosti a neštěstí bylo tady. Dopadlo to sice dobře, ale trest následoval krutý. Bylo odpoledne a já vyrazila s vnoučkem Honzíkem na vycházku. Ale znáte to, děti jsou jako pytel blech, uhlídat je vyžaduje čtyři oči. V parku jsme potkali jeho kamarády, a to se vždycky Honzík předvádí, protože doma nemá sourozence. Snažila
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo