Domů     Zůstane to v rodině
Zůstane to v rodině

Vyrůstat v rozvedené rodině je občas složité.  Mámě ani tátovi příliš nerozumíte, nevíte, na kterou stranu se postavit a občas máte pocit, že vám nikdo nepodá pomocnou ruku. Vím o čem mluvím, protože i já pocházím z rozvrácené rodiny.

Až před půl rokem jsem však pochopila, že i tak negativní věc, jako je rozvod, má své výhody.

Naši se hádali vždycky. Máma je submisivní povahy a tátovi raději všechno odkývala, jen aby s ním nemusela něco nepříjemného řešit. On toho zákonitě využíval a tak docházelo k hádkám, které jsme se s mladší sestrou snažily přežít v dětském pokoji.

I když mi to bylo nepříjemné, pokoušela jsem se malou Anetku utěšit. Vymýšlela jsem stále nové hry, pouštěla jí nahlas hudbu nebo předčítala nějakou pohádku. Málokdy to zabralo, ale alespoň jsem se snažila.

Bylo mi asi deset, když se naši  konečně domluvili, že bude lepší jít od sebe. Z mámy se stala samoživitelka, a i když otec pravidelně přispíval alimenty, bylo pro ni těžké vyjít s penězi. Zvládli jsme to. Se sestrou jsme vyrostly do krásy a já už v osmnácti letech začala bydlet sama.

Když mi bylo pětadvacet, začala máma randit s jedním mužem. Byl o pět let starší než ona, vlastnil stavební společnost, takže o peníze neměl nouzi a očividně o ni hodně stál. Mně se to však nelíbilo.

Dodnes nedokážu vysvětlit své hloupé a dětinské chování, ale já toho muže zkrátka nedokázala respektovat. Až po pár měsících mi došlo, že to Daniel nemyslí vůbec špatně a chce jen pomoci mámě.

Naštěstí byl natolik hodný, že mé výlevy toleroval a vyčkával, až se vody uklidní. Pomohl mi s pár drobnostmi do mého bytu, občas se mnou zašel na oběd a já si k němu postupně nacházela cestu. Teď ho mám ráda a považuji ho za daleko schopnějšího otce než je ten pravý.

Po rozvodu zůstala mámě chalupa v jedné malé vesnici kousek od Prahy, kam jsme pravidelně jezdili už řadu let. Po pár měsících společného soužití se k nám přidal i Daniel a na první pohled se do místních kopců a ticha zamiloval.

Jednou v létě pak přišel za mámou, jestli by nevadilo, kdyby na víkend pozval svého syna, Matěje, aby si i on odpočinul od každodenního pracovního stresu a načerpal nové síly.

Samozřejmě, že s tím nikdo problém neměl a tak jsme ještě ten den naplánovali společnou dovolenou. V pátek jsem už stepovala na nádraží, sbalená a připravená na tři dny odpočinku. Mohla jsem jet s mámou a tátou autem, ale když já tak moc miluji vlaky.

Kochám se krajinou nebo si celou cestu čtu a musím říct, že to výborně prospívá mojí duši. S Danem jsem se domluvila, že mě jeho syn vyzvedne, až přijedu do cílové stanice, abych se s batohem nemusela trmácet pět kilometrů pěšky po staré prašné cestě. Matěj s tím ochotně souhlasil a také na mě na konečné poctivě čekal.

Už z dálky mi bylo jasné, že on bude mnohem víc, než jen syn mého druhého táty. Měl široká ramena, uhrančivé oči a úsměv od ucha k uchu. V duchu jsem si říkala:

„No a co, tak je hezký. Takových hezkých kluků na světě je,“ ale když promluvil, naprosto jsem mu podlehla. Tak krásný, sametový a přitom hrubý hlas jsem snad ještě nikdy neslyšela. V autě jsme si zaníceně povídali a zjistili, že toho máme spoustu společného.

Pracoval u Dana ve společnosti, byl stejně starý jako já. Žil sám, protože se od něho před rokem odstěhovala přítelkyně a miloval fotbal a lezení po horách.

Nemohla jsem si pomoci a tak jsem po něm celý víkend pokukovala. Na duši mě hřál fakt, že i on mně nebral jen jako známou nebo kamarádku. Pořád se na mě usmíval, mrkal na mě a snažil se mě vylákat ven z domu, abychom si užili chvíli soukromí.

To se mu poštěstilo v sobotu večer, když všichni odešli spát a my v obýváku zcela osaměli. Ani nevím, jak k tomu došlo, ale políbili jsme se. Zůstali jsme v objetí až do brzkých ranních hodin a celou tu dobu jsme přemýšleli, jak s touto situací naložíme dál.

Oba jsme se to báli přiznat rodičům, protože jsme byli, s nadsázkou řečeno, něco jako sourozenci, ale vrátit se to prostě nedalo.

Pár týdnů jsme randili tak říkajíc „natajno“, ale pak jsme to vzdali a všem přiznali, že se máme rádi. Kupodivu to máma s Danem vzali dobře. Vlastně víc než dobře. Oba byli nadšení, protože věděli, že se k sobě opravdu hodíme.

Ani je nenapadlo udělat nám přednášku o tom, že je přeci jen trošku zvláštní, abychom zrovna my dva byli spolu. Už je tomu rok a půl a my stále tvoříme pár. Za několik týdnů se ke mně Matěj dokonce stěhuje a nemůžeme se dočkat společné budoucnosti.

Teď už neřeším, co kdo říká a co si o nás kdo myslí. Místo toho si naplno užívám jeho společnosti.

Klára, 29 let, Praha

reklama
Související články
30.9.2023
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás dost stála, jsem už na něj neměla sílu a naše vztahy ochladly. Proč zrovna on? Už kdy
28.9.2023
Byla jsem ještě malá holka. A naši po mně chtěli, abych si vybrala, zda chci po rozvodu bydlet s mámou, nebo s tátou. Probrečela jsem tenkrát celé noci. Naši se rozvedli, když mi bylo jedenáct. Nikdy na to nezapomenu, straší mě to ve snech dodnes, a to jsem v důchodu. A tak to občas ve spánku prožiji znovu a budím se zpocená a se slzami v očích: slyším řinkot rozbíjeného nádobí a hulákání, poot
26.9.2023
Eliška je bezvadné děvče, které by si mohlo z nápadníků vybírat, ale našla si takového ňoumu. Ještě ke všemu to je snad největší nešika na světě. Moje vnučka je jedináček, ale ne ten rozmazlený, naopak se naučila skvěle postarat o sebe a nebýt na nikom závislá. Když dcera otěhotněla, všichni jsme se na miminko moc těšili. Když se jim narodila holčička, byla nádherná a všichni si ji okamžitě
20.9.2023
Navzdory nemoci si užívám života. Děti o mě vzorně pečují, takže si nemohu na nic stěžovat. Žiji si tak dobře, jako nikdy jindy! Na děti jsem byla sama a nemohla jsem je rozmazlovat. Zpětně si uvědomuji, jak moc jsem na ně byla tolikrát přísná. Mnohdy i zbytečně! Po dvou klucích se mi narodila vytoužená holčička a já myslela, jak skvělý život mě čeká. Hodný manžel, a pěkné bydlení v čerstvě pos
18.9.2023
Tchána jsem měla ráda. Byl veselý, bezstarostný. Jen nám neřekl pár věcí… Bohužel byly docela zásadní. A nevíme, jak se s tím poprat. Do Mirkovy rodiny jsem skvěle zapadla. Jeho maminka sice byla zpočátku nedůvěřivá, to se ale časem změnilo. Její muž, tedy později můj tchán, Karel si mne ale hned zamiloval. Nebylo lepšího tchána Byl skvělým otcem, tchánem a i dědečkem pro naše vnoučata. T
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
epochanacestach.cz
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
Pinkasova synagoga je druhá nejstarší dochovaná synagoga v Praze a svým významem i architektonickou hodnotou představovala na dlouhou dobu hlavní stavbu pražského ghetta. Jako vzácná relikvie byl v Pinkasově synagoze po staletí chován praporec a roucho mesianistického mučedníka Šeloma Molcha, upáleného v Mantově roku 1532. Do své původní podoby byla synagoga obnovena v letech 1950–54. Památník obětí šoa
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
skutecnepribehy.cz
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
Můj manžel nepatřil nikdy mezi věrné muže. Dlouho jsem se tím trápila, až jsem mu začala nevěru oplácet. Sice o tom stále neví, ale já se od té doby cítím mnohem lépe. Po šestnácti letech manželství jsem zjistila, že mi je manžel nevěrný. Zahýbal mi od samého začátku, věděli to všichni, jen já asi měla na
Našla si v Ulici milence?
nasehvezdy.cz
Našla si v Ulici milence?
Herečka ze seriálu Ulice Eliška Hanušová (28) se už před třemi lety provdala za herce Kryštofa Bašuse. V poslední dobou se ale povídá, že s ním není úplně šťastná a postupně si začíná více rozumět s
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
epochaplus.cz
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
Původ lidské řeči je stále ještě záhadou. Záchytné body hledají vědci v komunikaci zvířat, zvláště u pěvců. Ale zdá se, že mnohem blíže k nám budou mít delfíni.   Každé novorozeně se musí co nejrychleji nadechnout, jak lidské, tak zvířecí. Malí delfíni, kteří přicházejí na svět pod vodou, to ale mají složitější. I když vynořit
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
epochalnisvet.cz
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
Již tento týden uvidí diváci vysoce ceněný seriál Had, který poprvé v češtině uvede Epic Drama.  Napínavé osmidílné kriminální drama bude na kanálu vysíláno od 6. ledna, vždy v pátek ve 21:00.
Role náhradní mámy už má po krk?
nasehvezdy.cz
Role náhradní mámy už má po krk?
Když si herečka Agáta Kryštůfková (30) ze seriálu Táta v nesnázích našla partnera Tomáše Havlínka (31), měl už dceru Juditu (4) ve střídavé péči s herečkou Beátou Kaňokovou (34). A tak se musela ry
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
enigmaplus.cz
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology, a ENIGMA vám představuje ty nejzajímavější z nich. V tomto článku se vydáme do nitra tajemné jeskyně Lovelock v americkém státě Ne
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
iluxus.cz
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
Sedmý ročník mezinárodního festivalu sklářského umění Venice Glass Week patřil i českým sklářům. Svá umělecká díla zde v rámci výstavy CZECH GLASS | FRAGILE představili Dana Zámečníková, Alena Matějka
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
21stoleti.cz
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
Nový Zéland tvoří nejvyšší místo ponořené Zélandie, která formální status kontinentu získala v roce 2017. V letošním roce se vědcům podařilo dokončit její podrobné mapování i objasnit, jak vznikla a k