Domů     Ztratila se nám vnučka
Ztratila se nám vnučka

Když vás něco takového potká, už se nikdy nezbavíte toho pocitu strachu, beznaděje a paniky. Vryje se vám to do paměti a úzkost vás pronásleduje po zbytek života.

Už počtvrté tuto noc vstávám a jdu se podívat vedle do pokoje. Potřebuju se na vlastní oči přesvědčit, že Zdenička leží ve své posteli. Samozřejmě jsem opět probudila manžela, který jen nevrle bručí a říká,že jsem blázen.

Asi má pravdu. Nepopírám, že jsem přehnaně úzkostlivá. Možná až chorobně. Ale kdo by se mi divil Po tom, co jsem před několika lety s vnučkou zažila.

Skvělá babička

Když se můj syn oženil,nemohla jsem se už dočkat vnoučat. Těšila jsem se, jak je budu hlídat, jak si spolu budeme hrát a povídat. Chtěla jsem být vážně super babička a pečlivě jsem se na to připravovala.

Ať už nákupem různých stolních her, knížek a stavebnic Lego. Ještě nebylo na světě žádné vnoučata, a já už měla plnou skříň hraček pro děti od 2 do 12 let.

Roztomilá holčička

Když se konečně narodila Zdenička, mohla jsem se zbláznit radostí. Nejraději bych bývala rovnou sekla s prací a vrhla se do hlídání na plný úvazek. Nebylo to ale tak jednoduché. Snacha a já jsme k sobě moc vřelý vztah neměly.

A ona nebyla právě nadšená, že já budu hlídat jejich Zdeničku. Můj syn ji nakonec dokázal přesvědčit. Nahrálo mi také to, že snašina matka byla pracovně hodně vytížená. A tak jsem nakonec byla jediná hlídací babička.

Šlo nám to krásně

Přiznám se, že i chvíli trvalo, než jsem si zvykla na všechny ty moderní vymoženosti, které maminám nyní slouží při péči o miminka. Ale zvykla jsem si na jednorázové plenky i na „chůvičku“, která mi dovolila uvařit třeba oběd manželovi.

Ten své dědečkovství příliš neprožíval. A dost mu vadilo, že si ze mě, jak často říkal, mladí udělali „bábu na plný úvazek“. Já ale byla spokojená a šťastná. Urovnaly se i naše vztahy se snachou.

Osudový den

Zdenička rostla jako z vody. Začala chodit, mluvit a moc se jí líbilo na pískovišti u nás za domem. Chodívali jsme tam spolu často. Pekla jsem s ní bábovičky z písku, hlídala ji na skluzavce. Vždy jsme si to moc užívali. Jako ten den.

Zdenička seděla na pískovišti, celá upatlaná od písku a dožadovala se pití. Vstala jsem, udělala pár kroků k lavičce, kde jsem měla tašku se svačinkou a pití. Chytla jsem lahev, otočila se zpátky. A místo, kde ještě před chvíli seděla vnučka, bylo prázdné.

Neskutečný šok

Pár vteřin mi vůbec nedocházelo, co se to děje. To přece není možné. „Zdeničko!“ Zavolala jsem zoufala a vrhla se k místu, kde dítě ještě před chvílí sedělo. Zbyl tam jen kyblíček,bábovičky a lopatka.

Začala jsem zoufale křičet, vůbec nevím co. Přiběhla nějaká paní z vedlejšího parku. Začala se mnou obíhat okolí. Pak se přidala ještě jedna žena. Ale Zdenička nikde. Nezbylo nic jiného, než zavolat policii.

Rozeběhlo se pátrání

Policie přijela rychle a začalo pátrání. Já byla pořád ještě v šoku, ale musela jsem se vzchopit a celou věc oznámit Zdeniččiným rodičům. Když jsem ale volala synovi, zkolabovala jsem a probudila se až v nemocnici.

Zdeničku ještě stále nenašli. Syn ani snacha se mi neozvali. Nemohla jsem to v nemocnici vydržet a na reverz jsem odešla domů. Tam byl alespoň můj muž.

Naprostá beznaděj

Pátrání po vnučce nepřineslo výsledek ani druhý den. Konečně přišel syn, bledý, nevyspalý, ale nic mi nevyčítal. Zato snacha mě rovnou obvinila, že za to můžu a že za to tvrdě zaplatím.

Naše napětí vyvrcholilo, když snacha a syn museli jít k identifikaci malé, mrtvé holčičky, kterou policie našla. Naštěstí to nebyla naše dvouletá Zdenička. Ale i ta představa, že někdo jiný v ní pozná své dítě, mě zamrazila. Chudáci rodiče. Jenže, co když nás to čeká také?

A začal třetí den

Dva šílené dny a dvě probdělé noci se přehouply do třetího dne. Byli jsme už všichni polomrtví strachy a hrůznými představami o tom, kde Zdenička může být a co s ní je. Když u dveří zazvonila policie,nikomu se nechtělo jít otevřít.

Čekali jsme už jen to nejhorší. Za dveřmi však stála policistka a usmívala se. Zdenička se našla a je živá a zdravá. Jen je ještě u paní psycholožky a můžeme si pro ni přijít. Všichni jsme plakali radostí. Byl to zázrak.

Strach už navždy

Zdeničku z pískoviště odvedla paní, která si ji už delší dobu vyhlížela. Zemřela jí dcera a chtěla mít dítě. Zdeničce proto neublížila a ta už si dnes na to ani nepamatuje. Mě ale strach o ni už nikdy neopustí.

Magda S. (62), Ostrava

Předchozí článek
Další článek
Související články
21.6.2024
Seznámili jsme se na oslavě Mezinárodního dne žen. Aleš v té restauraci pracoval jako číšník, slušelo mu to, pozorovala jsem ho s obdivem. Moje rodina mi Aleše neschvalovala. V duchu jsem děkovala bohu, že je moderní doba a ke sňatku není třeba svolení rodičů. Nikdy by to totiž nedovolili. Od chvíle, kdy jsem jim partnera představila, máma lamentovala a táta mlčel a zachmuřeně si na balkoně při
19.6.2024
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít. Vše se zdálo být zalité slunce
14.6.2024
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťá
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí